(ne)pismenost asist. & prof.

Koju ste školu završile ili još idete u školu, faks. Da li planirate upisat kakav tečaj? Iskustva i dogodovštine iz školskih klupa za sve uzraste...
Post Reply
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

(ne)pismenost asist. & prof.

Post by Dodir_Svile »

ocekujete li od asistenata i profesora na faxu ili u skoli da budu pismeni? ono, da ne pisu "neznam" "znaćaj" "rasvjetliti" itd.
ja sam skuzila da mi uzasno to upada u oci u recimo prezentacijama i takvim stvarima. a mislim da je to pogresno, zato sto zasto bi covjek koji ne predaje nijedan jezik, morao biti pismen? ja njega savrseno razumijem kad mi prica o recimo crvenim algama, zasto mi je bitno da jos zna jel se pise č ili ć? mozda ga jednostavno jezici ne zanimaju, ne zanima ga knjizevnost pa nije nacitan. ono. i tak. share. :ogle:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
malena8
Boja u sistemu ovisna o Suncu
Boja u sistemu ovisna o Suncu
Posts: 4135
Joined: 07 Aug 2007, 16:37
Location: Miami, Florida

Post by malena8 »

Od svih očekujem pismenost, najviše joj se nadam u školstvu, a rijetko je nalazim. Ne ću ja zamjeriti prof. kemije pa ni prof. hrv. jezika (neka se sama pokrije po glavi što ne zna :DH: ). Ali tragično je kakve je razmjere zauzelo pravopisno neznanje. Maleni dio krivice spomenutog problema je u nestalnosti jezika kao dinamičnog sredstva sporazumjevanja te zbog nesuglasnosti oko istog pravopisa (hrvatskog, poglavito). Ali za to se mora biti spremno. Jer čovjek uči dok je živ, ne? :wink:
  • Дaни су kaдa сe kидa биjeли пaпир нa maлeнe komaдићe и oсjeћa вeлиka пotрeбa зa mирom.
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

Ja sam picajzla kad se radi o pravopisu... :oops: Mrzim samu sebe kad mi se potkrade neka greška koju ne primijetim na vrijeme... Ali učim se tolerirati jer znam da su mnogi ljudi koje nazivamo nepismenima zapravo disgrafični, a nitko to nije skužio kad su bili mali, pa nisu to mogli riješiti...

Moja mentorica na faksu je još veća picajzla od mene. Vraćala mi je diplomski sav iskrižan - skužila je svaki profulani zarez ili svaku typo pogrešku... :shock:
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

najmanje shto treba prof. da ima je pismenost... elementary, elementary!!!

ne mogu dozhivjeti kao (uslovno recheno) autoritet nekog ko grijeshi u upotrebi padezha,
ne zna kad se ne pishe odvojeno, da se li pishe odvojeno, koristi "velike" rijechi pogreshno...
odvratni su mi takvi likovi, i "prekrizhani" kod mene zauvijek...
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Post by zenia »

Znači ako ja želim u životu postati bilo šta osim nastavnika hrvatskog, ne trebam znati pravilno napisati bilo šta teže od svog imena?! Haloooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pismenost nema veze sa zanimanjem, moraš se znati izražavati bio ti mehaničar ili znanstvenik. Još kad profesori ne znaju pisati, e to je stvarno... :kopf:
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

ja to stvarno ne primjecujem. eventualno neke katasrofalne greske. vjerovatno nemam sluha ili oko za to.
uvijek sam bila bolja u matematici. kemiji i sl.
improvizacija je moj hobi
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

ni ja stvarno ne primjecujem...
mora me stvarno udarit u oko...
obicno mi je sadrzaj bitniji od forme...
i vaznije mi je dal moj mehanicar zna sto je mom autu i kako ga popraviti, nego da mi to lijepo i gramaticki tocno opise u obrazlozenju racuna...
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
User avatar
alex 2
litlle blue alien
litlle blue alien
Posts: 3182
Joined: 04 Nov 2007, 19:58
Location: Nebo

Post by alex 2 »

gilly wrote:Ja sam picajzla kad se radi o pravopisu... :oops:
Mene strah :(
:DH:
..

Nije bilo suza , nije bilo iluzija , ostao je krik na usnama i ova pjesma....
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

alex 2 wrote:
gilly wrote:Ja sam picajzla kad se radi o pravopisu... :oops:
Mene strah :(
Daaaaj...
pa ne budem napadala vas na forumu..
pa nisam ja neka rospija... :mrgreen:
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

:DH: :DH: :DH: :DH: be afraid... be very afraid... :DH: :DH: :DH: :DH:
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

zenia wrote:moraš se znati izražavati bio ti mehanièar ili znanstvenik.
zasto? zasto neko koga pravopis nije zanimao u zivotu svejedno mora znati pravilno pisati?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

Zato da bi se mogao izraziti tako da ga drugi razumiju. 8:)
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

ucimo hrvatski kvacilo/spojka :D.....mislim....sta ima nerazumljivo ako ti mehanicar promjeni ulje ali u racunu napise "promijena ulja"
ne kuzim. vjerovatno je najbitnije da je ulje promjenjeno.
improvizacija je moj hobi
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

Dobro, u primjerima poput tog koji si navela i nije bitno. Ja sam mislila na drastičnije situacije :oops:
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Post by zenia »

Ne kažem da mehaničar mora zvučati divno i uglađeno poput doktora znanosti, ali bilo bi lijepo da se zna potpisati. Govorim o općoj kulturi ne o finesama..
Znam i ja mijenjati ulje
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

ali takvih primjera ima puno. prodavacica. frizerka. dizajneri bilo cega. recimo moja frendica lektorira ht-stranice na internetu. direktor napise. ona lektorira.
veliki broj ljudi se ne bavi nekim poslovima gdje stalno treba pisati neke dopise ili sl. pismenost je bitna u nekim segmentima i kod nekih profesija. ali ne toliko da bi utjecala na kvalitetu obavljenog.
improvizacija je moj hobi
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

gilly wrote:Zato da bi se mogao izraziti tako da ga drugi razumiju. 8:)
ali ja njega savrseno razumijem i kad napise "ne znam" i kad napise "neznam". mislim da je jako malo primjera gdje nepoznavanje pravopisa bas utice na to da ne razumijemo osobu koja prica. cak i jako komplicirane stvari se mogu objasniti uz nepoznavanje pravopisa.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

- ja: 'koji je kvar?'
- automehanicar: 'doslo je do prekida protoka elektricne energije u kabelu koji vodi od visokonaponskih svitaka do razvodnika paljenja'
- ja: 'molim???' :shock: :shock: :shock:

ili:

- ja: 'koji je kvar?'
- automehanicar: 'pa otisel je kabel koji ide od bobina na fertajler kapu.'
- ja: ' aaaa... pa to mogu sama popraviti.' :cool:
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

hahahahhahahhaha :mrgreen:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

Noise ilustrira ovaj topic savršenim primjerom :wink:
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
vancouverite
penzionerka
penzionerka
Posts: 1198
Joined: 28 Dec 2002, 09:48
Location: VANKUVER

Re: (ne)pismenost asist. & prof.

Post by vancouverite »

Dodir_Svile wrote:ocekujete li od asistenata i profesora na faxu ili u skoli da budu pismeni? ono, da ne pisu "neznam" "znaćaj" "rasvjetliti" itd.
ja sam skuzila da mi uzasno to upada u oci u recimo prezentacijama i takvim stvarima. a mislim da je to pogresno, zato sto zasto bi covjek koji ne predaje nijedan jezik, morao biti pismen? ja njega savrseno razumijem kad mi prica o recimo crvenim algama, zasto mi je bitno da jos zna jel se pise č ili ć? mozda ga jednostavno jezici ne zanimaju, ne zanima ga knjizevnost pa nije nacitan. ono. i tak. share. :ogle:
i mene bi to uzasno nerviralo. profesori i predavaci moraju biti pismeni - na razini knjizevnog jezika.
O ucitelju... vrati mi klikere.....
D. Lukic
User avatar
vancouverite
penzionerka
penzionerka
Posts: 1198
Joined: 28 Dec 2002, 09:48
Location: VANKUVER

Post by vancouverite »

malena8 wrote:Od svih očekujem pismenost, najviše joj se nadam u školstvu, a rijetko je nalazim. Ne ću ja zamjeriti prof. kemije pa ni prof. hrv. jezika (neka se sama pokrije po glavi što ne zna :DH: ). Ali tragično je kakve je razmjere zauzelo pravopisno neznanje. Maleni dio krivice spomenutog problema je u nestalnosti jezika kao dinamičnog sredstva sporazumjevanja te zbog nesuglasnosti oko istog pravopisa (hrvatskog, poglavito). Ali za to se mora biti spremno. Jer čovjek uči dok je živ, ne? :wink:
Slazem se sa tobom o fluidnosti pravopisa. na primjer necu nasuprot ne cu.

Ja necu nikada pisati ne cu ali to me ne svrstava u nepismene. To je politicko pitanje. samo sto mislim da ono na sta dodir ukazuje je bas - nepismenost. Bez obzira na verziju pravopisa koji se koristi.
O ucitelju... vrati mi klikere.....
D. Lukic
User avatar
vancouverite
penzionerka
penzionerka
Posts: 1198
Joined: 28 Dec 2002, 09:48
Location: VANKUVER

Post by vancouverite »

Dodir_Svile wrote:
zenia wrote:moraš se znati izražavati bio ti mehaničar ili znanstvenik.
zasto? zasto neko koga pravopis nije zanimao u zivotu svejedno mora znati pravilno pisati?
mehanicar ne mora ali profesor mora.
O ucitelju... vrati mi klikere.....
D. Lukic
User avatar
vancouverite
penzionerka
penzionerka
Posts: 1198
Joined: 28 Dec 2002, 09:48
Location: VANKUVER

Post by vancouverite »

noise wrote:- ja: 'koji je kvar?'
- automehanicar: 'doslo je do prekida protoka elektricne energije u kabelu koji vodi od visokonaponskih svitaka do razvodnika paljenja'
- ja: 'molim???' :shock: :shock: :shock:

ili:

- ja: 'koji je kvar?'
- automehanicar: 'pa otisel je kabel koji ide od bobina na fertajler kapu.'
- ja: ' aaaa... pa to mogu sama popraviti.' :cool:
ja jos uvijek ne kuzim kaj je autu. tako da mi se cini da ovo bas i nije primjer.

ali evo, na ebgleskom ima totalno nepsimenih i mene to izludjuje (ja se i ovdje bavim jezikom kao profesiojom).

stalno, primjerice, brkaju effect and affect.

tako da pisu: I was effected by this change. ....

a misle: I was affected by this chnage. The effect was serious.
O ucitelju... vrati mi klikere.....
D. Lukic
User avatar
Russian Roulette
with full barrel
Posts: 551
Joined: 26 Oct 2006, 12:39
Location: Behind You
Contact:

Post by Russian Roulette »

Svi oni koji su mi predavali.. i oni koji mi sada predaju.. pismeni su.
Take a shot.
Post Reply