Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.

Ja lakse mogu

Odustati od sebe zbog veze
4
16%
Odustati od veze zbog sebe
9
36%
Ja ne odustajem od nicega
5
20%
Ja sam vec odustala od svega
3
12%
Aj stara spavat, dosadna si
4
16%
 
Total votes: 25
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by seagull »

meni je sve ovo vrlo komplicirano.

npr. (da se osvrnem na ono sto je napisala ixia)

znas da tvoja bolja polovica ne voli zivotinje i ne bi htjela psa u stanu, ali ti ne radi problem oko toga i slozi se s tim da uzmete psa (iz ljubavi prema tebi jer zna koliko ti to znaci).

da li, u tom slucaju, tvoja bolja polovica gusi sebe ili je nesebicna?

i koliko smo uopce, zarad ljubavi, spremni raditi kompromise? kako tko, rekla bih..

i kako to uvijek ide u vezama, svima je tesko podnositi mane i ono sto nam se ne svidja kod osobe s kojom smo u vezi. ali sve te stvari su tu otpocetka. samo sto u pocetnoj euforiji prelazimo preko njih misleci kako ce se to s vremenom promijeniti. ali nece. ono sto jesmo (u sustini) ne mijenja se. a ako vas netko sustinski zeli mijenjati to znaci da vas ni ne voli, tj. voli neku viziju koja ne postoji.
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

seagull wrote:i kako to uvijek ide u vezama, svima je tesko podnositi mane i ono sto nam se ne svidja kod osobe s kojom smo u vezi. ali sve te stvari su tu otpocetka. samo sto u pocetnoj euforiji prelazimo preko njih misleci kako ce se to s vremenom promijeniti. ali nece. ono sto jesmo (u sustini) ne mijenja se. a ako vas netko sustinski zeli mijenjati to znaci da vas ni ne voli, tj. voli neku viziju koja ne postoji.
Ovo je u stvari jedna i jedina istina vezano za ovu temu!
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by zujalica »

ixia wrote: Npr.da mi "bolja polovoca" kaze : mi nikada necemo imati kucnog ljubimca jer ja ne volim zivotinje to je nesto zbog cega nikada ne bi ostala u toj vezi.Zivotinje mi previse znace i njihovo drustvo mi je predragocijeno da bi odustala od njih zbog veze.
Npr.da mi "bolja polovica" kaze: ja nevolim zacinjenu hranu, prilikom sljedeceg kuhanja rucka jednostavno ne bi koristila zacine a nakon posluzivanja u svoj tanjur bi dodala svega i svacega.
.
Primjer sa začinima je prelagan,ovaj prvi je već zanimljiv.
Ixia,pretpostavimo ovako...kaže ona tebi:

''Draga,mi nikada nećemo imati psa niti mačku jer sam ja jako alergična na njih,kišem,gušim se,ali,eto,da te utješim,volim ih''
A istovremeno,tvoja draga ti je najdraža na svijetu,silno je voliš i ne želiš je se odreći.
Što ćeš izabrati?
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
ixia
duša
Posts: 318
Joined: 28 Jun 2003, 22:45
Location: Zagreb

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ixia »

zujalica wrote: Primjer sa začinima je prelagan,ovaj prvi je već zanimljiv.
Ixia,pretpostavimo ovako...kaže ona tebi:

''Draga,mi nikada nećemo imati psa niti mačku jer sam ja jako alergična na njih,kišem,gušim se,ali,eto,da te utješim,volim ih''
A istovremeno,tvoja draga ti je najdraža na svijetu,silno je voliš i ne želiš je se odreći.
Što ćeš izabrati?
Pa o tome i pricam.Ono sto sam ja iznutra ne bi mijenjala zbog nikoga a ono sto me ne definira to bi.

Ajd ovako ce ti biti mozda lakse shvatit.Ako na pocetku veze je zena iskrena i kaze mi da zeli imati dijecu jednog dana ja bi otisla.Nikako ne bi prihvatila imati dijecu znajuci tko sam ja i da ce mi kad tad to zasmetati i zato bi voljela biti fer i prema njoj i prema sebi i prekinut to prije nego otidje predaleko i postane prebolno za bilo koju stranu.Ako ja mogu shvatiti koliko nekim ljudima znace dijeca onda ocekujem i da oni shvate koliko meni znace zivotinje.Imati zivotinju zelja je koja definira osnove mene i to je to.

Mozda okrutno ali radje sam okrutna i iskrena na pocetku nego stvarati vezu na nekim zajednickim snovima i nadama koji nemaju osnovu na istini.
pas, pseto, pasetina
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Instinct »

Teško da bih se zbog ikoga mijenjala.
Vjerojatno bih se nekako pokušala naći "na pola puta" s tom osobom i možda od svih solucija ponuđenih s njene i moje strane izabrala neku desetu.
Ako s nekim poželim ući u vezu onda očekujem od te osobe da me prihvati ovakvu kakva jesam. Sa svim svojim manama i vrlinama.
Isto kao što ja prihvaćam nju. Nema tu puno fantaziranja i drame. A kada bih osjetila da netko očekuje da odustanem "od sebe" zbog veze shvatila bih to kao činjenicu da se ne može nositi samnom tj. mojim karakterom, zaželjela bih mu sreću i otišla.
Sebično? Vjerojatno. Ali svi smo takvi na kraju priče. Neki to pokažu u startu neki s vremenom.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Instinct wrote:Sebično? Vjerojatno. Ali svi smo takvi na kraju priče. Neki to pokažu u startu neki s vremenom.
Ja bih prije rekla jedino realno, jer sve drugo dovodi do frustracija i na kraju nestanka osjecaja, varanja, raspada a ponekad i patologije.
Nespojivi ljudi se ne bi trebali ni sastajati - jer se onda nece morati ni rastajati.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Instinct »

ow wrote:
Instinct wrote:Sebično? Vjerojatno. Ali svi smo takvi na kraju priče. Neki to pokažu u startu neki s vremenom.
Ja bih prije rekla jedino realno, jer sve drugo dovodi do frustracija i na kraju nestanka osjecaja, varanja, raspada a ponekad i patologije.
Nespojivi ljudi se ne bi trebali ni sastajati - jer se onda nece morati ni rastajati.
Istina. A ostajanje u vezi u kojoj se obje strane osjećaju jadno i "nemoćno" je ništa drugo nego čisti mazohizam.
Iako većina ljudi pokušava ponovno podignuti vezu na noge međutim nešto što je jednom "palo" teško da će se "dignuti".
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Većina ljudi to pokušava nesvjesna da su promjene u njima koje su nastupile uslijed pada tolike da sje nemoguće vratiti se na staro. Većina tim povratkom pokušava od govna napraviti pitu (što bi rekla jedna od mojih bivših) no kada na kraju shvate da se ipak radi samo o govnetu raspad je neminovan.

Što se ljudi više u vezi odriču sebe, to je ogorčenje koje nakon raspada osjećaju - jače.
Osim u slučajevima kada se u potpunosdti prepuste sudbini (obično se tu radi o slabim osobama) pa su cijeli život nesretni, trpe zlostavljanje i slično. Takve osobe mogu za sebe hladno reći da su protraćile život uludo.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by cocky »

jebote, što ste se raspalile vas dvije :ljutimse:
najbolje je odma odustati od veze, za svaki slučaj, da pslije ne bi bilo sranja ;)
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Instinct »

ixia wrote:Mozda okrutno ali radje sam okrutna i iskrena na pocetku nego stvarati vezu na nekim zajednickim snovima i nadama koji nemaju osnovu na istini.
Potpis.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
Gradisca
penzionerka
penzionerka
Posts: 3773
Joined: 12 Mar 2009, 14:38

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Gradisca »

cocky wrote:jebote, što ste se raspalile vas dvije :ljutimse:
najbolje je odma odustati od veze, za svaki slučaj, da pslije ne bi bilo sranja ;)
Ja prošla sva ta ST/R anja... pa mi se opet ne da pisat o tome jer i kad jesi zapaljen za nekoga ne vidiš realno sliku obično se idealizira.. iako uvijek nakon nekog vremena nastupa buđenje. Mislim da to ovisi o tipu osobe koja zna u startu čitati nekoga ili ne.

Ja sam naivna kao francuska sobarica.
Bésame, bésame mucho
Como si fuera esta noche
La última vez
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Dodir_Svile »

cocky wrote: najbolje je odma odustati od veze, za svaki slučaj, da pslije ne bi bilo sranja ;)
bas sam i ja nesto slicno htjela da im kazem :lol:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

cocky wrote:jebote, što ste se raspalile vas dvije :ljutimse:
najbolje je odma odustati od veze, za svaki slučaj, da pslije ne bi bilo sranja ;)
To bi bilo povrsno gledanje na stvar.
Odustati od veze koja ne valja i koja je i tako i tako osudjena na propast, treba sto je ranije moguce jer svako nastojanje da se odrzi nesto neodrzivo je cisti mazohizam.

Pod pojmom veze koja ne valja podrazumjeva se da su jedna ili obje strane u toj vezi duboko nezadovoljne odnosom, da je jedna ili obje strane nesretna u tolikoj mjeri da ne može normalno funkcionitrati, ili da osobe međusobno toliko jedna na drugu djeluju destruktivno da se dovedu u stanje potpuno promjenjene ličnosti ili nešto gore.

Ne radi se ovdje o neslaganju tipa ja volim citati po noci a tebi smeta svjetlost. Ili ja se budim u 5 ujutro a ti volis spavati do 10. To su stvari koje se mogu rijesili lako dogovorom da ja odem u drugu sobu citati, ili zatvorim vrata kada se probudim da bi ti mogala mirno sapavati. Iako i takva neslaganja mogu u konacnici izazvati dublja ukoliko ja inzistiram da citam bas u istoj sobi u kojoj ti spavas, ili mi ti ne dopustis da odem u drugu sobu citati vec inzistiras da ja cubim u mraku pored tebe dok ti spavas a sve pod izgovorom da bi smo bili sto vise zajedno. To onda znaci da sam ili ja ili ti toliko sebicna i netolerantna da u stvari i nismo sposobne za bilo kakav ravnopravni odnos.

No, hajde ti meni probaj objasniti kako bi izasla na kraj sa neslaganjem ovog tipa (sto je bio moj zesci problem u mladosti):
Svidim ti se zato jer sam faca koju svi gledaju na stageu jer sviram u bandu. Dakle, uvjetno receno poznata sam, svi me vole i mnogi me zele i onda ti nekako nadjes nacin da tvoje lice izroni iz iz tog bezlicnog mora lica koja vidim sa stage-a, priblizis mi se i mi pocnemo vezu. No onda odjednom tebi moja svirka pocinje smetati i postavljas uvjet: Ili svirka ili ja. Ja cu ti odgovoriti - "naravno svirka" - jer mi tvoj uvjet znaci da ja nisam osoba s kojom zelis ostvariti kvalitetnu vezu nego trofej koji ti je posluzio za podizanje jebenog samopouzdanja. Jer da sam ti bitna ja a ne ti, ne bi mi postavila uvjet prema kojem ja postajem netko drugi.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by cocky »

No, hajde ti meni probaj objasniti kako bi izasla na kraj sa neslaganjem ovog tipa (sto je bio moj zesci problem u mladosti):
Svidim ti se zato jer sam faca koju svi gledaju na stageu jer sviram u bandu. Dakle, uvjetno receno poznata sam, svi me vole i mnogi me zele i onda ti nekako nadjes nacin da tvoje lice izroni iz iz tog bezlicnog mora lica koja vidim sa stage-a, priblizis mi se i mi pocnemo vezu. No onda odjednom tebi moja svirka pocinje smetati i postavljas uvjet: Ili svirka ili ja. Ja cu ti odgovoriti - "naravno svirka" - jer mi tvoj uvjet znaci da ja nisam osoba s kojom zelis ostvariti kvalitetnu vezu nego trofej koji ti je posluzio za podizanje jebenog samopouzdanja. Jer da sam ti bitna ja a ne ti, ne bi mi postavila uvjet prema kojem ja postajem netko drugi.
sve se meni čini da se na tebe posebno lijepi određena vrsta profila :zbunj:
možda ne bi bilo loše da se zapitaš zašto? :cer:

ili

zašto baš od svih koji te vole, i mnogih koji te žele, ti izabereš baš te ;)


nemoj da moramo otvarat temu pod nazivom do mene, do mene, do mene :gloopa:
:hihi: :hihi: :hihi:
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Andain »

Malo je pitanje nezgodno postavljeno tj. nedovoljno definirano....od čeg točno odustajem radi čega točno? Naime, odustajanje od pušenja, navike ostavljanja odjeće po stanu, pretjeranog opijanja vikendima i sl. stvari na koje su ljudi navikli dok su živjeli solo npr., a u trenutku kad kreću u život s partnerom/icom (ili npr. dobivaju djecu) nalaze da drugoj strani to smeta- a da se ne radi o očitovanju nekih dubljih problema, tipa nezadovoljstvo vezom i partnerom, nisu korijenite promjene, više nekakve akcidentalne i ovisi od slučaja do slučaja, osobe do osobe i kvalitete veze, u kojoj mjeri će napraviti nekakav kompromis.
Uglavnom, to nije odustajanje od sebe koje osobno definiram kao gubitak perspektive onog što osoba želi, čemu teži, što ju zadovoljava jer sve definira i stavlja pod nazivnik veze i prilagodbe drugoj strani. Odnosno, gubitak sebe se vjerojatno može desiti samo u onako lošim odnosima u kojoj je jedna strana manipulativna zbog čeg je veza neodrživa ukoliko joj se druga strana ne prilagodi. I da, u tim slučajevima ne vrijedi odustajati od sebe.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

cocky wrote:zašto baš od svih koji te vole, i mnogih koji te žele, ti izabereš baš te ;)
E to je pitanje na koje pokusavam godinama naci odgovor - ali mi bas ne uspijeva.....
Andain wrote:Malo je pitanje nezgodno postavljeno tj. nedovoljno definirano....
Kada sam postavljala temu pod "odustajanjem od sebe" sam podrazumjevala sve ono sto partner prije ulaska u vezu zna o tebi, dakle onda valjda zna i da će njemu, i koliko, to smetati, ali u vezu ulazi sa namjerom da to tokom vremena promjeni i tebe prilagodi sebi.
Odustajanje od sebe u stvari nije:
- hocu li ili ne konkretno prestati raditi nesto sto partneru smeta,
vec odustajanje od sebe znači:
- hocu li pristati na vezu u kojoj je od pocetka postojala ocita namjera da me se mjenja.

*Ukoliko se radi o nekoj mojoj navici za koju partner nije unaprijed znao, a ja osjetim ili vidim kako njemu to smeta sama ću se nastojati riješiti te navike i to smatram konstruktivnim ulaganjem u vezu
*Ukoliko se radi o nekoj mojoj navici za koju je partner znao u pocetku veze i nije mu to tada predstavljalo nikakav problem, svako njegovo inzistiranje na promjenaama shvatit cu kao njegovo nastojanje da me prilagodi svojim zeljama i potrebama cime veza kao odnos dvije ravnopravne osobe gubi svaki smisao.

Tema je doduse suvise siroka da bi se mogla rasparaviti kratkim postovima.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Andain »

Taj dio je li osoba znala prije ulaska u vezu za to ili ne je škakljiv. To stoji, naravno, ali kad ulaziš u vezu ne ulaziš kalkulirajući i nemaš još u iskustvu koliko te zapravo smetaju stvari koje ti se, recimo, nisu baš dopale (ako ne pričam o onim bitnim stvarima, ti želiš djecu, druga osoba ne i sl., premda i te razlika znaju biti vidljive tek s vremenom). Ulaziš jer želiš pokušati s tom osobom-nemaš već unaprijed odgovor da će funkcionirati već ulaziš s nastojanjem da hoće. Dakle, konkretno recimo da meni smeta što cura ostavlja odjeću po stanu, puši u sobi ili ako imam dečka smeta me, recimo, što ne spušta wc školjku, lijen je za kućanske poslove i sl. To nisu stvari radi kojih prekidaš vezu, a nisu ni stvari koje imaš zabilježene u rokovniku da provjeriš prije ulaska u bilo koju vezu ;) , a osim toga dosta je izvjesno da će se stupanj do kojeg te smetaju promijeniti, jer ako osoba ne pokaže ni najmanju nakanu da se prilagodi zajedničkom življenju, osim tih stvari će te smetati i taj stav. Neke promjene se ''sparivanjem'' i podrazumijevaju; ne očekuješ da ćeš ni ti ni druga osoba nastaviti živjeti na identičan način kao kad ste bili solo i očekuje se određena 'tolerancija' spram tuđih navika i stila življena, kako onih koje jedna strana prakticira tako i onih koje su drugoj strani odbojne. Mislim nitko nije savršen do u najmanju sitnicu za nekog i određene prilagodbe su potrebne, pitanje je samo mjere koliko te one smetaju.

Dakle, meni nije toliko saznanje da ću neke stvari morati mijenjati prilikom ulaska u vezu ili da će se tijekom vremena poaviti stvari koje će osobi zasmetati, već koje će to stvari biti. Hoće li te stvari biti sitnice ili krupnije stvari. Hoće li ih osoba tražiti jer joj zbilja smetaju ili joj smetam ja pa sad traži izgovore. A i bitan je način na koji se traže: hoće ti netko zabraniti da pušiš i ostavljaš odjeću po kući koju druga osoba slaže ili će te zamoliti da nađete u svemu tome kompromis jer joj je počelo smetati.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Andain wrote:Taj dio je li osoba znala prije ulaska u vezu za to ili ne je škakljiv. To stoji, naravno, ali kad ulaziš u vezu ne ulaziš kalkulirajući i nemaš još u iskustvu koliko te zapravo smetaju stvari koje ti se, recimo, nisu baš dopale (ako ne pričam o onim bitnim stvarima, ti želiš djecu, druga osoba ne i sl., premda i te razlika znaju biti vidljive tek s vremenom). Ulaziš jer želiš pokušati s tom osobom-nemaš već unaprijed odgovor da će funkcionirati već ulaziš s nastojanjem da hoće. Dakle, konkretno recimo da meni smeta što cura ostavlja odjeću po stanu, puši u sobi ili ako imam dečka smeta me, recimo, što ne spušta wc školjku, lijen je za kućanske poslove i sl. To nisu stvari radi kojih prekidaš vezu, a nisu ni stvari koje imaš zabilježene u rokovniku da provjeriš prije ulaska u bilo koju vezu ;) , a osim toga dosta je izvjesno da će se stupanj do kojeg te smetaju promijeniti, jer ako osoba ne pokaže ni najmanju nakanu da se prilagodi zajedničkom življenju, osim tih stvari će te smetati i taj stav. Neke promjene se ''sparivanjem'' i podrazumijevaju; ne očekuješ da ćeš ni ti ni druga osoba nastaviti živjeti na identičan način kao kad ste bili solo i očekuje se određena 'tolerancija' spram tuđih navika i stila življena, kako onih koje jedna strana prakticira tako i onih koje su drugoj strani odbojne. Mislim nitko nije savršen do u najmanju sitnicu za nekog i određene prilagodbe su potrebne, pitanje je samo mjere koliko te one smetaju.
S ovim se u potpunosti slazem, i uzmimo pocnes zivjeti s nekim, nastojis se prilagoditi i prihvatis te neke promjene koje fakat nisu sustinske (radi se o navikama kojih se uz malo dobre volje vise ili manje ipak mozes bezbolno rijesiti).
No, sto kada nakon kekog vremena shvatis da to nije dovoljno, da se pojavljuju uvijek nove i nove situacije u kojima se od tebe ocekuje promjena, i u jednom trenutku to vise nisu banalne navike vec nesto sto cini tebe kao osobu, sto te iz osnova mjenja - na primjer odnos sa obitelji, drugim osobama koje su ti vazne, odnos prema poslovnom i drustvenom zivotu, interesima, sklonostima, vizija buducnosti i sl?
Andain wrote:Dakle, meni nije toliko saznanje da ću neke stvari morati mijenjati prilikom ulaska u vezu ili da će se tijekom vremena poaviti stvari koje će osobi zasmetati, već koje će to stvari biti. Hoće li te stvari biti sitnice ili krupnije stvari. Hoće li ih osoba tražiti jer joj zbilja smetaju ili joj smetam ja pa sad traži izgovore. A i bitan je način na koji se traže: hoće ti netko zabraniti da pušiš i ostavljaš odjeću po kući koju druga osoba slaže ili će te zamoliti da nađete u svemu tome kompromis jer joj je počelo smetati.
Ovo su takodjer banalne stvari - barem po meni (niti bih oko toga pravila pitanje kao osoba kojoj to ssmeta, niti bih pravila problem kao osoba koja ce napraviti ustupak zato jer to drugoj osobi smeta)

No, uzmimo situaciju u kojoj jednoj od te dvije osobe postupno sve vise stvari i svasta smeta na ovoj drugoj, dok druga nikad ne postavi bilo kakav zahtjev za promjemnom prve. Ne zato jer je ova prva savrsena (iako ona u to s vremenom pocne vjerovati) pa se ne moze naci nesto sto drugoj smeta, vec naprosto zato jer je druga spremna prihvatiti prvu osobu u potpunosti - i ono sto joj na toj osobi odgovara ali i ono sto joj nikako ne odgovara.
I onda te stvari koje joj ne odgovaraju nastoji marginalizirati kako ne bi remetile odnos (sto je u stvari takodjer jedna vrlo vazna promjena zasnovana na unutarnjem lomljenju ega).

Ako podjemo od pretpostavke kako je ravnopravnost osnovni preduvjet za dublji razvoj bilo kakvog odnosa onda je druga osoba iz ovog mog gornjeg primjera u takvoj vezi debelo odstupila od sebe.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Andain wrote:Taj dio je li osoba znala prije ulaska u vezu za to ili ne je škakljiv.
Ako u startu znas da osoba s kojom zelis uci u vezu ima muza i dijete, a ti si na primjer naglaseno posisivna osoba onda je po meni debilno da uopce ulazis u takvu vezu jer iz svega proizlazi ili da ce se osoba s kojom ulazis u vezu nekada morati rastati (sto znaci da ces ocekivati od nje promjenu koju ona mozda nece biti u stanju provesti), ili da ces ti u toj vezi biti nezadovoljna i frustrirana ukloliko ona odbije razvod.

Stvar sa tim da li je osoba znala ili nije je u stupnju iskrenosti prilikom pocetne komunikacije, kako prema sebi, tako i prema osobi s kojom ulazis u vezu.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Dodir_Svile »

meni je totalno bespredmetno uopce raspravljati o tome treba li odustati od veze ako ovo ili ono, te kalkulirati o tome da li ce se poslije zakomplicirati ili nece, jer kad su osjecaji u pitanju, kalkulacije ne dolaze u obzir. sta imam od razmisljanja o tome sta ce biti ako je volim i zelim biti s njom? (u suprotnom ne bi uopce bilo nikakvih dilema)
ostaviti osobu treba u trenutku kada je biti s njom losiji osjecaj od osjecaja prekida i prebolijevanja veze.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Dodir_Svile wrote:ostaviti osobu treba u trenutku kada je biti s njom losiji osjecaj od osjecaja prekida i prebolijevanja veze.
Dodir, ovo pitanje bas i nije toliko jednostavno kako to izgleda iz tvoje recenice.
Ta dva osjećaja se u vecini slucajeva ispreplicu u duljem vremenskom razdoblju (to znas i sama), izgleda kao da su na klackalici tako da u trenutku mislis kako zelis prekinuti - vec u sljedecem mislis kako u stvari zelis ostati.
Analiza je potrebna upravo kako bi se realno moglo ocijeniti da li je to veza u koju se i dalje isplati ulagati, ili se treba okrenuti i otici.
Odustati od sebe ili od veze je pitanje koje se namece bas u takvoj situaciji.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Dodir_Svile »

ow wrote:vec u sljedecem mislis kako u stvari zelis ostati.
i sve dok se to desava i dok ti nije jasno sta je "manje zlo" ne treba prekidati. ili mozes, ali opet ti nece biti lijepo.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by ow »

Dodir_Svile wrote:i sve dok se to desava i dok ti nije jasno sta je "manje zlo" ne treba prekidati. ili mozes, ali opet ti nece biti lijepo.
Uparavo to rade silne zlostavljane zene koje ostaju po 10-20-30 godina uz zlostavljaca.
Nece biti lijepo ni u kom slucaju, no ako zabijes glavu u pijesak i povodis se samo za tim sto ti je u jednom trenutku lakse, nikada neces nauciti koji su te uzroci doveli do takvih posljedica koje su po tebe lose.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Dodir_Svile »

nisam rekla "lakše" nego "ljepše". i ne, ne govorim o zlostavljanju.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Odustati od sebe zbog veze ili odustati od veze zbog sebe?

Post by Modesty Blaise »

Da, i ja primjećujem jako veliki broj ljudi koji se zaljube u neku osobu i primarno im se svidi neka njena kvaliteta, npr. divlji duh ili vrckavost ili nekakav talent i onda nakon određenog vremena veze upravo to što im se najviše u dotičnoj osobi svidjelo, to isto žele promijeniti ili iskorijeniti. Ja sam uvjerenja da je riječ o ljubomori.
Ne žele jednostavno da se ta osoba ističe pred svijetom s tim vrlinama u koje su se zaljubili ili a) iz ljubomore da im tu osobu ne uzme netko drugi ili, češće b) iz ljubomore što smatraju da su zbog toga u drugom planu.
Ili su jednostavno sadisti.
Ja sam znala jednog tipa koji je oženio jednu prekrasnu, temperamentnu, strastvenu, iskrenu, rokericu vatrene riđe kose. Kada su tek krenuli, pričao je svima upravo kako se zaljubio u taj njen duh, vatru, strast, u tu kosu, u tu borbenost i žesnku snagu.
Nakon što je rodila prvo dijete počeo je koristiti njen slab period (jer tad je on zarađivao a ona je bila još ošamućena od poroda i smrti člana rodbine) i tražio je da prvo skrati tu kosu jer previše "lamata" s njom okolo, da se oboja u neku pristojnu pepeljastu boju, da više počne nositi pristojne suknje i da stoji doma, "šuti" i bude dobra žena.
Nakon nešto više od pola godine što je nju ukrotio uz oganj i zbog utjecaja njene slabosti pretvorio je u beživotnu, "sivu", karakterno submisivnu "smjesu" pronašao je ljubavnicu. Pogodite kakvu: vatrene kose, divlju, vedru i neobuzdanu.
Pa se sad ti misli, ovakvih primjera vidjeh mnogo. Posebno kod hetića. :bogmiprostizbogdiskriminacije:

A što se tiče odustajanja od sebe ili od veze. Odustajanjem od samog sebe već i u startu odustajemo od veze, jer to nije veza već nekakvo umjetno prilagođavanje radi ljubavi, koja očito, zbog traženja osobe da budemo netko drugi nije prava. A voljenje osobe koja nas ne voli zbog nas samih nije ljubav već učestalo nekakav mazohizam ili nemogućnost da istog trena "ugasimo" osjećaje, što je donekle razumljivo.Srećom, kod zdravih jedinki uglavnom kroz određeno vrijeme prođe kao da nikad nije ni postojalo.
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
Post Reply