Cuisine ala Jela

Za sve gurmane i one koji ce to tek postati. Preporucite restoran, napisite nam svoj novi recept da nam slinica curi...
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Cuisine ala Jela

Post by honky »

A jebote, je te i dugo držalo. :laugh:

Tak je, mani se tih stranih fancy điđa-miđa i učini to na balkanski način:

Image

:zaljub: :zaljub:
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

A drži to mene već duže vreme I sve nešto započinjem al čim mi se stomak ispere posle jednog obroka ja bi neke slaninice malo :hihihi:
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Cuisine ala Jela

Post by honky »

:laugh: :laugh: :laugh:

E, pa to ti je, špek= slaninica. :love:
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

:laugh: šta reći na to....
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Cuisine ala Jela

Post by honky »

Jelena-E wrote::laugh: šta reći na to....
Ja obično velim: "Brže to malo! Daj još toga nareži!" :stid:
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Cuisine ala Jela

Post by ow »

Draga honky - oprosti što sam za ono tvoje zeleno govno rekla da izgleda ko da se izbljuvo vanzemaljac :cer:

Evo ako te baš veseli - pokušala sam skuhati slatko od dunja pa je ispalo ko kompot od nečega smeđeg što doduše okusom podsjeća na dunje, ali izgledom više na .... hm....ovaj... mislim smeđe je.

E sad, ovo za okus mogu ti potvrditi samo ja pošto se ukućani ne usude to probati :laugh:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

English muffins

Evo pre neki dan sam gledala jedan zanimljiv program na temu kuvanja pa mi je palo na pamet da se I sama oprobam u praveljenju muffina. Prva asocijacija za mene kad čujem muffin je nešto slatko uz kafu ali English muffins su nešto sasvim drugo. Pojavile su se kao sirotinjska hrana tako što bi posluga u velikim kućama sačuvala ostatke testa I od toga napravila pogačice koje je pekla na plotni. E sad kad je gospoda videla da su one jako ukusne I mekane počeli si I sami da ih jedu. Tokom industijske revolucije sa porastom broja stanovnika u velikim gradovima pojavili su se I ulični prodavci muffina. Oni su išli ulicama sa zvonom u ruci I taj zvuk je bio sinonim da je muffin man stiže. Tradicionalno se služe raspolućeni na pola I premazani puterom za doručak.
Ukus je da se ne lažemo kako I savki običan hleb osim što su uvaljane u griz I malo mekše od hleba.

Recept neznam baš najbolje
Kvasac, mleko, brašno ,malo ulja soli I šećera. Zamesi se mekano testo koje mora dobro da se izradi. Kada nadodje ne mesi se ponovo nego se samo razvije u koru debljine 1 cm. Onda se okruglim kalupom vade muffin I valjaju u griz. Ponovo se ostave nekih pola sata do 45 minuta da nadodju. I konačno peku se na table šporeta ili na tiganju.

Evo kako su meni ispali danas:
Image
E sad što su žute pa zato što nisam imala griz pa stavila polentu. Sad su malo krckavije I žuće ko da su iz kine :hihihi:
Samo ja kuvam u ovoj kujni a svi ostali su raspuštena banda... :patnja:
Svi ste otupušteni I laura I honky I ow... Daću vam muffin da probate pa se onda gubite :shok:
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Cuisine ala Jela

Post by honky »

Jelena-E wrote:
Samo ja kuvam u ovoj kujni a svi ostali su raspuštena banda... :patnja:
Htela si reć Jelenice da samo ti i ja kuhamo, a ow i laura su raspuštena banda?

Slažem se, jako su aljkave kaj se tiče ove kuhinje, pitam se kaj jednu njih dve uopće...valjda OW+ mesni narezak samo. :((

PS. krasni su ti uštipčići, djeluju kalorično i pomasno- :hajhaj:
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Cuisine ala Jela

Post by ow »

ti honky muč' - idi vataj vanzemaljce pa da nam opet ovdje prezentiraš njihove ubljuvke :laugh:

a ti jelena - GDJE JE MOJE ŽITO????? :stara: :marti:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Cuisine ala Jela

Post by Instinct »

Ow kada ti (tj.ako ti) dosadi zezati Jelenu za žito uvijek ti preostaje da ju zezaš za-plazmu!

:nau:

:laugh:

Just saying..

:cita:
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

Instinct wrote:Ow kada ti (tj.ako ti) dosadi zezati Jelenu za žito uvijek ti preostaje da ju zezaš za-plazmu!

:nau:

:laugh:

Just saying..

:cita:
U opšte mi nije jasno kakvu sad plazmu? :zbunj:
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Cuisine ala Jela

Post by Instinct »

Jelena-E wrote:
Instinct wrote:Ow kada ti (tj.ako ti) dosadi zezati Jelenu za žito uvijek ti preostaje da ju zezaš za-plazmu!

:nau:

:laugh:

Just saying..

:cita:
U opšte mi nije jasno kakvu sad plazmu? :zbunj:
Zna Ow. :mis: :hihi:
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

Zna Ow al neznam ja... :belj:

I jel ti miliš da njoj trebaju nove ideje za što da me proganja... vidi kako se naoštila za žito ako doda još I plazmu ode mi glava :((
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Cuisine ala Jela

Post by Instinct »

Jelena-E wrote:Zna Ow al neznam ja... :belj:

I jel ti miliš da njoj trebaju nove ideje za što da me proganja... vidi kako se naoštila za žito ako doda još I plazmu ode mi glava :((


Image

:laugh:
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
fit
veslam po kućama - čamac nosim sa sobom
veslam po kućama - čamac nosim sa sobom
Posts: 4690
Joined: 22 Aug 2008, 19:36
Location: Rocky Mountains

Re: Cuisine ala Jela

Post by fit »

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: nemojte da se ja primim kuhanja :bljee:
. . samo je stvarno neobično . .
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

fit wrote::laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: nemojte da se ja primim kuhanja :bljee:

Pa taman neko da me odmeni malo... samo ja kuvam sve gotovani ovde...
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

honky wrote:Htela si reć Jelenice da samo ti i ja kuhamo, a ow i laura su raspuštena banda?

Slažem se, jako su aljkave kaj se tiče ove kuhinje, pitam se kaj jednu njih dve uopće...valjda OW+ mesni narezak samo. :((

PS. krasni su ti uštipčići, djeluju kalorično i pomasno- :hajhaj:
Ti kuvaš ali nikako recept da zalepiš il da dodaš neke dogovštine iz kujne da bude malo zanimljivije... Mislim da je nije moguće da svaki put kad praviš nešto sve protekne po planu... (Osim kad loviš vanzemaljce za svoj sladoled... to je baš orginalno. Ni meni ne bi na pamet pao tako unikatan ukus :hihi: )

E a ovi hlebčići uopšte nisu masni možda na slici tako deluju ali ide samo malo ulja u smesu a ne prže se peku se...

E da I da dodam stvarno su mi tvoji komplimetni najdraži :stid:
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Cuisine ala Jela

Post by honky »

ow wrote:Evo ako te baš veseli - pokušala sam skuhati slatko od dunja pa je ispalo ko kompot od nečega smeđeg što doduše okusom podsjeća na dunje, ali izgledom više na .... hm....ovaj... mislim smeđe je.
Zorno si nam to dočarala. Brijem da čak niti ja to ne bih jela. :zlo:
Zapravo, daj koju fotku nabaci da se malo ismij... ovaj, da vidimo tu krasotu. :blindlove:

Jelena-E wrote:
honky wrote:Mislim da je nije moguće da svaki put kad praviš nešto sve protekne po planu...
Erm....je, svaki put... i niš mi ne opadne na pod nikad, niti iscuri, niti eksplodira. :andjel:
Jelena-E wrote:
honky wrote: E da I da dodam stvarno su mi tvoji komplimetni najdraži :stid:
Jasna stvar. :cer:
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Cuisine ala Jela

Post by evaluna »

haj , evo da se pohvalim glavnoj kuharici, kolegici Jeleni, :) prodala sam neke recepte neki dan, malo se hobi isplatio :daa: .. Možda mi stvarno krene ta kitchen karijera :cer:
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

evaluna wrote:haj , evo da se pohvalim glavnoj kuharici, kolegici Jeleni, :) prodala sam neke recepte neki dan, malo se hobi isplatio :daa: .. Možda mi stvarno krene ta kitchen karijera :cer:
Pa bas mi je drago... To zasluzuje :zen:

Koje recepte I kome ako nije tajna?
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

Šta mi je sad ovo trebalo... da razvlačim kore za pitu :gloopa:
Ja baš I nisam normalna danas. :zbunj:
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Cuisine ala Jela

Post by evaluna »

Razvlačenje kora razvija motoričke sposobnosti i osijecaj za geometriju .:)
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

evaluna wrote:Razvlačenje kora razvija motoričke sposobnosti i osijecaj za geometriju .:)
Ma da ja kako sam spretna I geometrijski osećajna celi dana sam pravila dve pite :hihihi:
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Cuisine ala Jela

Post by Jelena-E »

Uhvatila me manija pravljenja nekih pire supa... Samo tako nabacam bilo koje povrće u lonac I skuvam na pr danas je bila šargarepa, bela šargarepa I celer I sve to kad se lepo skuva izmixujem u blenderu, dodam so biber I kad služim onda dodam malo slatke pavlake a može I kisele...
User avatar
zrela_tresnja
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 629
Joined: 17 Nov 2013, 19:51

Re: Cuisine ala Jela

Post by zrela_tresnja »

prije par dana sam bila u gostima, i izmedju ostalog, dobijem zapecene heljdine palacinke sa pilecim prsima :)
i ja znam napraviti palacinke, ali pohovane, filujem ih sirom,gljivama,pavlakom, i onda pohujem..bila sam ocarana njima, dok nisam probala ove:):) extra suuu:) mali trik, da ostanu socne, jeste da se u preprzenu piletinu doda malo brasna i zalije vodom, i da baci kljuc... i podgrijane su jako jako socne:) bon apetit:)
“Mi smrtnici, postižemo besmrtnost u stvarima koje ostaju poslije nas, koje stvaramo zajedničkim snagama.” Albert Einstein
Post Reply