Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Sama svoja majstorica i savjeti majstorica amaterkama
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Alba Avis »

Onda djevojce :lol: .
Cini mi se da su sve tehnike priblizno slicne, fora je u nijansama :)
Nikad kao Bane!
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Bubble »

Tehnika se zove "prokuhana voda"..... i to nalijem u salicu gdje je kava, mlijeko i secer (3u1)
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by hellen_stewart »

Alba Avis wrote:Well, citajuci jutros, osjetila sam potrebu da skuham pravu kavu i da mi cijeli stan ima miris po kavi i tom zadovoljstvu koja ona nudi. A nema znanja za to :/, znam samo spremati instant kavu( dvije zlicice jacobs cronat gold , vruca voda i mlijeko) koja ni odokativno ne nudi zadovoljstvo koje se da naslutit u recenicama.

Znaci, zelim onu pravu kavu, od opreme(dzezva i zlicica), mislim da imam sve, fali mi samo kava ( koja kava ?) i postupak.

Dakle, kako to vi radite? :)
Ili pistite o tome kako se u odredenim regijama sprema kava, kako ju spremaju vasi znanci ,mame, bake etc.

Ja tek sada vidim ovu temu pa alba da ti kažem kako se kuha(kod nas u bosni peče)kahva/kava -prava turska mirisna!

u neki sud staviš vodu da kuha a sad ovisno od veličine džezve stavljaš kafu,mljevenu evo npr ako ima kupiti "zlatna džezva"(tako se kafa zove da ne dođe do zabune) :DH: ako nema te možeš bilo koju drugu samo da je mljevena i to sitno.Pretpostavimo da je džezva od dva decilitra pa u nju stavimo 4-5 malih kašičica kafe,staviš je na vatru na par sekundi da se malo u dzezvi proprzi (l samo malo)i onda je pospeš prokuhanom vodom.Ne do samog vrha nego onako malo više do pola.Promiješaj je i vrati na vatru da podje da se diže :hihi: (fakat se diže)i tada je polij ostatkom vode do vrha dzezve.Kad je gotova tada uzmi šećer u kocki pa lijepo umočiš pa srkneš i sve tako dok ne popiješ :DH: Uživaj,to je najbolja tehnika kuhanja/pečenja kafe :luv:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
san od Sarajeva
-
Posts: 1788
Joined: 24 Nov 2002, 00:03
Location: sarajevo

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by san od Sarajeva »

hellen_stewart wrote:Promiješaj je i vrati na vatru da podje da se diže :hihi: (fakat se diže)i tada je polij ostatkom vode do vrha dzezve.Kad je gotova tada uzmi šećer u kocki pa lijepo umočiš pa srkneš i sve tako dok ne popiješ :DH: Uživaj,to je najbolja tehnika kuhanja/pečenja kafe :luv:
jest dobra tehnika,al si zaboravila par bitnih finesica da zena nebi umakala u dzevi da dodamo da naspe u fildzan :DH: ,pored parkira rahat lokum pa onda umace :DH:
A za potpun ugodjaj treba nabaviti kakve dimijice,pa ih "zagalaciti" do koljena,sjesti na minder, pa jednom rukom da se ceska po nozi do koljena, :DH: a drugom uhvati onaj filzandzic pa srk i gledati kroz prozor u mahalu :DH: ,
pozeljno je imati konu za dobar trac :DH:
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by hellen_stewart »

eto draga moja san,to sma mislila staviti u kafa II dio ali ti si to bolje od mene objasnila :luv:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Alba Avis »

A fala na receptu. Baš mi se danas pije takva kava, pečena kava :D
Nikad kao Bane!
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by dalloway »

od svih recepata koje sam isprobala..
meni ja najbolji:
da mi netko drugi skuha kavu :DH:
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by zujalica »

dalloway wrote:od svih recepata koje sam isprobala..
meni ja najbolji:
da mi netko drugi skuha kavu :DH:

Netko drugi? :shock: :pj:
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by dalloway »

joooj :ham: ispravka netočnog navoda!
kad mi moja draga skuha kahvu :luv:
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
Rock Faerie

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Rock Faerie »

Moja baka je bosanka i kod nje se uvijek pila turska kava, to je inače najjeftinija kava. Okej je od francka il koju već preferiraš, možeš si čak i sama mljet. Voda se kuha dok ne zakipi (u nju možeš staviti šećera po želji ili nečega drugog čula sam da neki stavljaju i cimet), i onda se isključi vatra i stavi dvije žličice kave (bar ja stavljam dvije) i opet se uključi vatra i miješa kava dok opet ne krene vrijet (jel postoji ta riječ il se kaže vrit). Onda se izlije u šalicu i staviš mlijeka po želji.
Budi mi sjećanja tako skuhana kava, pa je lijepo napravit pauzu od instant kave.
User avatar
spook
studentica
studentica
Posts: 161
Joined: 11 Mar 2010, 22:48
Location: zd

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by spook »

hellen_stewart wrote: u neki sud staviš vodu da kuha a sad ovisno od veličine džezve stavljaš kafu,mljevenu evo npr ako ima kupiti "zlatna džezva"(tako se kafa zove da ne dođe do zabune) :DH: ako nema te možeš bilo koju drugu samo da je mljevena i to sitno.Pretpostavimo da je džezva od dva decilitra pa u nju stavimo 4-5 malih kašičica kafe,staviš je na vatru na par sekundi da se malo u dzezvi proprzi (l samo malo)i onda je pospeš prokuhanom vodom.Ne do samog vrha nego onako malo više do pola.Promiješaj je i vrati na vatru da podje da se diže :hihi: (fakat se diže)i tada je polij ostatkom vode do vrha dzezve.Kad je gotova tada uzmi šećer u kocki pa lijepo umočiš pa srkneš i sve tako dok ne popiješ :DH: Uživaj,to je najbolja tehnika kuhanja/pečenja kafe :luv:
ja ovo moram probati. :)

mene su na poslu uhvatili da im kuvam kavu ujutro. kao, ja to najbolje skuvam. mos misliti, stoka lijena, otrove bi srkali... :roll:
inace, u kogulu (dzezvu) stavim vodu i pricekam da zakuha. stavim onoliko zlicica secera koliko je salica kave (zapravo, jednu manje i budu onako - dopola pune) i dvi zlicice vise kave, vrhom pune. cekam da se "digne" i skidam s vatre. nekad nakon sto stavim secer, odlijem nesto vode koju vratim kad kava zakipi. pijemo je crnu jer smo lijeni kupovati mlijeko i nije nam usput. i iz plasticnih casica jer nam se ne peru salice. :cer:
bring your mind into my head...
User avatar
lira.folira
pripravnica
pripravnica
Posts: 337
Joined: 29 Mar 2009, 15:09
Location: Južna strana mjeseca

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by lira.folira »

spook wrote: ja ovo moram probati. :)

mene su na poslu uhvatili da im kuvam kavu ujutro. kao, ja to najbolje skuvam. mos misliti, stoka lijena, otrove bi srkali... :roll:
inace, u kogulu (dzezvu) stavim vodu i pricekam da zakuha. stavim onoliko zlicica secera koliko je salica kave (zapravo, jednu manje i budu onako - dopola pune) i dvi zlicice vise kave, vrhom pune. cekam da se "digne" i skidam s vatre. nekad nakon sto stavim secer, odlijem nesto vode koju vratim kad kava zakipi. pijemo je crnu jer smo lijeni kupovati mlijeko i nije nam usput. i iz plasticnih casica jer nam se ne peru salice. :cer:
Kuham kavu baš kao i ti, izmjerim koliko ima šalica (ne filđančića nego onih većih) , stavim isto toliko ravnih žlica šečera odmah i isto toliko žlica kave, ali vrhom punih (tj duplo od šećera). Kad voda zakipi, odlijem malo od vrha da se pjenica ima mjesta podić, pa umiješam kavu, a zatim 3 puta vraćam na vatru da se digne. Žličicom pritom uzimam malo pjenice po površini i izlijevam nazad kako bi se prije spustila... kad odvri tri puta, zalijem ju onom vrućom vodom koju sam odlila, i promiješam oprezno do dna, pa zatim pustim da se slegne.
To da se 3 puta mora dignut je jedan trik koji su me naučili i koji baš jako popravi okus....
Trenutno mi je najbolja DINOS kava... Frankova ciglica nije dobra, puno su bolje vrećice...

Ono sa prženjem kave prije zalijevanja vrućom vodom je ok, ali ovisno o kavi, neke vrste kave mi nikako nisu dobre kad se tako preprže...Zato ako nisam sigurna nikada ne prepržim...
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by la pittura »

Odem u kafanu narucim espresicu, otvorim novine, povremeno bacim pogled na kokice koje prolaze....Gdje ces bolju kafu od te ;) :love:

Za ove vase recepte imam osjecaj kao da ste u laboratoriji. :cer:
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
lira.folira
pripravnica
pripravnica
Posts: 337
Joined: 29 Mar 2009, 15:09
Location: Južna strana mjeseca

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by lira.folira »

Hebi ti to, kažu da ljubav dolazi kroz želudac... :belj:

Zato mene svi vole :lol: :lol: :lol:
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by la pittura »

Ma kazu stosta ljudi. Veze s mozgom... Vecina se prvo :kresanje: pa onda mislila o zeludcu. :mudra:
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
lira.folira
pripravnica
pripravnica
Posts: 337
Joined: 29 Mar 2009, 15:09
Location: Južna strana mjeseca

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by lira.folira »

Mamljenje i zapažanje može započet mirisom... u ovom slučaju svježe skuhane kave...

Image
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by cocky »

Odem u kafanu narucim espresicu, otvorim novine, povremeno bacim pogled na kokice koje prolaze
:super:
to se zove tehnika ilitiga dobar stil :hihi:


ot - u zadnije vrijeme rabim slijedecu tehniku:

uzmem illy kapsulu (mos birat sa ili bez k), stavim je u ručku, zavrnem, pritisnem pucu i eto je.. :tadam:
ona koja voli espreso nema šanse da odoli illy :daa: :kresanje:
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
lira.folira
pripravnica
pripravnica
Posts: 337
Joined: 29 Mar 2009, 15:09
Location: Južna strana mjeseca

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by lira.folira »

Smart , hahahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by la pittura »

cocky wrote:
Odem u kafanu narucim espresicu, otvorim novine, povremeno bacim pogled na kokice koje prolaze
:super:
to se zove tehnika ilitiga dobar stil :hihi:


ot - u zadnije vrijeme rabim slijedecu tehniku:

uzmem illy kapsulu (mos birat sa ili bez k), stavim je u ručku, zavrnem, pritisnem pucu i eto je.. :tadam:
ona koja voli espreso nema šanse da odoli illy :daa: :kresanje:
Nema druge nego illy illy ;)
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by laura »

jednom sam kuhala kavu jednoj bosanki, pa me izvikala da pojma nemam :hihi: ,
ali kada je probala kavu, rekla je da je dobra :tadam: .

najbolje je ici u kafic u kojem posluzuju illy kavu, i koristiti tehniku od la pitture :daa:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by la pittura »

Ma kad vam kazem :daa:
I kafa uvijek uspije ;)
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
Lorna
pripravnica
pripravnica
Posts: 274
Joined: 01 Nov 2010, 23:37
Contact:

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Lorna »

Modesty Blaise wrote:Evo i moje tehnike:

Ako nemam mlijeka rasplačem se kao Juanita de Lopez dok vrišti kad sazna da je Fernando izgorio u štali. Bacim se na koljena. Uglavnom ima mlijeka. Stavljam mlijeko, hladno, dok moja kava ne poprimi svijetlosmedju boju...
Baš tako :lol:
Sa tom razlikom što ne pijem kafu sa šećerom.
+
često mi se dešava da se zabagujem negde u mejlu ili već negde širom Gejtsove šarenade... voda ispari, pa onda sve jovo nanovo :gloopa:

Bez turske kafe ujutru ne progledavam. To je čitav ritual.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by ow »

Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?
na poslu kuhalo za vodu a kod kuce mikrovalku :hihi:
(pitalo tehniku :hihi: )
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Jarac
penzionerka
penzionerka
Posts: 3757
Joined: 23 Mar 2012, 22:17

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by Jarac »

dakle.

kad je bosanska kafa u pitanju ja to radim na sledeci nacin.
alarm mi zvoni i ja vec pizdim. ustajem i podizem roletne. idem ravno u wc jer se moram popiskiti prije iceg.
kad se popiskim i operem ruke idem u svoju zelenu kuhinju. otvorim balkonska vrata. uzmem crvenu dzezvu srednje velicine. sipam vodu toliko da prostora ostane dva prsta. stavljam na plin. odlazim u sobu po neseser sa sminkom. pepeljara je vec na stolu. stavljam cigaretu u pepeljaru i sisbicu pored pepeljare. umijem se dobro i namazem lice kremicom. voda kljuca. skidam sa plina ali ne gasim plin. stavljam tri i pol cajne kasikice kafe (om kafa ili zlatna dzezva),promijesam i vratim na plin da zakuha. uzimam dvije velike salice i sipam po pola u svaku. sebi dvije i pol kasikice secera a cimerki jednu i pol. dodam hladno mlijeko. njoj odnesem u sobu a ja pijem u svojoj zelenoj kuhinjici. promijesam svoju kafu i pustim je da se slegne. uzmem gutljaj i zapalim cigaretu. pocinjem sa sminkanjem... a iz cimerkine sobe cujem: "mmmmmmmmm ma najvise te volim."


i tako svaki dan :kava:
loši dani dolaze.
loši dani dolaze sve češće.
sedimo i čekamo, misleći:
proći će.
ali dolazi dan kada
neće proći.
ostaće.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Koju tehniku rabite prilikom kuhanja kave?

Post by fireandice »

Stavim kafu u šoljicu i prelijem vrućom vodom.
Post Reply