cega je simbol bog?

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Post by piz_darija »

Dodir_Svile wrote:
piz_darija wrote: sigurna sam dok god postoje oni koji mi postavljaju ovo pitanje...
nisam te pitala da li si sigurna jer si to vec rekla, nego sam te pitala zasto. ne razumijem zasto je to tako tesko odgovoriti.
piz_darija wrote:zašto razmišljaju o onomu za što misle da ne postoji?!
dovoljno je da nesto postoji u glavama ljudi pa da se o tome razmislja. ne mora postojati izvan toga. i glupo mi je ponavljati stalno, ali sam vec par puta rekla da nisam sigurna da bog ne postoji.
piz_darija wrote:bi li postojali oni (njihova, nazovimo ideologija) da ne postoji Ono, njima suprotno?!
zasto ne bi postojali?
sigurna sam iz više razloga, koji su osobne prirode i o kojima ne želim javno diskutirati.
ateisti sami po sebi su vjernici, jer vjeruju da Bog ne postoji, a i to je vjerovanje.
kako bi postajali oni ako ne postoji Ono koje oni negiraju? da nema Njega, na čemu bi temeljili svoja uvjerenja?

jel bolje vjerovati pa kad umremo saznati da Boga nema il je bolje ne vjerovati pa kad umremo saznati da Ga ima? :mrgreen:
Image
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Lea25 wrote:
micka wrote:a afrika je unistena zbog VJERNIKA. zato su zatucani i izgubljeni i nema rjesenja za to jos par sto godina. dosli katolicki misionari, unistili zemlju i donjeli siromastvo, glad i bolestine. da se prisjetimo: indijanci bilo gdi i bilo koji domoroci su umirali od najbezazlenijih bjelackih bolesti.
vjernici. samo melju i melju a ne misle nikada svojom glavom. ovcice. a ko je najegoisticniji, ko sve sebi i sebi neg crkva katolicka? aj, nek da par sto milijuncica, i da vidis kak ce se afrika srediti.
dodire, svileni mi tvoj dodir u moru rasprava... :mrgreen:
Ok... Odi ti u Afriku i prosvijetli te ljude...
Katolički misionari su ljudi koji 24/7 žive i dišu za te ljude, i ako je itko donio siromaštvo, oni nisu, bolesti ni pogotovo...
DA SU ONI SREĆOM EGOISTI, NE BI SAD BILI PO AFRICI NEGO BI PRIČALI LIJEPE PRIČICE PUNE NEUTEMELJENE MRŽNJE KAO TI PO FORUMU I GRIJALI JAJCA...
I da, zatucanost nije ubila čovjeka, glad jest, mržnja jest... To što ti ljudi nemaju priliku obrazovati se, i što su primitivni, ne čini ih manje ljudima...
draga moja lea, ko siri neutemeljenu mrznju po forumu???? znas zasto je vjera egoisticna? zato jer ima potrebu siriti se i prigrabljivati za sebe nove duse. a oni koji su misionari cine to za spas svoje dusice. znaci za osobnu dobit. a da nisu misionari bar bi ljude ucili kontracepciji i da ih nece molitva spasiti..
citaj malo povjest. citaj draga lea o juznoj americi. ko su bili konkviskadori ha? katolicki emisari, koji nakon sto su pobili i opljacklali zidove u IME BOGA krenuli dalje. ajde lea, kreni.
zar ne shvacas da je crkva unistila africkog boga i bozanstva? zar neznas da su afrikanci znali za sirijuse a, b i c jos davno prije? zamisli koju su oni vjeru u svemir i zemlju imali? njima je bog i bozanstvo bilo svuda. zrak je bio bozanstvo i zemlja i voda.
znam svoja ogranicenja. kao pojedinac nemogu otic i spasit svjet. nebi ih prosvjetlila nego im rekla da se vrate svojoj vjeri. mogu se nadati da ce se umovi otrgnut od vjerskog ogranicenja i shvatit da je sve priroda i da je sve bozanstvo.
i jako dobro znam sto katolicka crkva PREPUNA LJUBAVI misli o meni.
puno razmisljam o vjeri i znam da malo znam, prakticki nist.
a bog kao pojedinac? neznam, meni je sve protkano istim nitima. nisam ateist, ne postoji ateizam jer oni VJERUJU da bog ne postoji. dio sam kreacije, u nju vjerujem i u njenu beskonacnu igru
i jos uvjek nisi dodiru odgovorila, pa da znamo s kim to pricamo.
(inace grijem si jajnike...)
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Odgovorila sam, bez brige :) ... Ali evo, ide dole malo detaljnije... :)
I samo me zanima još ovo ili sam što propustila... Katolička Crkva misli o tebi??? Ne kužim...
Last edited by Lea on 12 Dec 2008, 00:45, edited 2 times in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Koga boli briga za širenjem vjere--- Ona im nije dala kruha--- Bitna je pomoć ljudima... To je ono šta mene zanima u toj cijeloj priči...

Šta se tiče ubojstava u ime Boga... To nije samo problem katolika... I danas se ljudi biju za svoje bogove, tako da molim te... Nećemo paliti vještice više...

Ni u jednom trenutku nisam rekla da je opravdano ispiranje mozga i manipulacija tuđom bijedom u svrhu širenja bilo kakve vjere i proboja bilo koje religije...

Smatram to izuzetno negativnom pojavom... Ističem samo da se divim tim ljudima, misionarima, koji pomažu i daju sebe za druge... Da su toliki egoisti, ponavljam, ne bi sad bili tamo, nekako bi se oni već pobrinuli za svoje dušice, bez brige...

To u svezi kontracepcije se slažem, apsolutno i bez pogovora...

A Boga kao simbol ovoga ili onoga svatko za sebe prepoznaje... Nema okvira i formule za Boga, ili manje i više vrijednoga Boga... On je tu, uvijek i za sve ljude bez obzira na razlike, vjeru, nevjeru i sl., ma šta drugi mislili o tome ili popovi pričali s oltara...

Bog nije religija, Bog nije svećenik koji širi mržnju, Bog nije spis niti citat izvučen u svrhu rata i netolerancije, diskriminacije... Bog to nije... A što On jest... To svaki za sebe treba odgovoriti... Moja slika Boga je jasna, meni bar... On je moje svjetlo na kraju tunela... On nije neki tip kojem ću se obratiti kad mi treba, on nije trgovac s kojim ću se nagoditi ili platiti koliko treba... On je moja savjest, on je dio svakoga čovjeka kojega sretnem, svake biljke i životinje, svake misli i riječi, on je ono što nadilazi samo postojanje i egzistiranje, a opet je prisutan, on je sve u svemu, a opet, nije ništa od svega... On je moj odnos prema ljudima i svemu stvorenome... Nije samo prazna pričica... On je djelovanje prije svega... I to djelovanje iz ljubavi...
To je moja vizija Boga...
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: cega je simbol bog?

Post by Andain »

Dodir_Svile wrote: ako kazes da u svijetu nije sve sjajno, kako onda mozes misliti da je bog milosrdan i pun ljubavi? njega boli njegov nepostojeci ku*ac za ljude. jel bi nam bilo svima ljepse da zivimo u idealnom svijetu? bi. jel bog moze to srediti? moze, al nece. zasto nece? zato sto je kreten i egoisticni manijak.
Ali zašto bi Bog nužno bio odgovoran za ovakvo stanje svijeta?

Ako pođeš od toga da je Bog stvorio sve pa i ovaj svjet, ali je ljude stvorio sa slobodnom voljom, ne slijedi li onda da su ljudi vlastitim izborima odgovorni za ovakvo stanje?

Da ovaj svijet očituje isključivo Njegovu volju i da ljudi nemaju slobodu izbora (a izbor podrazumijeva mogućnost odabira više alternativa) onda bi ovaj svijet bio Raj....To što ovaj svijet nije takav, ne govori o Bogu (to govori svijet gdje se očituje isključivo Njegova volja) već o nama, jer je odraz naše volje..

I to ne znači da se o Bogu ne može ništa saznati, u smislu da je stvorio ovaj svijet i onda okrenuo leđa, samo što ta saznanja ne možeš baš istraživati na način na koji egzaktne znanosti istražuju zakonitosti materijalnog svijeta, jer im jednostavno ne podliježe..
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Čovjekom ne vlada isključivo slobodna volja i koliko god nam to bilo teško za priznati, iskustvo nam pokazuje da je na žalost u određenim momentima čovjek možda najdeterminiranije biće, a s obzirom na neke svoje sposobnosti ili nesposobnosti, mogućnosti ili nemogućnosti...
I da na stanje stvari ne utječe nikad 100% ne zbog toga što ne bi htio, nego zbog toga što ne može...

Egzaktna stvarnost je uvijek mjerljiva i možemo je dokazati, ova svera trascedentnoga, ne, ali, ne zaboravi Andain da uvijek polazimo od vidljivoga...
Svera filozofskoga je također mjerljiva i podliježe zakonitostima
razumskoga iz kojega izranja ono umno i daje doumljeno kao produkt.

Boga najprije prepoznajemo upravo u ovom materijalnom svijetu jer nismo čisti duhovi... Prema tome, usudila bih se reći da i Bog podliježe prirodi bar u našoj misli, iako kao takav ne...

I naš um kojim nadilazimo ono razumsko dio je materijalne stvarnosti kako sam gore objasnila, hoćeš- nećeš, iako je sposoban za dosegnuti više...
Do Boga ne dolazimo matematičkim putem, to da, ali uvijek polazimo od onoga spoznatljivoga...
A to jest nekakva zakonitost...

Ovo o čemu Dodir priča pitanje je misterija zla u svijetu na koji nemamo odgovor...

A taj misterij nema veze s voljnim u čovjeku, Andain...
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

Lea25 wrote:Čovjekom ne vlada isključivo slobodna volja i koliko god nam to bilo teško za priznati, iskustvo nam pokazuje da je na žalost u određenim momentima čovjek možda najdeterminiranije biće, a s obzirom na neke svoje sposobnosti ili nesposobnosti, mogućnosti ili nemogućnosti...

U određenim situacijama volja je ograničena i okolnosti su te koje određuju moguće izbore, ali uglavnom nekakav izbor postoji i uvijek je na čovjeku da ga napravi. Ali ono o čem sam ja gore pričala je da bez obzira na okolnosti (koje u određenoj mjeri limitiraju izbore, ali nikad sasvim) čovjek ima pravo napraviti za sebe izbore kakvi god oni bili. Nisu odluke unaprijed donešene da se može braniti da je čovjek tek lutka na koncu koji nema nikakav utjecaj na svoj život.
I da na stanje stvari ne utječe nikad 100% ne zbog toga što ne bi htio, nego zbog toga što ne može...

Okolnosti isto tako utječu, ali isto tako možeš reći da okolnosti ne biraju uvijek čovjeka već svojim izborima i on njih pa se opet vraćam na to da si svatko svoj život uređuje i za njeg je odgovoran, a bez slobodne volje i svijesti nema odgovornosti.


Egzaktna stvarnost je uvijek mjerljiva i možemo je dokazati, ova svera trascedentnoga, ne, ali, ne zaboravi Andain da uvijek polazimo od vidljivoga...
Svera filozofskoga je također mjerljiva i podliježe zakonitostima
razumskoga iz kojega izranja ono umno i daje doumljeno kao produkt.
Stoji, međutim filozofijom ne dolaziš do Boga (eventualno možeš racionalizirati o mogućnosti postojanja) već vjerom koja onda u jednom trenutku može postati spoznaja. Ako si čitala biografiju kojeg sveca, vidjet ćeš da se uglavnom vjera i predanost ističu.

Sad, ti kažeš da do postojanja Boga dolazi posrednim putem preko materijalnog svijeta, s čim se dijelom slažem-u smislu da to može biti polazna točka, ali ti onda definitivno treba nešto više od samog razuma, analize vidljivog i racionalizacije, jer čak i da dođeš do zaključka da je za sve stvoreno trebao biti taj prvi pokretač, ti i dalje ne možeš mnogo toga reći o Bogu i Njegovoj naravi i sigurnosti postojanja.
Vjera u to daje sigurnost, ali se ta sigurnost ne da tako lako izracionalizirati i uglavnom je na nekoj osobnoj razini. Međutim, meni se čini da je takav način mnogo bolji za tumačenje stvari o Bogu-početi od vjere i u tom svjetlu iščitavati stvari iz prirode i dolaziti do smisla.
Naravno, da tu postoji brdo način da totalno zastraniš i postaneš ‘slijepi fanatik’, al na neki način su to i materijalisti koji u Boga i transcedenciju ne vjeruju čisto jer se metodama materijalnog sviejta ne da o njima ništa sigurno saznati.


Ovo o čemu Dodir priča pitanje je misterija zla u svijetu na koji nemamo odgovor...

A taj misterij nema veze s voljnim u čovjeku, Andain...
Kako zlo u svijetu nema veze s voljnim u čovjeku-ako je činjenica da postoje ljudi kojima je ‘prirodniji’ činiti drugima zlo nego dobro ili koji su jednostavno indiferentni prema drugim bićima i njihova patnja im ništa ne predstavlja?
Tko čini zlo u svijetu?
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Nisam ni rekla da je čovjek "lutka na koncu" ili marioneta kojom netko manipulira, ali činjenica jest da nije sve što se događa s čovjekom stvar čisto voljnoga i čiste odluke... Čisto sumnjam da je netko svojom voljom odlučio umrijeti u 20 godini recimo, pogođen nekom teškom bolešću...
Ne bih stoga bila sklona pričanju lijepih bajčica o čistoj volji i ljudskom izboru.

Apsolutno je da vjera daje sigurnost u postojanje božanskoga, ali vjera bez djela je MRTVA, jel' da... A djelovanje u skladu s onim u što vjeruješ očituje se u ovom našem lijepom vidljivom svijetu...

I da slažem se da vjeru nikada ne možeš potpuno razumski objasniti...

Nema čovjeka kojemu je kako kažeš "prirodnije" činiti zlo drugome... Svaki koji je stvoren, stvoren je dobar, ok, stvoren je s crvom sumnje, težnje za bolje, više, ali nije predodređen za biti i činiti zlo. Kada pričam o zlu ne pričam samo o činima koje netko počini, nego o zlu koje ne možemo do kraja razjasniti ni objasniti... Protuteža dobru koje je za neke od nas, Bog stoji to zlo...
Iako mi se malkice više sviđaju ljudi koji žive i umiru i sa svojim bogovima i sa svojim demonima... Naravno, ne pokušavam relativizirati dobro i zlo, i jasno ih razlikujem, ali postoji nešto što nije tako crno- bijelo, nešto što nije ni dobro ni zlo, već podjednako...

Mogu samo poći od svrhovitosti u svijetu i reći da- da, sve se događa sa svrhom, s razlogom, a da sve razloge razumijem, to ne...

Mislim da nije teško priznati da neke stvari jednostavno NE ZNAMO.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

Lea25 wrote:Nisam ni rekla da je čovjek "lutka na koncu" ili marioneta kojom netko manipulira, ali činjenica jest da nije sve što se događa s čovjekom stvar čisto voljnoga i čiste odluke... Čisto sumnjam da je netko svojom voljom odlučio umrijeti u 20 godini recimo, pogođen nekom teškom bolešću...

Istina, međutim, govorila sam o slobodnoj volji iz perspektive stanja i zla na ovom svijetu-dakle, ubojstava, ratova, korupcije, zlostavljanja, ponižavanja i sl.. Sve zlo što postoji u svijetu, a u čemu se očituje nekakva namjera je rezultat čovjekova djela i čovjekove volje i nema veze s Bogom, kako se obično sugerira kad se želi reći da ak Bog postoji, mora biti nekakav sadista jer je svemoguć i mogao bi ovaj svijet učiniti boljim. Ovaj svijet nije stvoren na način da provodi samo Božju volju, već je svaki pojedinac sposoban napraviti izbore u svom životu i utjecati time na svijet. Njegova volja nije ograničena time što Bogu paše..:)

Apsolutno je da vjera daje sigurnost u postojanje božanskoga, ali vjera bez djela je MRTVA, jel' da... A djelovanje u skladu s onim u što vjeruješ očituje se u ovom našem lijepom vidljivom svijetu...
Slažem se, ali ne znam na što točno ideš s ovim?

Nema čovjeka kojemu je kako kažeš "prirodnije" činiti zlo drugome... Svaki koji je stvoren, stvoren je dobar, ok, stvoren je s crvom sumnje, težnje za bolje, više, ali nije predodređen za biti i činiti zlo.
Ne govorim da je netko predodređen za dobro/zlo, no ono što mi se čini evidentnim je da su ljudi-pa i djeca, različiti, i da u smislu karaktera, inteligencije, sposobnosti nisu jednaki. Ako prihvatimo da se ljudi rađaju s različitim IQ i željom za znanjem, ne vidim problem u prihvaćanju da nemaju svi jednak stupnjem razvijene savjesti (koliko god se slagala da su to stvari koje u velikoj mjeri razvijaš tijekom života pod razl. utjecajima). Međutim, iz iskustva znamo da nisu ni vanjski uvjeti ključni faktora nečijeg odabira i razvoja, jer se ponekad ljudi/djeca pod istim okolnosti razvijaju totalno oprečno jedno drugome..tako da u svemu tome sudjeluje još niz faktora..

Kada pričam o zlu ne pričam samo o činima koje netko počini, nego o zlu koje ne možemo do kraja razjasniti ni objasniti... Protuteža dobru koje je za neke od nas, Bog stoji to zlo...
OK, no čak i kad kažeš da je Sotona odgovoran za zlo na svijetu to i dalje ne miče odgovornost od pojedinaca koji imaju izbor odlučiti se za dobro ili zlo.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Vjera se očituje na jedan vidljiv, materijalan, ovozeman način... Na to mislim... I taj je dio uvijek spoznatljiv.

Nigdje se ne pozivam na Sotonu jer u navedenoga, ne vjerujem...
Zlo nije rezultat isključivo ljudskoga djelovanja niti izbora...

Sama si konstatirala da svi nemaju jednake šanse, prema tome...

Kada kažem, zlo ne pričam o ubojstvima, ratovima, korupcijama i sličnim ljudskim smicalicama i želji za moći i nadmoći...

Pričam o ljudima koji se rode bolesni, pričam o pravednicima koji trpe, o personama koje vegetiraju, o općoj nepravdi u svijetu, o stvarima koje se jednostavno dogode i pogode nas do temelja, nespremne i nepozvane...
O stvarima koje nisu samo dio našega osobnoga izbora u skladu s kojim postupamo.

Postoji li svrha... Da... Vjerojatno postoji...
Netko tko ne vjeruje reći će zajebi tu i takvu svrhu i ona mu neće puno značiti...
Jedan će pronaći smisao u patnji, drugi neće...
Onaj koji ne vjeruje reći će, pobogu, ti u besmislu tražiš smisao, znači uništavaš smisao u svom korjenu...
Znači li ovo da su neki privilegirani, a neki ne, ne bih rekla, čisto zbog vjere u razložnost svega...

Žrtva za nešto, je li dobro ili zlo?? Dobro je jer se radi u ime i s nakanom da se učini dobra stvar, ispuni ideal...
Netko će reći da je zlo jer ideš ka uništenju samoga sebe, a to nemaš pravo ukoliko cijeniš vrijednost života... Itd., jer ne promatra stvarnost na jednak način kao ja, ti itd.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

Lea25 wrote:Vjera se očituje na jedan vidljiv, materijalan, ovozeman način... Na to mislim... I taj je dio uvijek spoznatljiv.

Vjera nadahnjuje pa se to očituje i u praktičnom životu, ali nisam rekla da se transcedentna stvarnost ne može očitovati na određene načine na materijalnom planu, samo kažem da materijalne metode nisu najbolji način za dokazivanje duhovne stvarnosti.
Nigdje se ne pozivam na Sotonu jer u navedenoga, ne vjerujem...
Zlo nije rezultat isključivo ljudskoga djelovanja niti izbora...
Dakle ako zlo nije isključivo rezultat čovjekove volje i djelovanja, a ne vjeruješ u Sotonu kao nekakav antipod Bogu, tko je onda odgovoran za zlo?
Sama si konstatirala da svi nemaju jednake šanse, prema tome...
Konstatirala sam da ljudi nisu jednaki i da nejednakost velikim dijelom dolazi zbog njihovih izbora, ako ne sasvim.
Nejednakost u startu po meni najbolje objašnjava pojam reinkarnacije i dharma (kao pojam sklada, težnje da sve ima svoje mjesto, u grubo rečeno), nego ideja da imamo samo jedan život nakon kojeg će se vidjeti kakav je netko-bez obzira na činjenicu što je netko rođen u siromašnom slamu, u susjedstvu bandi, gdje trpi svakojaka zlostavljanja i netko u okolini koja je brižna i pruža siguran život. Ideja da ljudi sa totalno oprečnim životnim okolnostima, bez mogućnosti druge šanse, prolaze iste kriterije i da su životne okolnosti postavljene slučajno, bez ikakvog dodira s onim što osoba treba ili želi, je sadistička i takav ustroj prije odgovara nekom tko je suština zla nego dobra.

S druge strane, ako prihvatiš reinkarnaciju, dobijaš ideju da je poanta čovjekov razvoj i da se okružuje okolnostima koje su, da bi se to postiglo, za njega najbolje.. Stvari su vjerujem kompliciranije od onog ‘ak si bio zao i jeo meso, rodit ćeš se kao životinja da bi iskusio vlastitu fil. na vlastitoj koži’-kako hare krishne vjeruju i sumnjam da postoji bezbroj inkarnacija, ali mislim da je poantna da si ljudi vlastitim izborima velikim dijelom kreiraju buduća iskustva i da je poanta dharma da si svatko na najprimjereniji način dobije priliku da nešto napravi od sebe.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Andain wrote:materijalne metode nisu najbolji način za dokazivanje duhovne stvarnosti.
Nisu najbolji, ali su jedini način. Čak se i duhovno danas ispituje ako ništa onda psihološkim metodama. A da isto nikada neće biti sasvim materijalizirano, ni shvatljivo u kategorijama ovozemnoga, to da.
Dakle ako zlo nije isključivo rezultat čovjekove volje i djelovanja, a ne vjeruješ u Sotonu kao nekakav antipod Bogu, tko je onda odgovoran za zlo?


Navela sam već da je zlo za mene misterij i da ne znam odakle dolazi, ono može biti plod čovjekova djelovanja, ali i ne mora. Nisam sklona vjerovanju u više bogova, Boga dobra i boga ajmo tako reći, zla iliti Sotonu, tzk. anđela otpadnika... Dobro je ono s čim sve započinje pa makar bilo i kaotično... Vjerovati u Sotonu kao personalno biće jest dati mu za pravo da postoji.
Nejednakost u startu po meni najbolje objašnjava pojam reinkarnacije i dharma.
Ovdje se čak i slažem jer sam kao mlađa bila opterećena ovim fenomenima. Međutim, ako pođeš od toga da se ta famozna duša seli i pročišćuje kako bi došla do oslobođenja, onda je vjerojatno da moraš imati dovoljno "razvijenu" svijest kako bi do istoga pročišćenja i došao, a svi je naravno nemaju. Prema tome, jedan je život ma kakav on bio, za mene najbolja opcija... Sve drugo znači vrtiti se u krug i reći da je vrijeme samo jedna ciklična stvarnost te da ništa nova pod suncem nema, a to ne pali, bar ne za mene.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

Lea25 wrote: Nisu najbolji, ali su jedini način.


Ne mora biti, biografije svetaca, yogina i dr. govore da se do Boga i spoznaje o Njemu može doći putem vjere, molitve i yoge. Poanta je da bez vjere ne možeš o Bogu ništa doznati, i to je ono u čem oni koji traže da se Boga prvo dokaže i ukaže na Njegovo postojanje kako bi vjerovali, griješe. Vjera je prvi korak koji ustupa mjesto spoznaji.
Navela sam već da je zlo za mene misterij i da ne znam odakle dolazi, ono može biti plod čovjekova djelovanja, ali i ne mora. Nisam sklona vjerovanju u više bogova, Boga dobra i boga ajmo tako reći, zla iliti Sotonu, tzk. anđela otpadnika... Dobro je ono s čim sve započinje pa makar bilo i kaotično... Vjerovati u Sotonu kao personalno biće jest dati mu za pravo da postoji.


Ako sotona postoji, sasvim je nebitno da li ti ili ja u njega vjerujemo, kao što je za postojanje Boga nebitno da li ljudi u Njega vjeruju. Također, kao što osoba ne mora ništa znati o Bogu i imati mišljenje o Njemu na način na koji religije tumače, da Mu na neki način bude bliža, tako je moguće ne vjerovati da sotona postoji, a u životu očitovati ‘njegove kvalitete’. Nekakva forma vjerovanja nije bitna, ono što je bitno je sadržaj po kojem osoba živi i što ju definira.

Što se tiče zla-ako zlo nije isključivo nedostatak dobra koji postoji zbog slučajnosti ili neznanja onda mora postojati nekakva sila, entitet što god koje je razlog postojanja takvom zlu. No, da, se vratim na našu temu-ljudi i dalje imaju izbor između dobra i zla, u konačnici, stoga je razlog zašto je stanje svijeta ovakvo ljudska odgovornost.

Međutim, ako pođeš od toga da se ta famozna duša seli i pročišćuje kako bi došla do oslobođenja, onda je vjerojatno da moraš imati dovoljno "razvijenu" svijest kako bi do istoga pročišćenja i došao, a svi je naravno nemaju. . Sve drugo znači vrtiti se u krug i reći da je vrijeme samo jedna ciklična stvarnost te da ništa nova pod suncem nema, a to ne pali, bar ne za mene.
Ako pođeš od toga da se ljudska duša ‘brusi’ djelovanjem i izborima koje radi, ona je moguće zamisliti da nitko ne ostaje u statusu quo ili zatvoren u cikličkom trudu bez promjene, već ili se duše kroz svoje djelovanje, izbore koje donose i živote razvijaju na način da dođu do točke gdje su transparentne za Božju Volji i Dobro ili se totalno odvoje od istog, negrajući isto kroz djelovanje i izbore. Osobno, ne vjerujem u cikličku stvarnost, niti reinkarnacija nužno podrazumijeva da sve duše dolaze do oslobođenja.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ovo je bio dupli post pa ga brišem--- :mrgreen:
Last edited by Lea on 24 Jan 2009, 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Andain wrote:Ne mora biti, biografije svetaca, yogina i dr. govore da se do Boga i spoznaje o Njemu može doći putem vjere, molitve i yoge. Vjera je prvi korak koji ustupa mjesto spoznaji.


Molitva, yoga i sl. također su metode, sredstva do postizanja nekakvog cilja, do izgradnje sebe u duhovnom smislu. Apsolutno je da od vjere, uvjerenja i odgovora na poziv svetoga sve započinje... Ne osporavam to.

Andain wrote:Nekakva forma vjerovanja nije bitna, ono što je bitno je sadržaj po kojem osoba živi i što ju definira.
Slažem se...
Andain wrote:mora postojati nekakva sila, entitet što god koje je razlog postojanja takvom zlu. No, da, se vratim na našu temu-ljudi i dalje imaju izbor između dobra i zla, u konačnici, stoga je razlog zašto je stanje svijeta ovakvo ljudska odgovornost.

Ja bih rekla prije, dijelom ljudska odgovornost...
Jasno mi je da čovjek sebi malo teže priznaje činjenicu da ne zna baš sve, da mu nisu jasni svi uzroci, ali to je jednostavno tako... Ne pokušavam reći da je dobro zatvoriti se i uljušturiti u nekakav svoj poredak, prepustiti se neznanju jer je to glupo... Treba nastojati doći do istine, spoznati istine o ovome i onome, ali i biti dovoljno prizeman i posvjestiti sebi činjenicu da nismo bogovi i da nikad ni u kojem slučaju naša teorija, ili teorija bilo koje religije, filozofije, neće i naprosto nije dostatna i nije punina spoznatoga.

Andain wrote:Ako pođeš od toga da se ljudska duša ‘brusi’ djelovanjem i izborima koje radi, ona je moguće zamisliti da nitko ne ostaje u statusu quo ili zatvoren u cikličkom trudu bez promjene, već ili se duše kroz svoje djelovanje, izbore koje donose i živote razvijaju na način da dođu do točke gdje su transparentne za Božju Volji i Dobro ili se totalno odvoje od istog, negrajući isto kroz djelovanje i izbore.
Duša je nedohvatljiva stvarnost koja vječno nadilazi ovo tjelesno.
Čistim razumom možemo doći do saznjanja o dobru i zlu, i s obzirom na to djelovati... A to onda ima utjecaja na dušu... Nisam sklona vjerovati da se sve samo vrti u krug, nego da je sve što postoji sklono trajnoj promjeni...
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Andain
materijalne metode nisu najbolji način za dokazivanje duhovne stvarnosti.

lea
Nisu najbolji, ali su jedini način. Čak se i duhovno danas ispituje ako ništa onda psihološkim metodama. A da isto nikada neće biti sasvim materijalizirano, ni shvatljivo u kategorijama ovozemnoga, to da

kako mogu biti jedini nacin kada je vjera nematerijalna. nije li logicnije putem ciste vjere dokazati duhovnu stvarnost vlastitim zivotom? ako zivis u duhu dokazujes i vjeru i stvarnost?

ne sjedinjuje li istinska vjera i puno povjerenje "dobro" i "zlo" u jednu cjelinu, koje se prozimaju?
jer da nema jednog ne bi znali za drugo jer ne bi bilo mogucnosti usporedbe.
najlogicnije mi je da ustvari ne postoji ni jedna od te dve krajnosti, jer ni sami u biti ne mozemo 100% bit sigurni u ispravnost klasifikacije.
sotona kao zlo, bog kao dobro. kao antimaterija i materija. dobro=nagrada=raj i vjecni zivot, zlo=kazna=vjecne muke?? radikalno za duhovnu sferu egzistencije, i nadasve materijalno. a dokazivati duhovne vrijednosti kroz materijalno je nemoguce jer je vjera duhovno stanje, fizicki neopipljivo.
putovanje duse prije dodje ko sazrijevanje. djeliti svijet na dobro i zlo, znaci cjepati kreaciju i cjelinu i samim time se odvajati od sjedinjenja i cjeline samog svog bica.
mislim da ne postoji promjena, vec samo trazenje onoga sto vec je. u vjeri i duhu nema vremena, nema dimenzija, sve je sada i je i nema promjena jer je. postoji. u beskonacnim varijantama koje su tu.
dobro i zlo u sada ne postoji jer je sad i nema procjepa, nema radnje, sad je. tu je u jedinstvu postanka, sve u sada.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

micka wrote:kako mogu biti jedini nacin kada je vjera nematerijalna. nije li logicnije putem ciste vjere dokazati duhovnu stvarnost vlastitim zivotom? ako zivis u duhu dokazujes i vjeru i stvarnost?
Ovo smo već izanalizirali i nema potrebe ponavljati... Vjera je duhovna stvarnost to i malo dijete zna. Življena vjera je ona koja se očituje u vlastitom životu... Vjerovao u Boga ili đavla, kurca ili palca, u skladu s tim i djeluješ (sorry na neprimjerenim usporedbama, ali ne znam kako dočarati više nešto, a kako većina razumije samo na sirov način, u ovom trenutku postajem sirova u izričaju...)
Čisti duh nisi i ne možeš biti... Stvarnost kojom si okružen je itekako materijalna i opipljiva i traži od tebe da se s obzirom na nju postaviš, zauzmeš stav...

Postoje ljudi koji će biti, doseći viši nivo, stupanj duhovnoga i oni koji neće, zato jedne zovemo duhovnjaci, druge ne, ali su i ti drugi dio toga duha, i on je u svima... Ostalo je stvar osobnoga napora...

Pitanja dobra i zla smo također koliko se sjećam, dobro apsorbirali...
Ako ne ništa, u svakodnevnici se susrećeš s dobrim, manje dobrim i zlim stvarima... Sad jesu li one po sebi zle ili je to zlo stvar trenutka ili okolnosti, svejedno, nazivnik je uvijek isti.

Postoje stvari koje kategoriziramo kao dobre i one koje promatramo kao zle, jer da nije tako nastao bi kaos... Kad bi u apsolutno zlim činima tražili ono dobro i to pokušali opravdati, nikad na kraj ne bi izašli...

Opravdaj mi serijskog ubojicu prostitutki, npr. (karikiram)
Ok reći ćeš, pa eto, imao je teško djetinjstvo, nikakav odnos s mamom koja se recimo kurvala i dovodila razno razne tipove po kući, bila pijana i trošila novac okolo, nije brinula za dijete, maltretirala ga je, on bio gladan i žedan, na kiši jer bi izbacila van kad bi izgubila kontrolu i bla bla, filmski malo, jel...
I sad on jadničak nije htio da drugo dijete doživi tu sudbinu, solidarizirao se i krenuo momak u misiju... Sve pomno isplanirao i udri moj...
U boj na prostitutke...

Come on... U osnovi ubojstva je uvijek zlo, nikakvog opravdanja nema---
Ok teško je djetinjstvo bilo primjerice, ok frustracija se taložila i moralo je puknut, ali, halo, pa o čemu pričamo... Nema opravdanja... Nemaš pravo nekome oduzeti život... I gotovo... Matere ti, svi bi se poubijali kad bi tako gledali stvari... Svatko nekome ide na ku*ac, svatko je doživio neku veliku nepravdu itd., ali znaš gdje ti je granica, ona je uvijek svera slobode drugoga živoga bića...

Mislim, počet ću vjerovati da se netko zeza sa mnom kad ovako počinjem pričati...

Postoji "ona strana dobra i zla", kako filozof kaže, postoji ono što se nalazi onkraj, postoje i ljudi koji su svojom sviješću do navedene misli došli, do navedenog stanja, ali im je uvijek polazna točka bila ova klasifikacija... Sve djeluje u skladu s nekim i nekakvim poretkom i tu ne moramo izmišljati toplu vodu...

Eto, mala sinteza svega do sad navedenoga s moje strane...

Ljudi, pobogu, ne budimo papige... Dopizdi to malo...
Micka- it's ok!!! o:D
User avatar
mimmi
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 817
Joined: 01 Jun 2008, 00:00
Location: mjesec
Contact:

Post by mimmi »

da je meni Vas sastaviti u R.L.
ma ja bih tu konverzaciju voljela vidjeti
:svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja: :svadja:
budi REALNA,
zahtjevaj od zivota
NEMOGUCE...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

hahhahhahhaahhhahhahhahha... I ja se bojim da ovo više nije stvar osobnog uvjerenja u postojanje Boga nego čisto prepucavanje...

A tebi, Micka... poviše ide odgovor i repriza s malo lošeg humora... Nadam se samo da je gotovo s ovim... Jer je malo too much postalo...

Tebi je bog simbol ovoga ili onoga, za mene Bog predstavlja opet ovo ili ono, nekome nije ni ovo ni ono, drugi će opet reći, ako jest nešto, dobro za njega, ako nije ništa, ne postoji, dobro za mene...

THE END!!!
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

THE END!!!!!!!!!!
a koja nova tema????? :bbgb:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ne znam... Al znam da ja u njoj neću sudjelovati jer prestajem pisati ovdje...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

..ej. pusti sve to. MI meljemo i boli nas djon. s kim cu raspravljati????ej!!
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

sviđaš mi se jer imaš mozga za konstruktivnu raspravu i samo zato ostajem... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

:bbgb: :bbgb: :bbgb:
ajmo novu temu!
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
Stvorenjce
vrtic
vrtic
Posts: 9
Joined: 05 May 2006, 14:46
Location: pored prozora

Post by Stvorenjce »

o nebesa...
Imati te...
Post Reply