Osnivanje firme - obrta

Ovaj forum mogu čitati samo registrirane korisnice.
Elem, ima nas nekoliko koje smo se upustile u nekakve biznise.
U ovom forumu možemo razmjenjivati iskustva, informacije o kreditima, i razno drugo znanje.
Post Reply
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

ako netko na podrucju hrv. zeli otvoriti obrt ili firmu.

www.hitro.hr

izvrstan projekt, jednostavno, bez puno papirologije, gotovo za par dana.

A sta se jamaca tice...uf...dobro je sta danas postoje zivotna osiguranja koja sluze kao jamci kod vecih kredita.
improvizacija je moj hobi
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Ovo zasluzuje posebnu temu.

U Hitro-u daju sve informacije, upute i obrasce.
Za sastavljanje dokumentacije (Izjave o osnivanju ili Drustvenog dogovora) najbolje otici kod javnog biljeznika.
Pri izboru biljeznika prethodno provjeriti cijene jer ih ima od 2300 - do 8000.

O toj papirologiji ovisi koliko ce procedura trajati (8-14 dana Trgovacki sud).

Potrebno love oko 5.000 kuna za biljeznika i ostala davanja (Narodne novine, sudska pristojba, biljeznik) + 20.000,00 temeljni kapital.
Ovih 20.000,00 nakon registracije sjeda na ŽR pa se njima moze raspolagati.

Nakon registracije slijedi:
Izrada ziga
Odabir banke i otvaranje ZR-a
Prijava na HZMO i HZZO
Prijava u Poreznu upravu

i to je to....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

aha.
meni je u "hitro.hr" trebalo punih mjesec dana da otvorim firmu! niko pojma nema o nicem, svi nes muljaju i motaju, svatko brije svoje... ili jednostavno nisam imala srece
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Kad si ti hirto pohitala osnivati firmu dok se još nisu uhodali.
Sad ide brže no ipak treba 15 dana....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

ja mislim da jednostavno nisi imala srece. kao i uvijek. :mrgreen:
kad smo mi otvraala firmu projekt je bio na samom pocetku pa im je trebalo tjedan dana.
improvizacija je moj hobi
User avatar
Vulf
U VulfiCinoj koŽi
Posts: 2003
Joined: 13 Sep 2006, 11:01
Location: 00:00

Post by Vulf »

A znate li mozda, kada bih npr. ja otvarala firmu tamo, koji su uslovi za to, s'obzirom da nemam hrvatsko drzavljanstvo.
Zita
Naricem za pare
Naricem za pare
Posts: 256
Joined: 05 Apr 2003, 20:18
Location: Zagreb

Post by Zita »

mozes kao strani ulagac otvorit firmu
bar mislim
samo ti za firmu treba 20000kn pocetnog kapitala
Antigli 4ever!
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Da mozes, a ja cu ti se raspitati za uvjete - sta sve trebas.
Ako imes firmu negdje drugdje - mozes otvoriti predstavnistvo
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Vulf
U VulfiCinoj koŽi
Posts: 2003
Joined: 13 Sep 2006, 11:01
Location: 00:00

Post by Vulf »

@Zita
To je jos i jednostvno da se izvede.

@ Ow
Ovo ovde bih zatvorila, skroz. Zanima me, ako bih tamo otvarala foto studio, recimo da se registruije kao obrt ... tako je barem ovde, imaju tu jednu jedinu sifru za fotogrfske usluge ????? S tim, sto bih radila vise sa pravnim licima - onda ti barem ovde, ne treba fiskalna kasa, a i to je pitanje??!! Sve je pitanje, posto ovde i nema nekakvog zakona, koji bi sve to odredio. '
Zanima me foto studio stara, i sve propratno oko tog, za one koji nisu drzavljani, a vooooole sve sto je tamooo :wink:
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Za otvaranje obrta - mislim da moras biti ovdje tj da ti boraviste mora biti prijavljeno u HR, moras dobiti radnu dozvolu (znaci prije toga rijesena dozvola boravka i.t.d.)
Ne znam bas puno o obrtu, al sam se raspitala sto se tice firme d.o.o.

Treba ti:
- Potvrda o nekaznjavanju
- Kopija putovnice - pasosa
- cca oko 25.000,00 kuna s tim da troskovi osnivanja izadju 5.000,00 a 20.000,00 je lova koju moras poloziti na ziro racun kao osnivacki kapital, te oh odmah nakon registracije mozes koristiti (kao obrtni kapital i sl.)
- adresu sjedista firme (ugovor sa nekim tko ce ti iznajmiti prostor). To moze biti formalne prirode, moze biti i bez naknade, no netko tko ima vlasnistvo nad nekretninom ti mora dati mogucnost da firmu prijavis na njegovoj adresi.

Za d.o.o. ne trebas nikakve dozvole boravka i radne dozvole jer uopce ne mora prijaviti nikoga zaposlenog.
No moras imati servis (knjihovodstveni iz Hr) koji ce ti raditi financijska izvjesca i slicno.

Ne znam kakva je tvoja situacija, tj dolazis li nekad u HR ili boravis ili bilo sta.

Sto se tice djelatnosti - sa d.o.o.-om imas vecu sirinu jer mozes registrirati skupinu usluga (ja sam na primjer regala racunalne usluge, promidzbu i trgovinu i tu spada sve - od servisa racunala, dizajna, do ne znam cega.
Za obrt ne znam morala bih se raspitati. Posalji mi PP sa svim vaznim informacijama pa ti se mogu raspirati.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Zita
Naricem za pare
Naricem za pare
Posts: 256
Joined: 05 Apr 2003, 20:18
Location: Zagreb

Post by Zita »

i ak ces prenosit aparate iz svoje zemlje ovdje onda ce ti naplatiti pdv i carinu za njih...sto mozes dobit nazad kad ih vratis.. well..raspitaj se za to jos
ima jos caka..
Antigli 4ever!
User avatar
Vulf
U VulfiCinoj koŽi
Posts: 2003
Joined: 13 Sep 2006, 11:01
Location: 00:00

Post by Vulf »

Treba se za sve raspitati do tancina, nece biti nimalo jednostavno u svakom slucaju, mada cu pojednostaviti koliko god budem mogla, pa taman i duze trajalo.
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

Evo da upotpunim topic sa korisnim linkovima.

Obrt

http://infos.hok.hr/faq/index/12_hr.html
http://www.poslovniforum.hr/obrt1.asp
Image
Image.....pipni Image
Post Reply