Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
Winter
W
Posts: 609
Joined: 01 Sep 2007, 19:37

Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by Winter »

Данас, 15. новембра 2009. године, у 10,45 часова, на Војно-медицинској академији у Београду,
после примања Свете Тајне Причешћа, упокојио се у Господу Архиепископ пећки,
Митрополит београдско-карловачки, Патријарх српски Павле.


Danas, 15. novembra 2009. godine , u 10,45 časova, na Vojnoj-medicinskoj akademiji u Beogradu,
posle primanja Svete Tajne Pričešća, upokojio se u Gospodu Arhiepiskop pećki,
Mitropolit beogradsko - karlovački, Patrijarh srpski Pavle


Slava mu!
Last edited by Winter on 15 Nov 2009, 20:39, edited 1 time in total.
Mladost je pobigla, a još ruke nisan diga od tebe
Krivu kartu san povuka, na prvi balun nogon tuka u oblake
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by seagull »

mislim da ne znaju bas svi cirilicu

pamtim ga, Hilandar
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by Dodir_Svile »

who? :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by Bubble »

Winter wrote:Данас, 15. новембра 2009. године, у 10,45 часова, на Војно-медицинској академији у Београду,
после примања Свете Тајне Причешћа, упокојио се у Господу Архиепископ пећки,
Митрополит београдско-карловачки, Патријарх српски Павле.

Slava mu!
Ovo me podsjeca na prvi razred osnovne skole kad sam ucila cirilicu i slovkala a ni sada nije nista bolje :kopf:
Sada znam i čemu služi zdjela!
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by katarina, the lik »

Bubble wrote:
Ovo me podsjeca na prvi razred osnovne skole kad sam ucila cirilicu i slovkala a ni sada nije nista bolje :kopf:
И, јеси била најбоља у одељењу?!
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by katarina, the lik »

Poruka otvorenog kovčega

Piše: Žarko Korać

Vrhunac licemerja bio je sam ispraćaj. Žandari i gardisti oko kovčega trebali su da simbolizuju da se radi o državnoj sahrani. Međutim, potpuno tuđ običaj, preuzet iz Rusije, da se kroz čitav grad nosi otvoren kovčeg, uveo je u Srbiju nešto potpuno pagansko. To je valjda učinjeno da bi više ljudi došlo na ispraćaj na ulice Beograda. Da se pokaže da je ovaj ispraćaj veći i od Brozovog, i od Đinđićevog, i od svakog mogućeg

Pristojnim ljudima je teško da gledaju količinu kiča, licemerja i zloupotreba, koje su građanima Srbije priredili crkva i država, opraštajući se od patrijarha Pavla. Umesto crkvenog obreda,dobili smo državni događaj najvišeg reda. Od trenutka kada je predsednik Tadić ispratio telo patrijarha sa VMA u Beogradu, bilo je jasno da naša vlast želi da sahranu iskoristi za dizanje svog poljuljanog rejtinga, pretvarajući je u prvorazredni politički događaj. Potpuno suprotno Ustavu i duhu sekularne drzave, predsednik Tadić je prisustvovao sednici sinoda SPC i obratio se javnosti zajedno sa mitropolitom Amfilohijem. Javni servis ili pravilnije - državna televizija, obukla je voditelje u crninu, da bi njen rukovodilac Aleksandar Tijanić, poznat inače po skromnom i čednom zivotu, demonstrirao da žale svi građani Srbije, bez obzira na versko opredeljenje, ili, ne daj Bože, moguć ateistički stav.

Komentari u medijima kretali su se po običaju od nepismenih, u kojima smo našli crkvenoslovenske reči koje ni pisci komentara ne razumeju, do egzaltiranih izjava da će sahrani prisustvovati „pola miliona“ ljudi. Ko je to proračunao, nismo doznali. Ali stvarne vernike počeo je da obuzima sram. Dok su oni strpljivo čekali u redu pred Sabornom crkvom u Beogradu da odaju poštu patrijarhu,“važne“ ličnosti su uvođene preko reda. Od Nede Ukraden, do Biljane Plavšić. Posebno je zanimljivo pitanje, čime je za zločine osuđena Biljana Plavšić stekla to pravo. Ili izjave u medijima Luke Karadžića, da ga je posle hapšenja Radovana Karadžića, primio u posetu patrijarh i rekao „da će istina pobediti“! O „jecajima“ mitropolita Amfilohija i Milorada Dodika, ne vredi ni govoriti.

Svi su se takmičili da steknu neki poen u javnosti, licemerno glumeći žalost. U to se uključilo i Ministarstvo prosvete, “preporučujući“ školama i fakultetima da ne rade. I to u zemlji gde je crkva odvojena od države. Samo ta preporuka zaslužuje krivičnu prijavu, zbog izgubljenih časova.

Ali, vrhunac licemerja bio je sam ispraćaj. Žandari i gardisti oko kovčega trebali su da simbolizuju da se radi o državnoj sahrani. Međutim, potpuno tuđ običaj, preuzet iz Rusije, da se kroz čitav grad nosi otvoren kovčeg, uveo je u Srbiju nešto potpuno pagansko. To je valjda učinjeno da bi više ljudi došlo na ispraćaj na ulice Beograda. Da se pokaže da je ovaj ispraćaj veći i od Brozovog, i od Đinđićevog, i od svakog mogućeg. Da je ideja sekularne države za navek sahranjena, da srećno hrlimo u teokratiju, gde se predsednik države, po svom iskazu, “konsultuje“ sa patrijarhom oko važnih pitanja.

Izgleda da je sahrana patrijarha Pavla postala i pokušaj sahrane modernog društva, koje se vekovima gradilo upravo odvajajući se od crkve. Podeljena i posvađana crkva nameće se tako kao model organizacije koja treba da vodi društvo. A inače lično skromni i gotovo asketski patrijarh - kao najpoželjniji politički lider.

I tako su država i crkva sve izneverili. Prva svoj sopstveni Ustav, a druga životni primer svog preminulog patrijarha, koji popularnost nije stekao baveći se politikom, već dajući primer stilom svog života.
san od Sarajeva
-
Posts: 1788
Joined: 24 Nov 2002, 00:03
Location: sarajevo

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by san od Sarajeva »

Odgledah ispracaj bez velikih iznenadjenja al me zbunila gospodja koja je izjavila da joj je najsretniji dan u zivotu to sto je poljubila mrtvog patrijarha :shock:
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by katarina, the lik »

Sad imamo novog patrijarha.
Što moja mama prokomentarisa: "Dobro je da su izabrali nekog mlađeg čoveka" (rođen 1930.)
I odmah je usr'o motku (ne bih znala kako se na crkveno-slovenskom to kaže), mada se i izvinio, ali ostade neki smrad.

Patrijarh Irinej se izvinio građanima muslimanske vere

29. januar 2010. 15:19 (Izvor: Tanjug)

Patrijarh SPC Irinej, uputio je izvinjenje građanima muslimaske veroispovesti zbog nedavne izjave u kojoj se na nesmotren način izjasnio o islamu. Patrijarh Irinej je u saopštenju istakao da je njegov stvarni odnos prema islamu utemeljen na apsolutnom uvažavanju identiteta, digniteta i integriteta muslimana kao pojedinaca, Islamske zajednice kao celine i islama kao velike svetske religije. On je dodao da je list u kojem je intervju objavljen izostavio početak i kraj iskaza, u kojem je on poručio da smo svi stvoreni po slici i prilici Božjoj i da smo, samim tim, pozvani da čovekoljubljem prevazilazimo sve postojeće razlike i da živimo u zajedništvu i međusobnoj ljubavi i poštovanju. Jedan beogradski dnevni list je objavio da je patrijarh Irinej rekao da je filozofija islama da muslimani, kada su u manjem broju, umeju da se ponašaju i da budu korektni, ali da kada postanu nadmoćni i superiorni, čine pritisak. Na tu ocenu su oštro reagovale islamske zajednice koje deluju u Srbiji.
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by naturale blonde »

pa papa benedikt 16 se isto nešto okomio u samom startu na islam....sad sam tražila...nisam uspila nać (bilo je nešto baš ružno rečeno-mene je bilo sram)
al je uznemirio duhove...sramota
a ove druge njegove izjave....abortu,sida,kontracepcija..... :(( :(( :((
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by cocky »

a što češ... stari čovik .. ne zna što govori :ljutimse:
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Patrijarh Pavle (1914 - 2009)

Post by naturale blonde »

e da je to pitanje godina....
a na kraju krajeva kažu da su stariji mudriji....ma....
Post Reply