Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by Andain »

Hm..to nisu stvari koje bi se dale otkriti na prvom interview-u, ali moram priznati da, kad bi kojim slučajem i otkrila pri prvom razgovoru da netko ima rasističko,šovinističko, ksenofobno ili homofobno razmišljanje, uz najbolji životopis, bih se dvoumila o uzimanju te osobe (i najvjerojatnije ne bih)..predrasude govore neke stvari o čovjeku, a u radnoj okolini, jednako kao što su bitne sposobnosti, je važan i karakter tima kojeg okupljaš.
To bi vrijedilo kad bi osoba eksplicitno širila svojim govorom mržnju spram neke skupine/manjine. S druge strane, ukoliko netko nije sklon homoseksualcima, crncima, Srbima i sl, ali je odličan radnik i dobro se slaže s ljudima (recimo da drži te predrasude na nekoj teoretskoj razini), bolio bi me džon za iste.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by naturale blonde »

što smatraš pod teoretsku razinu?misliš-može te vrijeđat al ne ispred tebe?
koja je razlika?jel u tome što ne čuješ osobno pa je nevažno jer nisi direktno doživila uvredu?
a i zeniin koment nije zanemariv.dat otkaz osobi na taj način!to me podsjetilo na onog konobara što je dobio otkaz jer je viđen sa momkom od strane poslodavca,a van radnog vremena.šta je on poslodavčeva svojina da ga on smije i van posla kontrolirat?
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by Andain »

naturale blonde wrote:što smatraš pod teoretsku razinu?misliš-može te vrijeđat al ne ispred tebe?
Pod tim mislim da u svojoj kući može reći i misliti što god želi-dok god se s poštovanje odnosi prema kolegama, dok god je normalan i obazriv prema drugima i dok god ga te predrasude ne ometaju u svakodnevnom kontaktu s konkretnim pojedincima (bilo kolegama bilo strankama), a uz to je dobar radnik, u mojoj firmi bi bio primljeni njegove predrasude kao i privatne stvari koje ne bi ometale posao ili image tvrtke, ne bi bile moje područje interesa.

E sad, može li netko pomiriti te činjenice je druga stvari, iako.. nemali broj puta čuli da je nekom konkretna osoba razbila predrasude, što znači da iste nisu kod svih uklesane u kamen ili sveto pismo pa da se ne bi mogle mijenjati.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by zenia »

Ja sam samo to pitanje postavila katarini
jer sam uvjerena da bi bila jako bijesna da
dobije otkaz zato što je lezbijka...
Njeno lezbijstvo je njena privatna stvar..
Pa me zanima je li i homofobija privatna stvar...
Ne govorim o onoj radikalnoj tipa ubi pedera i
tako to..
Već o onoj nelagodi i odbojnosti koju većina ljudi
osjeti kad se govori o homoseksualcima..
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by naturale blonde »

u tome i je stvar,što ta osoba to ne "drži" u svojoj kući,jer da drži ne bi se ni saznalo da je homofob
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by katarina, the lik »

Meni baš nije najjasnije ovo poređenje mog lezbejstva i njene (insistiram da imam posla samo sa ženama) zatucanosti, zenia.
Ja mojom seksualnom orijentacijom ne ugrožavam nikoga, niti prosuđujem o bilo kome, a ona svojom homofobijom to radi. Tako da mislim da ti to poređenje nije bilo ispravno.
A sad recimo ova priča od A. Recimo da imam radnicu koja je sasvim ok, neka bude i više nego ok na poslu i onda je vidim kako zviždi ili sa gađenjem posmatra prajd. Šta god, ali je bitno da ja to svojim čulima doživim, a ne da mi neko prepričava. Ja ne bih mogla sa njom da radim. To je jednostavno tako. Ja ne insistiram da je moj stav ispravan, niti da svi treba tako da razmišljaju, ja samo ne želim u svom okruženju osobe koje misle da imaju pravo generalizovati neke stvari i ne voleti me zbog jedne karakteristike koja im apsolutno ništa ne govori o meni. A skroz bi mi bilo ok da radim sa njom kad bi mi prišla i rekla da ne želi sa mnom imati bilo kakvu komunikaciju van poslovne, jer smatra da sam šta god, ali da je ličnosna karakteristika, i to joj ne odgovara. Odbolovala bih nekoliko dana, to priznajem, ali mi ne bi palo na pamet promeniti joj radnu sredinu.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by ow »

Tema je skrenula na vrlo zanimljiv teren koji tjera na razmisljanje....

Da, i ja ne bih zaposlila radnika koji mrzi - bilo da se radi o pederima, lezbama, Romima, Crncima, Srbima, Hrvatima, Bosancima ili Kinezima i.t.d. Zato jer vecinu vremena provodim u firmi i u tom okruzenju ne trebam mrznju. Nadalje, sto ako u firmi imas pedera i homofoba? Onda nemas rezultate. Ok ako se radi samo o predrasudi nju bih iskusala na prvom razgovoru. Pitala bih osobu sto misli konkretno o homoseksualcima, i svim drugim marginaliziranim skupinama i rekla bih da sam lezba i ako ta osoba ima s tim problem da je bolje da ni ne pocinje raditi. Tako necu morati davati nikome otkaz.

Ako bi osoba unatoc tome - iz svojih nekih razloga prihvatila posao, a ja je kasnije cujem da upotrebljava govor mrznje prema bilo kojoj od navedenih skupina -bez razmisljanja bih joj dala otkaz zbog lazi.

zenia - primjer ti nije bas realan, jer ako netko mrzi pedere u svoja 4 zida ili u masti ja to ni neznam pa ga ni ne racunam u homofobe. To sto on misli njegova je stvar. Ukoliko bi eksplicitno izrazio homofobni stav bilo predamnom bilo pred zaposlenicima ili poslovnim partnerima onda on prvenstveno krsi Zakon protiv diskriminacije i ja imam puno pravo protiv njega poduzeti sankcije da bih zastitila diskriminirane skupine.

Dakle to se uopce ne moze usporediti jer poslodavac koji Katarini da otkaz - krsi taj zakon jednako kao i zaposlenik koji eksplicitno izrazava homofobiju.
Poslodavac koji nogira homofoba ima zakonsku osnovu da to napravi.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by Andain »

ow wrote: zenia - primjer ti nije bas realan, jer ako netko mrzi pedere u svoja 4 zida ili u masti ja to ni neznam pa ga ni ne racunam u homofobe. To sto on misli njegova je stvar. Ukoliko bi eksplicitno izrazio homofobni stav bilo predamnom bilo pred zaposlenicima ili poslovnim partnerima onda on prvenstveno krsi Zakon protiv diskriminacije i ja imam puno pravo protiv njega poduzeti sankcije da bih zastitila diskriminirane skupine.
Mislim da je upravo o tome bilo riječi, barem sam se ja na to nadovezala-što ako osoba na nikakav način ne ometa odnose u uredu i sasvim pristojno obavlja svoje, ali ti posredno, saznaš da dijeli takva i takva mišljenja..Ili ih izrazi tijekom ručka i neformalnog razgovora na poslu, ali na jedan ambivalentan način, dakle ne agresivno prema drugima..
Naime, po meni je širok raspon homofobnog mišljenja i ponašanju, u to se ponekad uvrštava i govor mržnje, ali i nerazumijevanje i nesklonost nečem, a to su po meni dvije različite situacije i mišljenja.
Ono što bi meni činilo razliku je koliko nečija komunikacija i ponašanje na poslu ugrožavaju nekog/ikog i čini radnu atmosferu nelagodnom..
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by ow »

da budemo precizniji mislim da u odnosu prema homoseksulnosti postoji 4 generalna nacina reagiranja:

1. netko je hetero ali voli homoseksualce i bori se za njihova prava
2. netko je hetero ali nema ni negativne ni pozitivne osjecaje prema homoseksualnosti - dakle svejedno mu.
3. netko je hetero, no ne voli homosekslice jer mu je to zbog predrasuda neshvatljivo, neprihvatljivo, osjeca se neslagodno, boji se
4. netko je hetero i mrzi homoseksualce

Skupina 3 je u ovom trenutku najzastupljenija u nasem drustvu i pripadnici te skupine prilicno zagorcavaju zivot homoseksualnim osobama. Ne eksplicitno izjavom, ali dogadja se u milijun situacija kada se na udaru homofoba nadje neki pripadnik homo zajednice. To je ona sutljiva vecina koja nikad nece glasno izgovoriti nista ruzno ali ce u situaciji na primjer otvorenog napada homofoba na konkretnu gay osobu zdusno podrzati homofoba. Pripadnici te skupine su oni od kojih se moze nekad ocekivati neka negativna reakcija ili homoseksualnoj osobi neprimjerena izjava koja bi se pojavila cisto spontano kao reakcija na bilo kakav dogadjaj. (pretpostavljam Andain da u tu grupu spada primjer koji si navela). To je grupa na koju senzibilizacijom drustva mozemo utjecati i moze se dogoditi da takva ososba promjeni misljenje ukoliko ostvari blizi kontakt sa nekom gay osobom. No takodjer pripadnici te grupe nikada snece otvoreno podrzati gay osobu bez obzira kakvoj opasnosti ina bila izlozena.
Ta je grupa, na temelju osobnih iskustava svakog pojedinca unutar nje najpodloznija raslojavanju (prema grupi 2 ili 4).

Grupa 4. su bolesni ljudi (to nije moje osobno misljenje vec medicinski dokazana cinjenica) i na takve nikad ne bih trosila vrijeme.
Ljude iz grupe 1 i 2 bih bez razmisljanja zaposlila
Sa ljudima iz grupe 3 bila bih oprezna (tu spada ono sto bih poduzela tijekom razgovora i kasnije) i pokusavala bih procijeniti ima li sanse da se senzibilizacijom utjece na promjenu njihova stava. Ukoliko ima - dala bih im sansu. Ukoliko nema ne bih previse gubila vremena s takvom osobom.

By the way - jednako kao homofobi kod mene bi prosla i lezba koja mrzi Rome
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Da li je lose imati puno pečata u radnoj knjižici?

Post by Alba Avis »

ljude treba zaposljavati na temelju kvalifikacija i vjestina, uzeti ih na probni rok i nakon toga odluciti da li je to odgovarajuca osoba. u svojoj firmi ne bi htjela ovisnika , osobito alkice, homofobi isto tak nisu pozeljni i agresivci, tj. ljudi koji ne znaju u sebi procesuirat emocije.
nikome ne bi zatvarala vrata, samo bi na ta ista vrata stavila one rezance sto ih ljudi na selu stavljaju tijekom ljeta zbog muha i komaraca.

i da, ne bi bila ok poslodavac, nisam dovoljno objektivna.
Nikad kao Bane!
Post Reply