27.06. - Međunarodni dan ponosa
Sukob demonstranata i policije prilikom racije u baru The Stonewall Inn u Greenwich Villageu u New Yorku, u noći s 27. na 28. lipnja 1969. godine smatra se početkom suvremenog pokreta za ostvarivanje prava lezbijki i gejeva.
Dio gostiju koji je odstupao od rodnih stereotipa (transvestiti i butch lezbijke) i osoblje tog gej bara odbili su mirno podnositi policijsko nasilje te su se oduprli policajcima koji su ih pokušavali privesti. Transvestitima, lezbijkama i gejevima koji su sada prvi put zajedno nastupili/e protiv represije, pridružili su se i pripadnice/i antiratnog pokreta, pokreta za prava crnaca i žena, lijevih političkih strujanja, te se ovaj incident pretvorio u sedmodnevne ulične demonstracije protiv diskriminacije homoseksualaca i lezbijki, ali i diskriminacije uopće.
Te godine osnovana je cijela nova generacija organizacija, identificirajući se riječju "gej", što je osim seksualne orijentacije značilo i radikalno novu osnovu samoidentifikacije u smislu otvorenog političkog aktivizma
Najveći dio LGBT aktivizma danas smatra se nastavkom ovoga pokreta, kako u svijetu - tako i u Hrvatskoj.
29. 06. 2002. u Zagrebu je održan prvi LGBT Pride, kojim se željelo upozoriti javnost na sustavnu diskriminaciju i kršenje ljudskih prava seksualnih manjina u Hrvatskoj. Po prvi puta su pripadnici/e LGBT populacije zajednički istupili u javnosti. Usprkos tome što je sama manifestacija bila miroljubivog karaktera na skup je bačen suzavac, a za vrijeme i poslije manifestacije povrijeđene su i maltretirane 32 osobe.
Godinu dana kasnije 28. 06. 2003. održan je drugi Pride, kao podrška zakonskim inicijativama za uvođenje seksualne orijentacije u zakonske odredbe (Obiteljski zakon, Zakon o ravnopravnosti spolova, Kazneni zakon i dr.). Kako se ne bi ponovili incidenti iz prethodne godine, skup je osiguravalo oko 2000 policajaca te znatan broj zaštitara.
Ove godine ZG Pride će se održati 19.06.2004. u 12.00 sati na Zrinjevcu - po treći put. Cilj nam je ukazati na diskriminaciju i marginaliziranost transrodnih osoba te otvoriti javni prostor za različite oblike rodnog izražavanja. Nadamo se kako će ovogodišnji Zagreb Pride biti siguran prostor za nastup što više transrodnih izvođača/ica te da ćemo na taj način doprinijeti povećanju tolerancije u hrvatskom društvu i ohrabriti transrodne osobe na formiranje vlastitih organizacije i afirmiranje transrodnosti.
* Istupamo protiv sve snažnijeg pritiska crkve, koja uvelike oblikuje javno i političko mišljenje u hrvatskom društvu, lobiranjem na ukidanje stečenih civilizacijskih prava LGBT populacije, kao i za zaustavljanje procesa stjecanja onih prava koja još nisu dobivena.
* Osuđujemo konstantno širenje predrasuda o LGBT populaciji, čime katolička crkva svjesno doprinosi mržnji, nasilju i odbacivanju LGBT pojedinki/pojedinaca, te na taj način utječe na direktno kršenje naših ljudskih prava.
Dođite i pridružite nam se u što većem broju. Dignite glas za svoja prava, i/ili za prava svojih LGBT prijatelja i prijateljica.
Ove godine želimo biti veseliji i raspjevaniji.
Vidimo se na Zrinjevcu!

