Queerologija

Za roditelje čija su djeca gay:
Početni šok u trenutku saznanja

Često je šok za roditelje kada saznaju da im je dijete homoseksualac, neovisno o tome da ste majka ili otac i imate li sina ili kćerku, da li ste nešto već odavno sumnjali ili je to za vas potpuno iznenađenje, saznanje može biti šok.
Osjećaji koji vas protresaju su veoma snažni i zbunjujući. U početku će vam možda biti teško da govorite o tome bez plakanja i ljutnje.

Svaka porodica je različita i svaki slučaj poseban: neki roditelji mogu to saznati slučajno, drugima može biti rečeno licem u lice, treći mogu primiti telefonski poziv ili pismo; dijete može biti tinejdžer ili odrastao čovjek, može prihvaćati ili ne prihvaćati to što jeste; roditelji mogu biti spremni da saslušaju, ili reagovati tako da se povuku.
Ipak, svi oni imaju slične brige i postavljaju uvijek ista pitanja:

Najčešća pitanja


Roditelji obično žele da znaju:

P: Zašto nam je to morao/la reći?
O: Mnogi roditelji misle da bi bili sretniji da nisu saznali. Ono što morate shvatiti je da ako ne biste saznali to, ne biste nikada do kraja upoznali svoje dijete. Veliki dio njenog ili njegovog života bi bio tajna za Vas.
Činjenica da Vam je Vaš sin ili Vaša kćerka rekao/la je znak njegove ili njene ljubavi i potrebe za podrškom i razumijevanjem. Uostalom, ko bi trebao znati ako ne Vi? Ni od jedne druge manjine se ne traži da skriva od svojih vlastitih roditelja ono što ih čini "drugačijima"!

P: Zašto nam je to uradio/la?
O: Mnogi roditelji osjećaju ljutnju kada saznaju da je njihovo dijete homoseksualac. Ovo osjećanje je osnovano na pretpostavki da je biti homoseksualac stvar izbora i da je to svjesna odluka, možda čak i donijeta da bi ih se povrijedilo. Ustvari, homoseksualci ne biraju svoju seksualnu orijentaciju. Oni jednostavno jesu to što jesu: homoseksualnost je njihova prava priroda.

Jedini izbor koji gayevi i lezbijke imaju je da li da budu iskreni o tome što su ili da to skrivaju. Skrivanje nameće ogroman teret. Skrivanje znači život u laži, dan za danom. Koji roditelj bi mogao poželjeti svome djetetu takav život?

P: Gdje smo pogriješili?
O: Većina roditelja osjete krivicu kada za homoseksualnost djeteta. Psiholozi i psihijatri su nam godinama govorili da je ono u šta dijete izraste "krivica" roditelja. Ustvari, nijedan roditelj nema toliku moć nad djetetom. Homoseksualci potječu iz svih vrsta porodica i sa svim tipovima porijekla.

Još uvijek niko ne zna šta je "uzrok" bilo koje vrste seksualnosti, ali je široko prihvaćeno mišljenje da je djetetova seksualna orijentacija utvrđena veoma rano, ako ne i prije rođenja.

P: Da li će on ili ona biti isključen iz zajednice, imati poteškoća pri nalaženju ili zadržavanju posla, ili čak biti fizički napadnut/a?
O: Moramo odgovoriti: "Da, nažalost, to je moguće." Zavisi od toga gdje on ili ona odluči da živi, kakvom vrstom posla želi da se bavi, kako odluči da se ponaša.
Ali moramo također reći da se stavovi prema homoseksualcima mijenjaju nabolje i sve su pozitivniji u nekim mjestima.
Također, sve je više grupa koje svojim radom doprinose tim promjenama, i koje su spremne pomoći onima koji imaju poteškoće.

P: Da li će on ili ona biti usamljen u starosti ako ne bude imao/la vlastitu porodicu?
O: Možda. Ali moramo napomenuti da je ovo čest slučaj kod svih nas. Supružnici umru, brakovi se raspadnu, djeca često žive daleko, a mnogi mladi parovi uopće nemaju djecu. Mnogi od nas se moraju naviknuti na usamljenost kada ostarimo. Ono što je pozitivno je to da mnogi gayevi i lezbijke razviju dugotrajne veze, i da je gay zajednica veoma privržena svojim članovima. Kako je svakim danom sve lakše napraviti coming out - to jest, priznati svoju seksualnu orijentaciju sebi i drugima - mnogi homoseksualci će imati priliku živjeti kao dio zajednice cijeloga života.
Lezbijke i gayevi uključuju u pojam "porodice" ne samo krvne srodnike nego i svoje dugotrajne životne partnere. Već postoji organizacija za starije homoseksualce koja se zove SAGE.

P: Da li trebamo poslati svoje dijete psihijatru da se "izliječi"?
O: Sada je opće priznat stav psihijatrijske zajednice da homoseksualnost nije, kako se prije mislilo, bolest, niti se može liječiti.
U decembru 1973. Američka psihijatrijska asocijacija je izjavila da homoseksualnost nije mentalni poremećaj niti bolest. Američka psihološka asocijacija je zauzela službeni stav da bi bilo neetički pokušavati promijeniti seksualnu orijentaciju homoseksualaca.
No ipak, mnogi homoseksualne osobe su pod tolikim utjecajem predrasuda našeg društva da ne mogu prihvatiti svoju seksualnu orijentaciju kao normalnu. U ovim slučajevima, često pomaže psihološka ili psihijatrijska pomoć radi samo prihvaćanja. Pri tome se naravno mora paziti da i sam terapeut nije pod utjecajem tih predrasuda.


Ono što se tiče Vas
Pitanja o porodici, prijateljima...

P: Da li bismo trebali reći porodici?
O: Roditelji koji se još uvijek bore sa vlastitim prihvaćanjem djetetove homoseksualnosti često se brinu o tome šta ako drugi ljudi to otkriju. Kako se onda mogu nositi sa pitanjima koja članovi porodice redovno postavljaju: "Je li ima on djevojku?" "Kada će se već udati?"
Naš savjet u takvim situacijama je sljedeći: prvo i najvažnije, ne smijete se povjeriti nikome ako nemate pristanak djeteta. Tu se radi o njenom ili njegovom životu, i ona ili on ima pravo da odluči ko treba a ko ne treba znati.
Drugo, ne biste trebali reći nikome ako niste sami sa sobom raščistili da je to uredu. Treba vremena da naučite prihvatiti svoje dijete, i ukoliko ne možete biti pozitivni, prenijet ćete svoju depresivnost ili sumnju na druge. Kada budete spremni, shvatit ćete da je lakše razgovarati sa jednom po jednom osobom.

P: Šta će susjedi reći?
O: Ovo je veoma opravdana briga, posebno za porodice koje žive u malim zajednicama gdje društveni život ljudi zavisi od volje ljudi koji žive oko njih. Odgovor na ovo pitanje je skoro isti kao i na prethodno.
Kada ste sigurni u svoja vlastita osjećanja, i informisani o tom predmetu, onda možete razgovarati o seksualnoj orijentaciji svoga djeteta sa drugima i pomoći im da shvate da su predrasude protiv homoseksualnosti zasnovane na neznanju i strahu.

P: Prihvatili smo situaciju, ali zašto to moraju naglašavati?
O: Često su čak i roditelji koji su prihvatili djetetovu homoseksualnost protiv homoseksualnog ponašanja. Često im je neugodno i ljuti su kada vide privlačnost ili ljubav između ljudi istoga spola u javnosti.
Mi mislimo da je ovo normalan rezultat načina na koji smo svi odgajani i onoga što su nas učili o seksu uopće, i homoseksualnosti posebno. Iako je potpuno razumljivo, moramo to vidjeti kao naš problem, a ne kao problem homoseksualaca.
Ako heteroseksualne osobe mogu otvoreno pokazivati privrženost u javnosti, ne postoji logičan razlog zbog čega i homoseksualci to ne bi mogli. Ako mislite da je seksualno ponašanje privatna stvar, onda bi se to trebalo odnositi na sve.
 
P: Kako da naučimo nositi se sa ovim?
O: Možda je najbolji način da se odgovori na ovo pitanje čuti priču nekoga od roditelja. Ovdje su dvije priče, jedna od majke, druga od oca.

Roditelji pričaju svoju priču
Dva sina su gay

Mi imamo tri sina, od kojih su dva homoseksualci. Kada je nas najstariji sin navršio 18 godina, rekao nam je da je gay. Odgovor moga muža je bio jednostavan: "Jesi li siguran?"
Ja sam, s druge strane, osjećala veliku krivicu i osjećala sam neuspjeh, pitajući se gdje smo pogriješili. Uvijek smo bili bliska porodica puna ljubavi, i pitala sam se da li će odnosi sa našim najstarijim sinom biti ugroženi kao rezultat njegove homoseksualnosti.
Također sam se veoma brinula za njegovu buduću sreću i dobar život, kao i moj muž. Uskoro sam shvatila da je naš sin ista osoba koju sam oduvijek znala i voljela, ali kroz ovo priznanje sada znam više o njemu.
Ali razumijevanje je došlo kasnije, kada nas je sin uputio udruzenju Roditelji homoseksualaca (PFLAG). Nisam se više osjećala samom; otvoreni su novi prozori razumijevanja tako što smo postavljali pitanja, slušali i čitali. To je bila teška ali pozitivna faza mog života za koju je trebalo vremena i strpljenja.
Sada sam sretna jer mogu reći da je danas naša porodica bliskija nego ikad, i nasi odnosi su otvoreniji i iskreniji nego prije.

Očeva priča

Kako sam se osjećao kad sam saznao da mi je kćerka lezbijka? Teško je reći. Bilo je pomiješanih osjećaja. Prva pomisao mi je bila da će joj život biti težak. Drukčija je pa će se morati nositi sa posljedicama toga: sumnjičavost, strah i odbacivanje od tzv. "normalnog" svijeta.
Biće obilježena: opasna i zarazna, ne prilazi, zaštiti se! To me činilo tužnim na početku, onda ljutim, onda zaštitničkim. Kako sam mogao pomoći svojoj kćerki? Odlučio sam da naučim više o homoseksualnosti. Zašto se dešava? Može li se izliječiti?
Kasnije sam saznao da na prvo pitanje, još uvijek, nema odgovora, a da je drugo besmisleno jer homoseksualnost nije bolest.
Mnogo sam čitao i to me zbunjivalo. Mišljenja različitih autora, u nekim slučajevima, drastično su se mimoilazila, na osnovu njihovog porijekla i toga šta su željeli dokazati.
Moja kćerka je bila ta koja je uputila mene i moju suprugu udruženju Roditelji homoseksualaca (PFLAG). Tada sam shvatio da nisam sam. Iste osjećaje krivnje, nemoći i tuge su dijelili mnogi.
Postoji jedno osjećanje koje nisam dijelio sa njima. Neki roditelji su bili ljuti na svoju djecu zbog homoseksualnosti, jer su osjećali da ih to sramoti. Otkad nam je kćerka rekla da je lezbijka i od kad smo ja i moja supruga naučili više o seksualnoj orijentaciji, više smo se približili svojoj kćerki. Prije toga, bilo je razdoblja kada se udaljavala, izgledala nesretno, nekada je bila nestrpljiva sa nama. Sve se to promijenilo.
Mogao bih nastaviti sa mnogim detaljima, ali mislim da rečenica koju je moja kćerka nedavno rekla sve objašnjava: "Tata, nikad nisam bila sretnija i opuštenija nego sada kada znaš i razumiješ."


P: Je li homoseksualnost neprirodna?
O: Homoseksualnost nije neprirodna jer postoji u prirodi. Prirodno je da osoba bude heteroseksualne orjentacije isto toliko koliko je prirodno da neko bude homoseksualac.
Mi ne znamo zašto su ljudi homoseksualni, ali znamo da ih je uvijek bilo, ima, i biti će. Procjenjuje se da su 10% ljudi lezbijke ili gayevi; bar jedan član svake četvrte porodice.
Za njih, homoseksualnost je njihova istinska priroda. Insistirati da se ponašaju drugačije je insistirati da se ponašaju neprirodno.

O sidi
Šta sada znamo

Svi se brinemo zbog side. Medicinske informacije o sidi se stalno mijenjaju jer se dolazi do novih otkrića.

No, sida nije "gay" bolest. Lezbijke su, naprimjer, jedna od najsigurnijih grupa u našem društvu. To je spolno prenosiva bolest koja se također može prenijeti nesteriliziranim iglama. U Africi, ova bolest je najviše raširena među heteroseksualcima.
U SAD-u, iz nepoznatih razloga, prvo se proširila među homoseksualnim muškarcima. Nedavna istraživanja su pokazala da se sada širi i među heteroseksualnom zajednicom. Infekcija pomoću nesteriliziranih igala pogađa korisnike droga u SAD-u, i događa se zbog neadekvatne sterilizacije tijekom zdravstvene njege u Zemljama trećeg svijeta.

Side se ne treba stidjeti. To nije neophodno rezultat vođenja promiskuitetnog života, i činjenica da se neko zarazio tom bolešću ne govori ništa o tome kakva je on ili ona kao osoba.
Važno je ne kako je neko dobio sidu, nego činjenica da je neko bolestan i da treba pomoć.

Ne postoji ništa što nagovještava da se sida prenosi drugačije nego što je gore navedeno. Prema tome, nema medicinskog razloga da isključite članove porodice koji imaju sidu iz svoga života.
Konačno, način na koji se roditelj nosi sa sidom zavisi od osobe koja ima sidu. Neki će htjeti da kažu drugima; neki će htjeti da to zadrže za sebe.
Neki će htjeti da su roditelji prisutni; drugi će htjeti da se sami nose sa tim. I neki će htjeti da pričaju sa vama o tome, dok će drugi to izbjegavati. Ali imajte na umu: svi ljudi sa sidom trebaju ljubav i brigu. Više nego ikad je važno da pokažemo svoju ljubav i podršku.

Za prihvatanje treba vremena

Prihvatanje homoseksualnosti Vašega djeteta i educiranje o homoseksualnosti zahtijeva vrijeme. Sinovi i kćerke često zahtijevaju od roditelja da shvate odmah, ali mnogi to ne mogu. Ne budite nestrpljivi sa sobom, koliko god dugo trebalo. Ako zaista želite da naučite i razumijete, i hoćete.

Film

Projekcija filma "Fine mrtve djevojke"
fine mrtve djevojke
05 Lipanj 2014 1921
Povodom pride tjedna, sljedeći utorak (10.06.) u LGBT Centru Zagreb prikazat će se film Fine mrtve djevojke, a u četvrtak (12.06.) LGBT centar ugostiti će glumice iz istoimene predstave dramskog k...
Robert de Niro: Moj život sa gej ocem
Robert de Niro
29 Svibanj 2014 1511
Čuveni holivudski glumac Robert de Niro otvorio je dušu i za magazin “Aut” govorio o svom pokojnom ocu o kome je snimio i dokumentarni film.
Prikazivanje dokumentarnog filma o LGBT obiteljima u klubu MaMa - nedjelja 22.12.
Prikazivanje dokumentarnog filma o LGBT obiteljima u klubu MaMa - nedjelja 22.12.
19 Prosinac 2013 1888
U nedjelju 22.12.2013. u 18h će se u klubu MaMa (Preradovićeva 18) prikazivati dokumentarni film Right2Love koji prikazuje život LGBT obitelji u šest država Europske unije. U filmu LGBT roditelji...

LEZdarije

10 stvari koje nikada ne biste trebali reći lezbijki
Vrišt
19 Svibanj 2010 6224
10. Sve lezbijke samo žele biti muškarci Ne žele! Mi smo žene koje žele biti sa ženama. Ko je rekao išta o muškarcima? Muškarci imaju penis, pa što? Nije da se ne mogu prošetati par stanica...
45 načina da se rešite sastanka na slepo.
maca
05 Kolovoz 2009 4126
1. Tokom večere, štitite svoj tanjir nožem i viljuškom tako da odajete utisak da ćete ubosti svakog ko posegne za vašim tanjirom, pa makar to bio i konobar.2. Pokupite sve slanike sa okolnih sto...
Ako ste buč, u vezi sa famicom i želite da potraje:
Ako ste buč, u vezi sa famicom i želite da potraje:
15 Srpanj 2009 4187
1. Nazivajte je.2. Ne lažite.3. Ako će vam izlazak biti zabavan, pozovite i nju.4. Ukoliko će vaš izlazak uključiti i striptizete, ne zaboravite pravilo sa bazena "Bez dodirivanja".5. Tačan odgo...

Oni o nama

Budući politolozi/ginje su nedovoljno upućeni
politolozi
07 Svibanj 2015 1178
u problematiku ljudskih prava Tražeći informaciju više, kao budući saradnik portala Lgbt.ba, o položaju LGBT osoba u Bosni i Hercegovini, najčešći termini koji se pojavljuju u izvještajima, m...
Željka Markić nakon dobivene bitke izgubila rat
Markić
06 Kolovoz 2014 1694
Ni danas nije potpuno jasno zašto je Željka Markić odlučila postati dio javnoga života u Hrvatskoj te najznačajnija vjernica za Katoličku crkvu od devedesetih godina naovamo upravo zahvaljujuć...
Tolerancijom prema gay pravima odlikuju se razvijene sredine
Petrić
23 Siječanj 2014 1760
One sredine koje su na nedavnom referendumu o braku glasale "protiv" (Istra, Rijeka,Varaždin...) su razvijenije, naspram sredina koje su glasale "za". Sve to ide u prilog teoriji poveznice društveno...

Za žene 50+

Nekad i sad
lesbian party
04 Lipanj 2010 5565
Sad: U noćnom klubu gužva. U obilju žena raznih dobnih skupina muškarci se mjere promilima, a prisutni su isključivo u svojstvu osoblja. Na ulazu plakat s naznakom Ladies Only. A ženeeeeee. Ima...
Generacija u procjepu
Starije lezbijke
20 Svibanj 2010 2729
Zašto baš 50+?Površno gledano moguće zato jer jedna 50+ lezba ima veliki utjecaj na ovoj stranici pa joj se eto prohtjelo pisati i objavljivati tekstove o svojoj generaciji.
Možete li izbeći upadanje u "anti-aging" zamku?
aging
13 Srpanj 2009 3585
Nemam nameru pokušavati da se 65 izgledam kao da mi je 25.
FacebookTwitterDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksLinkedin

Pogled s BaLConn-a