Pride 2012

Izvjesca o aktivnostima gay udruga.

Ja ću ove godine

otići na Split Pride i biti izvan povorke
0
No votes
otići na Split pride i biti u povorci
2
11%
otići na ZG Pride i biti izvan povorke
1
6%
otići na ZG pride i biti u povorci
5
28%
ići na obadva prajda al ću biti izvan povorke
0
No votes
ići na obadva prajda i biti u povorkama
2
11%
gledati pride na internetu
6
33%
ne zanima me pride
2
11%
 
Total votes: 18
Vox Feminae
penzionerka
penzionerka
Posts: 4493
Joined: 16 Feb 2010, 20:08

Re: Pride 2012

Post by Vox Feminae »

ow wrote:Proces sazrijevanja svakog drustva ukljucuje i to da pojedinci prepoznaju tko ih iskoristava za svoje ciljeve i to jednostavno ne dopuste.

Eto, vidiš. Čitala sam malo po njihovom forumu. Previše su "unutra" da bi pokušali razumjeti, a neki od njih

to ni ne žele. A oni koji razumiju i žele razumjeti su u manjini. =/

Gledaj, stara, nije da ja ne uviđam i vjerojatno ima ljudi, podosta, koji slično misle. Ali, i sama si navela ranije što je kod

problem: ili nismo autani, ili smo napola, ili imamo problema s obitelji, ili nemamo takve porive za društvenom promjenom,

ili nešto deseto. I naravno da se na tom mjestu nađu pojedinci koji možda i nisu najkompetentniji za povlačenje poteza

koji se tiču svih nas. Koji su previše u svojim kutijama, koji su preekstremni, i konačno, koji nas ne predstavljaju. S

druge strane, uvijek postoje i rijetki izuzeci, ali kao da su trenutno u manjini, ili da je njihov autoritet nedostatan

trenutno. I šta sad? Ne znam, stvarno.

Dobar clanak Djurdje Knezevic:
http://www.zamirzine.net/spip.php?article11390" onclick="window.open(this.href);return false;
Stvarno. Big like za stručno napisan tekst. Sažela je sve ono što sam vjerojatno instinktivno osjetila i osjećam

na sam video (veliko NE)- i trančira :folko: velike misli i zamisli na dijelove. Ups, jel to bila autohomofobija? Ne to je

samo naš razum, ti narcisoidna pašteto. Joooj. :pljuval:
Last edited by Vox Feminae on 14 Jun 2012, 08:29, edited 1 time in total.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

Ajoj, meni su stvarno prestroge ocjene tog spota. Hajte, molim vas, pa tako su i Tom i Džeri žešće nasilje, mećehe šalju lovce da vade srce njihovim pastorkama jer im je ogledalo reklo da su ljepše od njih, vještice hrane djecu slatkišima da ih mogu skuvati i pojesti... Horor.

Mislim, jasno mi je da ja govorim iz neke pozicije na koju ne utiče promotivni spot bez obzira kakav je pa nisam osjetljiva, i mogu da shvatim da ljudima ne odgovara da ih neko tako predstavlja i da se bune protiv toga, sasvim je ok, ali da je baš toliko strašan, pa baš i nije.
Vox Feminae
penzionerka
penzionerka
Posts: 4493
Joined: 16 Feb 2010, 20:08

Re: Pride 2012

Post by Vox Feminae »

fireandice wrote: Mislim, jasno mi je da ja govorim iz neke pozicije na koju ne utiče promotivni spot bez obzira kakav je pa nisam osjetljiva, i mogu da shvatim da ljudima ne odgovara da ih neko tako predstavlja i da se bune protiv toga, sasvim je ok, ali da je baš toliko strašan, pa baš i nije.
Stvar je u tome da je primarna uloga spota senzibilizacija javnosti te pozivanje na sudjelovanje u borbi za

osnovna ljudska prava.

Možeš li reći da je ovaj spot polučio taj efekt?

Kakav efekt je polučio?

Aha.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

Pa vidi, svako vidi ono što želi da vidi. (Ja sam vidjela spaljivanje rodnih stereotipa.) To što je mala zaždila neke lutke ne bi bilo uopšte toliko "strašno" (uporediti sa primjerima gore) da ne pripada porodici sa transrodnim roditeljem. Dobro vam je došao kao indikator koliko je zapravo homofobična i transfobična okolina, kad toliko opreznosti zahtijeva, jer se cijela pažnja prebacila samo na jedan dio spota, sa najnegativnijim mogućim tumačenjem istog.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Pride 2012

Post by dalloway »

fireandice wrote:Pa vidi, svako vidi ono što želi da vidi. (Ja sam vidjela spaljivanje rodnih stereotipa.) To što je mala zaždila neke lutke ne bi bilo uopšte toliko "strašno" (uporediti sa primjerima gore) da ne pripada porodici sa transrodnim roditeljem. Dobro vam je došao kao indikator koliko je zapravo homofobična i transfobična okolina, kad toliko opreznosti zahtijeva, jer se cijela pažnja prebacila samo na jedan dio spota, sa najnegativnijim mogućim tumačenjem istog.
ali nije poanta i akcent na tom što ti/mi vidimo,već upravo ta homobona/transfobična sredina...nama niti ne treba razjašnjavati pojmove transrodnosti etc.
a u današanje vrijeme kad su oči javnosti i društva uprte u djecu i njihova prava i zaštitu itekako se trebalo razmisliti o načinu na koji će se spot napraviti.
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Pride 2012

Post by laura »

dalloway wrote:
fireandice wrote:Pa vidi, svako vidi ono što želi da vidi. (Ja sam vidjela spaljivanje rodnih stereotipa.) To što je mala zaždila neke lutke ne bi bilo uopšte toliko "strašno" (uporediti sa primjerima gore) da ne pripada porodici sa transrodnim roditeljem. Dobro vam je došao kao indikator koliko je zapravo homofobična i transfobična okolina, kad toliko opreznosti zahtijeva, jer se cijela pažnja prebacila samo na jedan dio spota, sa najnegativnijim mogućim tumačenjem istog.
ali nije poanta i akcent na tom što ti/mi vidimo,već upravo ta homobona/transfobična sredina...nama niti ne treba razjašnjavati pojmove transrodnosti etc.
a u današanje vrijeme kad su oči javnosti i društva uprte u djecu i njihova prava i zaštitu itekako se trebalo razmisliti o načinu na koji će se spot napraviti.
Da, upravo se i radi o tome da svatko vidi ono sto zeli da vidi. Ako imas jednu prosjecnu obitelj, covjeka, zenu, koja ne razmislja uopce o homoseksualnosti, i nema neki odredjeni stav nego je na granici da temeljem medijskih napisa pocme razmisljati o tome i razvijati nekakav stav, u tom slucaju treba svakako ici blazim nacinom nego sto je prikazan u ovom spotu, jer njima prvenstveno treba doprijeti do svijesti da ono sto smo mi nije nesto iz trece dimenzije, vec da smo obicni ljudi koji traze obicna prava.
Tek kada to u njihovoj svijesti postane nesto normalno i prihvatljivo, onda se moze razmisljati o spaljivanju rodnih stereotipa i slicnom iskazivanju ravnopravnosti, a to je jos daleka buducnost. Simbolicno paljenje muskarca i zene u njihovoj svijesti moze samo stvoriti krivu percepciju da mi zelimo svijet okrenuti naglavacke i zapravo srusiti pojam obitelji kao necega trajnog i stabilnog, umjesto da shvate da obitelj ne mora nuzno biti "mama", "tata" i "dijete".
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

Pa da, ok, ali ja mislim da se i nisam baš uhvatila ideje da baš treba da vam bude takav promotivni spot i bar par puta naznačila poziciju posmatranja i da je meni razumljiv takav vaš pogled i stav.
Last edited by fireandice on 14 Jun 2012, 13:42, edited 1 time in total.
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Pride 2012

Post by laura »

Je naznacila si, ja samo iskazujem svoje misljenje u vezi poruke koju odasiljemo "svi zajedno", koja u ocima mase nije pojedinacni ili stav neke manje grupacije ljudi, a sto mi svi znamo da je.
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

To je ok je što se mene tiče.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

fireandice wrote:Pa da, ok, ali ja mislim da se i nisam baš uhvatila ideje da baš treba da vam bude takav promotivni spot i bar par puta naznačila poziciju posmatranja i da je meni razumljiv takav vaš pogled i stav.
Govorimo iz razlicitih kuteva fire....

Polazisna tocka s koje ja razmisljam je sljedeca:

ST-pride 2011 - 150 ljudi i kamenje u glavu - posljedica: svekolika javnost je stala u OSUDU nasilja i zahvaljujuci tome ZG pride (tjedan dana kasnije 4000 ucesnika sa 5-6 politicara (ne iz vlasti), duznosnicima vladinih ureda za ravnopravnost, manjine, pravobraniteljica za RS i sl, puno javnih radnika - sveopca podrska)

ST Pride 2012 - ogroman otpor desnih snaga ukljucujuci i vlast grada Splita, velika polarizacija drustva u kojoj su se ocitovale jake snage podrske LGBT populaciji iz same drzavne vlasti, medija, javnih osoba - 800-900 ucesnika (5 ministara, mnogi poznati - novinari, profesori, glazbenici, politicari, mnogi hetero Splicani - najava zakona o registriranom partnerstvu + 300 ucesnika marsa podrske u Rijeci, pozitivno ozracje u medijima i potpuna drzavna kontrola ekstremista i homofoba - pride bez ijednog izgreda.

U takvim okolnostima se toj i takvoj drustvenoj podrsci ne smije zabadati prst u oko ljudima koji te podrzavaju - jer ce se oni naprosto okrenuti i otici, a samim tim homofobi i nasilnici ce podici glavu i napasti jos zesce.

To je situacija koju vi u BG nemate.

Ovaj spot treba promatrati iz pozicije njegove funkcionalne uloge - tj okolnosti u kojima je objavljen:
Medijski uradak (kampanja / spot / PR) za najavu Pride-a treba ispunjavati odredjene uvjete:
Postaviti cilj i osmisliti nacin da se taj cilj postigne.
Predvidjeti sve reakcije i sve parametre utjecaja na aktivnost (u ovom slucaju pride).
Predvidjeti negativne posljedice i nastojati ih izbjeci.

Cilj svakog Pridea bi trebao biti sto veci broj ucesnika jer to znaci vece senzibiliziranje drustva.
Pride koji sacinjava nekoliko tisuca ljudi na koji dolazi daleko veci broj heteroseksualaca nego predstavnika LGBTIQ osoba nije najsretnije mjesto za dekonstrukciju heteronormativnosti jer time zadires u dekonstrukciju NJIHOVIH zivota.
To nije nesto zbog cega oni dolaze na Pride.
A bez nijh nema mogucnosti da ostvarimo svoja prava.
Glupo je udarati djonom ljude koji te podrzavaju i koji se bore za tvoja prava.
Ovaj spot njie prezentiran u programu Queer Zagreb festivala gdje je slobodna interpretacija stvar impresije, gdje autor moze misliti jedno a svaki gledatelj drugo.
Prezentiran je kao najava za Pride, sljedeći nakon proslogodisnjeg od 4000 ljudi, a Pride je prvenstveno POLITICKI skup i na njemu je nuzna jasna i precizna politicka poruka koja ne smije ostaviti prostora za razne i razlicite interpretacije.

Negativna reakcija u medijima i javnosti koja je uslijedila nakon spota, te njegovo povlačenje jasno pokazuje da je spot potpuni promašaj u okviru konteksta u kojem je objavljen.
I to je jedino relevantno za pricu.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

Jos samo da dodam radi boljeg razumjevanja fireandice:

Tvoj kut gledanja je razumljiv u kontekstu pozicije u kojoj se nalazi vase drustvo.
Vi kao zajednica do sada skoro da nista niste ni postigli u javnom i drustvenom smislu u Srbiji pa nemate sta niti izgubiti.
U takvoj situaciji ekstremnije metode (dijete koje spaljuje lutke je prilicno ekstremna vizualizacija) i negativne reakcije ne mogu uzrokovati vecu stetu. Kad nista nemas nemas sta izgubiti.

U Hrvatskoj se zadnjih godinu - dvije - tri postiglo dosta toga sto je konacno dovelo do kapitaliziranja zahtjeva za brakom. Dva pride-a godisnje, nekoliko tisuca ucesnika, prilicno velika podrska javnosti.
S tim postignucima se ne bi trebalo igrati, niti bi ih trebalo dovoditi u pitanje nepromisljenim akcijama.

To uzrokuje glavnu razliku izmedju tvoga i naseg stajalista

P.S. osim sto bih se i ja, kao zena koja ima iskustvo majcinstva opako zabrinula za psihicko zdravlje svoga djeteta kada bih skontala da ona ima ovakve snove nakon kojih se budi sretna. Ta scena ukazuje na potpuno nepoznavanje djecje psihe, i uopce obiteljskog zivota u koji su ukljucena i djeca. U tom smislu zadnja recenica iz clanka Djurdje Knezevic je potpuno realna
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

Dobro. U pravu si.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

fireandice wrote:Dobro. U pravu si.
:(( ja se naostrila konacno na balkonu na aktivisticku raspravu, a ona odustala :patnja:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Pride 2012

Post by Bubble »

Gdje ja mogu vidjeti taj filmic o kojem pricate?
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Pride 2012

Post by laura »

Pa imas ga u ovoj temi, stara ga je ostavila
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Pride 2012

Post by Bubble »

Uklonjen je :nezna:
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Pride 2012

Post by fireandice »

ow wrote:
fireandice wrote:Dobro. U pravu si.
:(( ja se naostrila konacno na balkonu na aktivisticku raspravu, a ona odustala :patnja:
Pa ja ne znam što si se ti naoštrila kad sam se ja tačno post iznad tvog prvog složila sa onim što je laura napisala, što je za mene već značilo kraj objašnjavanja.
Vox Feminae
penzionerka
penzionerka
Posts: 4493
Joined: 16 Feb 2010, 20:08

Re: Pride 2012

Post by Vox Feminae »

ow wrote:
fireandice wrote:Dobro. U pravu si.
:(( ja se naostrila konacno na balkonu na aktivisticku raspravu, a ona odustala :patnja:
Više sreće drugi put :hihi:

Uostalom, nije samo do FI. Sve smo se nekako složile, manje više, uz isto. Ali na Crolu imamo potencijala. :hihi:
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Pride 2012

Post by laura »

Vox Feminae wrote: Ali na Crolu imamo potencijala. :hihi: [/size]
kakvog potencijala? obrazuj nas ;)
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
Vox Feminae
penzionerka
penzionerka
Posts: 4493
Joined: 16 Feb 2010, 20:08

Re: Pride 2012

Post by Vox Feminae »

Za burnu aktivističku raspravu. :hihi:

Šalim se. Čak ni tamo. :cer:

Nego. Jel ima kakvih novosti od Pride OO?
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Pride 2012

Post by laura »

Vox Feminae wrote:Za burnu aktivističku raspravu. :hihi:

Šalim se. Čak ni tamo. :cer:

pa da :cer:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

Vox Feminae wrote:Uostalom, nije samo do FI. Sve smo se nekako složile, manje više, uz isto. Ali na Crolu imamo potencijala. :hihi: [/size]
A da zamolim adm1 da odbanira popaja? :nau:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Pride 2012

Post by natasa »

ow wrote:Vi kao zajednica do sada skoro da nista niste ni postigli u javnom i drustvenom smislu u Srbiji pa nemate sta niti izgubiti.
U takvoj situaciji ekstremnije metode (dijete koje spaljuje lutke je prilicno ekstremna vizualizacija) i negativne reakcije ne mogu uzrokovati vecu stetu. Kad nista nemas nemas sta izgubiti.
Uvek ima sta da se izgubi.
Prosle godine je devojka koja je nosila majcu sa obelezjima gay zajednice napadnuta nozem od strane klinca od 17 godina i tom prilikom skoro da je osakacena, cak ju je i Dacic, koji je desetak dana pre toga zabranio Pride, posetio u bolnici.
Zaista ne mogu da prihvatim misljenje da ekstremnije metode mogu bez vece stete biti primenjene u Srbiji.
Fireandici se spot dopao, protumacila ga je na sebi svojstven nacin i mozemo se sa njom sloziti ili ne - ali njoj se svideo i preporucuje ga - svima.
Ako o spotu, samom po sebi (bez politicke konotacije), imam negativno misljenje, imam li pravo na rezon da kod drugih ne bi napravio vecu stetu.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

ako sam te dobro shvatila da politicka konotacija ukljucuje povezivanje djela sa odredjenim dogadjajem, onda bez politicke konotacije dojam koji film ostavlja i razlicite interpretacije tih dojmova ostaju u osobnoj sferi a svoj utjecaj, u sirem drustvenom smislu, ostavljaju iskljucivo na relacijama gledatelj - film, gledatelj - autor.
U toj situaciji postojanje filma, ne samo da nije negativno, vec ima vrlo jaku pozitivnu ulogu pomicanja granica i osvajanja novih prostora drustvene svijesti.

Nekom bi se svidio - nekom ne bi, ali nitko se ne bi nasao u situaciji da se njega izravno povezuje s djelom koje ne podrzava i koje mu se ne svidja.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Pride 2012

Post by ow »

E sad, sto se metoda aktivistickog djelovanja u Srbiji tice - to je usko vezano i izravno ovisi o ukupnoj politickoj situaciji.
Ali:
Dacic je onda (kad je bio taj slucaj) bio ministar policije?
Da li je lik koji ju je izbo - pronadjen, optuzen, osudjen?
Ako je ovo zadnje - koliko je dobio?

To su sve na neki nacin "sitnice" koje su vrlo bitne u daljnjem pozicioniranju odnosa drzave prema LGBTIQ popilaciji.
Ako je Dacic bio u bolnici kod cure - a taj koji je osakatio i dalje slobodno baulja okolo s nozem, onda nikakve koristi od toga posjeta.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Post Reply