Opraštanje

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

Hmmm,ne znam,možda postoje neke metode kojom brišu sjećanja,dobra i ružna..
Sjećanja se mogu potisnuti,ali ne i zaboraviti,zato je lakše pomiriti se s tim :daa:
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

ne zaboraviti vec jednostavno prihvatiti cinjenicu da takva osoba ne treba biti dio tvoga zivota i s tim biti OK.
Racionalizirati razloge i odgovoriti na pitanje - zelim li takvu osobu u svojoj blizini....
Onda ti je jasno da ne zelis i emocije nestanu
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

svew drugo je nelogicno - oprostiti a ne zaboraviti.
Dakle ako ti oprostim znaci da ti ne zamjeram a koji je onda razlog zasto te ne zelim vidjeti?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Mislim da oprastanje nema nikakvog smisla kada se odvija bez znanja i ucesca osobe kojoj se nesto oprasta.

Prvi uvjet je da ta osoba postane svjesna svoga "grijeha" (sto je vazno i u crkvenom poimanju oprosta), da osjeti kajanje za to sto je ucinila kao i zelju da to vise ne ponovi.
Tj, ako osoba koja nam je ucinila nesto sto joj zamjeramo prodje svojevrsnu katarzu i prizna svoju gresku oprost ima nekog smisla.

U protivnom pozivanje na oprost je cisto zavaravanje koje ljudima sluzi da umire samo svoju savjest a za sobom ne povlaci nista vise osim laznog uljuljkivanja u poimanje sebe kao ne znam kako savrsene i smaosvjesne osobe.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Opraštanje

Post by laura »

ow wrote:Mislim da oprastanje nema nikakvog smisla kada se odvija bez znanja i ucesca osobe kojoj se nesto oprasta.

Prvi uvjet je da ta osoba postane svjesna svoga "grijeha" (sto je vazno i u crkvenom poimanju oprosta), da osjeti kajanje za to sto je ucinila kao i zelju da to vise ne ponovi.
Tj, ako osoba koja nam je ucinila nesto sto joj zamjeramo prodje svojevrsnu katarzu i prizna svoju gresku oprost ima nekog smisla.

U protivnom pozivanje na oprost je cisto zavaravanje koje ljudima sluzi da umire samo svoju savjest a za sobom ne povlaci nista vise osim laznog uljuljkivanja u poimanje sebe kao ne znam kako savrsene i smaosvjesne osobe.
To sve stoji, u potpunosti. Jedino sta je u svemu tome poanta da te dvije strane cesto ne sagledavaju taj "grijeh"
iz istoga kuta, tj svaka od njih "vidi" grijehe one druge strane, svoje ako vidi, vidi ih iz druge perspektive, i tome
onda nema kraja, to se moze rijesiti samo mirnim razgovorom koji bi uslijedio nakon sta se bura stisa, zeljom da se
saslusa druga strana bez prekidanja, i da se mirno okonca rat. To ne znaci nuzno da ce svatko svakome priznati da
je bio u pravu, to ne znaci ni da cemo sada biti na istoj valnoj duzini, to znaci samo mir.
Tim cinom lakse se iza sebe ostavlja taj dio zivota, i lakse ga se prisjeca, bez gorcine i praznine.
To je naravno krasna teorija, praksa je u vecini slucajeva drugacija
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Nije li onda jednostavnije prihvatiti da su razlicitosti koje su dovele do takvog stanja toliko velike da nema potrebe ni koristi niti od oprosta niti od razgovora.

Prihvatiti sve kao rezultat pogresnog odabira, prvenstveno svoga, i krenuti dalje bez ikakvih emocija (kako pozitivnih tako i negativnih).
U situacijama kada se razgovorom ne moze doci do nekog rjesenja koje bi zadovoljilo obje strane je ocito da se radi o pogresnim osobama koje u principu nisu ni trebale imati blizi odnos sto znaci da je sam odnos bio pogreska, bilo kakvo forsiranje oprosta ili nastavka odnosa je samo podilazenje svojoj slabosti (egu) da se suocimo sa realnoscu pogresnog odabira ili gubitka.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Opraštanje

Post by zujalica »

ow wrote:, bilo kakvo forsiranje oprosta ili nastavka odnosa je samo podilazenje svojoj slabosti (egu) da se suocimo sa realnoscu pogresnog odabira ili gubitka.
Laura ti je već odgovorila:
laura wrote: da se
saslusa druga strana bez prekidanja, i da se mirno okonca rat. To ne znaci nuzno da ce svatko svakome priznati da
je bio u pravu, to ne znaci ni da cemo sada biti na istoj valnoj duzini, to znaci samo mir.
Tim cinom lakse se iza sebe ostavlja taj dio zivota, i lakse ga se prisjeca, bez gorcine i praznine.
Nakon tog nastavka odnosa niti ne treba biti.
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

koji je onda upce smisao oprosta?
kada nestanu emocije - nestane gorcina i praznina, prema tome oprost za to uopce nije nuzan.
A emocije ce nestati ako se pravilno procesuira cijeli dogadjaj i realno sagleda osoba i uvjeti pod kojim je dogadjaj nastao.
Drugim rijecima ako netko napravi nesto sto je mene toliko povrijedilo da sam psremna prekinuti odnos, takav razgovor u kojem se nista nece rijesiti moze samo produbiti jaz i stvoriti nove frustracije i otvoriti prostor za novi sukob.
Tipican primjer za to su hrvatsko-srpski odnosi unutar kojih tako lako zna izbiti sukob ukoliko se ne sloze oko nekih baanalnih dogadjanja koja razlicite strane razliscito sagledavaju.
Nema pomirenja bez prihvacanja odgovornosti, a oprost bez toga nema nikakvog smisla.
Sve drugo je laznjak, mazanje ociju - svojih prvenstveno.

ta varijanata oprosta o kojoj ti zujo pricas je glupost jer koliko god ti nekome osobno oprastala ne mozes izbaciti gorcinu dokle god si svjesna da druga osoba nije ni svjesna sto ti je u biti ucinila.

Uostalom ni Crkva ne daje oprost bez spoznaje i kajanja one osobe kjojoj se oprost treba dati.

Osnov za oprost je u stvari preuzimanje odgovornosti za nesto i kajanje te osobe kojoj se bilo sta treba oprostiti.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Opraštanje

Post by fireandice »

Opraštanje ima svoj prag, kao i skoro sve ostalo.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Opraštanje

Post by fireandice »

ow wrote:koji je onda upce smisao oprosta?
Ok, trebamo li nešto oprostiti nekome? Postupak koji nas je naljutio, rastužio, izazvao emociju mržnje, bijesa...? Sve su to neprijatna osjećanja, prije svega osobi čija su. Opraštanje je u neku ruku postizanje ravnodušnosti prema tom postupku, a ona je podnošljivija psihički od navedenih emocija. Naravno, ne znači da se opraštanjem mijenja loš položaj učinjenog postupka u vredonosnom sistemu osobe, niti da je osoba kojoj je oprošten takav postupak oslobođena od njega samoga.
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

fireandice wrote:Opraštanje je u neku ruku postizanje ravnodušnosti ...
Mislim da se ravnodusnost moze postići i bez oprastanja. Ja nisam oprostila al sam totalno ravnodušna. Ne osjecam ni ljutnju, ni mrznju, cak me nije ni briga dal je shvaćeno što je napravljeno. Mogu i pozdraviti na cesti totalno mirno i ravnodusno bez emocija. To je jednostavno iza mene, al nisam oprostila.
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

fireandice wrote:Opraštanje ima svoj prag, kao i skoro sve ostalo.

Ne slažem se.Opraštanje izlazi iz i po Ljubavi i tada je bezgranično i ne postoje pragovi.
Ako postoje tada to nije opraštanje i tada to nije Ljubav.
Opraštanje je kao skok u transcedentnu dimenziju gdje je sve moguće i sve stvarno u onoj mjeri koliko mi to same vjerujemo.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

Opraštanje.
Tako je teško oprostiti ali istovremeno to je i oslobođujuće za nas same.
Što je to što je tako teško za objasniti?
Mislim da je najveći problem da većina ljudi misli da opraštanje znači da je sve zaboravljeno i da će se sve vratiti na staro.Biblijska definicija opraštanja je za većinu nas nepojmljiva.
Kako zaboraviti ono što se ne može zaboraviti?Kako zaboraviti nezaboravno?Ali da bi uživali i osjetili ćari opraštanja upravo to moramo učiniti ali i ne trebamo ići odmah tako daleko.
Sve što u početku moramo učiniti jest da krenemo dalje i da "otpustimo"stare rane.Mi ne trebamo zaboraviti što nam je učinjeno.Ono što je loše-je loše.Mi ne moramo pozvati osobu koja nas je povrijedila nazad u druženje.Ono što moramo je dopustiti sebi samima da pustimo sve negativne emocije vezane za tu osobu koja nas je povrijedila/ne mora to biti mržnja/.Sve dok zadržavamo bol mi biramo da dopuštamo da prošla djela/djela iz prošlosti i dalje nas povrijeđuju.Tako isto možemo to i ne dopuštati više.Mislim da je to definicija opraštanja za sve ljude koji se ne osjećaju "svecima".
Pročitala sam jednom da nešto možemo učiniti uvijek/dovoljna je naša želja da otpustimo našu bol i tada će započeti obnova našeg života.

Načinimo listu onih osoba koje su nas povrijedile i napišimo način na koji su nas povrijedile:
Recimo:
R.me povrijedila na način da me omalovažava...itd
Tada sjednimo na osamljeno mjesto gdje nas nitko neće smetati i razmišljajmo intenzivno o svakoj pojedinačnoj bolnoj situaciji.Razmišljajmo u detalje,dozvolimo sebi da ponovo osjetimo "onu staru" bol.
Stavimo se tada u položaj te druge osobe koja nas je povrijedila.Što mislimo zbog čega je Ona to učinila?Da li je bila zlostavljana ili omalovažavana u djetinjstvu?Da li boluje od neke bolesti?Koji strahovi i nesigurnosti motiviraju njezino ponašanje?
Tada razmišljajmo o njoj kao o osobi koja krade našu osobnu životnu energiju,krade ili se hrani njome..
Da li nas to čini ljutima,bijesnima..?
Da li želimo to zaustaviti?
I na kraju izgovorimo ovo toj osobi koja nas je povrijedila kao da sjedi nasuprot nas/ili stoji nebitno:
Recimo:
R./ime osobe koja nas je povrijedila/,sada razumijem zašto si to učinila i žao mi je da si Ti bila toliko ispunjena bolom da si to morala prenijeti na mene,da si mi oduzimala životnu energiju jer ju sama nisi imala.ovome trenutku odlučujem odbiti da me više povrijeđuješ,da od mene oduzimaš nešto što je moje vlastito.Ja odlučujem otpustiti svu bol koji si mi nanijela zbog mojeg vlastitog dobra.Ja procjenjujem da sam ja dragocjena samoj sebi i da imam pravo biti oslobođena od Tvoga zlostavljanja.
Odlučujem oduzeti Ti moju osobnu energiju da bi me ona izliječila od rana koje si mi nanijela.Svjesna sam da otpuštanje bola neće umanjiti bol ni zaboravljanje ali zbog sebe same ja sam to dužna učiniti.
U ovom trenutku sam svjesna svih svojih osjećaja i znam njihove krivce.
Sada sam slobodna krenuti dalje.
Ja u
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Opraštanje

Post by ow »

Srž Isusova stava i Božjeg oprosta je spoznaja griješnika o grijehu i iskreno pokajanje.
Bez toga nema oprosta u Katiličkoj a i Pravoslavnoj Crkvi.
Ako se već pozivamo na Boga, onda se ta povezanost oprosta i pokajanja ne može izbjeći.

Oprost uopce nema smisla ako ga osoba koja je prema nama gresna - ne zatrazi i ako se iskreno ne pokaje.

Negativni osjecaji, mrznja, zelja za osvetom i sl nemaju veze sa oprostom. Imaju veze sa emocijama koje prema toj osobi jos uvijek imamo. Kada se emocije razgrade i nestanu nestat ce i ti negativni repovi - osim ako se ne radi o patologiji koja ne dopusti negativnim emocijama da ishlape.

naravno, moze se oprastati a da nas nikad nitko nije nista pitao niti se pokajao, moze se i ne zamjeriti nesto sto bi taj sigurno zamjerio - al to su sve razlike koje ne mogu biti default za sve ljude.
Pitanje je samo koliko je to u stvari doista iskreno a koliko poza iza koje ostaje daleko veca mrznja nego kod mene kod koje postoje situacije koje ne oprastam.
I koliko je samo oprastanje, ukoliko se radi o osobi koju jako volimo, slabost da se izvucemo iz nekih odnosa u kojima smo nesretni...
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

ow wrote:Srž Isusova stava i Božjeg oprosta je spoznaja griješnika o grijehu i iskreno pokajanje.
Bez toga nema oprosta u Katiličkoj a i Pravoslavnoj Crkvi.
Ako se već pozivamo na Boga, onda se ta povezanost oprosta i pokajanja ne može izbjeći.

Oprost uopce nema smisla ako ga osoba koja je prema nama gresna - ne zatrazi i ako se iskreno ne pokaje.

Negativni osjecaji, mrznja, zelja za osvetom i sl nemaju veze sa oprostom. Imaju veze sa emocijama koje prema toj osobi jos uvijek imamo. Kada se emocije razgrade i nestanu nestat ce i ti negativni repovi - osim ako se ne radi o patologiji koja ne dopusti negativnim emocijama da ishlape.

naravno, moze se oprastati a da nas nikad nitko nije nista pitao niti se pokajao, moze se i ne zamjeriti nesto sto bi taj sigurno zamjerio - al to su sve razlike koje ne mogu biti default za sve ljude.
Pitanje je samo koliko je to u stvari doista iskreno a koliko poza iza koje ostaje daleko veca mrznja nego kod mene kod koje postoje situacije koje ne oprastam.
I koliko je samo oprastanje, ukoliko se radi o osobi koju jako volimo, slabost da se izvucemo iz nekih odnosa u kojima smo nesretni...


Hm..pa kada nas netko traži a pogotovo moli za oprost-mislim da je lako oprostiti.
Oprostiti treba i kada nas se ne traži,zbog nas samih,zbog mira u nama,zbog nastavka života,zbog svega lijepoga što nas čeka u budućnosti.
Ow,ja sam uopćeno pisala o opraštanju;da li si to shvatila?
I nije točno da emocije naše nemaju veze sa opraštanjem.Dokaz je taj da se osjećamo loše sve dok ne oprostimo,barem se potrudimo oprostiti.
U prošlom odgovoru nisam govorila o Božjem načinu opraštanja jer iskreno ja sam samo mala ja-nesavršena,osjećam da ne znam božanski opraštati.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Opraštanje

Post by fireandice »

milenanik3 wrote:
fireandice wrote:Opraštanje ima svoj prag, kao i skoro sve ostalo.

Ne slažem se.Opraštanje izlazi iz i po Ljubavi i tada je bezgranično i ne postoje pragovi.
Ako postoje tada to nije opraštanje i tada to nije Ljubav.
To što si ti napisala se zove bezuslovna ljubav zapravo ;) koja i nije baš dobra, ni po onoga koji je osjeća, ni po onoga kome je namijenjena.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Opraštanje

Post by fireandice »

ow wrote: Oprost uopce nema smisla ako ga osoba koja je prema nama gresna - ne zatrazi i ako se iskreno ne pokaje.
Naravno da ima smisla, oprost donosi olakšanje prije svega osobi koja je oprostila, a drugoj osobi i može i ne mora, zavisi kako ona vrednuje konkretan postupak koji je učinila.
ow wrote: Negativni osjecaji, mrznja, zelja za osvetom i sl nemaju veze sa oprostom.
Negativne emocije nisu povezane nekom specijalnom vezom sa oprostom, njihovo gašenje je zapravo oprost, samo što toga ljudio često nisu svjesni, pa pod oprostom podrazumijevaju samo ono "kad me zamoli za oprost, ja izanaliziram sve to i vidim da li mogu ili ne, pa ako da onda sam oprostio/la". Pri tome treba imati na umu da su emocije i pamćenje razdvojene psihičke funkcije. Još uvijek postoji sjećanje na taj postupak, ali prisjećanje ne izaziva neprijatne emocije.
ow wrote: Imaju veze sa emocijama koje prema toj osobi jos uvijek imamo. Kada se emocije razgrade i nestanu nestat ce i ti negativni repovi - osim ako se ne radi o patologiji koja ne dopusti negativnim emocijama da ishlape.
Nisi konkretno navela koje emocije još uvijek postoje prema toj osobi. Ako misliš na emocije ljubavi, dopadanja, onda ne znači da njihov nestanak dovodi i do nestajanja "negativnih repova". Zapravo, veoma je lako da ljubav prema nekoj osobi nestane, a zamijeni se mržnjom.
ow wrote: naravno, moze se oprastati a da nas nikad nitko nije nista pitao niti se pokajao, moze se i ne zamjeriti nesto sto bi taj sigurno zamjerio - al to su sve razlike koje ne mogu biti default za sve ljude.
Slažem se, riječ je o različitom vrednovanju istog postupka, ono što je jedna osoba zamjera, učiniocu može biti sasvim opravdano, ne osjeća krivnju, niti potrebu za oprostom.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Opraštanje

Post by fireandice »

djurdja wrote:
fireandice wrote:Opraštanje je u neku ruku postizanje ravnodušnosti ...
Mislim da se ravnodusnost moze postići i bez oprastanja. Ja nisam oprostila al sam totalno ravnodušna. Ne osjecam ni ljutnju, ni mrznju, cak me nije ni briga dal je shvaćeno što je napravljeno. Mogu i pozdraviti na cesti totalno mirno i ravnodusno bez emocija. To je jednostavno iza mene, al nisam oprostila.
Nisi zaboravila ;) Pamćenje je jedno, emocije su drugo.
A ravnodušnost se uopšteno postiže i ovako i onako, zapravo, najveći dio dana provodimo baš tako - ravnodušno.
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Opraštanje

Post by milenanik3 »

fireandice wrote:
milenanik3 wrote:
fireandice wrote:Opraštanje ima svoj prag, kao i skoro sve ostalo.

Ne slažem se.Opraštanje izlazi iz i po Ljubavi i tada je bezgranično i ne postoje pragovi.
Ako postoje tada to nije opraštanje i tada to nije Ljubav.
To što si ti napisala se zove bezuslovna ljubav zapravo ;) koja i nije baš dobra, ni po onoga koji je osjeća, ni po onoga kome je namijenjena.


Točno.Takva ljubav se zove bezuslovna/bezuvjetna ljubav.I ja osobno samo takvu želim.Ne želim da me se više voli s kojekakvim uvjetima jer uvjeti nisu ljubav.Uvjeti su sebičnost,koristoljublje i sve nešto drugo.Takvu ljubav dajem i takvu želim,tražim.Dosadili su mi kompromisi u životu.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: Opraštanje

Post by djurdja »

fireandice wrote:
djurdja wrote:
fireandice wrote:Opraštanje je u neku ruku postizanje ravnodušnosti ...
Mislim da se ravnodusnost moze postići i bez oprastanja. Ja nisam oprostila al sam totalno ravnodušna. Ne osjecam ni ljutnju, ni mrznju, cak me nije ni briga dal je shvaćeno što je napravljeno. Mogu i pozdraviti na cesti totalno mirno i ravnodusno bez emocija. To je jednostavno iza mene, al nisam oprostila.
Nisi zaboravila ;) Pamćenje je jedno, emocije su drugo.
A ravnodušnost se uopšteno postiže i ovako i onako, zapravo, najveći dio dana provodimo baš tako - ravnodušno.
Uf sad cu se opet ponavljati, kad me vec citiras. Naravno, nisam zaboravila i mislim da nikad ni necu, jer je to bilo nesto, meni stvarno neoprostivo. I kazem - meni - da se ne uhvatite toga i ne pocnete kako se sve u zivotu moze oprostiti. (p.s. drek moze! da prostite na izrazu :raspa: )
No bez obzira sto nisam ni oprostila niti zaboravila - ne strosim energiju na to, niti dopustam da me to truje. Kad vec govoris o emocijama - da, neoprastanje moze za sobom vući mrznju, zelju za osvetom, zelju da se doticnoj osobi dogodi neko zlo... I ne, nikako ne zelim to, niti gajim bilokakvu mrznju, bozesacuvaj. Jednostavno sam ravnodusna i ne zelim vise s tom osobom apsolutno nista. I opet, zivot ide dalje i neke situacije i ljude ostavljamo iza sebe ne osvrcuci se.

A to, da najveci dio dana provodimo ravnodusno - o tome bi se dalo u nekoj posebnoj temi, no ne da mi se sad jer osjecam se ko neka senilna babetina koja stalno melje jedno te isto :basi:
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
michelle
osnovnoskolka
osnovnoskolka
Posts: 49
Joined: 18 May 2011, 20:31

Re: Opraštanje

Post by michelle »

opraštam il ne opraštam po nekoj svojoj procjeni... malo je teško za objasniti, ima neke veze s onime da treba imat smisla taj oprost, nekad je oprostiti više smisleno nego ne oprostiti i obratno... nezz, također ovisi dosta o situaciji i osobi koja je u pitanju... uglavnom, preko zlih namjera teže prelazim, rekla bi čak i nikako... sve ostalo, gluposti, kriva uvjerenja, predrasude, igranje i bla... to mi je nekak razumljivo i to više gledam kao, ne zna drugačije pa ustvari tako nešto ni ne mogu zamjerat... u skladu s tim, također procjenim ima li više smisla ostati u kontaktu s tom osobom kad oprostim ili ne...

također ne mogu ne oprostiti osobi koja se pokajala, koja moli za oprost, koja želi raditi na sebi da ispravi neke nesvjesne anomalije u svojim uvjerenjima i ponašanju ili na posljedicama nekih osobnih ranijih povrjeda koje utječu na njegovu/njezinu nesvjesnost... kad oprostim ovo navedeno, zaboravljam sve loše kaj je bilo i u stanju sam se vratiti na stanje prije povrjede i dat pravu novu šansu, jer inače mi oprost nebi imao smisla... Negdje sam jednom pročitala, da samo neki znaju uživati u blagodatima pravog oprosta... pa se nekako navodim time kad opraštam te stvari
User avatar
sunce
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 529
Joined: 16 Oct 2010, 22:48
Location: Zagreb

Re: Opraštanje

Post by sunce »

Oprastanje je povezano s ocekivanjima. Ako od nekoga nista ne ocekujes i prihvacas ga onkvog kakav je onda mu nemas sto ni oprostiti. Oprostiti ili ne oprostiti mozes samo sebi zato sto si se dovela u neku situaciju. Oprostiti drugome je neka vrsta povlacenja ili kompromisa. A kompromis je za konje.
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Opraštanje

Post by Aryanim »

michelle wrote:uglavnom, preko zlih namjera teže prelazim, rekla bi čak i nikako... sve ostalo, gluposti, kriva uvjerenja, predrasude, igranje i bla... to mi je nekak razumljivo i to više gledam kao, ne zna drugačije pa ustvari tako nešto ni ne mogu zamjerat... u skladu s tim, također procjenim ima li više smisla ostati u kontaktu s tom osobom kad oprostim ili ne...

kad oprostim ovo navedeno, zaboravljam sve loše kaj je bilo i u stanju sam se vratiti na stanje prije povrjede i dat pravu novu šansu, jer inače mi oprost nebi imao smisla...
Dal ima smisla recenica "Oprastam ti, al necu nikad zaboraviti", malo me podsjetilo ovo sto si napisala na to?
po meni bi znacilo da je kao sad sve u redu, al i kao upozorenje, nemoj to vise nikad napravti jer cu se sjetit sta je bilo sad, a onda vise nema oprosta.
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
michelle
osnovnoskolka
osnovnoskolka
Posts: 49
Joined: 18 May 2011, 20:31

Re: Opraštanje

Post by michelle »

namjerno sam razdvojila ta dva paragrafa... ova druga rečenica se ne odnosi na prvi paragraf i njegove razloge, samo na razloge drugog... a to je opet pak stvar osobne procjene...
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Opraštanje

Post by la pittura »

Odnosim se prema oprastanju na ovaj nacin...Ako povrijedim nekog nista mi ne znaci da li ce mi reci *oprastam ti* ukoliko se ja u sebi ne pokajem za taj cin, a ako se pokajem nije mi ni potrebno da mi taj neko prizna oprost jer zaista osjetim olaksanje i smirenost. Na tom drugom je da to procijeni, kroz razgovor, kroz moje ponasanje ili kako god, te da nase buduce odnose formira u odnosu na to. Valjda je tako i u obratnom slucaju, kada bih ja kao trebala oprostiti. Ako se udubim, zapravo nikad nisam imala toliko ozbiljan slucaj u kome se od mene ocekivao neki pravi oprost, ili ga makar nisam bila svjesna, nije mi receno. Svjesna sam i pamtim one u kojima je meni trebalo (i jeste) oprosteno.

Kao i Dj. sklona sam zaboravu i idem dalje. Nisam tip koji se dugo bavi jednom stvari, makar sta to bilo. Nemam ni koncentracije niti zelim svoju energiju trositi u tom pravcu. U zivotu mislim da je zaista sve moguce i da nadzilazi najfantasticnije zamisli. Treba to sve donekle probati pohvatati a vrijeme otice.
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
Post Reply