Vjeronauk u skolama

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Vjeronauk u skolama

Post by jabooka »

Vjeronauk u skolama:

-predmet koji se ocijenjuje ocjenama i ulazi u ukupni prosjek,99%ucenika ima 5 iz tog predmeta i samim time im je nepravedno povecan prosjek.

-ako je ucenicima drugih vjeroispovjesti i omogucen njihov vjerski predmet mislim da su u manjini i da samim time takav nacin odvajanja jos vise sve dklasira.

-kakva altenativa(besplatna) je ucinjena za ucenike ateiste.....zasto si oni nebi povecali prosjek recimo predmetom o Darvinovoj teoriji evolucije..

-opcenito sta vjerunauk radi u skoli?

-ucenici vjernici koji pohadjaju vjeronauk u skoli su zakinuti pohadjanjem takvog vjeronauka (orgulje,pjesma,mir koji crkva pruza)

-kome je takav vjeronauk u interesu i zasto?

............i po meni najveca nebuloza tko je odredio da se taj"predmet"ocjenjuje ocjenama od 1 do 5.....tko je kompetentan ocjeniti necju vjeru.....kako ocijeniti vjeru? :shock: :shock: :shock:
improvizacija je moj hobi
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

ako se radi o predmetu u smislu "nauka o vjerama", onda je to ok...

lijeop bi bilo da se klinci informishu...
u smislu da svi, i pravoslavci, i muslimani, i katolici, i budisti, i ateisti,
uche o svojoj i drugim vjeroispovijestima,
shvataju slichnosti i razlike,
nauche tolerisati sveukupnu medjusobnu razlichitost,
i mozhda budu bolje funkcionisali jedni s drugima...

a i dobro je zbog opshte naobrazbe...


ali to tako--u neutralnom nekom duhu,
ne zagovarajuci stav da je ova ili ona religija bolja ili gora...
u tom sluchaju, mislim da je ok...


ali ne znam kako to zapravo funkcionishe, tako da who am i to say aything...
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
redEye
studentica
studentica
Posts: 155
Joined: 27 May 2006, 12:22

Post by redEye »

Rekla bih da se ne ocjenjuje vjera, nego znanje iz vjerskih tema. I u tom kontekstu ocjenjivanje ima smisla (kao i znanje iz prirode, povijesti, bilo kojeg drugog predmeta).

Što se tiče visokog prosijeka, uvijek je bilo takvih predmeta, zavisno od vremena u kojem se išlo u školu. Ja sam slušala marksizam u srednjoj, i prosijek razreda je bio 5.0.

Ali, da su nebuloze od tog predmeta (vjeronauka) u školi, jesu, slažem se.
Stave klincima po rasporedu taj predmet u sred nastave, tako da i nemaju nekog izbora. Ili slušaj vjeronauk ili jedan, dva školska sata čekaj da tvoji frendovi to odslušaju.
Da ne govorim o izboru neke druge od katoličke vjeroispovijesti. Ne znam koliko škola u cijeloj Hrvatskoj (npr.) uopće nudi vjersku naobrazbu neke druge vjere.
A tu je i problem onih koji odaberu NE ići na vjeonauk, pa vjerojatno bivaju na razne načine "odbačeni" od većine. Današnji klinci su u stanju "ismijati" drugog klinca ako nema najkice kakve se nose, a gdje su ove neke druge stvari...pogotovo što su u mlađoj dobi ti isti klinci pod jakim (i nesvjesnim) utjecajem roditelja od kojih i kupe stavove što je dobro/loše/moralno/nemoralno/pristojno/općeprihvatljivo.


Mislim da vjeronauku nije mjesto u školama.......sve kreće od obitelji, pa mislim da bi i ovo trebalo.
Jako puno roditelja očekuje da im škola odgaja dijete i prepušta sve više odgovornosti baš školama, i mislim da je to krivo. Tako i što se tiče vjeronauka.
A kad nešto ne valja, onda su svi drugi krivi, samo roditelji najmanje.
Ako ti je vjera bitna, to nije znanje iz matematike i koliko je dvaplusdva, to je "način života" koji zadire u najdublje i naintimnije dijelove svake osobe.....ako mi je to bitno i to želim prenijeti svom djetetu, onda ću se potruditi prenijeti mu sama ono što i koliko znam i mogu, a za ostalo ću mu pomoći da dobije tamo gdje i kako sam i ja dobila.
Za tako bitnu stvar neću prepustiti odgovornost nekome drugome.
(INMHO)
vibracija je pokret koji se ne može odlučiti kojim smjerom da krene
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

kod mene je marksizam bio obavezan,a ne izborni predmet............i ako je ocjenjivanje vjeronauka OK onda je 99% ucenika vrlo potkovano znanjem o katolickoj vjeri.....samim time to ocjenjivanje ne ocjenjuje znanje...........

Ako bi vjeronauk bio predmet koji bi ucio o svim vjerama i o budizmu,jehovim svjedoima,zidovima...........opravdao bi svoje postojanje u skolama i ojenjivanje znanja
improvizacija je moj hobi
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

... mislim da je to totalna glupost i da jos dodatno potice nejednakost medju ljudima, jer time automatski 'degradira' i izdvaja ucenike koji nisu katolicke vjere :roll:
oni ne mogu ici na vjeronauk, a isto tako nemaju neki drugi alternativni predmet s kojim bi 'popravljali prosjek' - a to je jedino cemu vjeronauk sluzi, ako se predaje u skolama..

kad sam ja isla u srednju skolu, vjeronauk su nam uveli u 2. razredu..
isti pop nam je predavao i latinski, tako da je alternativa onome tko nije iso na vjeronauk bila - jedinica iz latinskog... :evil:
samo jedan decko od cijelog razreda nije iso na vjeronauk, i sto je taj pop njemu radio na satovima latinskog, nije imalo veze sa zdravim razumom...
a i nama ostalima su ocjene iz latinskog ovisile, ne o znanju, vec o tome sta je on procijenio kakav je ko zapravo vjernik (ne morate ni pitat - imala sam dvojku o:D )

a da bi stvar bila bolja, nismo ucili nista o novom ili starom zavjetu ili nesto slicno... nego kako je poljubac obecanje braka, kako se nitko od nas ne smije zaljubiti prije nego sto zavrsi fakultet, kako se prije braka smijemo samo drzat za rucice... i takve stvari...
:roll:
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

Drago mi je što nikad neću imati dijete jer zbilja ne bih voljela da mi dijete ide na vjeronauk. Mislim da je vjera stvar izbora tako da bi svako dijete samo za sebe trebalo odlučivati da li će vjerovati i ako hoće koja mu vjera najviše odgovara. Čak ni roditelj, po mom mišljenju ne bi trebao pretjerano utjecati na to a škola tu nema šta raditi.
Osim toga dešavaju se i čudne situacije kao što je činjenica da klinci imaju prvi sat vjeronauk (gdje ih uče da je Bog napravio Adama i Evu) a drugi sat prirodu gdje ih uče o evoluciji i kažu im da je čovjek nastao prije toliko i toliko...
Kako dijete u prvom razredu da shvati i kome da vjeruje?
A ovo ne pričam napamet, od mamine prijateljice je unuka sad prvi razred i već se dograbila sa svećenikom jer mu je objasnila da mora da se zabunio, da ne daje Bog djecu ljudima nego da mama i tata iz jajašca naprave bebu....
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
mashalah
lijepo molim
lijepo molim
Posts: 423
Joined: 20 May 2006, 11:46
Location: dislocirana
Contact:

Post by mashalah »

ne vjeronauk u skole.
Just a minute while I reinvent myself.
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

noise wrote: a da bi stvar bila bolja, nismo ucili nista o novom ili starom zavjetu ili nesto slicno... nego kako je poljubac obecanje braka, kako se nitko od nas ne smije zaljubiti prije nego sto zavrsi fakultet, kako se prije braka smijemo samo drzat za rucice... i takve stvari...
:roll:
jesu vam stvarno to predavali??? :shock: :ylol: :ylol:
mislim da kod nas tog predmeta nema...
ja ga nisma imala,
niti sam chula da klinci to sad uche...




a mislim da bi bilo ok, ako bi obuhvatilo sve vjere...

pa ja sam (kao posljednja generacija pionira :DH: :DH: )
vaspitavana u tom ateistichkom komunistichkom duhu,
i nishta ni o chemu nisam znala...
u porodici se samo mama izjashnjava kao pravoslavna,
tata je josh uvijek ateista,
ali slava se slavi vec nekih 10 godina unazad...
moj deda je, recimo, nikad nije slavio...

bibliju sam chitala negdje u srednjoj shkoli,
ali za lektiru, pa smo je analizirali kao i svako drugo djelo iz knjizhevnosti,
i tek pred kraj i poslije gimnazije,
sam se zhiva odrala prikupljajuci informacije sa raznih strana
o religiji, vjeri, bogu...

milim da je, ako ne vazhno, a onda bar dobro,
biti upoznat sa tim stvarima,
radi laksheg i boljeg razumijevanja ljudi,
jer najgore od svega je shto upravo oni koji najmanje znaju--
--najvishe pljuju po razlichitima od njih...
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

... steto, blago vama sto to niste imali...
pa i ja mislim da bi bilo ok imati nekakav predmet koji bi poucavao religije kao dio opce kulture, al ovo je druga prica... radi se o klasicnom katolickom vjeronauku koji umjesto u crkvi, u skolama predavaju popovi i casne sestre
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

zmajka wrote:Osim toga dešavaju se i čudne situacije kao što je činjenica da klinci imaju prvi sat vjeronauk (gdje ih uče da je Bog napravio Adama i Evu) a drugi sat prirodu gdje ih uče o evoluciji i kažu im da je čovjek nastao prije toliko i toliko...

e vidish, to i mene malo zbunjuje...

naime, bilo mi je neshvatljivo:
kako to da u USA moja profesorica AP Biology i moj profesor AP Physics,
oboje sa diplomom magistra,
predaju prirodne nauke,
i ne vjeruju u evoluciju... :shock:
shtavishe, u cijeloj shkoli smo samo prof. geometrije i ja bile za darvina...
svi ostali su vjerovali u kreaciju, a a evolucija se chak i ne predaje u shkolama...
ili ipak mozhda predaje,
ali ono kao jedan pasus u stilu "ljudi su nekad vjerovali da je zemlja plocha"

tako da to mi bilo neobichno... u najmanju ruku...
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

malo je to cudno i kod lijecnika..........koji ne vjeruju u darvina ili vjeruju u postanak po nekoj religii
improvizacija je moj hobi
blondi
balkonski foto album
balkonski foto album
Posts: 925
Joined: 11 Mar 2006, 11:06

Post by blondi »

nisam za nametanje vjeronauka i ispiranje mozga,ali jesam da dijeca uce o svim religijama i sektama da je to dijete informirano i da mu se nemoze nesto nametnuti.Nego da razmislja svojom glavom,a kada odraste neka izabere u sto ce vjerovati ako mu je lakse zivjeti sa vjerom u boga neka tako zivi,jer nije lose osjecati kako si tu s nekom svrhom i kako ipak kada umremo nije kraj zivota,ako nista utjesno je.Makar je mozda samozavaravanje. :|
User avatar
sqo5
zena pod nadzorom
zena pod nadzorom
Posts: 237
Joined: 02 Aug 2006, 18:59

Post by sqo5 »

nisan isla na vjerunauk u skoli(fala dragim roditeljima pustili su me da sama biram) i to jedina u svojoj generaciji,ali imala san *ebenih problema radi toga...
ono dobivala san radi toga slabije ocjene,ruganje od druge dice,podcjenivanje nastavnika,napadanje,nabijanja osjecaja manje vrijednosit,govorenja da mi je otac komunista...cak za vrime mise za pokojnu mi baku došla je casna i pocela ispitivati mi oca zasto on i njegova dica ne idu u crkvu,a njegova zena je krscanka...bla,bla,bla...

ne znam valjda sta su ljudi oko mene bili agresivniji da moran ici, to san ja sve manje tila ici,ma proradija mi je dispet... kad pogledam oko sebe sva ta generacija je išla cisto radi prosjeka ocjena,a na ulici bi psovali sve svetce...i blatili po svima...
ja sam amo reci ateist jer ne pripadam niti jednoj vjeri,ali postujen sve...i o svakoj znam po nesto......
definitivni u skolama bi tribalo ukinutii vjeronauk a uvesti neku nauku o vjerama.....jer djeca vecinom koja idu na vjeronauk dok su manja dobiju osjecaj da su vrijednija od one koja ne idu...i onda im se izrugivaju...
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Post by zujalica »

CITAT:
U jednom istraživanju čak je 51 posto nastavnika izjavio da se u osnovnim školama ne bi trebao predavati vjeronauk! Znači li to da zaposleni u školi ne vide vrijednost ni potrebu takva odgojnog djelovanja? Ne vjerujem.
Navedeni je podatak pokazatelj da vjeronauk u školi nije odigrao svoju temeljnu ulogu. Naime, na mnogim satovima vjeronauka učenici nažalost gube vrijeme – uče napamet brojne činjenice iz povijesti kršćanstva, dijelove Evanđelja, ili pak mehanički mole, tj. »blebeću« jer ne misle na ono što izgovaraju i ubiru petice. A kako se ponašaju, malo koga zanima.
Je li Pilat oprao ruke ili noge, dobro je znati zbog opće kulture. Ali oni koji to znaju, pa uz to znaju i Vjerovanje, Očenaš, Zdravo Mariju i još puno toga… ali kod kojih na znanju sve završava, nisu kršćani. S djecom treba zajedno rješavati sumnje i dvojbe koje se roje u njihovim glavama, s njima otkrivati smisao u naizgled besmislenim i neshvatljivim događanjima, poticati ih i hrabriti u nastojanjima da budu pošteni, odgovorni, nesebični, suosjećajni...

Autorica ovog,samo jednog dijela članka iz Vjesnika,je sveučilišna profesorica.....
i još;
Ocjena u svjedodžbi iz vjeronauka ili možda iz spolnog odgoja ili iz bilo kojeg drugog predmeta, kao i potvrda o bilo kojem sakramentu, ostaje mrtav, bezvrijedan papir ako nema svog odraza u načinu života.
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Post by zujalica »

Amina,da li to tvoje okice nešto nama nešto na švedskom žele reći?
Ili želiš reći da ti se vrati stari nick? :wink:
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
Cleo
dilerica sa licencom
dilerica sa licencom
Posts: 316
Joined: 17 Feb 2006, 17:08
Location: My way II odvojak

Post by Cleo »

jabooka wrote:malo je to cudno i kod lijecnika..........koji ne vjeruju u darvina ili vjeruju u postanak po nekoj religii

to je dokaz da svaki kreten može završiti medicinu (ne i biti dobar doktor, da se razumijemo), ali srećom kreten rijetko može završiti srednju školu, pa nema baš poplave budaletina u medicini (samo lagani žubor - potok kretenoidnih štreberčića) :roll:

ovo je bio offt.

vjeronauk ne u javne škole, etika da, vjera-sociološki fenomen, privatna, intimna stvar svakog pojedinca, ne nameći svoja vjerska/agnostička uvjerenja drugome. I što imamo argumentirano razgovarati o vjeri, kad je vjera vjera,a ne egzaktna znanost? :?
život je šala...pogotovo ako je tuđi u pitanju
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Post by Hidden_soul »

Cleo wrote:to je dokaz da svaki kreten može završiti medicinu (ne i biti dobar doktor, da se razumijemo), ali srećom kreten rijetko može završiti srednju školu, pa nema baš poplave budaletina u medicini (samo lagani žubor - potok kretenoidnih štreberčića)
:hihi: ja mislim da se steto bas i nece svidjet opcija da ima mogucnost alternative izmedu kretena i budaletine ili kretenoidnog strebercica :ylol:

ontopic: vjeronauk u javne skole -NE! Iz razloga sto ja ne vjerujem u ono da bi djeca trebala vjerovati u Boga, samo jer u tog istog Boga vjeruju i njihovi roditelji. Mislim da je religija sasvim osobna stvar i da covjek treba kad postane zreo i sposoban za takvo razmisljanje, pronaci sam ono sto njega ispunjava, dakle vjeru u ONOG Boga, koji je za njega utociste. Ako nade nesto drugo da ga ispunjava, opet ista stvar, to je njegova vlastita odluka i ako ce mu snagu davati vjera u splet sretnih okolnosti- neka bude tako, a ne ga bombardirati sa hodzama, kardinalnima, svecenicima, glupostima, dok je dijete, i kad odraste nece ni sam znat sto da radi, jer nece pronalazit sebe u tom u sta vjeruje, a bit ce ga strah ne vjerovat jer su ga njegovi roditelji, a i ucitelji vjeronauka - ucili da je to grijeh.


Ja jesam za vjeronauk, ali da to bude nesto kao sto smo mi imali u 3. i 4. razredu u gimnaziji, gdje nam je dolazak bio neobavezan, i ucili smo opcenito o svim religijama, od znacenja Stonehenge-a do danasnjih modernih religija.
Jedno dijete treba samo usmjeriti da zna o svakoj religiji nesto, a ono ce samo odabrati put dalje.
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

Hidden_soul wrote:
Cleo wrote:to je dokaz da svaki kreten može završiti medicinu (ne i biti dobar doktor, da se razumijemo), ali srećom kreten rijetko može završiti srednju školu, pa nema baš poplave budaletina u medicini (samo lagani žubor - potok kretenoidnih štreberčića)
:hihi: ja mislim da se steto bas i nece svidjet opcija da ima mogucnost alternative izmedu kretena i budaletine ili kretenoidnog strebercica :ylol:
ma, ja sam zapravo odushevljena izborom!!! :DH:
fakat i ja mislim da ima dosta pripadnika gore pomenutih "vrsta" na fax-u,
al se nekako ne prepoznajem u tome... :rt: o:D
:pd: tj, nisam, sve dok mi ti nisi skrenula pazhnju sad :pd: :wink: :ylol: :ylol:




oT:
Hidden_soul wrote:
i ucili smo opcenito o svim religijama, od znacenja Stonehenge-a do danasnjih modernih religija.
Jedno dijete treba samo usmjeriti da zna o svakoj religiji nesto, a ono ce samo odabrati put dalje.
to je to, otprilike...
onako,. chisto informativno, nepristrasno...
kao shto smo (banalizujem sad mozhda) uzhili likovno, i muzichko,
neke opshte naobrazbe i kulture radi...
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
Cleo
dilerica sa licencom
dilerica sa licencom
Posts: 316
Joined: 17 Feb 2006, 17:08
Location: My way II odvojak

Post by Cleo »

Hidden_soul wrote:
Cleo wrote:to je dokaz da svaki kreten može završiti medicinu (ne i biti dobar doktor, da se razumijemo), ali srećom kreten rijetko može završiti srednju školu, pa nema baš poplave budaletina u medicini (samo lagani žubor - potok kretenoidnih štreberčića)
:hihi: ja mislim da se steto bas i nece svidjet opcija da ima mogucnost alternative izmedu kretena i budaletine ili kretenoidnog strebercica :ylol:
steto je inteligentna žena, koliko mogu zaključiti po postovima, ona se ne ubraja u te robocop-recitatore dijagnoza,simptoma & terapija... :cool: 8:)
život je šala...pogotovo ako je tuđi u pitanju
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Nakon studija Teologije na kojemu se čovjek stvarno iskida, sumnjam da bi netko htio predavati vjeronauk i dijeliti petice šakom i kapom... Ipak... To što većina ima ocjenu 5 iz vjeronauka je samo pokazatelj da je to poticajna ocjena koja da, povećava prosjek, a zašto i ne bi... <I usput djecu nauči o nekim stvrima vjere, koje i nisu tako loše... Kao što je čovjeku potreban razvoj u ovom i onom smislu, tako mu potreban i razvoj u vjerskom, pa i religijskom smislu... U Hrvatskoj se, ako se ne varam 80% ljudi izjašnjava kao katolici, a stvarno ih nema više od 5-10% po mom mišljenju... Vjeronauk u školama nije upitan, ukoliko govorimo o cjelovitoj formaciji djeteta i mladog čovjeka, upitan je po mom mišljenju nedostatak etike kao supstitucija za one koji se izjašnjavaju ateistima ili pripadnicima druge vjere... Osobno bih bila najsretnija, da je svih religija pola- pola i da svako dijete uči o svojoj religiji... Budući razredno odijeljenje mora imati najmanje 7 učenika, a da bi se oformio jedan razred za neki predmet, pa tako i etiku, i to je propisano zakonom, valjda je bar u osnovnim školama manje interesa, pa etike nema... Neka ljudi budu malo iskreniji, pa se izjasne o nevjeri, itd. bilo bi puno lakše... A ne, "kud svi Turci, tu i mali Mujo"... A onda se svi bune protiv vjeronauka... Nije problem u vjeronauku, nego u mentalnome sklopu ljudi. TOLIKO
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

Lea25 wrote:Osobno bih bila najsretnija, da je svih religija pola- pola i da svako dijete uèi o svojoj religiji...
bilo bi jos bolje da uci o ostalim religijama, jer sta ce mu njegova, o njoj ionako vec dovoljno zna iz drugih izvora. ili uvesti povijest religija ili totalno izbaciti bilo kakvu religiju iz crkava. tamo im nije mjesto.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:
Lea25 wrote:Osobno bih bila najsretnija, da je svih religija pola- pola i da svako dijete uči o svojoj religiji...
bilo bi jos bolje da uci o ostalim religijama, jer sta ce mu njegova, o njoj ionako vec dovoljno zna iz drugih izvora. ili uvesti povijest religija ili totalno izbaciti bilo kakvu religiju iz crkava. tamo im nije mjesto.
S prvim se dijelom polovično slažem... A da djeca znaju nešto više o svojoj religiji doli besmislenih automatiziranih formula, ne bih rekla... Ljudi općenito pokazuju opće neznanje po pitanju religije, pa i religija, zato su mi ponekad smiješni kad pričaju o onome o čemu ne znaju dovoljno... A religiju iz Crkve ne možeš izbaciti... A iz škole... Čuj, možeš... Ja bih u tom slučaju izbacila i tehnički, i kemiju, jer što će to nekome uopće... A vjeronauk je bar izborni predmet... Nitko nikoga ne sili da ga izabere... A da mu nije mjeso u školi, tu se ne bih složila... Iako meni osobno vjeronauk nije bio drag, a zbog loše prezentacije profesora, smatram da mu je itekako mjesto u odgojno- obrazovnom sustavu, prije svega zbog ovoga nazivnika, odgojno... A vjeronauk bi trebao učiti o vriednotama, o vjeri, plemenitosti, humanosti, ljubavi, dobroti... Ništa loše iz vjeronauka ne proizlazi... Samo mi nije jasno, zbog čega svi teže za nekom tolerancijom i prihvaćanjem, a sami su netolerantni i isključivi, u ovom slučaju po pitanju vjeronauka?
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Post by zujalica »

Lea25 wrote: To što većina ima ocjenu 5 iz vjeronauka je samo pokazatelj da je to poticajna ocjena koja da, povećava prosjek, a zašto i ne bi...
Hm,da.Ako se osobe koje budu predavale vjeronauk u školama počnu pridržavati naputka Bozanića,koji je rekao kako vjeronauk treba tretirati kao fiziku ili matematiku,jao si ga djeci.
Očigledno je koliko se vjeronauk forsira u školama,stavljen je kao izborni predmet,ako ga dijete kao takvog ne odabere,može se šetati po hodnicima,poznajem dosta škola gdje je vjeronauk jedini izborni predmet!!!
Ali,ovo naše naklapanje je bezveze,u školi treba rješavati puno važnije stvari. :cool:
Toliko godina se najavljuje famozna reforma školstva,nismo se pomakli ni pedalj,osim što engleski počinje već od 1.razreda.
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

zujalica wrote:
Lea25 wrote: To što većina ima ocjenu 5 iz vjeronauka je samo pokazatelj da je to poticajna ocjena koja da, povećava prosjek, a zašto i ne bi...
Hm,da.Ako se osobe koje budu predavale vjeronauk u školama počnu pridržavati naputka Bozanića,koji je rekao kako vjeronauk treba tretirati kao fiziku ili matematiku,jao si ga djeci.
Očigledno je koliko se vjeronauk forsira u školama,stavljen je kao izborni predmet,ako ga dijete kao takvog ne odabere,može se šetati po hodnicima,poznajem dosta škola gdje je vjeronauk jedini izborni predmet!!!
Ali,ovo naše naklapanje je bezveze,u školi treba rješavati puno važnije stvari. :cool:
Toliko godina se najavljuje famozna reforma školstva,nismo se pomakli ni pedalj,osim što engleski počinje već od 1.razreda.
dA SUPER JE DA DJECA POČNU UČITI ENGLESKI U VRIJEME KAD NI SVOJ JEZIK NE POZNAJU... A PRIČICE O BOGU SU LOŠE?????????????????????????????????????????? ZANIMLJIVO!!!!!!!!!!!!!
User avatar
alex 2
litlle blue alien
litlle blue alien
Posts: 3182
Joined: 04 Nov 2007, 19:58
Location: Nebo

Post by alex 2 »

Moram se ode slozit sa zujalicom , neke pricice o bogu i jesu lose
Mislim da nije bas nit nama produktivno da djecu uce kako su svi razliciti nevaljani i bolesni i kako samo obitelj , heterosexualne veze i obican patrijarhalni sustav koji cak nit muskarcima ne odgovara valja
vjeronauk je za crkve i za vjernike , nije za skole jer u skolu ne idu samo krscani , idu i ostali
:DH:
..

Nije bilo suza , nije bilo iluzija , ostao je krik na usnama i ova pjesma....
Post Reply