Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Popričajmo o svijetu oko nas - linkovi na vijesti.
Post Reply
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Modesty Blaise »

Marki iznimno je hrabro ovo podijeliti s nama. Toliko mi je žao :(, voljela bih te nekako utješit a ne znam kako.....ali...svaka čast na hrabrosti i....ne znam. Jednostavno ne znam što da kažem osim da ti pošaljem virtual hug.
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by katarina, the lik »

Dodir_Svile wrote:a nego sta je nego bioloski?
Pa, biopatološki, kakav drugačiji. :shock:
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Dodir_Svile »

neš ti razlike :roll:
znaci, ako je nesto biopatoloski onda to nema nikakve veze sa biologijom i nije bioloski? :roll:
The rockstar hands of a big butch dyke.
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by katarina, the lik »

Džabe si ti išla u školi ako ja sad treba da ti objašnjavam razliku između biološkog i biopatološkog. :lol:
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Dodir_Svile »

pa ajd molim te ne budi toliko bahata pa mi objasni.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Modesty Blaise »

Joj pa možda nisam baš najbistriji znanstveni um, ali : zar baš svaki psihološki aspekt čovjeka ima za uzročnika biološku osnovu?
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Dodir_Svile »

da. ako ljubav ima biolosku podlogu zasto ne bi psiholoska bolest?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Andain »

Ali ne mora i nije sasvim jasno da ima biološku pozadinu (meni je npr. obzirom da se radi ipak o sklonosti ka zlostavljanju i neravnopravnim emotivnim odnosima puno logičnije prepostaviti da ima uzroke čisto psihološke/emotivne prirode..).. :?
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by zujalica »

Markiza wrote:

3. Mislim da međusobno brkamo dvije stvari: što mislimo o pedofiliji i što bi učinili pedofiličaru. I dalje me to sve skupa podsjeća kad ljudi pričaju o politici kak bi oni ovo ono a zapravo sjede pred nekom buksom i cuclaju pivo. Ajde miki, odi ekšli u Sabor pa nešto napravi. Kao netko će to ovdje pročitati (osim Modesty, ona je lijepo i kulturno objasnila zašto to piše :DH: ) pa će učiniti kako ste vi rekle il kaj?
E zato se nadam da će prijedlog izmjene zakona što prije doći na dnevni red,živo me zanima kako će proteći rasprava(ako je bude) :pd: i da li će biti izglasan.
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Dodir_Svile »

Andain wrote:Ali ne mora i nije sasvim jasno da ima biološku pozadinu (meni je npr. obzirom da se radi ipak o sklonosti ka zlostavljanju i neravnopravnim emotivnim odnosima puno logičnije prepostaviti da ima uzroke čisto psihološke/emotivne prirode..).. :?
mislim da vi ne kuzite sta ja mislim pod bioloski. i psihologija je biologija. jer je uzrokuju fizicke promjene u mozgu.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Modesty Blaise »

Okej. Znači psihosomatske bolesti (recimo čir na želucu ili gastritis) nastanu tako da želudac pošalje psihi impuls da se iznervira i onda psiha vrati taj impuls stomaku u obliku čira? :ylol:
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Dodir_Svile »

ne nego uslijed preucestalog podrazaja zeluca uslijed stresa (jer kad si pod stresom luci se kortizol koji puno sranja napravi u organizmu) ostecuje se sluznica.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Modesty Blaise »

Aha. A što inducira iznutra stres? Ako je biologija ta koja utječe na psihu?
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Andain »

Dodir_Svile wrote: jer je uzrokuju fizicke promjene u mozgu.
Ponekad, ne uvijek (ja bih rekla da mi se čini i da je rjeđe tako, ali nisam previše upućena da bih kategorički tvrdila). Da je tako svi bi bili na tabletama, a postojanje psihijatara bi bilo besmisleno.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by naturale blonde »

nikakva rehabilitacija
sve ih stavit u izolaciju,zajedno,i trajno,doživotno
svaki od njih je uništio bar jedan život
po meni,oni više nikad ne bi smjeli imat "normalan" život i živjeti kao obični ljudi
izolirala bi ih,totalno,oduzela bi im pravo na rad u toj izolaciji,jedino bi im možda dopustila da kuckaju po kamenu
a one koji "samo gledaju i skupljaju materijale" bi isto tako poslala tamo,samo bi im eventualno dopustila da onima prvima nose hranu i vodu,i
da brišu prašinu sa tog kamena,da se osjete malo vrijednijima od onih prvih,jer nisu išli u "akciju",al je pitanje samog momenta kad će ić,krenit
u ekšn,jer je duboko u njima dobro zakuhalo i teško da će moć konrolirat nagone,prema tome.....izolacija
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Ljudi koji su doživjeli seksualno nasilje neće o tome pričati javno.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:da. ako ljubav ima biolosku podlogu zasto ne bi psiholoska bolest?
apsolutna istina. svatko tko je ikad učio psihologiju zna da se u općoj psihologiji počinje od pitanja fiziologije, kemijskih procesa u mozgu, pitanja genetike, reakcija na podražaj, pitanja instinkta, itd.
kemijsko, biološko, psihološko ne možemo odvojiti u tom smislu. ono se isprepliće.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Andain wrote:
Dodir_Svile wrote: jer je uzrokuju fizicke promjene u mozgu.
Ponekad, ne uvijek (ja bih rekla da mi se čini i da je rjeđe tako, ali nisam previše upućena da bih kategorički tvrdila). Da je tako svi bi bili na tabletama, a postojanje psihijatara bi bilo besmisleno.
Istina je također i to, da se neke psihičke promjene ne vide na mozgu, pogotovo kada se radi o shizofreniji i da se o shizofreniji vrlo malo zna. Mali je paradoks što se i shizofrenija liječi tabletama, antipsihoticima, a te tablete jako dobro utječu na bolesnika, znači, one kontroliraju te "poremećene" reakcije u čovjekovu mozgu, iako, na slici EEG- a nisu uvijek prisutne, tj. vidljive. Postoje ljudi koji imaju shizofreno oboljenje i sve simptome, a da će im EEG slika biti "čista", kao u zdravog čovjeka. Uvijek mi je ova izjava od strane psihijatara bila nejasna jer mi ne zvuči nelogično, obzirom da znamo da je jedan od simptoma shizofrenije upravo, halucinacija, a da kako znamo do halucinacije dolazi zakrčenjem inhibitornih neurotranzmitera. A ta bi se promjena na mozgu morala vidjeti. (neka me se slobodno ispravi ako sam nešto krivo rekla).
Psihijatri propisuju tablete za razliku od psihologa koji neće propisivati tablete, bar im to nije prva svrha, nego će liječenje usmjeriti na razgovoru, odnosno psihoterapiji.
Tablete u psihijatriji su "must have", od njih sve počinje.
Tako da ti izjava A. na žalost, ne stoji, bar ne ovaj drugi dio o tabletama i psihijatrima.
Jedno bez drugoga ne ide.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Modesty Blaise wrote:Aha. A što inducira iznutra stres? Ako je biologija ta koja utječe na psihu?
ovo je jako dobro pitanje. stres je reakcija na neki podražaj iz okoline. tako da je to sve biološki uvjetovano, ipak, koliko god nam se sve to nesviđalo. stres iznutra inducira upravo taj podražaj izvana, jer nema reakcije koja će nastati sama po sebi ničim uvjetovana, ničim izazvana. a ona, kada je već izazvana, očitovati će se u našoj "nutrini".
a što je to u čovjeku što ga "nagoni" da taj izvanjski podražaj na njega utječe, pa opet kemija i biologija na kraju.
možemo to i "laički" reći, ta njegova ljudska priroda koja mu ne da mirno živjet. taj crv sumnje koji ga vječito tjera u nezadovoljstvo i želju za "većim", "višim", za ići dalje, ma koliko to "uvrnuto" postalo.
a to su neki "duhovno- religiozni" nazvali, pecatum originale originans iliti prvi grijeh čovječanstva (Adamov grijeh- Adam naravski znači- čovječanstvo i nije riječ o nekom čovjeku pojedincu, Adamu Adamiću).
evo, sve smo ukompomirali.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Andain »

Lea25 wrote: Tablete u psihijatriji su "must have", od njih sve počinje.
Tako da ti izjava A. na žalost, ne stoji, bar ne ovaj drugi dio o tabletama i psihijatrima.
Jedno bez drugoga ne ide.
Gle, ne bih htjela o stvarima s kojima zbilja nisam previše upoznata; moj post se više odnosio na to da nemaju sve psih. smetnje i bolesti uzrok u kem. procesima u mozgu, neke su uzrokovane određenim traumama i možeš ih liječiti samo tako da tražiš uzroke, ne tabletama, barem ne primarno. Ako je netko pedofil, tj. u ovoj ili onoj mjeri ima takve sklonosti, meni je puno logičnije pretpostaviti da postoji i zašto na sve to i da je taj zašto sadržan u određenim iskustvima/traumama i emotivnim reakcijama na ista, a ne da je uzrok fiziološke naravi.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

a i suvremena filozofija je nešto rekla o "želji", "žudnji" koja čovjeka pokreće u želji za djelovati, u želji za akcijom. ovdje, po pitanju pedofila, ta bi želja bila bolesna, nastrana i sve najgore.
a očitovala bi se u agresivnom nasrtaju na nevino biće, dijete.
svi se slažemo da su pedofili ljudi koje treba osuditi. jedini je problem u tome hoćemo li isto gledati na čovjeka koji nastranu želju neće realizirati u stvarnosti, neće ići u seksualno zlostavljanje djeteta, i onoga koji hoće. sa strane roditelja, kako je Modesty rekla, "reci to jednoj majci", nije lako, jer jednoj majci ili ocu neće biti bitna ova razlika. i to je sasvim razumljivo.
da imam dijete, mogu sa sigurnosti reći da ni mene puno razlikovanja ne bi zanimala i da bih došla u iskušenje ubiti osobu koja bi moje dijete išla zlostavljati. golim bi ga rukama ubila,
bez grižnje savjesti, jer je u prirodi majke da zaštiti svoje dijete. tako da razumijem sav gnjev koji je iznešen ovim postovima i svo nerazumijevanje razlikovanja koje postoji, a to je da nije isti bolesnik pred ekranom i bolesnik koji će izravno ići naštetiti djetetu.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Andain wrote:to da nemaju sve psih. smetnje i bolesti uzrok u kem. procesima u mozgu, neke su uzrokovane određenim traumama i možeš ih liječiti samo tako da tražiš uzroke, ne tabletama, barem ne primarno. Ako je netko pedofil, tj. u ovoj ili onoj mjeri ima takve sklonosti, meni je puno logičnije pretpostaviti da postoji i zašto na sve to i da je taj zašto sadržan u određenim iskustvima/traumama i emotivnim reakcijama na ista, a ne da je uzrok fiziološke naravi.
Pogledaj ovo sad. Imaš traumu (ona je vanjski podražaj- seksualno nasilje, npr.). Taj vanjski podražaj će se očitovati na tvojoj psihi. Tvoja psiha je direktno povezana s reakcijama na mozgu, bilo da se radi o promjeni percepcije stvarnosti, halucinacijama, depresiji, ne znam, svemu čemu, jer dušu, koliko znam nitko do sad nije detektirao.
Tako da stoji da kemijska reakcija ne bi bila uzrok, istina. Tu kemijsku reakciju treba izazvati neki podražaj, al sve je to povezano. To ti je kao krug. Tako da liječimo uzrok liječenjem "nenormalnih reakcija". Prvo liječimo "kemiju", a tek onda nastupa psihoterapija di se razglaba o tome kako je do te "poremećene kemije" došlo.
Definitivno da je prvotni uzrok trauma. Al s ovim ne rješavamo ništa. Osoba zna ili ne zna što je dovelo do psihičkoga kraha, ali zato tablete jako dobro znaju "posložiti kockice" koje su se malo krivo poredale nakon traume. Ovo malo laički da me se razumije bolje.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Andain »

Lea25 wrote:kemijsku reakciju treba izazvati neki podražaj, al sve je to povezano. To ti je kao krug.
Nitko ni ne tvrdi da nije.


Prvo liječimo "kemiju", a tek onda nastupa psihoterapija di se razglaba o tome kako je do te "poremećene kemije" došlo.
Definitivno da je prvotni uzrok trauma. Al s ovim ne rješavamo ništa. Osoba zna ili ne zna što je dovelo do psihičkoga kraha, ali zato tablete jako dobro znaju "posložiti kockice" koje su se malo krivo poredale nakon traume. Ovo malo laički da me se razumije bolje.
Vidiš, mislim da je ovo pojednostavljivanje ozbiljnih stvari koje mogu imati teške posljedice. Mislim, te tablete najčešće jednostavno umrtvljuju i otupljuju osobu i njene reakcije, i ok, slažem se da u određenim slučajevima, težim oboljenjima, da bi uopće pričala s osobom ili ju mogla dovesti da funkcionira bez većih ispada i razmišlja bez nekih velikih emotivnih skokova, da, trebaju lijekovi..ali da treba biti pravilo da se prvo pristupi s lijekovima, a tek onda terapijom-razgovorom je opasan stav koji nadam se ne dijele baš svi psihijatri.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by Lea »

Andain wrote: mislim da je ovo pojednostavljivanje ozbiljnih stvari koje mogu imati teške posljedice. Mislim, te tablete najčešće jednostavno umrtvljuju i otupljuju osobu i njene reakcije, i ok, slažem se da u određenim slučajevima, težim oboljenjima, da bi uopće pričala s osobom ili ju mogla dovesti da funkcionira bez većih ispada i razmišlja bez nekih velikih emotivnih skokova, da, trebaju lijekovi..ali da treba biti pravilo da se prvo pristupi s lijekovima, a tek onda terapijom-razgovorom je opasan stav koji nadam se ne dijele baš svi psihijatri.
Teške posljedice za osobu nastupaju tek onda kada osoba tablete ne bi uzimala. Vidiš, možemo svi mi biti ne znam kako jaki voljom, ne znam kako "duhovni", ne znam kako usmjereni,
ali tablete su Bog psihičkoga oboljenja. Svaki psihijatar koji drži do sebe kao do etične osobe i koji se takvim smatra će ukoliko vidi da se radi o nečemu benignome, poslati osobu psihoterapeutu, psihologu. Ljudi koji završe na psihijatriji u teškom psihičkom stanju nisu taj slučaj. Njih će se liječiti tabletama, uz psihoterapiju. Tablete su bitne, tablete su u tom slučaju najvažnije. Reći da bi bolje bilo osobu ostaviti na milost i nemilost svoje psihe, ajmo tako reći, nije najrazboritije. Tablete, antipsihotici, antidepresivi imaju svoje nuspojave, one djeluju na osobu na određen način: ljudi izgledaju kao roboti, totalno su tupi, od pogleda na dalje, bale kao mala djeca, neke tablete paraliziraju, ne možeš se pomaknut, ne možeš pričati. I sve je ovo jaaaaaaaaaaako, jaaaaaaaako ružno, pogotovo za osobu koja je u prethodnome doživjela silovanje. Ovo je trauma plus. Ali bez ovoga ne ide. Tablete spašavaju čovjeka u teškom psihičkom stanju. Tablete su Bog!
I ovaj stav dijele svi psihijatri: tablete+psihoterapija; jer im to spada na struku, dok na struku psihologa spada psihoterapija kao prvo rješenje.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Pedofilima oduzeti pravo rehabilitacije?

Post by katarina, the lik »

Lea 25 je portparolka farmaceutske kompanije!
Post Reply