leasing

Ovaj forum mogu čitati samo registrirane korisnice.
Elem, ima nas nekoliko koje smo se upustile u nekakve biznise.
U ovom forumu možemo razmjenjivati iskustva, informacije o kreditima, i razno drugo znanje.
Post Reply
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

leasing

Post by jabooka »

Kupnja auta preko firme na leasing.

Zna netko nesto o tome.
Prednosti?
Kad je najbolje to napraviti? pred kraj godine ili je svejedno

Koje korisit ima firma od tog?
improvizacija je moj hobi
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

Operativni leasing je čisti najam vozila, amortizacija se vodi u knjigama leasing kuće, a korisnik plaća najam + PDV mjesečno, rate idu u trošak poslovanja (70% troskova je priznato). Nakon isteka leasinga odlucujes zelis li otkupiti vozilo na svoje ime (jamčevina + PDV) ili ćeš auto ostaviti njima.
Image
Image.....pipni Image
Zita
Naricem za pare
Naricem za pare
Posts: 256
Joined: 05 Apr 2003, 20:18
Location: Zagreb

Post by Zita »

prevelike peripetije..ak mozes kupi ga ovak
i nakon 4 godine novi auto moze ici u otpis i prodas ga za kes i dignes si lovu :)
Antigli 4ever!
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Ne kuzim zita....kupim auto na firmu i ......

Ne placa nam se godisne toliko poreza koliko placamo. a to je stvarno puno. jako puno.
Ne bi zeljela platiti porez od 22% na auto ako ga mogu kupiti na firmu. i u svakom slucaju bilo bi zgodno da se prizna kao trosak u firmi. posto mi je u interesu platiti sto manje poreza.
(odn. da mi se taj porez vrati,a rate priznaju u torskove)

@crispy da li taj auto na kraju mogu otkupiti na ime firme, a ne kao fizicka osoba i tako izbjeci porez.
improvizacija je moj hobi
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

vi imate obrt ili firmu?
na kraju taj auto mozes otkupiti na ime firme.
Image
Image.....pipni Image
Zita
Naricem za pare
Naricem za pare
Posts: 256
Joined: 05 Apr 2003, 20:18
Location: Zagreb

Post by Zita »

ak imas love nemoj uzimat na leasing jer taj auto platis daleko previse (za koji 1/5 ti je skuplji auto) + sto obavezno moras uzet kasko i placat ga cijelo vrijeme leasinga ako se dobro sjecam i ima jos tu dosta peripetija..

a kasnije, nakon 4 godine ga mozes staviti u otpis-svake godine je otpis 25%, dakle, ti taj auto nakon 4 god mozes prebacit na sebe, prodat i zadrzat lovu bez ikakve naknade firmi
sto ti je super jerbo da dizes kes iz firme moras na njega platit 35%
i nemoj me strogo sad drzat za rijec, tak su meni rekli pa je valjda tocno
Antigli 4ever!
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Kredit,leasing ili keš?
Na firmu ili privatno?
Radila sam analizu prije godinu dana za bivšeg poslodavca pa ču sad napisati čega se sjećam.

Pošto nitko nema keša - tu mogućnost ćemo odbaciti iako je to, na prvi pogled najpovoljnije (ali samo ako bi ti tak keš stajao u obliku štrednje na banci. Ako bi ti poslužio kao obrtni kapital - onda ti je isti klinac - par posto tamo vamo za kamate....


Dakle kupovina auta na firmu ili na privatno ime?
U svakom slučaju na firmu - jer ti 70 % ukupnih troškova auta umanjuje poreznu osnovicu. Ako kupite dostavni auto onda je to 100 %

Leasing - ima dvije vrste:
Operativni - vlasnik auta je leasing kuća do otplate vozila, nakon čega ga možeš otkupiti
- morate uplatiti depozit u nekakvom postotku koji stoji u lizing kući do otplate auta.
Kada se neotplaćeni iznos izravna sa iznosom depozita stvar se prebija i firma tek onda može prepisati auto na sebe
Svaki mjesec dobijete račun za najam koji knjižite na trošak po primcipu 70 % - 30% što znači da vam je priznato 70 % PDV-a i 70 % osnovice umanjuje poter na dobit.
Ostalih 30 % PDV-a i osnovice knjiži se kao porezno nepriznat trošak.
Ovaj lizing - ovisno o lizing kući, ne obvezuje osobu/firmu da na kraju i kupi vozilo (iako većina kupuje jer je to ipak isplativije pošto takva vozila uvijek nakon otplate lizinga vrijede više nego to priznaju lizing kuće). Naime možete jednostavno ubosti novi depozit i unajmiti novo vozilo.Po ovom lizingu ukupni porezno priznati troškovi su manji nego prema drugim oblicima jer se kamate (koje su inače uvijek porezno priznat trošak) evidentiraju kao trošak najma a ne kao kamate.

Financijski lizing - ovo je lizing kada vam lizing kuća odmah proda auto, i vi ga odmah upisujete kao osnovno sredstvo. Kuća izdaje račun za vozilo i kreditno vas zaduži za taj iznos, a svaki mjesec šalje vam račun samo za kamate.
Po primitku računa cijeli iznos PDV-a (100 %) možete tretirati kao predporez. Troškovi goriva servisa i registracije (osim osiguranja i poreza na cestovna motorna vozila) obračunavaju se po sistemu 70 % - 30 % kao i amortizacija koju ste obavezni raditi svaki mjesec, te na 30 % iznosa amortizacije obračunati PDV (i platiti ga svaki mjesec). U konačnici nakon 5 godina (koliko traje amortizacija na osobna vozila) država ipak uzme 30 % PDV-a od onih 100 % koji ste odbili po primitku računa - ali to vam onda ispadne kao da vas država beskamatno kreditira 5 godina.
Svaki mjesec dobijete i račun za kamate na kojem nije obračunat PDV, ali vam je cijeli iznos kamata porezno priznat trošak (pa umanjije osnovicu poreza na dobit).

Kredit kod banke je slican kao financijski lizing, s tim što je u igri tri pravne osobe (vi autokuca i banka).
Da bi se tocno vidjeli financijski rezultati morala bi se napraviti analiza na temelju poznatih podataka (kolike su kamate i ostali troškovi jednog drugog i trećeg oblika financiranja) i tada bi se konačno moglo vidjeti koji je oblik u konačnici povoljniji,
S tim da osobitu pažnju treba posvetiti klauzulama ugovora koje se odnose na tečajeve pri zaduživanju i vraćanju.
Ukoliko vam treba još informacija - prikupite stvarne informacije iz lizing kuća (iznosi, postotak kamata, tečaj zaduženja i vraćanja za financijski lizing ako nije isti (to je ono po prodajnom, kupovnom i to) dakle, prikupite informacije, odvedite me na kavu pa ćemo sve izanalizirati.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

Tnx!
Imas kavu Stara kad krenemo u shoping... :cool: :wink:
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
User avatar
stara
tehnička podrška
tehnička podrška
Posts: 944
Joined: 19 Nov 2002, 22:55

Post by stara »

Prije nego krenete....
Kad krenete idete tamo gdje je najpovoljnije :)
:galeb:
dev
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 90
Joined: 09 Feb 2004, 16:01
Location: Hrvatska

Post by dev »

Erste leasing kroz operativni leasing nudi mogućnost akontacije tj. dio novca koji se odmah plati i smanjuje ukupnu svotu za leasing, i odbija se odmah od poreza. Obicno na kraju godine trebam smanjiti porez. Jednu godinu me ova akontacija spasila. Hypo leasing nema ovu mogucnost. Ja spadam pod obrt, ne firma te mi se osobno svida vise operativni leasing. Svaku 3godine novi auto. Stari otkupim i prodam. Zaradim na transakciji. Ovo mi je drugo auto kojim perem porez.
....sama
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

meni se u svakom slucaju operativni leasing svidja vise nego financijski
Image
Image.....pipni Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

crispy wrote:meni se u svakom slucaju operativni leasing svidja vise nego financijski
Za knjiženje ili za kupovinu? :DH:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Post Reply