Jesus

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

eto a tak sam se trudila iskeljit te qute!!!!!!!!! sranje!! !!
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

[/quote]a ti? koliko si ti otvorena da nemozes prihvatiti cjelinu ljudske prirode kao takve kakva je? [/quote]
citiram svoje pitanje. nisi mi odgovorila. po ovome, nisi otvorena ...


Prvo da se osvrnem na gore navedeno, iako mi je sve zbrčkano budući nisu jasno razdvojene tvoje od mojih misli, al ok... Pokušat ću se snaći nekako...

Očito je da imamo različita poimanja Boga... Tebi on predstavlja tek energiju, a meni vidiš, energija ne znači ništa...
Boga doživljavam isključivo kroz personalan odnos...
Ne pričam o Bogu kao individui... Individum i persona dvije su različite kategorije...

Kao ljudsko biće ne mogu u potpunosti pojmiti cjelinu stvarnosti, tek njen vidljivi dio... U odnosu s duhovnim, mogu se vinuti tek malo preko površine, ali i to nedovoljno...

Po pitanju ljudskih nivoa i izgradnje sebe se slažem, apsolutno, to sam i navela...

I sad koliko sam ja otvorena prema cjelini ljudske prirode...

Ponavljam, mogu prihvatiti čovjeka kao mješavinu svega i svačega, kao dobroga i uvjetno rečeno, lošega, kao ovakvoga ili onakvoga, ali za mene u osnovi bića kao takvoga počiva taj temelj dobra...

Život kao život meni ne znači puno, više mi znači taj odnos prema životu, taj odnos prema dinamici...

Ništa ne postoji, da, sve je dio nekoga ispunjenoga prostora, iako ne promatram stvarnost kao prostorno- vremensku, smatram da postoji i nešto više od toga...

Kad kažem da Bog ništa od svega nije, to jednostavno znači da mi kao mi nismo u jednakosti s Bogom...

Moja logika je za današnji sklop razmišljanja malo diskutabilna jer, ljudi se obično vole vidjeti bogovima i u jedinstvu s Bogom, stavljajući pri tom znak jednakosti između sebe i nadnaravnoga...

Polazeći od toga da je za mene, po mom mišljenju, Bog počelo dobra u punini, a da čovjek i nije baš, jer koliko god se trudio i nastojao uvijek iznova pokušava biti savršeniji, iako mu kako vidimo to i ne uspjeva najbolje...

Uporište uvijek pronalazi na nekom višem stupnju da, ali ga nikada ne dosiže u potpunosti...

To je to...

I taj famozni čovjek zna da može bolje, da može više, ali kad jednom lupi glavom o zid, ruši se...

I nikad ne dođe do punine savršenoga...

Iskustvo, život, sve na to upućuje...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Hm, skeptik u meni bi me zasigurno pitao: Ali, kako ti znaš da to nije sve, i da je svaki dosegnuo najviše što može po svojim ljudskim sposobnostima??

Vjernik u meni odgovara: Da, imaš pravo i upravo to tvoje pitanje potvrđuje tezu da nismo svi isti, da svi nemamo jednake sposobnosti, pa čak ni oni koji su napravili puuuno, oni koji su dosegnuli više negoli netko drugi, opet nisu dosegnuli savršenstvo...

Skeptik će opet: Kako ti pobogu znaš što je savršenstvo?? I nije li ono u svačijim očima različito...

Vjernik ne odustaje: Punina svih dostignuća, svih spoznaja je savršenstvo, ono kao univerzalno, ne postoji (skeptik progovara), ali (vjernik se probija) ono što svi vide, iako različito, kao savršeno jest upravo ono što nadilazi...

Sorry, pišem drame, pa sam sklona dijalozima moje podvojene ličnosti... E da je samo podvojena...

E Micka, gore su ti moji odgovori na pitanja...

Ja i ti bi, kako je krenulo mogli knjigu sastaviti...

I to ne bi bilo loše...

Duhovno u misli Micke i Lee25; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

ej, dva razlicita svijeta. meni je zanimljivo spoznat druga misljenja i misli.
skeptik u meni svako pitanje i svaki odgovor razlaze i vaze.
kako ti nije vazan zivot kao zivot? pa to je jedna prekrasna stvar, a da covjek ne doseze pa i neznamo za sigurno. yogiji dosta pokazuju za sto je covjek sposoban.
gledajuci zivotinje njima je ustvari super. zive po prirodi, ne brinu o imutku i kuci i posjednostima. sloboda. cjena je nekada velika jer sloboda je skupa i teska i nije lako zivjeti slobodno. svi te uvjek zele zarobiti. tako ljudi zarobljavaju svoju djecu okovima nekih vjerovanja.
za mene ce covjek uvjek biti savrsen u svojem postojanju, kao i sve oko mene, jer koliko god zla i ogavnosti ima cudo zivota i zivotna energija zacudjuje gdje moze nastati i kako se razvija.
zivljenje zivota je odgovornost koju nitko nije trazio dobit vec je jednostavno tu a izbori cine taj zivot unikatnim.
isusova zrtva je ,ok, njegov izbor , ok ,neka je, ali mislim da je puno vise mogao uciniti da je ostao ziv i iskazivao svoju vjeru kroz sav svoj zivotni vjek.
temelj dobra..hm ..na krug mislim kada kazem deafalt jer u startu imas sve u sebi i jedinstvena si. nema dobra nema zla. jedinstvo. sve je unutra kao sjemenke. nesto ce proklijati nesto nece i sasushit ce se. ali je sve unutra i sve je ljudsko. sa prvim iskustvima dolazi do rascjepa, koji netko nekada sastavi prihvacanjem sebe u potpunosti a netko ne..
odnos prema zivotu. sad, eto to bi mozda moglo sad i cudno zazvucati kada kazem da ga postujem, s obzirom da abortus prihvacam i ne osudjujem. to je izbor. a kako prihvacam sve, opet i postujem zivot. zapetljano znam ali to je meni tako. priroda se za neke stvari daleko bolje pobrine nego ljudi, a instikti jos i bolje, da nema tog morala koji osudjuje...
a ti dijalozi, eh pa nisam ni ja nist dalje od njih. trebas moje cut, o bitku i nebitku, materiji i antimateriji, punom i praznom....do nebesvjesti..
pa koliko smo u stanju tipkati i mljeti i raspravljati, na dobrom smo putu za nesto napraviti... :bbgb: :bbgb: :bbgb: :bbgb:
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Budući sam jutros u 3 i nešto bila jako umorna za reći bilo šta, evo sad ću, iako jedva gledam, odgovoriti na tvoj post...
Život nema vrijednosti po sebi i kao takav ne znači ništa...
Čovjek je taj koji daje vrijednost ili obezvrijeđuje život, tako je i sa svim stvorenim...

Kažeš nema dobra i zla...
Moram priznati da me fascinira činjenica kad ljudi počnu pričati na ovakav način i isti mi ali zbilja, nikad neće biti jasni...

I taj tvoj život koji ti je tako bitan, ako je išta onda je dobro...
I ono što mu daje vrijednost je odnos prema tome dobru, ništa više...
Da me se ne shvati bukvalno, a ovdje postoji sklonost tome, ne pričam o kvaliteti i kvantiteti života, jer ga kao takvoga ne promatram, u protivnome bi bila tek nekakav utilitarist (dok koristi, dobro je), a to je sebično mišljenje...

Ajmo ovako...
Zanemari dobro i zlo... Zanemari zakone, ljudska prava, pa mi objasni na jednom banalnom primjeru, što te spriječava da ubiješ nekoga...

I sad se nemoj pozivati na ljudsko, na vrijednost života i bla bla, jer ako dobra nema, nema ni vrijednosti, pa ni onoga dubljega, nema vrednote...

Možemo postaviti stvari na ovakav način, ali onda smo tek plod slučaja i ništa drugo, ako dobra nema, nema ni ni svrhovitosti...

I što je to što ljude čini humanima, plemenitima i da djeluju čisto iz ljubavi, ako nema nekog uporišta dobra na koje se oslanjaju, prema kojem gledaju...

Držim da je u svakome od nas, od početka bar upisan taj moralni kodeks po kojem se ravnamo, bez obzira na Boga i ovo i ono, bez obzira i na savjest, jer je malo fiktivan pojam, a opet se svi na nju pozivaju...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Zaboravila sam još istaknuti da sam ok sa stavom da je čovjek u svom postojanju savršen, kao što podržavam i Leibniz- a kad kaže da je ovaj naš svijet najbolji svijet iz prostoga razloga što ne znamo za neki bolji, ali da je čovjek apsolutno savršen, htjedoh reći, sam po sebi, to ne...

Ne volim pričati o apsolutnome, jer s tim pojmom nisam na čisto, ipak, u ovom trenutku mi ne pada na pamet bolji i smisleniji izraz od navedenoga, jer sam malko umorna...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

E i još se nisam osvrnula na pitanje Isusa u tvom postu...
Ne zaboravi činjenicu da Isus nije birao smrt, ona ga je zatekla u trenu borbe...
Pojedinac koji vjeruje u nešto i koji postupa u skladu sa svojim uvjerenjima nikad ali NIKAD ne kalkulira...

Za neke, on je budala, za neke Sin Božji, jer su ih tako učili, za mene, Isus je čovjek kakav ja težim biti...

Sorry na rascjepkanim postovima, vrati se dva posta unazad...
Trebala je ovo biti cjelina, ali sporo reagiram danas...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Pojedinac koji vjeruje u nešto i koji postupa u skladu sa svojim uvjerenjima nikad ali NIKAD ne kalkulira...


s ovime se apsolutno slazem.


e sad, po pitanju sto me sprecava da ne ubijem nekog.
nisam nikada rekla da me nesto sprecava u tome. kako prihvacam cjeline drugih, tako i prihvacam neke svoje reakcije kada je za to malo falilo. instinkt prezivljavanja, iliti priroda.
postoji cjelina koju nemogu djeliti na dobro i zlo jer se prozimaju i interaktiraju u jedno.
moj nivo govori meni za sebe dovoljno gdje sam. iz duhovnog nivoa sposobna sam se jako brzo preobrazit u zvjer, gdje ce instinkt ako ga ne savladam uciniti svoje. samokontrola i svjesnost.
dvije cjeline koje me cine takvom kakva jesam. zastitnicki nagoni su mi jaki, kao i nekad dosta divlji temperament kojeg obuzdavam.
govoreci o svemu u ovim postovima nisam nikada sebe izdvajala kao nesto sto ne pripada tom vrtlogu. moja svjesnost i znatizelja i ljubav prema zivom, i cudjenje prema svemiru i energiji mi je od malih nogu dozvoljavala putovanja u beskrajima dushe, do trenutka kada sam spoznala da za neke stvari jos nije vrijeme, i da sam od tada potonula u sebe i kopala i upoznavala i prihvacala i mjenjala sebe samu.
da nekoga ubijem me ustvari nista ne sprecava. jednostavno nemam razloga za ubit nekoga, bar trenutno. a koliko god mi duh bio bitan imam i tijelo. branit cu se. mogu se razdvojiti i tako i reagirati, ali nemogu sebe manje voljeti zato jer sam cjelina, sa svime sto me cini.
vrednost zivota. ako ubijem dat cu koliko sam uzela, za mene to tako funkcionira.
krug, beskonacna igra stvaranja....
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

"kako prihvacam cjeline drugih, tako i prihvacam neke svoje reakcije kada je za to malo falilo. instinkt prezivljavanja, iliti priroda."

Cjelina ne postoji iz jednostavne činjenice što nisi savršena, i kao takva je nisi sposobna obuhvatiti, ni ja, ni ti, ni nitko. Bar ne ta duhovna cjelina o kojoj pričaš... Ljudska priroda je nešto drugo... Ostalo je stvar istočnjačkih poimanja i dio učenja koje svatko na svoj način interpretira... Obično taj koji priča te lijepe pričice, nema pojma o čemu priča, izgradi filozofiju da, ali po njoj ne živi, ne može živjeti, naprosto jer je stvarnost malo složenija od idealizirane slike nekog poimanja.

Nismo životinje pa da se borimo za opstanak i uvijek postoji rješenje...
Ne moramo se međusobno poubijati da se "probijemo" ili dostignemo neki cilj...
To sam razum govori, ukoliko se smatraš razumnom osobom...

"da nekoga ubijem me ustvari nista ne sprecava. jednostavno nemam razloga za ubit nekoga, bar trenutno. a koliko god mi duh bio bitan imam i tijelo. branit cu se. mogu se razdvojiti i tako i reagirati, ali nemogu sebe manje voljeti zato jer sam cjelina, sa svime sto me cini."

Čekaj, tebi je potreban dobar razlog da ubiješ nekoga??
Meni je ovo smiješno...
Samoobrana je krajnje nešto, tren u kojemu čovjek ili ubija ili će biti ubijen...
Ubojstvo nije stvar dovoljno dobroga razloga i ovo što pričaš su krajnosti samo...

Nikad nisam rekla da se čovjek mora manje voljeti zbog dobrih ili zlih nagona, osobina i sl., i prihvaćam da se mora shvatiti kao mješavinu svega i svačega, to sam naglasila, a ne kao crno- bijelu sliku tek...

"postoji cjelina koju nemogu djeliti na dobro i zlo jer se prozimaju i interaktiraju u jedno."

Cjelina je, iako je ovo za mene osobno, glup pojam, ona koja nije niti dobra niti zla, ali pomiri se s činjenicom da u životu ne djeluješ polazeći od cjeline...
Uvijek se polazi od pojedinih djelova, sastavnica koje važemo u odnosu na tu tzk. cjelinu...

Promatrajući svoje čine, nikad nećeš poći od toga: "jao koja sam ja cjelina, sve je u meni i ja sam u svemu, pure soul", ovo ti je za mene sranje...
Nitko ne funkcionira na ovaj način...

"ako ubijem dat cu koliko sam uzela, za mene to tako funkcionira.
krug, beskonacna igra stvaranja..."


Naprotiv, nećeš dati ništa, jer ljudski je život jedinstven i nikada ponovljiv, sve da reinkarnacija i postoji, nikad nisi onaj isti ti, tvoja duša koja se seli da, ostalo ne, okolnosti, uvjeti u kojima se nađeš, društvena situacija, itd., a možeš biti i životinja, pa opet nije isto, svejedno...

I nikad ono što si uzela ne možeš nadomjestiti...
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Cjelina ne postoji iz jednostavne činjenice što nisi savršena, i kao takva je nisi sposobna obuhvatiti, ni ja, ni ti, ni nitko. Bar ne ta duhovna cjelina o kojoj pričaš... Ljudska priroda je nešto drugo... Ostalo je stvar istočnjačkih poimanja i dio učenja koje svatko na svoj način interpretira... Obično taj koji priča te lijepe pričice, nema pojma o čemu priča, izgradi filozofiju da, ali po njoj ne živi, ne može živjeti, naprosto jer je stvarnost malo složenija od idealizirane slike nekog poimanja.


meni je sve sto je u svom postojanju kao takvo savrseno. da li zato sto neznam za drugo ali meni je tako. mogucnosti poimanja su razlicita. savrsenstvo bitka je meni neupitno, bez obzira sto se stalno mjenja i transformira.
istocnjacka poimanja jesu zanimljiva ali se korjen vjerovanja svodi na davanje sebe.
moja osobna filozofija je nesto po cemu pokusavam zivjet i najbolje znam na svojoj kozi koliko je to tesko izvesti.


Čekaj, tebi je potreban dobar razlog da ubiješ nekoga??
Meni je ovo smiješno...
Samoobrana je krajnje nešto, tren u kojemu čovjek ili ubija ili će biti ubijen...
Ubojstvo nije stvar dovoljno dobroga razloga i ovo što pričaš su krajnosti samo...



pa razlog je samoobrana. meni nije smjesno. to mi je stav koji je u meni aktivan, znaci svjesna sam toga. krajnost je, da.
ne pricam ni o kojem drugom poticaju za takav cin.



Cjelina je, iako je ovo za mene osobno, glup pojam, ona koja nije niti dobra niti zla, ali pomiri se s činjenicom da u životu ne djeluješ polazeći od cjeline...
Uvijek se polazi od pojedinih djelova, sastavnica koje važemo u odnosu na tu tzk. cjelinu...



zavisi kako kada, ali uvjek pokusavam krenut od cjeline svojih misljenja. po njima nastojim krenuti jer misljenje mi je formirano iz cjeline. to sto meni moj nivo ili vrijeme u kojem zivim ne dopusta da uvjek krenem kao cjelina je nesto potpuno deseto.



Promatrajući svoje čine, nikad nećeš poći od toga: "jao koja sam ja cjelina, sve je u meni i ja sam u svemu, pure soul", ovo ti je za mene sranje...
Nitko ne funkcionira na ovaj način...


razumijem svoje cine. razmatram zasto reagiram na ovaj ili onaj nacin. sto god da radim nastojim raditi kao cjelina, potpuno, posveceno tome. od svjesnosti i koncentracije pri jelu i disanju do hodanja i slusanja citanja, bilocega. nastojim funkcionirat kao cjelina da cjela ja sudjelujem.
pojam pure soul ne kuzim.....



Naprotiv, nećeš dati ništa, jer ljudski je život jedinstven i nikada ponovljiv, sve da reinkarnacija i postoji, nikad nisi onaj isti ti, tvoja duša koja se seli da, ostalo ne, okolnosti, uvjeti u kojima se nađeš, društvena situacija, itd., a možeš biti i životinja, pa opet nije isto, svejedno...

I nikad ono što si uzela ne možeš nadomjestiti.



nemogu nadomjestiti ali cu platiti istu cijenu koju sam uzela. i svjesna sam toga kada god nesto cinim, i ne cinim nista sto nebih da meni netko cini. svaki zivot je neponovljiv jer se krece po putanji zivota i nemoze nikada biti isti...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

"savrsenstvo bitka je meni neupitno, bez obzira sto se stalno mjenja i transformira. "

Bitak je nepromijenjiv, jedino se biće u odnosu na bitak, mijenja...

"nastojim funkcionirat kao cjelina da cjela ja sudjelujem.
pojam pure soul ne kuzim..."


To je banalna cjelina i prema tome, ok je...
Pobojala sam se da si od onih koji vjeruju da su pure soul, znači, čiste duše, što je priglupo...
Takvi ne postoje...

"nemogu nadomjestiti ali cu platiti istu cijenu koju sam uzela. i svjesna sam toga kada god nesto cinim, i ne cinim nista sto nebih da meni netko cini. svaki zivot je neponovljiv jer se krece po putanji zivota i nemoze nikada biti isti..."

Ovo je lijepo napisano...

Iako se ispravno djeluje ne iz straha od kazne, već odnosa prema punini dobra...

"zavisi kako kada, ali uvjek pokusavam krenut od cjeline svojih misljenja. po njima nastojim krenuti jer misljenje mi je formirano iz cjeline."

S ovim se ne slažem da me ubiješ...

Mišljenje nema cjelinu, ono je sklono promjeni... I izgrađuje se... Cjelinu spoznatoga ti sama stvaraš, ona ne postoji u startu...
Odrastaš, spoznaješ nešto novo, drugačije, ili na drugačiji način bar...
Sazrijevaš na kraju krajeva, a to je cjeloživotni proces...


Pusa, Micka...
:remy: :remy: :remy:
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »



Bitak je nepromijenjiv, jedino se biće u odnosu na bitak, mijenja...


tu mislim na to, da se bitak prividno mjenja sa nasim spoznajama




"zavisi kako kada, ali uvjek pokusavam krenut od cjeline svojih misljenja. po njima nastojim krenuti jer misljenje mi je formirano iz cjeline."

S ovim se ne slažem da me ubiješ...

Mišljenje nema cjelinu, ono je sklono promjeni... I izgrađuje se... Cjelinu spoznatoga ti sama stvaraš, ona ne postoji u startu...
Odrastaš, spoznaješ nešto novo, drugačije, ili na drugačiji način bar...
Sazrijevaš na kraju krajeva, a to je cjeloživotni proces...

sklono je promjeni ono koje jos nije formirano. ono glavno, ono sto me cini i koje je korjen mojih akcija je vrlo stabilno i od neke 13 god formirano.
kada stvaram misljenje o necemu ili nekomu, moram upoznat i razumjet da mogu kreirat stav. a u tom procesu sudjeluje sve sto je u meni, podsvjest i svijest.
na koji nacin ti to radis kada stvaras svoj stav o necemu? meni je bitno i sto mi osjecaji govore cak i onda kada ih ne razumijem nego se dize neka spoznaja o necemu sto mora biti obavljeno, osjecaji novog puta stranica i akcija.i imas povjerenje u to, to te vodi ako se pustis .

:bbgb:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Nema prividne promjene bitka...

S obzirom da je i bitak malo apstraktan pojam, reći ću samo da se mi neprestano mijenjamo u nastojanju, težnji za postići bolje, savršenije...

Ono što nazivaš formiranim je čisto razlikovanje i odnos prema dobru i zlu...

Nema čovjeka s formiranim mišljenjem...

Postoji samo tvoj odnos prema stvarima s obzirom na tvoje dosadašnje iskustvo, ništa više.

I ja upravo na taj način stvaram dojam i ajmo reći mišljenje o nečemu i nekome...
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

taj glavni stav mi je formiran. jednostavno, uza sva sranja u zivotu nikada, ali nikada se nije promjenio ni za mrvu. dodje mi kao stablo, deblo oko kojega raste sve drugo, a sve drugo izrasta iz tog odnosa. nemogu to promjeniti, tako je vec 20 g.
ljudskom umu je bitak promjenjiv zbog njegove, ljudske promjene, to smatram prividom.
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Pričaš o temelju na kojem dalje gradiš... Ok... To mi je prihvatljivo...

"ljudskom umu je bitak promjenjiv zbog njegove, ljudske promjene, to smatram prividom."

Bitak je kao što rekoh pomalo apstraktan pojam... Ali da je fiktivan, ne bih rekla iz čistih razloga koje sam već navela...
Mi se mijenjamo, da... Sve se mijenja... Ali sve istovremeno teži višemu, sad nazvao to spoznajom, nazvao to stupnjem shvaćanja, ovako ili onako, nije bitno, uvijek je ta usmjerenost prisutna... Možeš to nazvati bitak, možeš to nazvat savršenstvo, možeš to nazvati krug i šta ti ja znam... Ali je bit u tome da uvijek nanovo nadilazi ovu stvarnost koju promatramo... I to što vidim kao "više", "uzvišenije", bolje rečeno, to je nepromijenjivo...

Možda je Kant imao pravo kad je pričao o čovjeku koji noseći zelene naočale stvarnost promatra zelenom, u prijevodu, možda mi zbilja vidimo stvari, svaki na svoj način, i možda je svaki od tih načina ograničen, ali ono što predstavlja skup svih naših shvaćanja, ono što ide preko naših granica, pa nazvali to halucinacija, fantazija i sl., je nešto jednostano dublje...

Isus Krist je nesumnjivo imao viziju boljeg čovjeka, viziju pravde, imao je ideal i prema njemu je bio usmjeren, i da, možda je bio halucinant, možda je kako bi mi danas rekli, bio malo pomaknut, ali je živio i umro za uvjerenje i iz uvjerenja.

Svi mi živimo za neka uvjerenja, svi ispovijedamo vjeru u nešto, ne nužno Boga, i svi se kroz naš život nadamo i borimo za to u šta vjerujemo, jer da je drukčije i da ovoga nema, život bi bio samo jedna prazna priča, a mi tek nekakvi neuvjerljivi, pomalo bezvezni likovi, pomalo bezlične marionete...

Ja vjerujem da je čovjek više od ovoga i da ono za šta se iskreno bori ima smisla i da svrha postoji, da svaka njegova iskrena misao i svako njegovo djelovanje, ostavlja traga i da postoji razlog!!!
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

odgovor sam morala staviti u 3 temu po redu. a sad radim nesto da pokusas razumijeti ili bar vizualizirati davanje kao ovo o cemu pricam.
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Meni je sve to što si navela, zbilja divno i krasno, ali zapamti prave, nepatvorene iskrenosti nema, ne može je biti...

Ti si iskrena kažeš... Ok... Ne sumnjam, ali iskrena si u odnosu prema svom doživljaju iskrenosti...

Ono što je tebi iskreno, meni nije... Ono što je Isus vidio iskrenim, nekome je to čista drama, možda i egoizam. Nikad ne možemo potpuno shvatiti nečije razloge, i uvijek počinjemo od sebe, svoga postupanja... A nije li to sebično?!

Smatram da je svaki koji živi na ovom svijetu pozvan učiti u interakciji, suodnosu s drugim, polazeći od svog iskustva sebe, da, ali također naučiti usvojiti ili apsorbirati bar, misao drugoga o nečemu...

Ja kao ja, moj ego, moje mišljenje, ne znači ništa... To je jednostavno zatvorenost. Pričati o iskrenosti isključivo iz svoje perspektive, po meni, nema smisla. Svi su donekle iskreni, samo je interpretacija uvijek drukčija, drugačije gledana bar.

Često se, primjećujem, pozivaš na Majku, itd. i ok mi je ta tvoja simbolika, mogu je razumijeti, iako osobno ne polazim odatle...

Više volim one kategorije bezgraničnoga, vječnoga, nekog višeg Uma...

Nemam ga potrebe imenovati, osim možda Bogom, jer sam odrasla s kategorijom tog naziva, kojoj je opet- čovjek samo dao ime.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Počesto se mnogi pozivaju na "izvršavanje zapovijedi" i bla u odnosu prema Bogu, kao na ono presudno za čovjekov život i uvjetno rečeno, "spasenje", međutim Isus Krist jasno prekida s idolatrijom zakona, često kršeći te iste, pogotovo onda KADA su oni beskorisni, besmisleni...

On kritizira Zakon, ali ga ne želi dokinuti... Priznaje njegovu legitimnost ali se protivi tome da isti postane sredstvo porobljavanja u kojemu više ne bi bilo mjesta za slobodu, za novo, za rizik... On želi da taj zakon bude u službi ljudskog bića, a ne neka vrsta tiranije koja bi uživala u vlastitoj moći.

Isus prekida i sa žrtveničkom logikom, govoreći: "Milosrđe mi je milo, ali ne i žrtve." Raskida i s idolatrijom nacije... Nije nikada bio diplomat, niti u savezništvu s političkim strankama... I zbog toga danas možemo govoriti o paradoksu kršćana koji su kroz povijest pravili nacionalne Crkve, te sklapali savezništvo s političarima...

Vjersko je potisnulo nacionalno, a Bog se sveo na kvadraturu vlastite zemlje. Na kraju krajeva, Isus raskida i s idolatrijom obitelji, i braka, za njega je prava ljubav, univerzalna ljubav, sveopće bratstvo... Njegovo shvaćanje svijeta nije dualističko: dobro, zlo...

Za razliku od esena i drugih, Isus nikada ne dijeli svijet na dobre i zle, za njega su svi u mogućnosti spasenja, a spasit će se kako je rekao, ne po pripadnosti Izraelu ili Crkvi kako danas tumačimo, nego aktivnim stavom prema najugroženijima, onima potlačenima, diskriminiranima i na margini društva. Prvotna nepolitična i nedualistična stvar kršćanstva je po mnogočemu iskrivljena danas!!!

Malo nešto čitam, pa sam čisto potaknuta nekim rečenicama...
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

kada kazem iskrenost mislim na svakodnevnu i zivotnu iskrenost. sto me pitas, odgovorit cu. necu ti lagat da je nesto takvo ili onakvo a nije-a to mislim i na osjecaje i na ideje i na stav.
iskrenost mi je da zivim neglumljeno, znaci da zivim onako kakva jesam. ako volim sjedit i jest na podu, prakticirat cu to. ako volim grlit drvo ili buljit u oblake, isto cu to prakticirat.
svako ima svoju osobnu iskrenost i istinitost, a u kolikoj je mjeri dosljedan sebi-to mi znaci i koliko je netko iskren. svakodnevna iskrenost se odnosi na zivot i odnose sa ljudima. znaci bez glume koliko god je to moguce. oni koji me upoznaju i znat ce me.
shvacat necije razloge je tesko jer nikad nisi 100% u toj drugoj kozi. mozes pokusat razumjet i prihvatit, a ako to uspijes i shvatit ces.
od sebe krecem u banalnim situacijama, ne mjesanja gdje mi nije mjesto, ne kritiziranja, ne osude.. od sebe nemogu krenut u zivotnoj iskrenosti, odnosno mojoj filozofiji zivota, jer ona moze biti slicna, razlicita, priblizna, ali nikada ista sa tudjom istinom, jer ta druga jedinka je svijet i iskrenost za sebe. mogu prihvatit, razumijet i shvatit i razmjenit i raspravljat o tudjoj iskrenosti tj. istini. ne vidim da je sebicno ako na taj nacin krecem.
Majka. to mi je sve u jednom. zivot, stvaranje, smrt, ljubav, destrukcija, radjanje, razaranje. sve i nista. zov stvaranja i rascinjavanja. energija. nesto poznato i blisko..
a da je danasnje ucenje crkve svakakvo samo ne izvorno tu se slazemo. ali mi sad nesto nije jasno, zbog onih isusovih rijeci koje je navodno uputio jednom od osudjenika. uvjetovao mu je spas, a da ga nije ni prihvatio kao takvog kakav je. osudio ga je prakticki ne upoznavsi ga. taj prokleti je po svemu sudeci bio veci buntovnik od onog drugog i nije se dao tako lako. mozda je bio od onih kojima se mora logicki objasniti priroda oprosta, prihvacanja. a on zbog svoje prirode nemoze samo tako nesto prihvatiti a da to ne razumije. ko je tu vredniji? meni taj buntovnik, jer na buntovnicima se puno toga rodilo. i isus je bio buntovnik. onaj drugi koji slijepo prihvaca obecanje, meni je simbolika svih buducih krscana- kao da ja sam cin raspinjanja, poruka buducim vjernicima, da ako ne prihvate slijepo kao ovce nece biti spaseni a oni koji se bune i traze, da ce zbog svoje volje biti prokleti.
za mene u svijetu nema dualnosti koja je razjedinjena i odvojena. meni je to privid. sve je ispod nestalne i zavaravajuce povrsine jedno. nemoze postajati dualnost bez jednine. znaci da ta prividna dualnost ustvari i ne postoji jer dolazi iz jednog. a radi lakseg razumjevanja doslo je do rasclambe.
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ajde... Da ne budem prozvana kao ona koja zatvara raspravu, mogu samo reći da mi jasan tvoj stav o iskrenosti i Majci, dualnosti, koja ne postoji... To si više puta ponovila i ok sam s tim stavom... Namjera je bila moj osvrt na nešto što me potaknulo na razmišljanje o toj temeljnoj poruci osobe I. iz Nazareta koji mnogi krivo analiziraju pa i unutar samoga kršćanstva! Ipak, hvala na iscrpnom izlaganju... Cijenim to...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

a kad volim mljet...
pa i mene je potaklo da dosad nerodjenu simboliku razapinjanja i dva razbojnika..
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

micka wrote:a kad volim mljet...
i ja isto, al nisam nikad bila :mrgreen:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

micka wrote:a kad volim mljet...
pa i mene je potaklo da dosad nerodjenu simboliku razapinjanja i dva razbojnika..
u redu je to... mislim da sam već rekla mišljenje na ovo al dobro... ajmo ovako... ti si slobodno biće koje donosi slobodne odluke, jel tako?? e... sad...

ima li netko pravo tebi dokinuti ili osporiti iste?? tako je i s Bogom... Nikad ne ide protiv ljudske volje niti se služi silom kao sredstvom... Taj je drugi razbojnik mogao biti spašen, to nije isključeno...

Međutim, u tom trenutku očito nije pokazao dovoljnu niti volju niti želju za spasenjem...
U kršćanskome smislu, spasenje se poima kao ono koje je od Boga dano, a čovjekova je jedina zadaća ponašati se u skladu s istim.

Znači, uvijek je ta ljudska volja presudna, to htjenje, želja, vjera... Ovaj drugi traži da Isus potvrdi svoje božanstvo tako što će "sići s križa". Isus to ne radi... On ne želi nikakvu ovozemnu pobjedu, ne želi "političku" pobjedu, ne usprotivljuje se...

On jednostavno umire... Nije željan dokazivanja, niti pokazivanja, ne glumi čarobnjaka... On je samo čovjek koji do kraja ostaje vjeran onome u što vjeruje; I cijelom svojom egzistencijom, osobom i životom potvrđuje ono što je govorio i propovijedao...

Ne zahtjeva od ljudi ništa što on već ne bi napravio...
Dok je židovska logika malko drugačija, oni spasenje postižu ispunjanjem Zakona, Thore... Za Isusa Zakon malo vrijedi, on stavlja Ljubav iznad svega...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:
micka wrote:a kad volim mljet...
i ja isto, al nisam nikad bila :mrgreen:
hahhahhahhahahhahahhah :mrgreen:
Post Reply