Autodestrukcija

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.
Post Reply
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Autodestrukcija

Post by ow »

da li ste, i u kojim situacijama autodestruktivne?

Ja jesam ponekad i ide mi to na zivce kod mene - al ne mogu si pomoc :daa:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Autodestrukcija

Post by djurdja »

Imala sam razdoblje zivota kad sam bila uzasno autodestruktivna i steta vremena koje sam izgubila na to. Fala bogu i to je proslo.
Uglavnom uslo mi iz riti u glavu da to skodi samo meni i nikome drugome, pa se trudim ne biti. Uhvatim se da sam autodestruktivna samo kad sam ljuta na sebe, nekoga ili nesto pa se inatim... a u stvari inatim se sama sebi i fakat je to bezveze jer se tad ponasam ko da sam u pubertetu, a nitko me ne obadaje.
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Autodestrukcija

Post by sunce »

Ima autodestrukcija i pozitivnih (sunčanih) strana. Iz pepela autodestrukcije izgradiš se nova, bolja. Spališ svu onu gorčinu koja te na to tjerala, digneš glavu i pičiš dalje.
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Autodestrukcija

Post by laura »

Ponekad jesam, ali nikad u tolikoj mjeri da bi me to povuklo skroz prema dnu,
uvijek i u svakoj situaciji nadjem nesto ili nekoga da mi bude svjetlo na kraju
tunela, i uvijek sam sama sebe tako izvlacila, bar do sada :daa:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
noob
svizac
svizac
Posts: 382
Joined: 08 Nov 2005, 19:18
Location: iznad grada

Re: Autodestrukcija

Post by noob »

...da,sabotiram sebe i sabotirala sam...primjer sam za autodestruktivnu osobu!
svjesno se sabotiram jer pusim,previse jedem...to su kakti svjesne sabotaže...
a moram priznati da sam se,u ime viseg neceg,sabotirala i nesvjesno...i to do kosti!
inace u svim odnosima volim se davati do kraja i potpuno a to bas i nije dobro,barem se nije pokazalo kao dobro i nastetilo mi je,pa se može reci da sam bila prilicno destruktivna prema sebi jer,nakon svega,nasla sam se na vjetrometini života sama,s pinklecom u kojem je bilo stisnuto nesto istine,postenja,malo ljubavi,jako malo nade i nesto vjere...
no,izvukla sam se jer karakterno spadam u klasu optimist
naucila?
...nemrem reci da sam kaj naucila...ljudi ko ljudi...kakvi su takvi su ili ih prihvatis ili ne!
jedino znam da mi se tak nekaj nece vise nikad dogoditi...valjda... :lol:
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Re: Autodestrukcija

Post by Hidden_soul »

Vjerujem da cak i nisam toliko koliko bih mogla biti.
Cisto zato jer mi je samokontrola jaca od autodestrukcije.
Pa kad zagusti, primjerice, shvatim da bih se mogla razbijati alkoholom i lakim drogama narednih barem mjesec dana, zivotariti i okrenut noc u dan, razbijat si glavu pizdarijama, pa onda opet rasturat sebe sa redom tuge, redom bijesa i tako to kako bi rekli Hladno pivo... Ali onda isto tako shvatim da to nece odvesti nikuda pa si ni ne priustim luksuz u tom obliku.
A i sjebanost mi je vec prirodno stanje pa sam i navikla, ne moram jos bit i toliko autodestruktivna.
Neke blaze crte nalazim kod sebe, ali i kod svih ostalih, to je tako ljudski.
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Autodestrukcija

Post by Bubble »

O da jesam...autodestrukcija se kod mene javlja kada mi sve stima i sve je na svom mjestu onda imam potrebu sve to razjebati jer mi

postane "dosadno" i onda pocinjem ispocetka :pomak: Sama sebi zagorcam zivot ne rade mi to drugi :cer:
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Autodestrukcija

Post by Instinct »

Postoje određeni periodi kada jesam. Uglavnom si tada ne znam pomoći nego čekam da me mentalno uništi do kraja pa krenem ispočetka sa nekim normalnijim stavom.Kad kažem "do kraja" govorim o tome da je puštam sve dok me ne "otupi". Kod mene postoji neki miks autodestrukcije i mazohizma pa stanje bude još gore nego što bi trebalo biti.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Autodestrukcija

Post by renata »

oh,odveć san fina i zadivljena svojom slikom o sebi-
da bih si dozvolila da potreba za autodestrukcijom iziđe vani na površinu,
ah,šta ću se baviti trivijalnostima tipa alkohol,pušenje,namjerni neoprez u prometu...
više se odajem nesvjesnim radnjama i zamjerkama ljudima koji me vole,a to je još gore.
jer,zatvaranje prema ljubavi i neprepustiti se ljubavi je kruna autodestruktivnosti.
ebemumater-to je jako vezano uz osjećaj da nas netko nije volio u djetinstvu,a tako smo
htjeli ljubav te osobe...
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Autodestrukcija

Post by Jelena-E »

renata wrote:zatvaranje prema ljubavi i neprepustiti se ljubavi je kruna autodestruktivnosti
:mislim:

Jel ovde misliš na ljubav kao fenomen ili na partnersku ljubav?
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Autodestrukcija

Post by renata »

naročito prema partnerici(pri tome ne mislim na vidljive pokazatelje ljubavi).
al,dobro,ovo je nekakvo moje iskustvo i zaključci.
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Autodestrukcija

Post by Jelena-E »

Nikada nisam razmišljala na takav način.
Prošla sam kroz razne periode od potiskivanja emocija do potpunog negiranja sebe kao emotivnog bića da bih na kraju naučila da prihvatim sve to, u manjoj ili većoj meri, ali nikada nisam to posmatrala kao autodestrukciju i ako sam sama sklona povremeno autodestruktivnim ispadima.
Ma da znam da su to tvoji zaključci naravno, čisto sam htela shvatiti na šta se to dnosilo.

Moraću pormisliti o tome.
Zaintrigiralo me je samim tim što se meni takva miso nikada nije javila i ako sam prošla te periode zatvaranja ali sam uvek to shvatala kao običan kukavičluk i nisam išla dalje...
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Autodestrukcija

Post by evaluna »

Svaka autodestrukcija je i destrukcija. npr koliko god mislimo da sami sebe unistavamo tim unistavamo i druge nesvjesno svojim stanjem propustanja zivota.. i niskom energijom, opsjednutosti sobm i unustavanjem sebe,,mi smo tada mali za ovaj svijet,,

to je slično kao depresija, u tom stanju,nemamo energije da pomogemo drugima nego nas guta vlastiti mrak i opsjednutost sobom i ne ide i ne ide..teko je ,,,ali uglavnom su to samo faze i treba si dopiustiti sve oblike rušenja sebe i doslovno dno , jer kada se dotakne ono najniž e , najdublje i onda nema dalje nego moze samo opet nazad prema boljem ,,,, i to je zivot i njegov bumerang , put da prozvimo sve emocije koje posjedujemo da bi bili potpuniji iskustveno,,,
da je sve ravna crta kao na ekg bili bi mrtvi..
osobno mislim da je malo autodestrukcije zdravo ,,,cisto ravnoteže radi.. :)
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Autodestrukcija

Post by Lea »

i dalje ne kužim kakve veze imaju moja dva posta o priglupim reklamama s autodestrukcijom, tj. zašto bi iste na mene djelovale destruktivno, al ok... možda samo ne kužim renatin smisao za humor.

OT: ne bih rekla da na samu sebe djelujem razarajuće ni po kojem pitanju. ponekad prolazim kroz periode loših raspoloženja, beznađa i sl., al to nikad ne poprima tako drastične razmjere.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Autodestrukcija

Post by renata »

dosta se slažem sa ovim što je evaluna napisala.
samo kod mene se ne radi o ispitivanju nekih granica emocionalnosti-jer sam prekomodna
za to.naprosto,to je moja spoznaja kada se bolje pogledam u ogledalo i vidim pravu sliku o sebi.
postoji psihološka,ajmo reć "finija"zakamuflirana autodestrukcija koja se očituje kao:
pretjerana ambicioznost u poslu,koja više ne donosi dobra ni poslu,a ponajmanje meni,
perfekcionizam-kojim mlijem ne samo sebe-nego i druge oko sebe,a najpodmukliji oblik
autodestrukcije je zlopamtilo-iz emocionalnog života,kojim se ko na robiji vežem-i koljem-
ne dopuštajući osobama koje me vole,niti sebi novu šansu.

Lea,oprosti,na ovoj gluposti,nisam mislila na tebe,
nego,općenito,da žene koje su sklone autodestrukciji obgrle ove kozmetičke sugestije,
i izgladnjivanja do besvijesti-ne pružajući si šansu-da budu voljene zbog sebe samih.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Autodestrukcija

Post by Lea »

a jbg... mnogo ljudi podliježe razno raznim sranjima.

OT. nemam ništa pametno za dodat na ovu temu. potpisujem ovo što si napisala.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Autodestrukcija

Post by renata »

ako mogu još nešto nadodati:psihološka autodestrukcija,ako se ne prepozna u
samom sebi,i pronađe izlaz u otvaranju prema ljubavi,može imati i fatalnu cijenu.
poznajem dvije osobe,meni tako važne u životu,koje su u autodestruktivnosti "pokrenule",
usudila bih se reći i namjerno,izazvale tešku fizičku bolest od koje su i umrli.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Autodestrukcija

Post by fireandice »

Pa da, znam sebe da roknem psihički. Ali to je tako neka faza. Posle se pridignem i idem dalje.
User avatar
Zlatka
penzionerka
penzionerka
Posts: 1131
Joined: 28 Oct 2012, 20:40

Re: Autodestrukcija

Post by Zlatka »

O, da, itekako. Tek učim živjeti bez autodestrukcije, a skoro mi je trideset godina. Naime, ja patim od graničnog poremećaja ličnosti (borderline) i takvo ponašanje je za nas uobičajeno i ustvari skoro neophodno za preživljavanje.

Već sam negdje na forumu pisala o tome i znam da će možda netko misliti da se nepotrebno eksponiram, ali to je moj način senzibiliziranja ljudi. Mnogi misle da smo psihički bolesnici, kao šta uostalom misle i za lezbe. pa eto.

Autodestrukcija se može ispoljavati na razne načine i nije nužno povezana s GPO-om.
Neki od njih su samoozljeđivanje (rezanjem, čupanjem kose, lupanje glavom u zid, puštanje krvi, a sve bez suicidalnih primisli..); održavanje nezdravih odnosa, bilo ljubavnih ili prijateljskih (nasilnici, manipulatori..), pretjerano konzumiranje alkohola, cigareta, hrane (može doći i do bulimije i/ili anoreksije); zloupotreba tableta i droga što može dovesti do alkoholizma ili narkomanije; sabotaža npr. ne izlazak na ispit, namjerno ili nesvjesno (odaberemo ići kasnijim busem) propuštanje razgovora za posao; tjeranje ljudi od sebe kada nam postanu prebliski iz straha da će oni nas ostaviti izazivanjem nepotrebne 'drame'; prebrza neoprezna vožnja ili sjedanje u automobil sa pijanim vozačem; neodgovorno seksualno ponašanje (promiskuitet, seks bez zaštite.. ).
Ima još puno toga, a ja sam, eto, od pretpuberteta do nedavno prošla skoro sve.

Nisam ponosna na to, nažalost, sve do prošle zime nisam imala ispravnu dijagnozu pa se nisam mogla ni liječiti kako treba. Ako imate bilo koji od ovih poriva bilo bi dobro da razgovarate bilo sa pihijatrom ili psihologom kako bi utvrdili o čemu se točno radi jer je autodestrukcija uvijek znak nekog dubljeg problema. Ljudi koji imaju psihički mir nemaju potrebu za time.
My soul was removed to make room for all this sarcasm.
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Autodestrukcija

Post by Instinct »

Prije sam bila strašno autodestruktivna. Uništavala sam samu sebe zbog takvih stvari koje mi se danas čine kao najveće gluposti. Onda sam jedan dan otvorila oči i pomislila: Hej, zar ćeš dopustiti da ti život prođe ispred očiju dok patiš zbog bezvezarija? Od tad sam se promjenila. I danas imam nekada nalete te autodestrukcije (uglavnom kad mi se čini da nema izlaza iz neke situacije) ali oni brzo prođu i puno su manje intenzivni nego što je to bilo prije. Na sve se čovjek nauči, baš na sve. Ja sam naučila voljeti sebe više od vlastitih prepreka.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Sve je to na neki način bilo i rušenje sebe u jednom pogledu, ali istovremeno i građenje nekog drugog dijela ličnosti. I ne samo bilo, već i jeste i biće.

Dan osvanu a ja - Skadar.
Post Reply