Opraštanje

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Opraštanje

Post by milenanik3 »

Meni je opraštanje oduvijek bilo jedan od najvećih paradoksa.Zbunjivalo me je što su mi ljudi najteže opraštali to što mi nemaju što oprostiti.A opet nikako nisam mogla razumijeti da su mi ljudi najradije opraštali ono što sam najbolje učinila,što sam od njih različita,što sam slobodna i što sam svoja.
Ne želim da mi se tako oprašta!
Uostalom,čovjek koji oprašta,uvijek zauzima položaj nedodirljivoga,nadmoćnog.I da bismo privid nadmoći sačuvali,dijelimo oproštenje šakom i kapom.
Znam,reći ćete,u Oče našu se radi o zazivu da nam Bog oprosti.To je tako.Ali se tamo,iako bi tu čovjek to najmanje očekivao,navodi reciprocitet:"Otpusti nam duge naše,kako i mi otpuštamo dužnicima našim!"To problem beskrajno komplicira.Ne samo da se problematizira sam čin ljudskog praštanja nego se ljudsko opraštanje postavlja kao uvjet Božjem opraštanju.
Je li to baš znači da ja trebam oprostiti sve uvrede i nepravde koje su mi nanesene?Još manje sam sigurna da sam bolja što više drugima opraštam,iako vjerujem da će i meni biti oprošteno po mjeri moga oprosta drugima.
Dostojevski je napisao:"Uvreda je laž samome sebi o svojoj veličini".I kad se to ima u vidu,proizlazi da nam veoma malo preostaje uvreda koje bismo trebali oprostiti.A kako onda zaslužiti Božje opraštanje?
Moglo bi se pomisliti da nam reprocitet Božjeg i ljudskog praštanja sugerira razinu pravednosti kao domenu u kojoj ćemo razrješiti problem opraštanja.U tom slučaju,kad tražimo oproštenje za uvredu,trebali bismo reći:"Oprosti nam bilo je namjerno"Priznati svjesnost i namjernost svoga grijeha ne znači ujedno imati razlog za traženje opraštanja.Naprotiv,to nam sugerira misao da nam drugi ne moraju oprostiti.Zašto onda tražiti oproštenje?
U razini ljubavi to je posve drugačija stvar.U ljubavi je sve moguće.
Oče naš je izričaj ljubavi..i mi molimo da nam oprosti grijehe zato što ga ljubimo.To pokazujemo tako što drugima opraštamo jer ih ljubimo.
Ljubavi imamo onoliko koliko smo spremni odgovoriti na ponudu ljubavi drugoga.
Jer ljubav je prihvaćanje tuđe slobode za svoju slobodu.Da paradoks bude potpun,da smo upravo onoliko slobodni koliko smo slobode drugoga prihvatili za sebe.Prihvatiti neslobodu i ograničenje,znači postati rob a sloboda ako nije apsolutna u ništavilu je apsurdna.Jer sloboda nije nije funkcija ni u čemu,ni u ograničenom,nego je moguća samo u domeni beskraja.
Mehanizam opraštanja djeluje samo na području ljubavi.Opraštati može i smije samo onaj koji ljubi.I zato mi nemamo pravo,niti možemo opraštati uvrede nanesene drugima,jer one nisu u domeni naše ljubavi.
Samo mjerom ljubavi može se mjeriti količina i kakvoća opraštanja.A ljubav,kao igra sa slobodom,beskrajna je ili je uopće nema,i zato se oprostiti može i smije samo sve ili ništa.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Opraštanje

Post by renata »

Večeras sam se,tako neočekivano,naletila na takvu frazu da od izšokiranosti me glava zabolila.nikad,ali stvarno,nikad nisam takvo što čula.Zar je moguće toliko neopraštanje da se slažu takve rečenice..Srce žene je mekano,srce žene je toplo,srce žene intuitivno se okreće ka smjeru LJubavi,jer po njenom krhkom srcu Ona će se prenosit dalje.Zaista,Bog je ljubav opraštanja.
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

Sinoć sam odlučila oprostiti svima koji su se vukljali kroz život i pokušavali mi se nametnuti.Odlučila sam ih voljeti.Odlučila kažem jer mi se čini da je opraštanje jedan od lijekova koje su nam stavili u životu.Trebalo bi nam svima biti od toga bolje.
Sinoć sam spavala sretna jer sam sve oprostila.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Opraštanje

Post by Bubble »

Oprostim ali ne zaboravim (zlopamtilo) :cer:
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
trag_u_beskraju
Traktorist u duši,ženskaroš u srcu
Posts: 4365
Joined: 24 Jun 2010, 13:59
Location: Čistim snijeg, može i za pare :D

Re: Opraštanje

Post by trag_u_beskraju »

teško opraštam. neke stvari oprostim,ali one ostanu duboko u meni i pamtim ih. boli me kad nekom nešto oprostim i zakune mi se da se to više nikad neće ponovit ,no nakon nekog vremena se ponovi ta ista stvar. opraštam samo jednom, a za isti ponovljeni čin više nema te isprike koju bi ja uvažila i oprostila toj osobi.puno puta sam opraštala ljudima oko sebe zbog njihovih podrešaka ,no mislim da je dosta.kad vidiš da ti osoba kroz cijeli život nanosi bol i patnju a može nešto učiniti da to sve prestane ,a ne želi koliko god da je moliši preklinješ.takvoj osobi nemam namjeru oprostiti za sve što mi je do sada napravila, previše me to sve koštalo.
Samo jednom se živi sve ostalo je reklamacija.
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Opraštanje

Post by cocky »

opraštam, tako mi je jednostavnije u životu
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Opraštanje

Post by Modesty Blaise »

Naravno da opraštam i volim da mi se oprosti.

Ali strašno me smeta opetovano ponavljanje iste greške, pa kontam da je najbolje ljudima oprostiti tek onda kad shvate što su zapravo napravili, (ili da meni ljudi oproste kad sam shvatila šta sam ja napravila), jer oprost osobi koja nije razumjela svoj grijeh i doživjela se krivom je jedno preseravanje kojim želimo potvrditi svoju veličinu, a osobi kojoj opraštamo činimo medvjeđu uslugu.

Drugim riječima oprost mora bit opravdan, pravičan i imat pokriće.

Inače je besmislen.
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Opraštanje

Post by cocky »

pa kontam da je najbolje ljudima oprostiti tek onda kad shvate što su zapravo napravili
da, to je upravo to.u tim situacijama osijećam da sam svarno oprostila i tada mogu i zaboravit :daa:
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Opraštanje

Post by renata »

Opraštanje daje šansu LJubavi,kako u meni,tako i u osobi kojoj opraštam,
po opraštanju postajemo plemenitije osobe,kako ja,tako i osoba kojoj praštam,
opraštanje,mi je potrebito,koliko toj osobi,toliko i meni,
i,svaki puta kada se otvorim opraštanju,ja opraštam sebi,ja opraštam toj osobi..
Opraštanje nam je svima put prema Miru.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Mislila sam pokrenuti novu temu - al nadjoh da ima o oprostu.

Sinoc sam s jednom balkonkom pricala o oprastanju i cijeli dan taj film vrtim po glavi.

Mislim da doista ne razumijem smisao oprastanja ako s druge strane ne zelis osobu kojoj trebas nesto oprostiti vise nikada vidjeti niti prema njoj zelis imati bilo kakve emocije (cak ni negativne). Naime, po meni oprostiti nekom znaci da to sto se oprasta vise ne utjece negativno na odnos. A to je nemoguce.
Moguce je doduse deklarativno - kazem nekom ja ti oprastam a u sebi mislim kako tu osobu ne zelim nikada vise vidjeti.
Meni to nije oprost.

Kad nekom nesto oprostim ( a to se rijetko dogadja ne zato jer sam zlopamtilo nego zato jer rijetko nesto nekome zamjeram uopce) onda to znaci da sam emocionalno u odnosu s tom osobom gdje sam bila prije tog dogadjaja koji oprastam.
Kako oprostiti ako se ne mozes vratiti tamo gdje si bila prije tog dogadjaja?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
sama
blagoslovena, blagoslovena
blagoslovena, blagoslovena
Posts: 1050
Joined: 26 Sep 2008, 02:56
Location: snovi

Re: Opraštanje

Post by sama »

prastam ali tesko zaboravljam i zacjeljujem,mislim da nisam adekvatna da pricam o prastanju.
ZNAM DA CES DOCI I ODNIJETI ME U PALACU VJETROVA
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

ow wrote:Mislila sam pokrenuti novu temu - al nadjoh da ima o oprostu.


Moguce je doduse deklarativno - kazem nekom ja ti oprastam a u sebi mislim kako tu osobu ne zelim nikada vise vidjeti.
Meni to nije oprost.
U isto vrijeme, ne razumijem što bi trebalo to značiti onoj drugoj osobi ako i dobije oprost?
Zbog grižnje savjesti?
Nego,ovo htjedoh reći...postoje dvije stvari: ako mi je jako stalo do te osobe,ako osjetim da se iskreno ispričala zbog nečeg,blabla,ako je shvatila što je uopće napravila,na koji način me je povrijedila,daljnja komunikacija ima smisla i naravno,da joj to nije već peti put...
Htjedoh nastaviti ''a druga stvar'',pa skužih da postoje u životu stvari koje su popravljive i nepopravljive..oprost ima smisao ako su popravljive :)
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

cocky wrote:
pa kontam da je najbolje ljudima oprostiti tek onda kad shvate što su zapravo napravili
da, to je upravo to.u tim situacijama osijećam da sam svarno oprostila i tada mogu i zaboravit :daa:
Hmmm...evo ga,to se nadovezuje na ovo gore,da li se zbilja može zaboraviti?Možda potisnuti negdje u kutak mozga,ali se vrati..osim ako nismo baš toliko senilne ;)
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
noob
svizac
svizac
Posts: 382
Joined: 08 Nov 2005, 19:18
Location: iznad grada

Re: Opraštanje

Post by noob »

...oprastati...oprostiti...dugo se borim s tim oprastanjem jer...
mozda sam ja licemjerna ili neznam oprastati iako sam,na neki nacin oprostila..
ali...oprostila na nacin tak da sam odustala od potrebe za osvetom!
...htjela sam izbjeci uzvracanje udarca zbog nekog zadovoljenja!
...ta pocetna frustracija me u svari udaljavala od oslobađanja tog kaosa emocija,shvatila sam da trebam,moram na neki nacin oprostiti...
ali,opet...samo oprostiti mi se cinilo nekako pogresno!
...osloboditi nekoga njegove odgovornosti?
jer ako ti oprostim,možemo se praviti da ono što se dogodilo nije bilo tako strasno!?
oprostiti a ne zaboraviti?
nije li to zamka?
...ja zelim oprostiti i zaboraviti!
naucila sam lekciju a taj kome je oprosteno?
jel taj netko naucio ili ce dalje...nekom drugom uciniti isto ko i meni?
...pa opet tražiti oprost?
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Logicno je da se moze oprostiti tek kad osoba kojoj se oprasta postane svjesna i prihvati SVOJU odgovornost za to sto se dogodilo.
Inace oprost sam po sebi nema svrhe.
Oprost bi trebao biti nesto like - nastavljamo tamo gdje smo stali s tim da cemo pokusati neutralizirati sve sto se dogodilo na nacin da svatko uvidi svoje pogreske i da svatko ucini maksimalan napor kako bi se prevazisle posljedice dogadjaja koji se oprasta.

Inace u protivnom - oprost nema nikakvog smisla.
Oprost nije odustajanje od osvete.
Odustajanje od osvete je u stvari cin u kojem netko odlucuje da li ce pribjeci niskim strastima i zadovoljstinu za povredjivanje pokusati dobiti na nacin da drugoj strani prouzroci patnju. To je u stvari savladavanje vlastitog ega.
Meni se cini da je oprost nesto sasvim drugo.

Ako zelju za osvetom definiramo kao potpuno negativan osjecaj tj " - " vrijednost zamjeranja bez zelje za osvetom bi bila " 0 " (znaci zamjeram ti nesto sto ti ne mogu oprostiti, ali ti se ne zelim osvetiti samo te zelim izbrisati iz svoga zivota), oprost bi trebao znaciti " + " tj napravila si mi nesto sto je poremetilo nase odnose ali si postala svjesna da ja odista imam rtauzloge da ti to zamjeram, zao ti je i shvatila si da je to bilo pogresno pa ti oprastam i nastavljamo odnose na onoj razini na kojoj su oni moguci (ovisno o dubini povrede koju si mi nanijela).
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

Mozes mi napravit svasta, sklona sam zaboravljanju, pa tako i oprastanju, jer boze moj, nisam ni je cvijetic... ljudi smo, a osim toga pa sama sam to dopustila, stogod to bilo. Ali dirnut u nesto sto je meni najsvetije u zivotu ... nema oprosta. Nikada. I nisam oprostila, i necu, i ne zelim tu osobu vise niti vidjeti, niti cuti, niti me zanima. Bilo je, proslo je, zbogom.
Nemam potrebu svetiti se. Nije u mojoj naravi i zasto bi se spustala nisko i nize. Isto tako ne zelim ni zlo. Sretno joj bilo, gdje god bila. Al, ne tri metra, nego tri kilometra od mene ...
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
noob
svizac
svizac
Posts: 382
Joined: 08 Nov 2005, 19:18
Location: iznad grada

Re: Opraštanje

Post by noob »

noob wrote:jel taj netko naucio ili ce dalje...nekom drugom uciniti isto ko i meni?
...pa opet tražiti oprost?
...ma kaj ja meljem?
osoba kojoj prastam me u stvari i netreba zanimati!
to mi dođe kao preuzimanje djela krivice na sebe...
mislim da se u cinu oprosta netreba se obazirati na onog kome prastamo...
najbitnije i jedino važno je da prestane bol,krenemo naprijed...dalje...



hmda...evo kaj vele doktori koji se bave takvim stanjima:
Četiri stupnja oprosta

1. Odustajanje – pustiti na miru
2. Susprezanje – suzdržati od kažnjavanja
3. Zaborav – odvratiti od sjećanja, ne razmišljati o tome
4. Oprost – otpustiti dug
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Prema definiciji koju sam nasla na netu - oprost je nesto interno i tice se samo osobe koja oprasta a sluzi da bi se anulirali negativni osjecaji.

prost ne znaci pomirenje (znaci da ja u stvari nemam ispravnu definiciju oprosta) vec samo eliminacija negativnih osjecaja. Oprost bi bilo pomirenej sa samim cinnjenicama da je netko takav kakav jeste i sposoban uciniti to sto nam je ucinio.

Po toj definiciji, to sto ja mislim da ne oprastam bi u stvari znacilo da oprastam, ali i dalje tu osobu ne zelim u svojoj blizini - pa mi je sve to doista smuseno. :ogle:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
noob
svizac
svizac
Posts: 382
Joined: 08 Nov 2005, 19:18
Location: iznad grada

Re: Opraštanje

Post by noob »

...možda ti je spetljano jer uzoriti nam manipulatori naturaju da je neoprastanje mržnja!
a nije tak!
...ja jos nisam potpuno oprostila ali ni u jednom jedinom trenutku nisam mrzila!

tak da možda oprostiti i nije pravi pojam za sve procese koji se odvijaju dok ne krenemo naprijed!

meni nikad nije i nece biti jasno kak moze majka dati oprost ubojici svog djeteta!?
i to javno u sudnici...
Govoreći o optuženom ubojici svoje kćeri Nada Fileš je izjavila: »Ja sam mu oprostila, a on neka se suoči sam sa sobom« te dodala: »Ja vjerujem u Boga, to je bilo neko zlo u njemu koje je to napravilo i koje ga je natjeralo da to napravi.«
halooo...nije li to licemjerno jer ona se nije i tesko ce ikada zacijeliti traumu!
ima li istine u tom oprostu...ili je sve...poza?

neko veli: oprastam ali ne zaboravljam!
u cemu je svrha takvog oprosta?
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Pa moguce je da mi - tj ja - ne znam pravo znacenje rijeci oprost. Ako je ono znacenje sto sam nasla danas - onda sam ja oprostila svima. Al sam klinac oprostila. kak sam oprostila ako prema nekome (starom na primjer) nemam nikakvih emocija - tj potpuno sam ravnodusna..:ogle:

Mislim da cu morati predefinirati tu rijec u svojoj glavi....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
noob
svizac
svizac
Posts: 382
Joined: 08 Nov 2005, 19:18
Location: iznad grada

Re: Opraštanje

Post by noob »

možda je,u stvari,pravo pitanje dal je oprost pitanje osjecaja ili odluka...
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Pa u ovoj definiciji je odluka koja je temelj da neutraliziranje negativnih osjecaja.
Oprosti bi, po ovoj definiciji bio pomirenje sa samim dogadjajem da se izbace negativne emocije koje se za taj dogadjaj vezuju i nema nikakve veze sa buducim odnosima prenma osobi kojoj se nesto oprasta. A mwni to nekako gloopo
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

ow wrote:Pa u ovoj definiciji je odluka koja je temelj da neutraliziranje negativnih osjecaja.
Oprosti bi, po ovoj definiciji bio pomirenje sa samim dogadjajem da se izbace negativne emocije koje se za taj dogadjaj vezuju i nema nikakve veze sa buducim odnosima prenma osobi kojoj se nesto oprasta. A mwni to nekako gloopo
Zar se ne osjećaš rasterećena,emocionalno,kad nekom kažeš''opraštam ti''?
Opraštajući nekome,želimo sebi olakšati život,nećemo zaboraviti,nego ćemo se pomiriti s tim.
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

noob wrote:
meni nikad nije i nece biti jasno kak moze majka dati oprost ubojici svog djeteta!?
i to javno u sudnici...
Govoreći o optuženom ubojici svoje kćeri Nada Fileš je izjavila: »Ja sam mu oprostila, a on neka se suoči sam sa sobom« te dodala: »Ja vjerujem u Boga, to je bilo neko zlo u njemu koje je to napravilo i koje ga je natjeralo da to napravi.«
halooo...nije li to licemjerno jer ona se nije i tesko ce ikada zacijeliti traumu!
ima li istine u tom oprostu...ili je sve...poza?

neko veli: oprastam ali ne zaboravljam!
u cemu je svrha takvog oprosta?
Moraš priznati da je ovo malo rjeđi slučaj opraštanja...zar majka i sama ne kaže''Ja vjerujem u Boga''
A ja vjerujem da bi osoba koja vjeruje u Boga bolje to objasnila....
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Ja i dalje ne vidim svrhu oprastanja ako nije u funkciji popravljanja odnosa.

To ne znaci da imam bilo kakve negativne osjecaje. Samo ne zelim da za mene vise ta osoba uopce postoji. I kad to postignem vise me ne opterecuje.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Post Reply