Jel ovo demokracija?

User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

a,ebi ga,pizdarija,sve je to bilo isplanirano među velikima,razbili su Jugu,koju su prije sami sklepali.
samo,nek ne misle te domaće izdajice,da neće jednog dana u povijesnim udžbenicima,biti upisano
njihovo pravo lice i naličje..
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

@piz_darija
1. nezaposlenost u BiH od 1980-1990 bila je od 16.6% - 20.6%
Bosanci su masovno radili i kod nas i u Sloveniji, i nije bio problem naci posao niti je trebala viza.
Danas u HR nemas gdje naci posao, nemas mogucnost otici negdje unutar Hrvatske pa se zaposliti.
Onda smo bili jedna drzava i bilo je daleko lakse iz Orasja doci u Osijek i naci posao nego u Njemacku.
Njemacka je bila obecana zemlja, a trazila je radnike pa su ljudi isli iskljucivo zbog vecih primanja

2. vec sam rekla pa se ponavljam - dug Jugoslavije 1990-te je bio 24 milijarde dolara, sto je bilo 1200 dolara po glavi stanovnika.
Danas je samo Hrvatska duzna 48 milijardi eura (12.000 Eura po glavi stanovnika pa tko primjeti razliku stvarno sitnicari)

3. Bilo je nepotrebnog zaposljavanja po firmama ne kazem da nije. No ti ljudi NISU zivjeli na grbaci drzave. Firme su bile u drustvenom vlasnistvu , nitko ih nije financirao nego su ostvarivale prihod i imale troskove. A razlika izmedju prihoda i troskova mogla se isplatiti kao placa. Koja je firma lose radila - radnici u njoj (ukljucujuci i direktora) su imali manju placu u odnosu na one koji su bolje radili. Direktor je mogao imati 4 x vecu placu od cistacice u svojoj firmi i ni dinara vise. Od tog prihoda firme su morale odredjeni dio investirati u razvoj. Rijetki su dobili sansu da se zaduzuju u inozemstvu. Za to je morao biti debeli razlog. Mislim da je tu privilegiju 80-tih imao Babo u Kladusi, al on je zaposljavao 30-35 hiljada radnika sto znaci da je zahvaljujuci tim kreditima zivjelo barem 100 hiljada ljudi.
Ja sam bila u radnickom savjetu svoje firme 3 mandata (otkad sam pocela raditi dok ga nisu ukinuli, i usvajala sam (skupa s drugim clanovima) i plan investicija, i plan zaposljavanja, i izvjestaje o poslovanju.

To kako ti gledas na to vrijeme je produkt manipulacija ovih lopina koji su izazvali rat da bi pokrali drustveno vlasnistvo svatko u svojoj drzavi.
No, nije bilo bas tako.
Danas se tako radi, zato dugovi i jesu, za prvih 10 godina narasli 100% a od 200-2012 još 1000% (mi smo krenuli od nekih 4 milijarde eura (5 milijardi USD) pa narasli do 48 milijardi Eura
U međuvremenu je sve uništeno i popljačkano i danas se pljačka.
Osijek je do 1990-te bio industrijski najrazvijeniji grad u Jugi i stopa nezaposlenosti mu u 80-tima nije prelazila 5% (bio je ispod HR prosjeka) a danas je 30% (daleko iznad HR prosjeka).

Ono sto ti ne vidis je cinjenica da nismo samo mi tako prosli i da je samo dvije - tri svjetske drzave izbjeglo zamku MMF-ovog preuzimanja bogatstva - Argentina, Bocvana i valjda Island.

Ovrni se oko sebe i pogledaj sto se dogadja pa usporedi s ovim sto pise na linku:
http://www.4dportal.com/en/politics/240 ... iri-koraka" onclick="window.open(this.href);return false;
i samo ukljuci logiku.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

1. nezaposlenost 20 % zato sto su na hiljade ljudi bile zaposlene u inostranstvu; samim time stopa pada.
2. usporedbe apsolutnih iznosa pojedinih brojki nekad i sada nema bas smisla s obzirom na to da dolar nije sto je nekad bio, niti je bdp isti, kamatne stope nisu iste i jos puno nekih faktora... ponavljam se i ja.
3. ja na to vrijeme gledam sasvim realno. mozda si ti previse subjektivna pa mu nigdje ne nalazis mane. meni je u onom vremenu daleko zivot bio lagodniji, na kraju krajeva provela sam u njemu bezbrizno djetinjstvo, ali zbog svega toga ne mogu reci da je tada vladala nezapamcena harmonija, kad nije. to je u svakom slucaju i nemoguce. da li je bilo bolje i kome je bilo bolje to je vec individualna stvar.
i znam ja vrlo dobro da je vecina zemalja popusila, ali ima i onih koji nisu...
ja vrlo dobro znam sto se oko mene dogadja i jasno mi je da i mi u svemu tome snosimo krivicu, ali to tebi nikako ne moze da bude jasno. sapient sat.
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Kad sam se vec zalaufala - tko je sjebo Libiju u kojoj su ful skolstvo, zdravstvo i stambena izgradnja bili potpuno besplatni?
U kojoj su navodnjavali pustinju i pretvarali je u plodno tlo.
I zasto?
Tko je - ne moram ti pricati, valjda znas.
A zasto?
Da sjebe Gadafijev plan kojim je svoj dinar htio vezati za zlatne poluge i odjebati i Euro, al sto je jos gore i USD koji je bezvrijedni papir koji stanca privatna banka.
Sto bi sa Spanjolskom?
Tko je sjebo Grcku?
Sto bi sa Italijom?
Ili Kanadom?
Ako smo mi sebi sami krivi - kako to da su u klinac otisle drzave koje imaju dugogodisnju zrelu demokraciju?

Gledala sam uzivo kako je Luka Rajic preuzeo, popljackao i rasprodao Slobodu Osijek - firmu koja je prije rata posteno hranila 2000 obitelji.
(to je jadro keks i Bobi flips)
I sto je glavni stos - oni su se bili privatizirali posteno. Dionice su kupili radnici.
Onda se 2000 rajic dokopao portfelja Slobodinih dionica koji je ostao drzavi (Fond za privatizaciju) i krenuo otkupljivati dionice da skupi 50%.
Prvo je pokupovao sve na burzi, al mu je jos falilo pa su krenuli njegovi torbari od radnika do radnika plaseci ih da je direktorica pokrala Slobodu, da im dionice ne vrijede i nudeci im vise love nego su one objektivno vrijedile, garantirajuci im da ce prosiriti proizvodnju, razviti Slobodu, zaposliti nove radnike bla, bla.
te manipulacije i pritisci trajali su skoro dvije godine.
kad se dokopo 50% + jedna dionica - rastrancirao je firmu, rasprodao maloprodaje, ukinuo pekaru i srusio silose radi atraktivnog zemljista, otpustio 550 (od 1000) radnika a onima koji su jos imali dionice ponudio mizernu lovu lovu da ih otkupi (20% vrijednosti) i tako okljastrenu firmu prodao austrijancima.
Oni su odmah najuspjesniju liniju proizvodnje {bobi stapici) za koju su radnici 80-tih otkidali od svojih usta da je kupe - odvezli u Poljsku a u Osijeku ostavili 350 radnika i nekoliko najnadnijih strojeva za proiuzvodnju slatkog programa pod tudjim imenom (lohn).
Sada i to zele zatvoriti.
I sad ti meni kazi jesu za to krivi radnici Slobode?
Oni koji su i za vrijeme rata radili na prvoj crti bojisnice (tvornica se nalazila na Zelenom polju - ni 2 kilometra od nasih polozaja u Nemetinu.
Oni koji su polurazrusenu tvornicu i potpuno zaustavljenu prodaju u 10 godina vratili na 1000 zaposlenih s prosjecnom placom od 1200 DEM u pogonu.
Oni koji su prvi ponovo otvorili trziste prema BiH i Srbiji i poceli se vracati uspjesima od prije rata.

Ili lesinar i oni koji su mu to omogucili koji je unisto tvornicu koja je postojala 70 godina, izgradila jake brendove i izvozila 40% svoje proizvodnje prije rata.
Last edited by ow on 10 Oct 2012, 18:14, edited 1 time in total.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

piz_darija wrote: ali ima i onih koji nisu...
Idemo malo konkretnije - koje nisu i zasto nisu?
Tj hajde da izmjestimo nas (mislim jugu) koje drzave nisu popusile i koja je razlika izmedju tih koje nisu i onih koje jesu?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

brate ti ili ne vidis dobro ili citas samo sto ti pase.
ja cijelo jbno vrijeme govorim da smo krivi i mi i jbna amerika, ne moramo pisati mmf, nema vise smisla.
isto takko su krivi i talijani i grci i bogami gadafijeva plemena koja su se posibala odmah kad je trebalo.
ocigledno im ta demokracija nikada nije bila tako zrela, kao sto i nije jer su i oni svi ipak divljaci kao i mi.
nama treba netko da nas kandzijom goni.

o onomu sto se pokralo u mom gradu necu ni da pricam. to bi otislo predaleko jer materijala ima i previse.
Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

ne kontam sta pitas? koje su jugoslovenske popusile il sta...
ako to pitas popusile su svi. slovenija se u pocetku izmakla, ali je ulaskom u eu popusila. dugorocno najvise cemo popusiti mi (bih) jer kod nas drzava jos ne postoji. i u onoj drzavi su nas zajebali (lafo jugoslavija u malom), u ratu smo najvise popusili, a i sada ne prestajemo pusiti
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Ma ne mislim na Jugu.
piz_darija wrote:i znam ja vrlo dobro da je vecina zemalja popusila, ali ima i onih koji nisu...
Pitala sam te koje drzave nisu popusile i koja je razlika izmedju njih i onih koje jesu
Na primjer koja je razlika izmedju Argentine i Spanjolske? Islanda i Grcke?
Bocvane i Portugala?
Ima li jos neka koja nje popusila?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

ima ekvador.
island je skinuo ljevicare i tako sredio situaciju, nacionalizirali svoje banke, odjebali mmf i cao, no ipak i oni su duzni, kao i sve navedene. pitanje je samo koliko su duzni.
njemacka je duzna oko 80% BDP-a; hrvatska 60 % ; japan 120% ali nije ni samo to bitno, bitna je ukupna razina zaduzenosti i stopa zaduzivanja tj. njen rast kroz vrijeme.
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

A ha
ekvador odjebao MMF i rekao - dosta ste nas pljačkali - ne damo vam više ništa.
Evo kako se izvukao: http://www.svjetloradnici.com/2012/09/0 ... voza-2012/" onclick="window.open(this.href);return false;

Island - odjebao MMF http://www.poslovni-savjetnik.com/finan ... z-mmf-i-eu" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.blog.hr/print/id/1629572123/ ... sland.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Imamo još Argentinu koja je bankrotirala 2003 - tražila 10 godišnji moratorij na dug i nedavno ga vratila 16 mjeseci prije roka a sad se sprema tužiti Ameriku
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kako ... 92546.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

ono sto je svima zajednicko - odjebali MMF i kredite i krenuli svojim putem, i poceli se izvlaciti iz krize....

Pogledaj Catastroiku - vrlo poucan film koji je meni zadnjih tri mjeseca otkad sam ga prvi put pogledala prilicno otvorio oci.
I ne, nisam nasjela na necije manipulacije. Film je vrlo vrlo logican i bazira se na stvarnim dogadjajima.
Zato se i dogodilo da se, eto, Slovenija i Hrvatska npr. nadju u slicnim, gotovo istim govnima a nije da su bile iste ni u jugi a pogotovu nakon raspada....

To o cemu ti pricas postoji, ali za ovu krizu to uopce nije relevantno....
ovo je prvenstveno kriza izazvana onim sto sam napisala u gornjim postovima.....
MMF jeste Amerika
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Post Reply