Opraštanje

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

"Trust is like a mirror, you can fix it if it's broken, but you can still see the crack in that mother fucker's reflection."
Lejdi Dragana rece....... :mah:
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

Nikada nisam shvatila zbog čega toliki ljudi imaju potrebu banalizirati čak i sam pojam opraštanja.
Vjerojatno upravo zbog toga ima toliko ratova,mržnje i ubijanja.
Upravo zbog tih nazovi ravnodušnih osoba.Još malo pa će svijet kliznuti u nihilizam i anarhiju..
Idemo li mi to u naprijed ili u nazad?
Koliko će nam još trebati vremena da naučimo ono što nas povijest tako "ljupko" uči?
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

Cekaj malo Milena,
Potpuno se slazemo da je oprastanje oslobadjajuce i lekovito za nas same. Naravno da se ne moze zaboraviti, sto ne znaci da negativne emocije zadrzavamo i prozivljavamo iznova i iznova. Bol iz proslosti ne treba da zadrzavamo, treba ga pustiti i resiti ga se, ziveti sada i ovde, ali ne bih rekla da je za to dovoljna samo zelja da bol otpustimo i da tako pocinje obnova naseg zivota. To bi bilo zaista lepo, ali ja jos uvek nisam dosegla taj nivo emotivne pismenosti, drago mi je zbog tebe ako jesi.
milenanik3 wrote: Ne slažem se.Opraštanje izlazi iz i po Ljubavi i tada je bezgranično i ne postoje pragovi.
Ako postoje tada to nije opraštanje i tada to nije Ljubav.
Opraštanje je kao skok u transcedentnu dimenziju gdje je sve moguće i sve stvarno u onoj mjeri koliko mi to same vjerujemo.
Ovde nam se stavovi potpuno mimoilaze. Zapravo, ne verujem u postojanje bezuslovne ljubavi, samim tim su mi i bezgranicno, bezuslovno oprastanje potpuno strani pojmovi. Sve ima svoje granice i naopako bi bilo da je drugacije.


onda:
milenanik3 wrote: Načinimo listu onih osoba koje su nas povrijedile i napišimo način na koji su nas povrijedile:
Recimo:
R.me povrijedila na način da me omalovažava...itd
Tada sjednimo na osamljeno mjesto gdje nas nitko neće smetati i razmišljajmo intenzivno o svakoj pojedinačnoj bolnoj situaciji.Razmišljajmo u detalje,dozvolimo sebi da ponovo osjetimo "onu staru" bol.
Stavimo se tada u položaj te druge osobe koja nas je povrijedila.Što mislimo zbog čega je Ona to učinila?Da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u djetinjstvu?Da li boluje od neke bolesti?Koji strahovi i nesigurnosti motiviraju njezino ponašanje?
Tada razmišljajmo o njoj kao o osobi koja krade našu osobnu životnu energiju,krade ili se hrani njome..
Da li nas to čini ljutima,bijesnima..?
Da li želimo to zaustaviti?
I na kraju izgovorimo ovo toj osobi koja nas je povrijedila kao da sjedi nasuprot nas/ili stoji nebitno:
Recimo:
R./ime osobe koja nas je povrijedila/,sada razumijem zašto si to učinila i žao mi je da si Ti bila toliko ispunjena bolom da si to morala prenijeti na mene,da si mi oduzimala životnu energiju jer ju sama nisi imala.ovome trenutku odlučujem odbiti da me više povrijeđuješ,da od mene oduzimaš nešto što je moje vlastito.Ja odlučujem otpustiti svu bol koji si mi nanijela zbog mojeg vlastitog dobra.Ja procjenjujem da sam ja dragocjena samoj sebi i da imam pravo biti oslobođena od Tvoga zlostavljanja.
Odlučujem oduzeti Ti moju osobnu energiju da bi me ona izliječila od rana koje si mi nanijela.Svjesna sam da otpuštanje bola neće umanjiti bol ni zaboravljanje ali zbog sebe same ja sam to dužna učiniti.
U ovom trenutku sam svjesna svih svojih osjećaja i znam njihove krivce.
Sada sam slobodna krenuti dalje.
Ja u
Moja lista nije dugacka sto se ovoga tice.
U par slucajeva ovaj metod je urodio plodom. Zapravo, ne mora ovo nuzno biti razgovor sa doticnom osobom, ako ne postoji mogucnost. Tada pisem pismo. Sednem i rukom napisem pismo Draga/i .... i bude mi lakse. Oslobodim se. Oprostim iskreno.

Ali, postoji situacija gde ne mogu ni da razumem ni da opravdam ni da oprostim.
Ne mogu nikada vise ponovo da ulazim u to zbog čega je ona to učinila, da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u detinjstvu, da li boluje od neke bolesti, koji su strahovi i nesigurnosti motivisali njeno ponašanje niti bilo sta slicno tome, jer mi je vec preko svake granice oduzeto energije na to da prebolim da bih se sada ponovo petljala sa tim. A nije da nisam pokusala. Zivot ide dalje....

Slobodno mozes reci da "biram" i "dopustam" da me dela iz proslosti i dalje povredjuju ili da nemam zelju da otpustim svoju bol... Reci.
ALI.....
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

Draga Shefica,
Ne želim sada odgovarati na Tvoju cijelu poruku kojom si mi se obratila.
Poštujem Tvoje mišljenje kao i mišljenje svake osobe na ovom forumu.
U svojoj poruci jučerašnjoj,nisam seibraćala Tebi osobno nego sam općenito iznijela svoje mišljenje vezano za mnoge odgovore prije Tebe.Kako sam začetnik teme i kako me neko vrijeme nije bilo...
Nema srećo nikakav "ali"..sve smo mi ovdje punoljetne osobe koje pišu i iznašaju svoje mišljenje.
Ne moramo se slagati,niti sam to implicirala.
Lijep pozdrav!m.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
inula
pripravnica
pripravnica
Posts: 387
Joined: 18 Apr 2011, 12:51

Re: Opraštanje

Post by inula »

oprastanje je stanje duse.
nekako ga ne mogu vezati za konkretne dogadjaje i ljude, izolovane zivotne slucajeve..
dok mislimo da imamo sta da oprastamo, nismo "odrasli"..a kada uporedo delamo ostvarujuci te misli, prastanje postaje jednosmerno i kasnije svemu i svakom prilazimo tako da vise ne dozivljavamo bolne trzaje sujete, podrazumeva se ne u autisticnom maniru, vec zrelijem..
idealizujem, ali je sustina ta, valjda..
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

inula wrote:oprastanje je stanje duse.
nekako ga ne mogu vezati za konkretne dogadjaje i ljude, izolovane zivotne slucajeve..
dok mislimo da imamo sta da oprastamo, nismo "odrasli"..a kada uporedo delamo ostvarujuci te misli, prastanje postaje jednosmerno i kasnije svemu i svakom prilazimo tako da vise ne dozivljavamo bolne trzaje sujete, podrazumeva se ne u autisticnom maniru, vec zrelijem..
idealizujem, ali je sustina ta, valjda..

Prekrasne misli..sviđaju mi se veoma!
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

milenanik3 wrote:Draga Shefica,
Ne želim sada odgovarati na Tvoju cijelu poruku kojom si mi se obratila.
Poštujem Tvoje mišljenje kao i mišljenje svake osobe na ovom forumu.
U svojoj poruci jučerašnjoj,nisam seibraćala Tebi osobno nego sam općenito iznijela svoje mišljenje vezano za mnoge odgovore prije Tebe.Kako sam začetnik teme i kako me neko vrijeme nije bilo...
Nema srećo nikakav "ali"..sve smo mi ovdje punoljetne osobe koje pišu i iznašaju svoje mišljenje.
Ne moramo se slagati,niti sam to implicirala.
Lijep pozdrav!m.
Draga, nisam ni mislila da se se meni obratila, samo sam, kao i ti, imala potrebu da se oglasim na ovu temu, kada sam naknadno pročitala postove. Apsolutno poštujem tvoje mišljenje, nadam se da nisi razumela drugačije. Znam da se ne moramo slagati, lepo je čuti različite stavove po ovom pitanju. Hvala ti što si začetnica ove divne teme, navela si me na razmišljanje i na to da se po prvi put ovako raspišem ovde, na ovom forumu. :grli:
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

Draga Shefica,
Ovaj puta moram reći da mi je strašno srago da si se raspisala.Vjerujem da ćeš se raspisivati u mnogim temam kojih barem ovdje ima napretek.
Pozdrac Tebi i Beogradu!
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Lorna
pripravnica
pripravnica
Posts: 274
Joined: 01 Nov 2010, 23:37
Contact:

Re: Opraštanje

Post by Lorna »

Shefica wrote: Zapravo, ne verujem u postojanje bezuslovne ljubavi, samim tim su mi i bezgranicno, bezuslovno oprastanje potpuno strani pojmovi. Sve ima svoje granice i naopako bi bilo da je drugacije.
Bezuslovnoj ljubavi težim. Iako je ona često mnogo drugačija nego što je obično definišemo i određujemo. Zato ne mogu da ne verujem da ona ne postoji, draže mi je da verujem da postoje putevi do nje. I u slučaju da nikad do nje ne dođem, opet to ne znači da ne postoji.
Shefica wrote: Ali, postoji situacija gde ne mogu ni da razumem ni da opravdam ni da oprostim.
Ne mogu nikada vise ponovo da ulazim u to zbog čega je ona to učinila, da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u detinjstvu, da li boluje od neke bolesti, koji su strahovi i nesigurnosti motivisali njeno ponašanje niti bilo sta slicno tome, jer mi je vec preko svake granice oduzeto energije na to da prebolim da bih se sada ponovo petljala sa tim. A nije da nisam pokusala. Zivot ide dalje....

Slobodno mozes reci da "biram" i "dopustam" da me dela iz proslosti i dalje povredjuju ili da nemam zelju da otpustim svoju bol... Reci.
ALI.....
Ne ulazim u razloge, zašto ovo ili zašto ono, i šta bi bilo kada bi bilo, ne ulazim verbalno u razloge "povrede" niti u dijalog oko istih. Probam da ih razumem racionalno. Uvek opravdam. Često me prijatelji kritikuju zbog toga, kažu da sam u stanju da opravdam i masovnog ubicu. Učim da shvatim da to što razumem ne znači da treba da opravdam. Opravdati i oprostiti opet nije isto, oproštaj je samo moj osećaj, stvar ličnog doživljaja. Nisam zlopamtilo i nova situacija revidira prethodnu.
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

Lorna, a gde je onda granica?
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
Lorna
pripravnica
pripravnica
Posts: 274
Joined: 01 Nov 2010, 23:37
Contact:

Re: Opraštanje

Post by Lorna »

Prestaju kad se sretnemo na pola puta :) A kako sam uvek na margini ne znam gde počinju. :sležerukama:
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

Vidis, moje granice su ipak veoma jasne i tesko probojne upravo zbog konkretne situacije gore opisane.
Menjam to, ucim da ponovo rizikujem, ali to je proces.....
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
Lorna
pripravnica
pripravnica
Posts: 274
Joined: 01 Nov 2010, 23:37
Contact:

Re: Opraštanje

Post by Lorna »

Naravno :p

Ja uvek imam u vidu da je najveći rizik ne rizikovati, to sam od tate pokupila. Hm.
Sandra u Parizu

Re: Opraštanje

Post by Sandra u Parizu »

[quote="Shefica"]Cekaj malo Milena,
Potpuno se slazemo da je oprastanje oslobadjajuce i lekovito za nas same. Naravno da se ne moze zaboraviti, sto ne znaci da negativne emocije zadrzavamo i prozivljavamo iznova i iznova. Bol iz proslosti ne treba da zadrzavamo, treba ga pustiti i resiti ga se, ziveti sada i ovde, ali ne bih rekla da je za to dovoljna samo zelja da bol otpustimo i da tako pocinje obnova naseg zivota. To bi bilo zaista lepo, ali ja jos uvek nisam dosegla taj nivo emotivne pismenosti, drago mi je zbog tebe ako jesi.

Zapravo, ne verujem u postojanje bezuslovne ljubavi, samim tim su mi i bezgranicno, bezuslovno oprastanje potpuno strani pojmovi. Sve ima svoje granice i naopako bi bilo da je drugacije.


Moja lista nije dugacka sto se ovoga tice.
U par slucajeva ovaj metod je urodio plodom. Zapravo, ne mora ovo nuzno biti razgovor sa doticnom osobom, ako ne postoji mogucnost. Tada pisem pismo. Sednem i rukom napisem pismo Draga/i .... i bude mi lakse. Oslobodim se. Oprostim iskreno.

Ali, postoji situacija gde ne mogu ni da razumem ni da opravdam ni da oprostim.
Ne mogu nikada vise ponovo da ulazim u to zbog čega je ona to učinila, da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u detinjstvu, da li boluje od neke bolesti, koji su strahovi i nesigurnosti motivisali njeno ponašanje niti bilo sta slicno tome, jer mi je vec preko svake granice oduzeto energije na to da prebolim da bih se sada ponovo petljala sa tim. A nije da nisam pokusala. Zivot ide dalje....
Slobodno mozes reci da "biram" i "dopustam" da me dela iz proslosti i dalje povredjuju ili da nemam zelju da otpustim svoju bol...

Mnogo, mnog je lakše reći nego učiniti. Praštanje i opraštanje ne dosežu se lako, ni odmah nakon što te draga povrijedi, i izda na neki način, iz veze u kojoj smo bile i pokušale stvoriti nešto za sebe. Mnogo prije se dođe k osveti i ona se ne čini baš nečim strašnim i sasvim nepoželjnim. Pisanje pisma je dobar način odriješenja i raščiščavanja, oslobađa i malo utješuje. Koliko možeš praštaš, a ne prema univerzalno postavljenim vjerskim načelima.
Sandra u Parizu

Re: Opraštanje

Post by Sandra u Parizu »

Sandra u Parizu wrote:
Shefica wrote:Cekaj malo Milena,
Potpuno se slazemo da je oprastanje oslobadjajuce i lekovito za nas same. Naravno da se ne moze zaboraviti, sto ne znaci da negativne emocije zadrzavamo i prozivljavamo iznova i iznova. Bol iz proslosti ne treba da zadrzavamo, treba ga pustiti i resiti ga se, ziveti sada i ovde, ali ne bih rekla da je za to dovoljna samo zelja da bol otpustimo i da tako pocinje obnova naseg zivota. To bi bilo zaista lepo, ali ja jos uvek nisam dosegla taj nivo emotivne pismenosti, drago mi je zbog tebe ako jesi.

Zapravo, ne verujem u postojanje bezuslovne ljubavi, samim tim su mi i bezgranicno, bezuslovno oprastanje potpuno strani pojmovi. Sve ima svoje granice i naopako bi bilo da je drugacije.


Moja lista nije dugacka sto se ovoga tice.
U par slucajeva ovaj metod je urodio plodom. Zapravo, ne mora ovo nuzno biti razgovor sa doticnom osobom, ako ne postoji mogucnost. Tada pisem pismo. Sednem i rukom napisem pismo Draga/i .... i bude mi lakse. Oslobodim se. Oprostim iskreno.

Ali, postoji situacija gde ne mogu ni da razumem ni da opravdam ni da oprostim.
Ne mogu nikada vise ponovo da ulazim u to zbog čega je ona to učinila, da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u detinjstvu, da li boluje od neke bolesti, koji su strahovi i nesigurnosti motivisali njeno ponašanje niti bilo sta slicno tome, jer mi je vec preko svake granice oduzeto energije na to da prebolim da bih se sada ponovo petljala sa tim. A nije da nisam pokusala. Zivot ide dalje....
Slobodno mozes reci da "biram" i "dopustam" da me dela iz proslosti i dalje povredjuju ili da nemam zelju da otpustim svoju bol...


Mislim Shefica, mnogo, mnogo je lakše reći nego učiniti, pustiti prošlost za sobom. Praštanje i opraštanje ne dosežu se lako, ni odmah nakon što te draga povrijedi, i izda na neki način, iz veze u kojoj smo bile i pokušale stvoriti nešto za sebe. Mnogo prije se dođe k osveti i ona se ne čini baš nečim strašnim i sasvim nepoželjnim. Pisanje pisma je dobar način odriješenja i raščiščavanja, oslobađa i malo utješuje. Koliko možeš praštaš, a ne prema univerzalno postavljenim vjerskim načelima.
User avatar
Shefica
pripravnica
pripravnica
Posts: 215
Joined: 19 Apr 2011, 14:18
Location: Beograd

Re: Opraštanje

Post by Shefica »

Sandra u Parizu wrote:
Mislim Shefica, mnogo, mnogo je lakše reći nego učiniti, pustiti prošlost za sobom. Praštanje i opraštanje ne dosežu se lako, ni odmah nakon što te draga povrijedi, i izda na neki način, iz veze u kojoj smo bile i pokušale stvoriti nešto za sebe. Mnogo prije se dođe k osveti i ona se ne čini baš nečim strašnim i sasvim nepoželjnim. Pisanje pisma je dobar način odriješenja i raščiščavanja, oslobađa i malo utješuje. Koliko možeš praštaš, a ne prema univerzalno postavljenim vjerskim načelima.
Tako nešto sam i rekla :)
You must be the change you want to see in the world.
- Mahatma Gandhi
User avatar
lira.folira
pripravnica
pripravnica
Posts: 337
Joined: 29 Mar 2009, 15:09
Location: Južna strana mjeseca

Re: Opraštanje

Post by lira.folira »

sunce wrote:Oprastanje je povezano s ocekivanjima. Ako od nekoga nista ne ocekujes i prihvacas ga onkvog kakav je onda mu nemas sto ni oprostiti. Oprostiti ili ne oprostiti mozes samo sebi zato sto si se dovela u neku situaciju.
Potpisujem ovaj tekst i u potpunosti se slažem s njim... :raspa:
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

lira.folira wrote:
sunce wrote:Oprastanje je povezano s ocekivanjima. Ako od nekoga nista ne ocekujes i prihvacas ga onkvog kakav je onda mu nemas sto ni oprostiti. Oprostiti ili ne oprostiti mozes samo sebi zato sto si se dovela u neku situaciju.
Potpisujem ovaj tekst i u potpunosti se slažem s njim... :raspa:
Banalan primjer kojim se moze argumentirano dovesti u pitanje ova tvrdnja je:
Udjes u banku u pol bijelog dana ocekujuci da ces podici novac i za 10 minuta izaci van.
No desi se da dvije minute nakon tebe u tu istu banku upadne pljackas i prilikom pljacke zapuca i rani te.
Ostanes bez noge i ostatak zivota provedes krivieci sebe zasto si bila toliko naivna, ocekujuci da je podizanje love u banci banalna situacija u kojoj ti se ne moze dogoditi nista lose te na taj naci dovela sebe u situaciju da te u pol bijelog dana u javnom prostoru propuca netko od koga nisi ocekivala nista :daa:

Postoje neke stvari koje su default. Ako te netko dobar dio vremena, svojim djelima a i rijecima uvjerava da od njega mozes ocekivati na primjer, barem iskrenost i postivanje a onda u jednom momentu kada se to u sto te je uvjeravao nadje na kusnji, pribjegne najljigavijim lazima, logicno je da ces to zamjeriti.
Jos logicnije je da ces tu osobu (kada poslozis sve kockice) udaljiti iz svoje blizine, cisto higijene radi.

E sad, da li sam oprostila nekome s kim sam bila u vezi a koga vise nikada ne zelim susresti - ne znam. Ja mislim da nisam.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

ow wrote: Postoje neke stvari koje su default. Ako te netko dobar dio vremena, svojim djelima a i rijecima uvjerava da od njega mozes ocekivati na primjer, barem iskrenost i postivanje a onda u jednom momentu kada se to u sto te je uvjeravao nadje na kusnji, pribjegne najljigavijim lazima, logicno je da ces to zamjeriti.
Jos logicnije je da ces tu osobu (kada poslozis sve kockice) udaljiti iz svoje blizine, cisto higijene radi.

E sad, da li sam oprostila nekome s kim sam bila u vezi a koga vise nikada ne zelim susresti - ne znam. Ja mislim da nisam.
ma to te ja pitam ... potpisujem :super:
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Opraštanje

Post by sunce »

Ovo s bankom i slične pizdarije ja trpam u koš shit happens, a opraštanja i očekivanja su na osobnoj razini. Ako me netko skuri, popušila sam. My fault. :swo:
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

ajmo ovak. kaj ak se zaljubiš i volis i krenes u vezu jer volis. i ta veza traje dok je ljubavi. i ljubavi nestane. jbg shit happens kak ti velis, sve dodje i prodje to je jedina istina. i sad - ljubavi je nestalo, ti si odlučila prekinuti i ok. prekines. no, odjednom osoba s kojom si bila u vezi, koju si voljela, počne raditi sranja zato sto ne moze dostojanstveno podnijeti prekid i ona ne staje nego to krene u neko stvarno zlo, nesto preko cega stvarno ne mozes prijeci. i kaj? ti sad trebas sebi oprostiti kaj si voljela? e pa ja sebi nemam zasto oprastati ljubav. dapače, lijepo je voljeti. a sad to sto se osoba koju sam voljela premetnula u nesto vrlo ruzno, tu si isto tako fakat nemam sto oprostiti. mogu oprostiti njoj.ali necu jer nisam joj to dozvolila. dozvolila si je ona sama. i nema sanse da joj oprostim odnosno prijeđem preko toga. i gotovac.
mogu sebi oprostiti recimo situaciju da sam nekome vjerovala da ce biti posten pa ce vracati kredit za koji sam mu jamac. jbg to je moja greska, ja sam pristala biti taj jamac. ok,otplatiš dug, doduše tudji ali sam si si kriv. no za neke situacije fakat smatram da nismo same krive i da si tu nemamo sto oprastati. jedino ak sam sama nad sobom kontrol frik pa sama sebe kontroliram i u emocijama. odredjujem si hocu li se zaljubiti u neku osobu ili necu jer kaj ja znam kakva je ta osoba u stvari, mozda mi u nekoj buducnosti napravi neko sranje pa sto cu jadna, morat cu si prastati sto sam se zaljubila...
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

@sunce
Ti onda hoces reci da tom pljackasu koji te je propucao nikada niti u jednom trenutku nista ne bi zamjerila? Pa mu ne bi imala ni sta oprostiti
Hopsala bi na jednoj nozi do kraja zivota gajeci "majka tereza" osjecaje za idiota koji ti je 500 % promjenio zivot i bilo bi ti sasvim svejedno da li ce ga ikada uhvatiti i osuditi ili nece, i da li ce on i dalje slobodno hodati ulicom i propucavati ljude po bankama?
Da li roditelji malog Luke Ritza imaju pravo zamjeriti nesto ubojici njihova sina ili i oni trebaju reci "shit happenes" i drzati fige da Lukinog ubojicu osude na uvjetnu kaznu?
(namjerno sam uzela drasticne primjere jer teoretizirajuci na forumu svi smo mi skloni prikazati sebe kao Majke Tereze, ali smo jako daleko od iste)

By the way, da se vratimo i na, kako ti kazes, osobne relacije (iako je meni vrlo osobna relacija ako me netko ni krivu ni duznu propuca samo zato jer sam mu se nasla na nisanu). Djurdjin primjer je nesto sto se dogadja tu oko nas. Kad nestane ljubavi (pa cak je i ne mora nestati) ali kada se odnos pretvori u mrznju, podlosti, podmetanja i svjesnu zelju i pripadajuce radnje da se nekome ucini zlo - takvu osobu treba poput karcinoma odstraniti iz svoga zivota jer bi sve drugo bio mazohizam.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Opraštanje

Post by sunce »

Ovo s bankom ti je meni ko tsunami i jedino si mogu poslije toga postavljati ono glupo pitanje ZAŠTO BAŠ JA premda ni od toga nikakve koristi. U osobnim relacijama moj osjećaj povrijeđenosti je samo moj i nitko mi za njega nije kriv. To je nešto što sam ja dopustila nekome, na neki način moj izbor, i što tu sad imam pljuvati po nekome.
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

sunce wrote:To je nešto što sam ja dopustila nekome, na neki način moj izbor, i što tu sad imam pljuvati po nekome.
tu pričamo o prastanju i ne prastanju, a ne o pljuvanju. ako ne prastam, ne znaci automatski da okolo pričam i pljujem. uvijek idem od toga da odnos između dviju osoba je odnos izmedju dviju osoba i sve situacije se ticu samo tih dviju osoba.ako je meni napravila nesto neoprostivo ne znaci da ce to napraviti nekom drugome.
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

opet se slazem s djurdjom.
prastanje / oprost je iskljucivo unutarnji osjecaj koji se moze ALI I NE MORA manifestirati bilo kakvim vanjskim i vidljivim oblicima ponasanja.
Ako se prema nekome, uslijed negativnih dogadjanja promjene emocije i nestane potreba da s jim komuniciramo - to znaci da mu nismo oprostili.
Pri tome ne moramo reci pa cak ni pomisliti nista negativno - ali odnos vise nije isti i ne mozemo reci - mi smo mu oprostili ali ga vise ne volimo.
Sorry - ali ako ga vise ne volimo (molim da se pojam ne volimo ne izjednacava sa pojmom mrzimo jer su to dva potpuno razlicita osjecaja od kojih prvi podrazumjeva odsustvo pozitivnih osjecaja sto prvenstveno znaci ravnodusnost, dok drugi podrazumjeva iskljucivo negativne osjecaje) ocito je da mu nismo oprostili.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Post Reply