The artist is present

Mazarije i sve u vezi s tim - ovdje smiju pisati svi a ne samo la pittura :D
Post Reply
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

The artist is present

Post by Jelena-E »



Da li je i zašto je ovo umetnost?
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: The artist is present

Post by hellen_stewart »

jele,ja bih ti tako rado odgovorila al nemam pojma,cekaj da neko pametniji dodje :hihi:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: The artist is present

Post by Jelena-E »

E dušo moja ti si meni najbolja tako iskrena. :grli:
Nema veze. Ako neko doogovori odogvori, ako ne ne...
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: The artist is present

Post by hellen_stewart »

Ako ti niko ne odgovori,ja cu sve preguglati i nebo i zemlju i dati ti odgovor :hihihi:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: The artist is present

Post by Dodir_Svile »

Stalno naletavam na tu Marinu Abramovic po fejsu, pa sam kliknula da vidim o cemu se radi, ali nista nisam skontala iz tog trailera :ogle:
Sorry, opet ces morat cekat nekog pametnijeg, helen i ja smo ni za sta :laugh:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: The artist is present

Post by Jelena-E »

Pogledaj malo ako želiš u pitanju je performing art. Odnosno kada umetnik želi da pokaže umetnost.
Mislim princip je isti kao i kod bilo koje druge umetnosti samo je oruđe drugačije. :)
Last edited by Jelena-E on 23 Jan 2013, 21:06, edited 1 time in total.
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: The artist is present

Post by hellen_stewart »

Dodir_Svile wrote:Stalno naletavam na tu Marinu Abramovic po fejsu, pa sam kliknula da vidim o cemu se radi, ali nista nisam skontala iz tog trailera :ogle:
Sorry, opet ces morat cekat nekog pametnijeg, helen i ja smo ni za sta :laugh:
da nas je pitala za sliku "mujo u zenici" mi bi dale odgovor :laugh:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: The artist is present

Post by Dodir_Svile »

Ja volim performing art jer mi ima vise smisla od one druge art i mislim da lakse prikaze ono sto zeli, izazove osjecaje i reakcije. Plus, lakse moze biti aktivisticki.
Al ne kontam sta je ova radila, pa ne mogu reci jel to njeno umjetnost il nije. :ogle: Mada vjerojatno jeste, jer ja smatram da je sve umjetnost, odnosno da sve moze biti umjetnost. Cak i ono otkidanje glave psima ili sto je ona ludjakinja radila, ali ja bih njoj vrlo rado otkinula glavu radi toga. :daa:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
tina_93
vrtic
vrtic
Posts: 6
Joined: 21 Jan 2013, 22:35

Re: The artist is present

Post by tina_93 »

je. ona je jedna od poznatijih performerica danasnjice koja preispituje ljudske emocije. u ovom performansu konkretno otudenost jednih od drugih i to tako da je cijeli dan sjedila u muzeju i buljila u ljude trazeci nekakvu povratnu informaciju na njihovim licima odnosno emociju. bilo je dosta ljudi koji su se nakon par minuta rasplakali... sto samo dokazuje njenu teoriju da su ljudi zatvoreni u svojim kukuljicama i da nekad je samo pogled dovoljan da se otvore, a cak i nesto tako "mizerno" poput pogleda, cistog ne osudujuceg, iskrenog pogleda je danas, nazalost, mnogima luksuz.
eto, nadam se da sam bar malo pomogla :dadada:
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: The artist is present

Post by Jelena-E »

Marina Abramovic ima dosta nekih dela na pr u jednom ona drži luk dok njen partner odapinje strelu u nju i delo se zove poverenje.
Medjutim u baš ovom delu je uspela da pokaže osnovni princip umetnosti sa tako malo. Uvek se nameće pitanje šta je umetnost po sebi? Da li je to delo ili je to tvorac koji stvara delo ili je to posmatrač ili svo tri zajendo ili nešto treće...
Zanimljivo mi je da su u ovom delu baš svi elementi umetničkog dela tj umetnik, onda posmatrač i odvija se taj proces razmene u pogledu. Samim tim mi je ovo najsažetija praktična definicija umetnosti ako se mogu tako izraziti.
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: The artist is present

Post by evaluna »

Volim Marinu Abramović.

Konkretno "Artist is present" je djelo potrage za ljudskom dušom, kao njenim najjačim performansom do sad, a znakovito je i zbog prostora u kojem se odvija. N.Y.
Ljudi nemaju vremena komunicirati sami sa sobom, niti imaju jednostavne metode. Ona je stvorila kraći put prema toj spoznaji svjesnom akcijom.

Prisutnost u sebi nasa je elementarna potreba, a sve je to stalno zatrpavano slikama o sebi, prijekcijom vanjskog, drustvom koje nema vremena, gomilom svakodnevnog filma koju ni ne stignemo emocionalno reproducirati dok se npr jedan zen svecenik tome nece čuditi, milioni hoce i njih će dirnuti.

Zato je po meni Marina puno vise od umjetnice, osvjestena duša koja na sebi svojstven nacin pokušava svojom prisutnošču drugima pokazati put u njihove prisutnosti, u njihove slabosti, snage, boli i ljubavi..u ono sto sto nosimo kao najsnaznije emocionalne fragmente koje izgovaramo šutnjom .
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: The artist is present

Post by evaluna »

p.s. Inace volim i tu estetiku koju dijeli sa Anthonijem and the Jonsons i zao mi je sto nisam pogledala ovu predstavu za razliku od sinocnje u Gavelli.
Marina je žena koja u sebi milion identiteta , i ovaj ex Yu , kad naglasava zaboravljenu prošlost sa "Cut the world" pjesmom meni je jedinstven moment..

inace ona glumi i u spotu, ali je uznemrivajuci, iako feministicki naglasen hard coreom, u krajnjoj istanci, kada žene izadju sa noževim iz zgrada i presjeku dominaciju..iako za mene je malo prebrutalan,,,pa cu radije staviti dio predstave..
http://www.youtube.com/watch?v=mVyT59WmXSE" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: The artist is present

Post by dalloway »

u tradicionalnom smislu riječi pod umjetnošću podrazumijevamo književnost, glazbu, likovnu umjetnost i filmsku umjetnost. Svaka se od ovih makroumjetnosti može dodatno dijeliti na umjetničke discipline, rodove, vrste itd. pa tako dolazimo i do performansa,kao jednog od izričaja umjetnosti..performans je u svojoj srži agresivan u namjeri da na direktan način dopre izravno do publike i izazove interakciju na bilo koji način.A Abramovićka je "baka performansa".
Kao i svaki drugi oblik umjetnosti,može doprijeti do nas,ali i ne mora.To ovisi o više faktora npr. o tom koliko se snažno moramo mi sami angažirati prilikom doživljaja nekog djela,a i o našem predznanju...
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: The artist is present

Post by evaluna »

I jos kod Abramovicke mi se svidja kako je ona svjesno stvaralaštvom napravila odmak od svoje boli..kada je izgubila osobu koju je najvise voljela...( susret na kineskom zidu)

p.s. sretan rodjenadan Virginia Woolf :)
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: The artist is present

Post by dalloway »

a evo što i sama umjetnica kaže o tom



+

nešto s balkanskih područja,ja bih rekla etno-erotik believes :cer:

‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: The artist is present

Post by dalloway »

http://www.voxfeminae.net/vjestice/vije ... e-odazvati" onclick="window.open(this.href);return false;
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
Mrs Dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 1534
Joined: 08 Dec 2012, 00:01

Re: The artist is present

Post by Mrs Dalloway »

Tekst me je podsjetio na intervju Marine Abramović prilikom jedne od ranijih posjeta CG...pa evo ga, negdje od 4-5.min govori o performansu



User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: The artist is present

Post by Jelena-E »

Koliko god bila fascinantna Marina Abramovic kao umetnica uopšte nisam mislila da otovrim temu posvećenju njoj.

Meni je ovo njeno delo "The artsit is present" podstakao da počenem na umetnost gledati univerzalno. Odnosno da nemora književnost, muzika, performans ili bilo koja druga kategorija umetnosti biti neki okvir kroz koji moramo progurati umetnost da bi bila shvaćena.
Za mene je sam pojam unetnosti blizak pojmu sloboda. Tj da mi sami možemo izabrati šta želimo izraziti, sredstvo putem kog ćemo nešto izraziti, kad i kome to pokazati.... u tom procesu jedina granica je naš um.

Kao primer te slobode u umetnosti sam stavila baš ovo delo jer je meni baš ono pomoglo da produbim razumvanje umetnosti. I eto baš sam želela da oni koji su videli to delo podele s nama svoje utiske kako o tom delu tako i o umetnosti uopšte.
Post Reply