Emocionalni vampiri

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.
Post Reply
User avatar
B. Cause
Tekla sam rnfa
Posts: 3756
Joined: 20 Sep 2013, 21:03
Location: Zagreb

Emocionalni vampiri

Post by B. Cause »

Svatko od nas bar jednom u životu naleti na emocionalnog vampira. Možete li ih prepoznati, maknuti se od njih, izignorirati ih? :) Ili ako kasno shvatite, imate li snage ukloniti ih iz svog života?

http://www.psychologytoday.com/blog/emo ... -your-life
Image Image Image
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Emocionalni vampiri

Post by Instinct »

Uh ovo me vraća na period kad sam imala 16 godina.. Tad sam se prvi puta zaljubila u osobu tog profila. Sjećam se da mi je trebalo pune 2 godine da ta emocija prestane. Bilo je strašno.. tako nekakav osjećaj "unutarnjeg razaranja", neka vrsta "opsjednutosti" tom osobom, nemogućnost da vidim ikog drugog. Nakon tog odnosa (u kojem zapravo nije bilo ničega konkretnog) sam se osjećala doslovno kao olupina. Jedno vrijeme nisam bila sposobna za ništa. Doslovno je isisala zadnje emocije iz mene. Mislila sam da se nikad neću oporaviti od toga. Hvala Bogu jesam. Valjda mi se toliko sama zgadila svojim postupcima da sam prestala osjećati sve to prema njoj. Naposlijetku, zahvaljujući njoj naučila sam nanjušiti takve ljude na kilometre. Sad na sam znak takvog profila žene bježim glavom bez obzira. Ne znam kako bih da ponovno moram proći kroz sve to. Ali kao što sam u svojim prethodnim postovima spomenula, svaka osoba nas nečemu nauči.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Emocionalni vampiri

Post by Lea »

osjećam se užasno iscrpljeno pa kontam da me okružuju poneki vampiri, pardon, vampirine... ne uspijevam ih detektirati još al budem... :kava:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Pa da, mogu. Otkud znam, ja se nekako lako okrećem za ljudima koji djeluju pozitivno na mene. Čim mi neko negativno djeluje, refleksno se maknem, izbjegavam te osobe, ili ignorišem ako moramo provoditi isto vrijeme na istom mjestu. E sad, nekad mi i i neko prijateljski naklonjen pomogne u tome i to je dobro. I tak. Stvarno ne vidim svrhu omogućavanja nekome da mi crpi energiju. To što ja samoj sebi znam da rušim energiju, to je ipak moja privilegija, jer ipak sam ja sebi ja, pa šta god da radim sa sobom, a neko drugi da mi to radi, e pa to baš i neće moći, pošto je to dovoljan razlog da bude izbrisan.

P.S. Ima tema o ovome.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re:

Post by fireandice »

fireandice wrote:...jer ipak sam ja sebi ja...
Ovo zvuči tako marijanamateusovski :laugh:
User avatar
Dora
penzionerka
penzionerka
Posts: 5319
Joined: 03 Sep 2011, 23:38

Re: Re:

Post by Dora »

fireandice wrote:
fireandice wrote:...jer ipak sam ja sebi ja...
Ovo zvuči tako marijanamateusovski :laugh:
жута штампа наравно :idiot:

:laugh:
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Emocionalni vampiri

Post by hellen_stewart »

Da,imala sam i takvih u zivotu.Kasno shvatila ali bolje ikad nego nikad.Na srecu nije ih bilo mnogo ali covjek kroz zivot nauči da prepozna.Danas kažem,o mrtvima sve najbolje...Teze njima živjeti s time nego meni, u svakom slučaju.
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Emocionalni vampiri

Post by Lea »

off: fire, da, ima tema o ovome... kontam čak da sam je ja bila otvorila... :)

ot: na lomaču s vampirima :cer:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Dora wrote:
fireandice wrote:
fireandice wrote:...jer ipak sam ja sebi ja...
Ovo zvuči tako marijanamateusovski :laugh:
жута штампа наравно :idiot:

:laugh:
Nah, šta ima veze. Žuta štampa je u odnosu na onu koja sebe označava ozbiljnom bar iskrenija u svom svom kiču i budalaštinama.
Bolje se nasmijati odvali svetske a naše, dizajnerke, spisateljice i večitog optimiste Marijane Mateus, nego čitati/slušati nebuloze onih koji žive na račun poreza koji mi plaćamo ili, još gore, vjerovati njihovim otrcanim frazama, pa još i davati im svojim glasom podršku, sa ne znam kakvim i otkud ikakvim optimizmom, da će učiniti išta više od zadovoljenja sopstvenog interesa. Vidiš, to što oni rade je na neki način energetski vampirizam.

Lea, tvoje teme "Fatalna privlačnost", "Savršeno odvratni ljudi" i "Iskompleksiranost" između ostalog uključuju i ljude koji imaju potrebu nakačiti se i beskrupulozno crpiti iz čovjeka energiju, iz često pritajenih, u osnovi nelogičnih pobuda, pa se mogu nazvati energetskim vampirima, ali ima i tema koju je sa skoro istim nazivom otvorila druga forumašica, čini mi se prije više godina.

Inače, da se zadržim ipak na ovoj temi, vjerujem da je većina nas nekad u životu naišla na emocionalnu krvopiju. Ja sam svoju trpila sve dok se prvo nisam smučila samoj sebi, pa mi se onda smučila i ona i sve vezano za nju, da bih, nakon što sam dala sebi vremena za oporavak, usvojila lekciju kroz ideju da ne treba nositi gorčinu u sebi i da ravnodušnost sve to prekrije na kraju. Dalje viđenje se nastavlja u obliku koji sam ispisala ovde prije nekoliko dana.
User avatar
Supernova
studentica
studentica
Posts: 144
Joined: 12 Oct 2014, 19:57

Re: Emocionalni vampiri

Post by Supernova »

Takvima drveni kolac i u srce!
I'm only responsible for what I say, not for what you understand
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Emocionalni vampiri

Post by naturale blonde »

eh.....

sta reci?

koju poruku poslati?

kome?
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Jedino što u vezi toga očekujem od sebe je da procijenim svrsishodnost sopstvenog energetskog utroška i pored toga nema prenošenja moći na nekog drugog da odabere da li će da dozvoli sebi da mi crpi energiju ili me poštedi toga.
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Emocionalni vampiri

Post by Instinct »

Ima ih neopisivo puno. Neke prepoznaš u startu, druge prepoznaš s vremenom ali naposlijetku shvatiš da je njima teže živjeti sa samim sobom nego što je tebi bilo živjeti s njima/ u njihovoj blizini. :)
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Emocionalni vampiri

Post by naturale blonde »

super su si

kamoli srice da sami sebi slicne nanjuse
nedodirljiva
...ja sam vaša SDP veza....
...ja sam vaša SDP veza....
Posts: 2396
Joined: 02 Mar 2003, 12:13
Location: Zagreb

Re: Emocionalni vampiri

Post by nedodirljiva »

kolko sam ja kroz zivot vidjela i skuzila na kraju takve i završe skupa .. to je najsmješnije od svega :hihi:
" u raju je lijepo.. al u paklu je ekipa "
Post Reply