Sloboda

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Sloboda

Post by Jelena-E »

Koliki je po vama stepen slobode obicnog coveka u savremenom drustvu?
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Sloboda

Post by Jelena-E »

Ja sam bas smorila sa pitanjem :pomak:
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Sloboda

Post by zujalica »

Jelena,ja ti mogu samo ovo pustiti kad spomeneš riječ sloboda...



;)
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Sloboda

Post by ow »

Jelena-E wrote:Koliki je po vama stepen slobode obicnog coveka u savremenom drustvu?
Stupanj slobode u suvremenom drustvu ovisi o tome koje je to drustvo (nije isti u Americi, Hrvatskoj ili Iranu), financijskom statusu (nedostatak love cesto ogranicava nase slobode), drustvenoj poziciji (politicari su nesto slobodniji nego obicni gradjani u svim drustvima) ali i o vlastitim ogranicenjima svakog pojedinca te se tesko moze definirati u jednom postu.
Vlastita ogranicenja su po meni daleko veci problem u ostvarivanju slobode nego bilo koji drugi parametar.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Sloboda

Post by Jelena-E »

Slazem se da nivo slobode zavisi od toga kom drustvu pojedinac zivi. (nama koji smo rodjeni na Balkanu drugacije seksualne orjentacije ovo pitanje je apsurd, jer je nas stepen slobode skoro ne postojeci. Meni se licno uvek cinilo da se trudim da plivam uzvodno)
Ako uzmemo za primer zapadne drzave, sistem u tim drzavma omogucuje pojedincu da bude slobodan sve dok izrazavanjem te slobode ne ugrozava sam sistem ili ti samu drzavu. Pa tako imamo na pr. Englesku gde je sve pod budnim okom camera za nadgledanje.
U drzavama istocne Evrope, gde se ubrajamo naravno i mi, ogranicenje slobode u vecem stepenu dolazi od obicnih ljudi koji nisu spremni da prihvate drugaciji pogled na svet.
Pitanje je u kom delu sveta, tj. u kojoj ce drzavi ce da nace mesto jedan covek koji je nekim cudom, bez obzira sto je rodjen u ogranicenom drustvu, uspeo da se razvije u individuu bez predrasuda, slobodnih shvatanja?
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Sloboda

Post by Bubble »

Svoje 'informacije' primate od medija glavne struje koji vam prodaju svakodnevne laži na temelju kojih odlučujete što ćete misliti i vjerovati.
Morate se probuditi u određeno vrijeme jer se morate pojaviti na poslu i ne smijete kasniti. Idete tamo gdje vas šalju vaši šefovi
i radite ono što vam kažu. Ako se pobunite dobit ćete otkaz, a ako ne dobivate plaću ne možete si priuštiti dom ili dovoljne količine hrane.
I ne radi se samo o vama. Što je s vašom obitelji i drugima koji ovise o vama? Ako ne služite sustavu, kakve će posljedice oni trpjeti?
Kako biste namirili sve te očite potrebe i izvršili svoje odgovornosti morate provesti svaki dan udovoljavajući drugima. Sa svoje strane, šefovi također robovski pokorno slušaju naredbe onih koji kontroliraju njih, i ni oni se ne usuđuju istupiti iz linije.
I šefovi imaju šefove.

Isto vrijedi za kolektivno poricanje u vezi s našim životima: 'Imam veliku kuću i velik auto; zar život nije super?
Pa, možda kuća i automobil jesu super, ali život? Koliko ljudi radi ono što stvarno želi raditi? Koliko ih je istinski sretno,
ispunjeno i u miru sa samima sobom? Iskreno govoreći, takvih gotovo da i nema. Nije li to samo po sebi duboka osuda ludosti koju zovemo život? Većina ljudi radi ono što misli da mora raditi, a to znači služiti sustavu prema njegovim uvjetima.

Gdje je život u slanju naše djece u škole i na fakultete organizirane tako da ih ispljunu kao programirane zupčanike sljedeće generacije?
Ali, opet, radije ćemo sebe uvjeravati da imamo 'dobar posao', 'dobru karijeru', 'dobar život' i pružati svojoj djeci 'dobro školovanje',
nego se suočiti s užasom nad užasima da je život zapravo sranje. Ili sranje u usporedbi s onim što bi mogao biti i što bismo mi htjeli da je.
Stvarno, to nije nikakav 'život'. To je veo suza prerušen s buno maškare i debelim premazom samozavaravanja.

Svoju 'sreću' procjenjujemo prema količini svoje nesreće, a svoja postignuća prema simbolima i drangulijama koje je sustav proglasio mjerilima 'uspjeha'.

Ljudi se većinom zavaravaju da su slobodni na način da nikada ne provjeravaju teoriju u stvarnosti. Poput muha su uhvaćenih u mrežu, i tako dugo dok se ne pokušavaju pomaknuti mogu sebe uvjeravati da bi to mogle kada bi htjele. Samo što, znate, one to trenutno ne žele. Kad bi pokušale, morale bi se suočiti s činjenicom da im je dupe zalijepljeno za tuđi kontrolni sustav koji će uskoro
servirati ručak - njih. Nastavljaju činiti ono što im govori vladina diktatura, bez pitanja ili suprotstavljanja, i održavaju iluziju da imaju slobodu izbora ali je nikada ne koriste.
'To što su mi krila zalijepljena za ovu mrežu uopće mi ne smeta, jer sam odlučila da neću letjeti.' Tijekom godina susreo sam velik broj ljudi koji su vjerovali da su slobodni sve dok
nisu učinili nešto što je bilo izvan 'normalnog.


Ovo je napisao David Icke i slozila bi se sa njime da smo robovi sustava a ja ne vidim nigdje covjekovu slobodu u tom sustavu.Eto sada mi mozete udariti kontru i reci da nisam normalna i da sam zabrijala :pomak:

A vi pricajte kako ste slobodni :cer:
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Sloboda

Post by laura »

slazem se sa Bubble tj sa Davidom Ickeom :daa:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Sloboda

Post by Jelena-E »

Well said.
Sva drustva koja su postojala kroz istoriju a koja nisu htela da sluze sistemu brutalno su unistena, kolonizovana, preobracena... Indijanci, Maje, australijska plemena...
Hriscanstvo nije postalo religija sve dok nije sistematizovano.
Na ovim nasim prostoima razvila se sekta bogumila ili patarena. Njihovo ucenje se oslanjalo na rane hriscanske spise, koji nisu bili uvrsceni u sveto pismo. Sebe su smatrali izvornim Hriscanima. Jednako su postovali muskarce i zene, bili su vegetarijanci, smatrali su da niko ne moze posedovati zemlju pa nisu hteli da placaju porez i ziveli su ponajvise od zemljoradnje.
Pokret je bio toliko jak da su se prosirili cak do juzne Francuske. Naravno unsteni su kao jeretici zajednickim naporima pravoslavne i katolicke crkve.
Sistem ne postoji bez obicnog coveka, stoga je veoma lako poraziti sistem. Dovoljno je daobican covek jednostanvo istupi iz sistema, osloni se na prirodu i na svoje najblize.
Pitam zasto svi ljudi koji uvide da su ustvari robovi sistema ne istupe iz njega?
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

Ne znam.

Sve su to procesi, nesto sto zapocinje u jednom davnom trenutku, i traje, negde u pozadini svega, kao sitna potka na kojoj mozes da vezes. Ma koliko sitnim bodom vezli, potka se istrosi. Pred tobom je gotova stvar. Takva kakva je ispala. I, ma koliko boja dodavao, na kraju, postoje samo dve varijante kako ce nesto ispasti. Crno-belo. Ili boje duge...

Za nekog je crno-belo idealna kombinacija.

Meni glavom eksplodiraju milijarde boja. Crnog i belog je tek u kapima. Nedovoljno da bilo sta preuzmu, da se proliju preko bilo cega. Ne prosipa se duga nebom posle kise. Kisa pada da bi duga postojala.

Kada postajes slobodan?

Kada ponovo prizoves dugu? Kada joj dozvolis da proguta sve pred sobom?

Kada nesto postane secanje? Kada necemu dodas vreme kako bi postalo secanje?

Ili kad se setis da umes da sanjas? I zbog cega sanjas...


Once I had a dream
And this is it

Once there was a child`s dream
One night the clock struck twelve
The window open wide
Once there was a child`s heart
The age I learned to fly
And took a step outside

Once I knew all the tales
It`s time to turn back time
Follow the pale moonlight
Once I wished for this night
Faith brought me here
It`s time to cut the rope and fly

Fly to a dream
Far across the sea
All the burdens gone
Open the chest once more
Dark chest of wonders
Seen through the eyes
Of the one with pure heart
Once so long ago

The one in the Big Blue is what the world stole from me
This night will bring him back to me

Fly to a dream...


I onda si slobodan.


:dadada:
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

Hm...Sa nekima se slazem..da ne citiram.Ali.

Kada, tacno, postajemo slobodni? Slobodni od necega sto nas pritiska dugo vremena?

Da li u trenutku kada shvatimo da su mnogo cesci trenutci u kojima se osecamo lose od trenutaka u kojima se osecamo dobro?

Da li u trenutku kada shvatimo da nikada necemo moci da pristanemo na neke stvari, jer pristajanjem na njih gubimo dalkeo vise nego sto bismo mogli dobiti? I pri tome ne mislim na dobitak "materijalne" prirode, koji, mozda, i izgleda veliki.

Da li u trenutku kada prestanemo da se nadamo da smo, ipak, za nekoga neko a ne nesto?

Da li u trenutku kada uspemo da shvatimo da nesto ima svoju cenu? Da je ta cena izrazena u moneti koju ne posedujemo? I da nas nikakva kradja nece pribliziti tome da je posedujemo?

Da li u trenutku kada shvatimo da za neke lazi vise ne nalazimo razloga da na njih zmurimo?

U trenutku kada nam dosadi da nesto cekamo, prizeljkujemo, izmisljamo da postoji?

U trenutku kada nam se oduzme svaka mogucnost da nesto u nama ne umre zauvek?

Ili je to trenutak u kome, zauvek, dosanjamo jedan san, i on se zavrsi kratkim, hirurski preciznim rezom...

Mozda je to i trenutak u kome ti neko drugi kaze da je san gotov, potvrdjujuci tvoje misljenje?
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Sloboda

Post by sunce »

Jednom davno poznavala sam dva djecaka koja su osam, odnosno sest godina provela u potpunoj slobodi. Kada su ih priveli u okrilje drustvene zastite njihovo stanje izgledalo je ovako: visestruki nelijeceni prijelomi, deformacija kicme , nerazvijen govor i motorika, pseudomentalna retardacija. Nakon godinu dana, kada su naucili jesti za stolom, kretati se u uspravnom polozaju, govorno se sporazumijevati i jos par sitnica, ukljuceni su u redovni zivotni sustav. Deset godina nakon toga jos uvijek su djelovali neprilagodjeno, ne narocito sretno i vrlo nesigurno.
Taj dar i pecat slobode koji su primili u prvim danima obiljezio im je cijeli zivot. Ne na narocito lijep nacin. Mozemo se jos samo pitati sto bi se s njima dogodilo da ih drustvo nije odvojilo od potpune slobode. Koliko bi dugo uzivali u njoj i bi li uzivali?
Koliko god mislili da nam drustvo ogranicava slobodu ono nas od nje i cuva.
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

Govorim o necemu sasvim drugom. Svi smo mi, hteli to ili ne, formirane licnosti. I svi imamo nesto sto cini da nalazimo snage da idemo dalje. I to za nas funkcionise.

Nebitno!

:)
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Sloboda

Post by sunce »

Bitno :)
Formira nas civilizacija i konkretno društvo u kojem živimo, oduzimanjem naših sloboda i davanjem svojih jabuka.
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

sunce wrote:Bitno :)
Formira nas civilizacija i konkretno društvo u kojem živimo, oduzimanjem naših sloboda i davanjem svojih jabuka.
Daleko od toga da ja ne razumem o cemu si ti ovde pisao. Ali ta vrsta "slobode" nije upitna.

Jedno pitanje...

Kome trebas kada se osecas lose? Kada u sebi ubijas nesto da bi odgovorio na neke stvari, koje, na kraju krajeva, tebi nisu dovoljne da bi mogao da odgovoris na njih? Kada nisi potpun? Kada nisi ono sto jesi?

Zapitaj se. Kome trebas takav? I da li vredi da budes takav da bi trebao nekome?

Sa druge strane...

Ono si sto jesi. To sto jesi, to je jedino sto mozes i imas da das. Kolika je vrednost onoga sto dajes, ako to ne dajes samo kada si slobodan? Kolika je vrednost toga ako je odglumljeno, samo da bi nekom bilo potrebno? Ili ako nije iskreno? I potpuno?

I, molim te, nemoj da dozvolis da te bilo sta sto ja napisem natera na razmisljanje. Nije zdravo. Veruj mi na rec. :)

Ne govorimo o istoj stvari.

Tvoj post veze nema o cemu ja govorim, izvini.

Formira nas civilizacija i konkretno društvo u kojem živimo, oduzimanjem naših sloboda i davanjem svojih jabuka...

OBJASNI MI OVO ali malo duzi post.Mozes ti to pa cemo pricati.

kiss.
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

sunce...Jel za tebe sloboda novac npr?
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Sloboda

Post by sunce »

Da, i svatko tko zivi u zapadnoj civilizaciji a kaze da mu novac ne daje slobodu je licemjerni lazov.
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Sloboda

Post by djurdja »

Slobodni smo onoliko koliko mislimo da jesmo. Sve je u glavi... a nešto i u parama :djurdja:
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
wendy
penzionerka
penzionerka
Posts: 2429
Joined: 29 Nov 2010, 02:07

Re: Sloboda

Post by wendy »

djurdja wrote:Slobodni smo onoliko koliko mislimo da jesmo. Sve je u glavi... a nešto i u parama :djurdja:
da durda slazem se s tobom.... :daa: sve je u psihi, jer ako se ne osjecas slobodnom i sretnom daba ti svi novci ovog svijeta... naravno da su novci bitni za neki normalan zivot ali za slobodu i srecu bas i ne :mislim: :kava:
Nocas gledam zvijezdu koja me u mislima nosi k tebi...
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Sloboda

Post by sunce »

Za srecu novci nisu bitni, ali za slobodu (nazalost) jesu.
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

sunce wrote:Za srecu novci nisu bitni, ali za slobodu (nazalost) jesu.
Ne govorimo o sreci :neine:

Da, to je neka vrsta sslobode...novac!
User avatar
wendy
penzionerka
penzionerka
Posts: 2429
Joined: 29 Nov 2010, 02:07

Re: Sloboda

Post by wendy »

Ledena wrote:
sunce wrote:Za srecu novci nisu bitni, ali za slobodu (nazalost) jesu.
Ne govorimo o sreci :neine:

Da, to je neka vrsta sslobode...novac!
:mislim: po cemu je to novac povezan sa slobodom???? :mislim: zar osobe koje imaju manje novca imaju i manje slobode od drugih???? ne kontam :mislim:
U vecini slucajeva ljudi novac povezuju sa srecom a ne sa slobodom....
Nocas gledam zvijezdu koja me u mislima nosi k tebi...
User avatar
Ledena
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 67
Joined: 11 Mar 2011, 18:19

Re: Sloboda

Post by Ledena »

wendy wrote:
Ledena wrote:
sunce wrote:Za srecu novci nisu bitni, ali za slobodu (nazalost) jesu.
Ne govorimo o sreci :neine:

Da, to je neka vrsta sslobode...novac!
:mislim: po cemu je to novac povezan sa slobodom???? :mislim: zar osobe koje imaju manje novca imaju i manje slobode od drugih???? ne kontam :mislim:
U vecini slucajeva ljudi novac povezuju sa srecom a ne sa slobodom....
Sama si sebe sad zeznula...U vecini da, ali ne svi ;)

p.s.Moj prvi post se odnosio na nesto sasvim drugo i zato zabune sad, ali dobro.Ja se vise ovde necu mesati jer ne govorimo o istoj stvari.

Ovo o novcu, da ,ali prethodni postovi nemaju veze sa slobodom o kojoj ja govorim.

p.s.2.Moja greska ;)

*
User avatar
wendy
penzionerka
penzionerka
Posts: 2429
Joined: 29 Nov 2010, 02:07

Re: Sloboda

Post by wendy »

nisam samu sebe zeznula... napisala sam "u vecini" sto ne znaci da ja tako mislm... i ne svi ;)
Nocas gledam zvijezdu koja me u mislima nosi k tebi...
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Sloboda

Post by djurdja »

Sloboda govora, kretanja, djelovanja oduvijek se kretala unutar nekih zadanih društvenih okvira. Novac naravno proširuje te okvire u pojedinim segmentima Novac daje moć, a dal je moć sloboda...možemo u nedogled. No sloboda mišjenja i razmišljanja i osjećanja je naša unutarnja sloboda, a tu slobodu mogu povezati i npr. s osjećajem sreće, jer recimo kad sam sretna slobodna sam od svega negativnog unutar i oko sebe. I ta sloboda ovisi o meni samoj, za tu slobodu govorim da je u glavi i to je meni sloboda unutar zadane tzv. slobode, dovoljna ili nedovoljna za osjecaj sreće, zadovoljstva, ispunjenosti ili whatever…
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
wendy
penzionerka
penzionerka
Posts: 2429
Joined: 29 Nov 2010, 02:07

Re: Sloboda

Post by wendy »

djurdja wrote:Sloboda govora, kretanja, djelovanja oduvijek se kretala unutar nekih zadanih društvenih okvira. Novac naravno proširuje te okvire u pojedinim segmentima Novac daje moć, a dal je moć sloboda...možemo u nedogled. No sloboda mišjenja i razmišljanja i osjećanja je naša unutarnja sloboda, a tu slobodu mogu povezati i npr. s osjećajem sreće, jer recimo kad sam sretna slobodna sam od svega negativnog unutar i oko sebe. I ta sloboda ovisi o meni samoj, za tu slobodu govorim da je u glavi i to je meni sloboda unutar zadane tzv. slobode, dovoljna ili nedovoljna za osjecaj sreće, zadovoljstva, ispunjenosti ili whatever…
potpisujem sve sto si navela :super: :kava:
Nocas gledam zvijezdu koja me u mislima nosi k tebi...
Post Reply