Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Ovdje se možete predstaviti, ostaviti svoj prvi post...
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Hidden_soul »

tjejen wrote:Ok sad mi je već lakše. Već sam mislila da davim i gnjavim :idiot: ono, kilometarski postovi i te fore :pljuval:
Ma tvoj je topic, tako da nije bed za kilometarske postove. Mozda doguras do tog da tvoj topic ima par stranica i bude najcitaniji :mudra:
tjejen wrote:Mislila sam na to da se ljudi ranije žene/udaju i da žive "tipičnim" životom: posao od 9 do 4 - kuća - djeca, a za gay ljude nema mjesta za izlazak. Ovdje nema javnog osuđivanja, dakle ako imaš curu možeš slobodno s njom prošetati gradom i neće ti sigurno kamen doletjeti u glavu. I nije samo stvar u izlascima, nego ovdje općenito nema "kontrakulture", nema društvenog otpora jer je najvažniji konsenzus i grupna harmonija. To znači da ti nitko neće baciti kamen u glavu, no isto znači i da će svoje prave osjećaje zadržati za sebe i neće ti ih izravno reći, nego će se udaljiti od tebe suptilno, a ti nećeš znati koji je razlog (možda jer si gay, možda jer imaš krivi nos, možda jer ti lijeva obrva ide previše u koso, you name it, a možda su u šumi, možeš samo pogađati sam sa sobom). U većim gradovima princip ostaje isti, no veće je strujanje ljudi pa ono, kvantitativno su veće šanse da na nekoga naletiš, dok se u manjim mjestima kafići zatvaraju u 9 navečer tako da - nema društvenog života kao kod nas, da ćemo mi sad malo na kavicu i sl. Osim toga, ono što meni osobno smeta je što se ovdje sve vrti isključivo oko seksa, cure se ne libe pitati te na lez sajtovima imaš li skype i slati ti svoje polugole fotke i sl. Mislim ok nekima to možda ne zvuči loše :laugh: ali kao što rekoh, ja sam kamena s ramena tradicionalna žena očito :laugh: :laugh: :laugh: (a nikad se takvom nisam smatrala prije dolaska ovdje :laugh: )
I kako se onda nasi ljudi uklope u tu "grupnu harmoniju"? S obzirom da se mi Balkanci tesko povijamo ikakvim pravilima, zabranama ili zakonima, a uz to nam nije blizak bas ni zapadnjacki nacin razmisljanja, kako se mi prilagodjavamo tome? Evo konkretan primjer recimo - u tim manjim mjestima kad se seces sa curom za ruku, kazes da ti sigurno nece doletjet kamen u glavu. Ok, kuzim da su Svedjani na to navikli, da znaju pravila i postuju ih. Ali kako jedan Balkanac koji zivi u Svedskoj izdrzi da ne baci kamen, da nesto ne kaze, da ne reagira i slicno?

I sorry ako je ovo preosobno za javni forum, ne moras to odgovorit ako ne zelis, samo sam htjela jos i pitat koliko ti dugo zivis u Svedskoj? Mislim, stekla sam dojam da bas nisi odusevljena sa njima, pa me zanimalo imas li planove vratiti se natrag, tj. mozes li se vratiti uopce i to? :)
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Jelena-E »

Eh sad mi je malo lakše ja mislila da samo ja ovde ne umem da se snađem I da veoma teško ostvarujem neki dublji kontakt sa ljudima. Svi odnosi su površni I sad neko te odbaci jer si immigrant, imigraniti te odbace jer si gaj I tako u krug...
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Hidden_soul wrote: I kako se onda nasi ljudi uklope u tu "grupnu harmoniju"? S obzirom da se mi Balkanci tesko povijamo ikakvim pravilima, zabranama ili zakonima, a uz to nam nije blizak bas ni zapadnjacki nacin razmisljanja, kako se mi prilagodjavamo tome? Evo konkretan primjer recimo - u tim manjim mjestima kad se seces sa curom za ruku, kazes da ti sigurno nece doletjet kamen u glavu. Ok, kuzim da su Svedjani na to navikli, da znaju pravila i postuju ih. Ali kako jedan Balkanac koji zivi u Svedskoj izdrzi da ne baci kamen, da nesto ne kaze, da ne reagira i slicno?

I sorry ako je ovo preosobno za javni forum, ne moras to odgovorit ako ne zelis, samo sam htjela jos i pitat koliko ti dugo zivis u Svedskoj? Mislim, stekla sam dojam da bas nisi odusevljena sa njima, pa me zanimalo imas li planove vratiti se natrag, tj. mozes li se vratiti uopce i to? :)
Pa uklope se jer zakone ovdje moraš poštivati, o tome nema nikakve rasprave jer bi inače imao velike probleme, a i globe su ovdje ogromne. Dakle ovdje nema govora o kriminalu kakav se događa na Balkanu - pravila se stvarno poštuju i svi ljudi koji žive ovdje su toga svjesni, uključujući "naše". A kulturalno se baš i ne miješaju, Bosanac npr. ženi najčešće Bosanku i sl., naravno ima i iznimaka, ali uglavnom svaka ptica svome jatu leti, pogotovo ako su imigranti prve generacije. Za drugu, treću itd. generaciju je već nešto drukčije, oni su ipak rođeni ovdje...

Planove da se vratim natrag nemam jer je Hrvatska u totalnom rasulu i to je već odavno brod koji je potonuo u svim segmentima, po mom mišljenju. S te strane drago mi je da sam u Švedskoj, jer su mogućnosti za posao i zaradu puuuuuuno bolje.
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Hidden_soul »

Ma nisam ni mislila na neko kriminalno ponasanje nasih ljudi, znam da bi na na prvi znak problema odletile vize i sve drugo :cer: Nego ono, taj mentalni sklop, mozes ti zabranit zakonom da mlati gay parove, on ce to postovat, ali kako to pomire u svojoj glavi sa svojim stavovima donesenim sa Balkana? Ne vjerujem da se promijene, da to prihvate, ako misle da je to bolest, vjerojatno ce to mislit neovisno o tome koliko zakon stiti lgbt populaciju. Jadni, sigurno gledaju kako su zasticena prava gay zajednice i cude se u kako nakaradnoj drzavi zive :idiot:

Anyway, za to koliko si dugo u Svedskoj sam te pitala i zbog toga sto odlicno vladas nasim jezikom, to cesto ne bude slucaj sa nasim ljudima kada jako mali emigriraju. :)
Kuzim te razloge da se ne zelis vracati ovamo. No, zemlja Abbe i Zlatana Ibrahimovica ipak ne moze bit toliko losa :stidise:
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Hahaha. Nedavno sam se odselila ovdje, bit će godina dana skoro, tako da nema šanse da ne vladam našim jezikom, hahahahaha. Veći mi je problem kako na tečnoj razini savladati švedski :D

Ovo kako ljudi pomire to u svojoj glavi to zbilja ne znam, to bi njih trebalo pitati, ali i ovdje se vode privatno debate muško-žensko i sl. i čuješ svakakva mišljenja, ali unutar četiri zida, ne u saboru kao kod nas. Istina, zakon je jedno, a privatno mišljenje drugo.

Zemlja Abbe :D to je bilo 70-ih : D:D :D sad je zemlja dj-a :D
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by ow »

zanimljiva tema hvala ti na informacijama iz prve ruke....
Šteta da nisam mlađa i da tamo nema sunca i da jezik nije toliko nerazumljiv. Ta zatvorenost je za mene idealna i uopće mi ne bi smetala. Ja sam u ZG 10 godina, dobra sam s lezbama ovdašnjim al da baš patim za nekim purgerskim društvom izvan kruga lezbi - ne mogu reći....

a heklanje mi je :laugh:

(p.s. - ni jedan post ne može biti toliko dugačak a da ja ne mogu napisati dulji :hihi: )
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Lea »

jesam ja tebe pozdravila, tj - nešto!? :cer: oprosti na mojoj aljkavosti, al preteško ti izgovoriti nick, svega mi :cer: uf... nikad se neću izvući iz ove pripizdine :hihi: nego, reci ti meni, šta ono reče za curu? nije da bi se udavala, al jbg, život je težak, treba se čovjek snaći nekako... svakako... :lol:

šalim se ja, naravno... švedski nije moj jezik, da ga jebeš, mada cijenim svakoga tko ga je spreman savladati... frendica mi se udala tu (iz ljubavi, da se razumijemo :cer: ) al nije nešto zadovoljna... rado bi se žena vratila u rh da ima čemu...

u svakom slučaju, dobrodošla! :)
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

Život na sjevernijem dijelu Eu je i klimatski hladan što se i odražava na temperament.
Inače sam primjetila da i germanska skupina naroda je puno hladnija u komunikaciji,
a bogme i puno racionalnija.Mene osobno je fascinirala fizička kondicija ljudi koji
žive u alpskom predjelu i njihov zdrav pristup životnim problemima;nema kenjkanja,
a,vjerojatno je tome utjecala i priroda-i prirodna selekcija da bi,uopće opstao u takvim klimatskim
uvjetima.
Južnjacima je bilo lakše,jer plodovi u klimatskim uvjetima sa puno sunca su bili na dohvat ruke.
Južnjačke skupine naroda jesu temperametnije,pokazuju emocije,al nekad te njima i zaguše.

Svejedno,ne mogu prikriti svoje razočarenje,što sam doživjela(iz iskustva),da jednostavno,
iako je osoba naobražena,tolerantna i poštuje zakone je jednostavno namjerno i ciljano blokirana
i uvijek tretirana kao građanin drugog reda.
Korjen sve toga nalazim u jednostavnoj ljudskoj sebičnosti-da onima kojima je dobro-
to ne žele dijeliti sa onima koji nemaju.Kapitalizam kao sistem imponira čovjekovoj
sebičnosti i nesolidarnosti.
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

ow wrote:zanimljiva tema hvala ti na informacijama iz prve ruke....
Šteta da nisam mlađa i da tamo nema sunca i da jezik nije toliko nerazumljiv. Ta zatvorenost je za mene idealna i uopće mi ne bi smetala. Ja sam u ZG 10 godina, dobra sam s lezbama ovdašnjim al da baš patim za nekim purgerskim društvom izvan kruga lezbi - ne mogu reći....

a heklanje mi je :laugh:

(p.s. - ni jedan post ne može biti toliko dugačak a da ja ne mogu napisati dulji :hihi: )
Dakle ti se krećeš isključivo u lez krugovima? Kontra i taj đir ? (Pitam jer sam bila tamo, mooožda smo se srele :cer: )
Jezik je jako lijep, nakon nekog vremena prestaje biti nerazumljiv, sve je u praksi ;)

(a ovo ti nije baš bio dugačak post, lol)
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Lea wrote:jesam ja tebe pozdravila, tj - nešto!? :cer: oprosti na mojoj aljkavosti, al preteško ti izgovoriti nick, svega mi :cer: uf... nikad se neću izvući iz ove pripizdine :hihi: nego, reci ti meni, šta ono reče za curu? nije da bi se udavala, al jbg, život je težak, treba se čovjek snaći nekako... svakako... :lol:

šalim se ja, naravno... švedski nije moj jezik, da ga jebeš, mada cijenim svakoga tko ga je spreman savladati... frendica mi se udala tu (iz ljubavi, da se razumijemo :cer: ) al nije nešto zadovoljna... rado bi se žena vratila u rh da ima čemu...

u svakom slučaju, dobrodošla! :)

Hvala na pozdravu :) Haha. Nick se izgovara "šejen". I znači cura na švedskom. Dakle, poprilično me dobro opisuje ahahahah.
Hahaha... što ja reče za curu? A ono, osim da je tražim ništa previše još nisam rekla :laugh: sve femme između negdje od oko srednjih dvadesetih do srednjih tridesetih su dobrodošle. još ako su umjetničke duše , pun pogodak :superje: hahahah
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by ow »

tjejen wrote:Dakle ti se krećeš isključivo u lez krugovima? Kontra i taj đir ?
ma ne baš, iako ih sve poznajem manje više al nije da se baš hrlim viđati s njima pretjerano

krećem se u krugu cura / žena tu s BaLConna i oko njega
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Aj sii...

Ovdje u mojoj maloj vukojebini je užasno dosadno :cer:
Pa ako ima koga za dopisivanje :cer: :cer: du är välkommen!
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Jelena-E »

hihihi... moraces da se selis ako je tako dosadno :hihihi:
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Pa i namjeravam, ali trenutno ne mogu još barem godinu dana.
Inače, Stockholm here I come :hajhaj:
User avatar
Arizona
penzionerka
penzionerka
Posts: 1088
Joined: 07 Sep 2013, 02:27

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Arizona »

Sta sam htjela pitati? :scratch: A da, ne rece kakve papire imas u ponudi... :cer: Salim se naravno. :cer:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Lea »

tjejen wrote:Hvala na pozdravu :) Haha. Nick se izgovara "šejen". I znači cura na švedskom. Dakle, poprilično me dobro opisuje ahahahah.
Hahaha... što ja reče za curu? A ono, osim da je tražim ništa previše još nisam rekla :laugh: sve femme između negdje od oko srednjih dvadesetih do srednjih tridesetih su dobrodošle. još ako su umjetničke duše , pun pogodak :superje: hahahah
aha. ok... ovo mi zvuči kao svodničenje već :cer: jel tražiš više cura baš ili samo jednu? :cer: :cer: šala, naravno... :cer: :cer:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Lea wrote:
tjejen wrote:Hvala na pozdravu :) Haha. Nick se izgovara "šejen". I znači cura na švedskom. Dakle, poprilično me dobro opisuje ahahahah.
Hahaha... što ja reče za curu? A ono, osim da je tražim ništa previše još nisam rekla :laugh: sve femme između negdje od oko srednjih dvadesetih do srednjih tridesetih su dobrodošle. još ako su umjetničke duše , pun pogodak :superje: hahahah
aha. ok... ovo mi zvuči kao svodničenje već :cer: jel tražiš više cura baš ili samo jednu? :cer: :cer: šala, naravno... :cer: :cer:
Što više to bolje :hohoho:
Šalim se, naravno.
Nemoj me shvatiti ozbiljno. Ja ti nisam neka prilika, ni novaca ni ovaca kod mene, ali ono, dobra sam u duši :laugh: :laugh: :raspa:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Lea »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pa pa ovce me nikad nisu privlačile, a novce zarađujem sama... i ako sam išta skužila, to je da se ne palim na žene koje imaju love :lol: :lol: :lol:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Lea wrote: i ako sam išta skužila, to je da se ne palim na žene koje imaju love :lol: :lol: :lol:
Pazi, ovo je ozbiljna izjava, nisi li čula za ono "pazi što želiš da se ne bi ostvarilo"?! :nene: :cer: :cer: :hihi:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Lea »

bez brige, meni se nikad ništa ne ostvari :lol:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Lea wrote:bez brige, meni se nikad ništa ne ostvari :lol:
E pa onda smo na istom :laugh: :laugh: :laugh:
ja ne znam kad mi se zadnji put ostvarilo što sam htjela :laugh: :laugh: , ali zato ono što nisam htjela, eeeee :laugh:
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Lea »

gotovo pa srodna duša :laugh:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

tjejen :)
dal je vruće u Švedskoj-ili je poluoblačno?
Post Reply