Sloboda

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Sloboda

Post by sunce »

Lako za unutarnju slobodu, ona ovisi samo o tebi i kak si slozis tak ti je. Ali slobode u zajednici su puno veci problem. Cak i one koje ne ovise o novcu nego o toleranciji, pripadanju manjini ili vecini (bez obzira tko je u pravu), 'pravu' jacega i svim ostalim divnim pojavama u ljudskoj zajednici.
User avatar
wendy
penzionerka
penzionerka
Posts: 2429
Joined: 29 Nov 2010, 02:07

Re: Sloboda

Post by wendy »

sunce wrote:Lako za unutarnju slobodu, ona ovisi samo o tebi i kak si slozis tak ti je. Ali slobode u zajednici su puno veci problem. Cak i one koje ne ovise o novcu nego o toleranciji, pripadanju manjini ili vecini (bez obzira tko je u pravu), 'pravu' jacega i svim ostalim divnim pojavama u ljudskoj zajednici.
e da.. :mislim: :superje: ;) :kava:
Nocas gledam zvijezdu koja me u mislima nosi k tebi...
User avatar
inula
pripravnica
pripravnica
Posts: 387
Joined: 18 Apr 2011, 12:51

Re: Sloboda

Post by inula »



ona zna..:-)
User avatar
artemis
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 72
Joined: 04 Nov 2011, 18:26
Location: deep space

Re: Sloboda

Post by artemis »

Call me Sir. I won't have it any other way.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Sloboda

Post by Lea »

ovisno o tome kako je sloboda percipirana. jedina istinska sloboda je po mom mišljenju, u preuzimanju odgovornosti za sve što činiš. u trenu kada ta sloboda prijeđe granicu u smislu slobodarstva, a time i gaženja drugoga, oduzimanja prava drugome ili umišljancije da smo pozvani i da imamo pravo odlučivati u tuđe ime, ona sama sebe ništi. to više nije sloboda. mnogi se danas pozivaju na slobodu, istovremeno je zatirući. mišljenja sam da se na slobodu danas gleda kao na bezgraničnu samovolju, kojoj granica nije sloboda drugoga, dopuštanje drugome živjeti, nego jedan subjektivističko egoistički pogled, koji se vodi onom: moja je sloboda, moja, tvoju ću ja odrediti prema nekom svom okviru.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
whisper
penzionerka
penzionerka
Posts: 5902
Joined: 27 Oct 2010, 22:45
Location: istočno od raja..

Re: Sloboda

Post by whisper »

mislim da je jako malo slobodnih..
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Sloboda

Post by Jelena-E »

Lea wrote:ovisno o tome kako je sloboda percipirana. jedina istinska sloboda je po mom mišljenju, u preuzimanju odgovornosti za sve što činiš. u trenu kada ta sloboda prijeđe granicu u smislu slobodarstva, a time i gaženja drugoga, oduzimanja prava drugome ili umišljancije da smo pozvani i da imamo pravo odlučivati u tuđe ime, ona sama sebe ništi. to više nije sloboda. mnogi se danas pozivaju na slobodu, istovremeno je zatirući. mišljenja sam da se na slobodu danas gleda kao na bezgraničnu samovolju, kojoj granica nije sloboda drugoga, dopuštanje drugome živjeti, nego jedan subjektivističko egoistički pogled, koji se vodi onom: moja je sloboda, moja, tvoju ću ja odrediti prema nekom svom okviru.
Ja sam mslila na slobodu coveka. Kad kazem covek, mislim na nekoga ko je odogvoran za svoje postupke i koji svesno bira put kojim ce ici. Ovi drugi koje ti pominjes u svom postu nisu spremni za slobodu i samim tim slobodu i nemaju.
Za mene je uvek vazio jedan zakon: "Slobodan si da uzivas u svojoj slobodi, sve dok svojom slobodom ne povredjujes slobodu drugih."
Bez obzira na kom se stepenu razvitka se nalazi tvoje bice uzivanje takve slobode je prosto nemoguce u savremenom drustvu. Banalan primer su kamere koje su postavljene u saobracaju. Ne kazem sada da cu ja cim izadjem na ulicu da pocinim neki saobracajni prekrsaj ali hocu da imam izbor. Ovako sam ja vec prestupnik u ocima zakone i pre nego sto sam pocinila prekrsaj.
Sloboda je dostupna samo onima koji su za nju apsolutno spremni.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Sloboda

Post by Lea »

Jelena-E wrote:
Lea wrote:ovisno o tome kako je sloboda percipirana. jedina istinska sloboda je po mom mišljenju, u preuzimanju odgovornosti za sve što činiš. u trenu kada ta sloboda prijeđe granicu u smislu slobodarstva, a time i gaženja drugoga, oduzimanja prava drugome ili umišljancije da smo pozvani i da imamo pravo odlučivati u tuđe ime, ona sama sebe ništi. to više nije sloboda. mnogi se danas pozivaju na slobodu, istovremeno je zatirući. mišljenja sam da se na slobodu danas gleda kao na bezgraničnu samovolju, kojoj granica nije sloboda drugoga, dopuštanje drugome živjeti, nego jedan subjektivističko egoistički pogled, koji se vodi onom: moja je sloboda, moja, tvoju ću ja odrediti prema nekom svom okviru.
Ja sam mslila na slobodu coveka. Kad kazem covek, mislim na nekoga ko je odogvoran za svoje postupke i koji svesno bira put kojim ce ici. Ovi drugi koje ti pominjes u svom postu nisu spremni za slobodu i samim tim slobodu i nemaju.
moj se post također odnosio na slobodu čovjeka, tj. njegovu percepciju iste, a prema tome i na življenje iste. u potpunosti se slažem s prvim dijelom tvog posta, koji je usmjeren promatranju slobode kroz prizmu odgovornosti čovjeka, međutim ne i s ovim da bi ovima drugima, sloboda kao izbor, bila oduzeta, tj. da je ne bi imali. mišljenja sam da je svaki čovjek pozvan na slobodu i da je ona kao takva dana/raspoloživa svima (izuzimajući ekstremne slučajeve u kojima se vrši atak na ljudsku slobodu - to je već patologija), samo pitanje je, u kojoj ćemo joj mjeri odgovoriti i hoćemo li uopće.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Sloboda

Post by Jelena-E »

Nisam ni ja mislila da im se sloboda treba oduzeti. Ako posmatramo jednog obicnog coveka bilo gde u svetu koji svakodnevno biva izlozen medijima, normama koje postavlja drustvo religija... drustvena grupa kojoj pripada... to su po meni sve ogranicenja koja pojedinac ukljucuje u svoj zivot i ogranicava sebe pri svojim izborima. Sto vise ogranicava sebe to je manje slobodan. Tu pojedinac sam sebo oduzme slobodu...
Sve jedno razumemo se u globalu. :yeah:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Sloboda

Post by Lea »

Jelena-E wrote:Sto vise ogranicava sebe to je manje slobodan. Tu pojedinac sam sebi oduzme slobodu... Sve jedno razumemo se u globalu. :yeah:
to da... neslobodan u odnosu na izbor koji donosi, ali ne i u odnosu na slobodu, koja ga kao takva ne zarobljuje... svakako, vjerujem da se svaki ima priliku promijeniti, mijenjajući sklop u glavi, a time i odnos prema stvarnosti.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
Post Reply