Jesus

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
alex 2
litlle blue alien
litlle blue alien
Posts: 3182
Joined: 04 Nov 2007, 19:58
Location: Nebo

Post by alex 2 »

Meni se ponekad cini da je isusova zrtva zapravo personifikacija ljudske zelje da se iskupi za lose stvari koje ljudi cine tokom zivota , tako da osjete sve lose na svojoj kozi a onda se kao fenix uzdignu iz pepela i budu bolje osobe :cool:

To je kao kad ti nekog udaras i neshvacas koliko njega to boli , neshvacas sve dok netko ne udari tebe i osjetis bol , a nakon sta osjetis bol mozes shvatit da ne zelis to sebi nit drugome i valjda pocinjes imat vise empatije prema drugim ljudima
Malo blekast primjer ali moze valjda proc :|
:DH:
..

Nije bilo suza , nije bilo iluzija , ostao je krik na usnama i ova pjesma....
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Post by zujalica »

O Isuse Bože,zar je ovu temu otvorila Dodir još prije 6 god?!! :shock:
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

lektira mi je daleko vaznija od vjerskih tekstova. nju pisu stvarni ljudi. a nije li rasprava slobodna interpretacija? ne razmisljam o skrivenom i tekstu medju redovima.
aPstraktno..i nisi me razocarala. sa cime bi me razocarala?
sto je unistenje sebe nego destrukcija, bilo tijela ili duse. izrazito je destruktivno unistiti svojevoljno svoj hram. konstruktivnije bi bilo zivjeti i buditi ljude i davati stalno a ne jednokratno.
ne zelim nista. crkvenjaci su opca rijec za sve koji sire ucenje svoje crkve.
a gore sam navela da grijeh kao grijeh postoji u verbalnom svijetu.
pojam grijeha mi je stran, ne zbog savjesti i morala vec zato sto mi nitko na ovome svijetu nemoze rec ovo je gresno a ovo nije. sirina prihvacanja humanosti svih radnji, koliko god one ogavne bile, nije bas probavljiva vecini. ne dolazi ljudska priroda izvana vec iz covjeka ,a od kuda sve te ogavnosti nego iznutra iz ljudske prirode. nisu od vanzemaljaca. moralnost i savjesnost su rijeci. pitanje osobnog stava prema ljudskoj prirodi i akcijama su druga tema. ovisi o duhovnom i empaticnom nivou.
a licemjerje po pitanju pripadnosti nekoj vjeri. pa jedino bi grci odgovarali. kod njih se sve prihvacalo.
svi ljudi jednako vrijede. nema vrednijih ili vise jednakijih. a ta vrednoca se odnosi i na pitanja grijeha i morala. "pravednik" nije vredniji od "nepravednika". sve sto je zivo, sve sto postoji jednako vrijedi jer je sve isto i ima isto pocelo. za isusa su vjerujem svi bili jednaki ali za njegove sljedbenike i ucenike nisu, jer nisu i nemaju taj kapacitet i zato se ucenje izopacilo. da bi se uvidjela jednakost treba samo prihvacati a za to i ego zgaziti tj postici bezzeljnost a isusovi sljedbenici ZELE biti spaseni..znaci osobni iliti sebicni motiv vjerovanja..

pa ucenje je lako razumljivo a i motiv ako je iskren je jednostavan i lako razumljiv. logika sa ucenjem bas i nema neke veze jer ti nalaze sve sto je suprotno egu. bolja je kako za koga, ali ucenja meditacije su ista vec dugo a originalna ili bar priblizna ucenja isusa i njegovih ucenika nisu na svjetlu dana jer se dugo nakon svega pocelo zapisivati. a svaki put je netko nesto dodao. i u budinom ucenju ima izmjena komercijalne note ali osnova je ista i postoji sloboda nacina ucenja jer je krajnji cilj jedan. i prije svega postuje kapacitete i spremnost i osobnu volju. ne omalovazava nikoga i ne osudjuje nikoga.
okajanje ucinjenoga. ako je iskreno i shvatis i razumijes, i nije okajanje vec promjena i svjesno prihvacanje ucinjenoga, a tesko je biti iskrena prema sebi. bole vlastita sranja najvise kada ih prihvacas.
i navodim ono sto mislim i kako pokusavam zivjeti. i da ne mislis ti ili bilo ko drugi da nekog napadam, ne radim to, neg mi gust se raspravljat s tobom. bez nekih cinicnih ili podlih nakana ili slicno. sto mislim napisem. vjerovatno tako ne izgleda...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

zujalica wrote:O Isuse Bože,zar je ovu temu otvorila Dodir još prije 6 god?!! :shock:
znam da zvuci nevjerovatno, ali dodir je bezvremenska :mrgreen:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

micka wrote:izrazito je destruktivno unistiti svojevoljno svoj hram.
Slažem se, ali kakve to ima veze.. Isus nije napravio samoubojstvo već očitovao Očevu volju..a prihvaćanje smrti kao ishoda neke borbe i samoubojstvo nisu iste stvari.

Osim toga, budizam i kršćanstvo su bitno drugačija učenja. Budizam naučava udaljavanje od svijeta, napuštanje relativnog koje je sinonim za patnju i prolaznost, jer borbom na ovom svijetu ne možeš pobijediti, dok kršćanstvo naučava život u relativnom kako bi se više odražavala Božja volja-dakle, naučava borbu sa grijehom i okretanje Bogu proživljavanjem i teških situacija.
Iz te pozicije, je i Isusov kraj značajan, jer nije pokleknuo pred patnjom i odrekao se Božje volje i nije se udubio u meditaciju i zanemario prolaznost i patnju ovog svijeta. već je sve to proživio na svojoj koži i u negativnim okolnostima nastavio ono što je podučavao tijekom života.


sirina prihvacanja humanosti svih radnji, koliko god one ogavne bile, nije bas probavljiva vecini. ne dolazi ljudska priroda izvana vec iz covjeka ,a od kuda sve te ogavnosti nego iznutra iz ljudske prirode.
Ali ti polaziš od toga kao da je biti čovjek po defaultu nešto sveto, a nije, inače ne bi svjedočili svim s*anjima koje čovjek može napraviti. Što ima humano u otmici i silovanju djeteta?
Ono što je humano, je ono što osoba kojoj je stalo do drugih, radi u svom životu, nije to neka bezrezervna odlika svih ljudi.

moralnost i savjesnost su rijeci.
Kako kome. Ja vjerujem da je individualno kako će osoba očitovati i pritupati određenim stvarima, ali to te stvari (vrline, mane etc) ne čini relativnim i nepostojećim, samo zato jer postoje drugačija tumačenja.

svi ljudi jednako vrijede. nema vrednijih ili vise jednakijih. a ta vrednoca se odnosi i na pitanja grijeha i morala. "pravednik" nije vredniji od "nepravednika".
Ne slažem se s ovim..slažem se da svim ljudima trebaju biti zajamčena ista ‘prava’-tipa pravo na život, slobodu i sl…ali tijekom života, svojim izborima i djelima je itekako moguće spustiti ‘ vrijednost’ svog života na ništicu i omogućiti ukidanje tih prava. Pravednik je vrijedniji od nekog serijskog ubojice, barem ako promatraš kvalitete nečijeg života i ličnosti.. Samo ako relativiziraš stvari i kažeš da su dobre odluke i plemenita djela jednako vrijedna kao i ona loša ili zla, možeš sve ljude svesti na istu vrijednosti (po meni se ista ne dobiva rođenjem već imaš mogućnost sama si ju dati vlastitim izborima). A ako propagiraš jednakost, zapravo obezvrijeđuješ vrline i moralan/plemenit način života naspram nemoralnog.
za isusa su vjerujem svi bili jednaki
Ako je tako, zašto obojici razbojnika na križu nije obećao iste stvari?


okajanje ucinjenoga. ako je iskreno i shvatis i razumijes, i nije okajanje vec promjena i svjesno prihvacanje ucinjenoga,
Pa zašto misliš da okajanje ne podrazumijeva i prihvaćanje vlastitih propusta i djela..
i da ne mislis ti ili bilo ko drugi da nekog napadam, ne radim to, neg mi gust se raspravljat s tobom. bez nekih cinicnih ili podlih nakana ili slicno. sto mislim napisem. vjerovatno tako ne izgleda...
Teško je skužiti što govoriš Lei što meni:), no u svakom slučaju, nisam to pomislila..:)
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

micka wrote:lektira mi je daleko vaznija od vjerskih tekstova. nju pisu stvarni ljudi. a nije li rasprava slobodna interpretacija? ne razmisljam o skrivenom i tekstu medju redovima.
aPstraktno..i nisi me razocarala. sa cime bi me razocarala?
sto je unistenje sebe nego destrukcija, bilo tijela ili duse. izrazito je destruktivno unistiti svojevoljno svoj hram. konstruktivnije bi bilo zivjeti i buditi ljude i davati stalno a ne jednokratno.
ne zelim nista. crkvenjaci su opca rijec za sve koji sire ucenje svoje crkve.
a gore sam navela da grijeh kao grijeh postoji u verbalnom svijetu.
pojam grijeha mi je stran, ne zbog savjesti i morala vec zato sto mi nitko na ovome svijetu nemoze rec ovo je gresno a ovo nije. sirina prihvacanja humanosti svih radnji, koliko god one ogavne bile, nije bas probavljiva vecini. ne dolazi ljudska priroda izvana vec iz covjeka ,a od kuda sve te ogavnosti nego iznutra iz ljudske prirode. nisu od vanzemaljaca. moralnost i savjesnost su rijeci. pitanje osobnog stava prema ljudskoj prirodi i akcijama su druga tema. ovisi o duhovnom i empaticnom nivou.
a licemjerje po pitanju pripadnosti nekoj vjeri. pa jedino bi grci odgovarali. kod njih se sve prihvacalo.
svi ljudi jednako vrijede. nema vrednijih ili vise jednakijih. a ta vrednoca se odnosi i na pitanja grijeha i morala. "pravednik" nije vredniji od "nepravednika". sve sto je zivo, sve sto postoji jednako vrijedi jer je sve isto i ima isto pocelo. za isusa su vjerujem svi bili jednaki ali za njegove sljedbenike i ucenike nisu, jer nisu i nemaju taj kapacitet i zato se ucenje izopacilo. da bi se uvidjela jednakost treba samo prihvacati a za to i ego zgaziti tj postici bezzeljnost a isusovi sljedbenici ZELE biti spaseni..znaci osobni iliti sebicni motiv vjerovanja..

pa ucenje je lako razumljivo a i motiv ako je iskren je jednostavan i lako razumljiv. logika sa ucenjem bas i nema neke veze jer ti nalaze sve sto je suprotno egu. bolja je kako za koga, ali ucenja meditacije su ista vec dugo a originalna ili bar priblizna ucenja isusa i njegovih ucenika nisu na svjetlu dana jer se dugo nakon svega pocelo zapisivati. a svaki put je netko nesto dodao. i u budinom ucenju ima izmjena komercijalne note ali osnova je ista i postoji sloboda nacina ucenja jer je krajnji cilj jedan. i prije svega postuje kapacitete i spremnost i osobnu volju. ne omalovazava nikoga i ne osudjuje nikoga.
okajanje ucinjenoga. ako je iskreno i shvatis i razumijes, i nije okajanje vec promjena i svjesno prihvacanje ucinjenoga, a tesko je biti iskrena prema sebi. bole vlastita sranja najvise kada ih prihvacas.
i navodim ono sto mislim i kako pokusavam zivjeti. i da ne mislis ti ili bilo ko drugi da nekog napadam, ne radim to, neg mi gust se raspravljat s tobom. bez nekih cinicnih ili podlih nakana ili slicno. sto mislim napisem. vjerovatno tako ne izgleda...
1+1=2 osim kad pišeš roman;

Banalna pitanja zahtjevaju vrlo banalne odgovore...
AND AGAIN... TKO ruši svoj hram?? O čemu ti??
I šta vjerske tekstove pišu duhovi možda, a ne ljudi?

I NE VRIJEĐAJ GRKE... MOJA JE MAMA GRKINJA I ZATO FUCK OFF

A DA... JA SAM LICEMJER PO TOJ OSNOVI, DA... TU SI POGODILA...
JESI LI VIDOVITA MOŽDA??

TKO si ti pobogu da sudiš o tome TKO je licemjer, A TKO ne??????

Ili si Bog, a ja sam nešto propustila???

O sorry bože... Bit' ću dobra curica... neću bit' lezba, matere mi...

uffffffff... IDIOTIZAMMMMMMMMMMM
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 17:24, edited 7 times in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

TVOJA INTERPRETACIJI MOG' POSTA je sasvim kriva...
Čitaj onako kako piše... Da sam pretendirala na bilo kakve svećenike, biskupe i pape, navela bih iste... Prema tome... Kad pročitaš zbirku mojih drama (kad je objavim), onda analiziraj, u suprotnome, shvati me bukvalno...

ISUS SEBE NE UNIŠTAVA TIME ŠTO UMIRE...

Smatraš li da bi uništila sebe kad bi voljela nekoga toliko da bi dala život za njega??

Vidiš, Isus samo to radi... Daje život za one koje voli... Za ideju koja više ne visi uu zraku nego postaje realizirana... Za ideal boljeg' čovjeka...

Itekako bi Isus bio sretan da je pošteđen smrtne presude...
Pobogu, zbog čega svi misle da je ono pošto-poto htio umrijeti...

Isusa nije BOG UBIO, nego čovjek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 02:46, edited 3 times in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

i idemo--- ISPONOVA--- kao u filmu--- AND ENTER---

1. TKO (EVO, ZA DODIR- DA JOJ NE BODE OČI) je uopće spominjao crkvenjake i slične kao one koji su nastavili širiti poruku mira, ljubavi, itd.?? Pronađi mi to i dajem ti sve šta poželiš... Rekla sam, "ljudi", ja, ti, on, oni, ono itd., nikakve monopolističke organizacije nisam spominjala;


2. Otkud ti to da se ja izjašnjavam katolikom?? Draga dušo, ja sam samo vjernik, a nekad nisam, nažalost niti to... Štoviše... Ja i vjera smo u vječnom sukobu, i vječnoj borbi... Ali je uvijek negdje tu, dio mene...

3. Koja dogma pobogu?? TKO dogmu izjednačuje s vjerom?? Ja u istu ne vjerujem (dogma je po mom mišljenju sasvim nevažna stvar... skupili se pape i proglasili dogme kao vjerske istine i kao nezabludive... vidiš, meni pape ne znače ništa... on čovjek, ja čovjek, nema razlike, osim po nekom hijerarhijskom stupnju kojeg' opet ne priznajem kao meni vrijednog' ni bitnog');

4. "Slika Božja"- znači poštovati čovjeka u njegovu dostojanstvu; samo da to razjasnim; i da smo upravo po tom dostojanstvu jednaki, budući naravno, ništa osim toga nemamo priliku izjednačiti... neki su uvijek po nečemu jednakiji...

5. Tko može reći što je grijeh?? Pogodi tko? NITKO... Samo tvoja savjest koja te upućuje da radiš dobro... Moralne kvalifikacije grijeha su škakljive i na kraju se uvijek sve svede na ono subjektivno, naravno uzimajući u obzir i učinjeno, znači čin i odgovornost koju isti za sobom povlači, i slobodu učinjenoga, hotimičnost, namjeru i bla bla bla...

6. Isus je bio destruktivan?? Ha?? Naprotiv... Bio je on itekako konstruktivan... Što je konstruktivnije od umiranja u svrhu novog', obnovljenog' života drugoga čovjeka... Naglašavam, onome koji ne vjeruje, ovo je čista pizdarija, kao i nekome da mu netko kaže da je viđen NLO, s tim da ja U IZVANZEMALJCE VJERUJEM!!! Destrukcija je utopija, uništenje... Isusova smrt to nije i za tim ne ide... Ide za izgradnjom novog' čovjeka, nove osobe, nove relacije...


7. To što se tiče Kaptola i homosexualnih osoba... Vjeruj mi... Ne zanima me... Kaptol nije Bog... Haloo, ako je išta iti dio božanskoga, Kaptol nije... To je skupina korumpiranih budaletina koji svaki dan prosiplju toliko idiotarija i besmislica da ti pamet stane... Kaptol je malo zaštićenija politika, ništa više... Nije ni Katolička niti bilo koja Crkva, crkvena zajednica, religija, ili sljedba, itd., Bog... Ništa od ovoga nije...

8. Čitaj onako kako piše, reko' bi ti Vuk Karađić... Ovo ti nije lektira pa da možeš slobodno interpretirati... Ono što sam mislila i navela sam... NEMA skrivenih motiva ni rečenica, iako mi je pisanje hobby i volim apstraktno... Ipak... Moram te razočarati...

Sve gramatičke greške pod kontrolom... :mrgreen: ZAHVALJUJEM DODIR NA UPOZORENJIMA...

I da... Uopće ne smatram da me napadaš... Ne doživljavam ništa od tvojih komentara, Micka, osobno... Ne doživljavam puno nikoga, zapravo... Tako da, ne brini... It's ok...
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 17:45, edited 14 times in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Na ova tri podebljana pitanja mi ODGOVORI...

a OVO DOLE samo pročitaj malo bolje...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

alex 2 wrote:Meni se ponekad cini da je isusova zrtva zapravo personifikacija ljudske zelje da se iskupi za lose stvari koje ljudi cine tokom zivota , tako da osjete sve lose na svojoj kozi a onda se kao fenix uzdignu iz pepela i budu bolje osobe :cool:

To je kao kad ti nekog udaras i neshvacas koliko njega to boli , neshvacas sve dok netko ne udari tebe i osjetis bol , a nakon sta osjetis bol mozes shvatit da ne zelis to sebi nit drugome i valjda pocinjes imat vise empatije prema drugim ljudima
Malo blekast primjer ali moze valjda proc :|
Lip primjer, lex :) Samo što Isus nije personifikacija, nego stvarna osoba... Ali znam da je ovo bilo karikiranje... Ipak... Jaaaaaaako dobro objašnjenje... Uber cool reko' bi netko :mrgreen: :giv5:
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

ko uopce vrijedja grke? :ogle: i kakav je to argument da je tvoja mama grkinja? :pd: i jel ti znas da ko' nije skraceno tko? (stalno mi bode oci) :ogle:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:ko uopce vrijedja grke? :ogle: i kakav je to argument da je tvoja mama grkinja? :pd: i jel ti znas da ko' nije skraceno tko? (stalno mi bode oci) :ogle:
NIJE ARGUMENT...
JASNO MI JE DA SE GRCI NE VRIJEĐAJU NEGO SE IZNOSE PISANE ČINJENICE, NISAM RETARDIRANA...

ZNAM DA KO' NIJE SKRAĆENO OD TKO...

JA SAMO TAKO PIŠEM...

KO' JE OD KAO... TOLIKO BAR ZNAM... ALI... UVIJEK SAM SPREMNA NA PODUKU... NIJE PROBLEM...
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 15:22, edited 3 times in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Micka, znači... Odgovori mi na postavljena pitanja...
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

I OVDJE NIJE RIJEČ O MOJOJ PISMENOSTI I NEPISMENOSTI NEGO O ISUSU...
Last edited by Lea on 19 Dec 2008, 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Nisam nezrela da se svađam...
Kad mi netko bude imao nešto reći za ozbiljno, odgovoriti ću, a da je naravno vezano uz temu.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

Lea25 wrote:
Dodir_Svile wrote:ko uopce vrijedja grke? :ogle: i kakav je to argument da je tvoja mama grkinja? :pd: i jel ti znas da ko' nije skraceno tko? (stalno mi bode oci) :ogle:
NIJE ARGUMENT...
JASNO MI JE DA SE GRCI NE VRIJEÐAJU NEGO SE IZNOSE PISANE ÈINJENICE, NISAM RETARDIRANA...

ZNAM DA KO' NIJE SKRAÆENO OD TKO...

JA SAMO TAKO PIŠEM...

KO' JE OD KAO... TOLIKO BAR ZNAM... ALI... UVIJEK SAM SPREMNA NA PODUKU... NIJE PROBLEM...
nije KO' od KAO, nego je K'O od KAO :ogle: ja to samo napominjem jer mi stalno bode oci. i iskljuci caps lock kad si ljuta. a i kad nisi.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

završen tečaj opismenjavanja. zahvaljujem!
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

nema na cemu. i drugi put. :ogle:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Lea25 wrote:i idemo--- ISPONOVA--- kao u filmu--- AND ENTER---

1. TKO (EVO, ZA DODIR- DA JOJ NE BODE OČI) je uopće spominjao crkvenjake i slične kao one koji su nastavili širiti poruku mira, ljubavi, itd.?? Pronađi mi to i dajem ti sve šta poželiš... Rekla sam, "ljudi", ja, ti, on, oni, ono itd., nikakve monopolističke organizacije nisam spominjala;


2. Otkud ti to da se ja izjašnjavam katolikom?? Draga dušo, ja sam samo vjernik, a nekad nisam, nažalost niti to... Štoviše... Ja i vjera smo u vječnom sukobu, i vječnoj borbi... Ali je uvijek negdje tu, dio mene...

3. Koja dogma pobogu?? TKO dogmu izjednačuje s vjerom?? Ja u istu ne vjerujem (dogma je po mom mišljenju sasvim nevažna stvar... skupili se pape i proglasili dogme kao vjerske istine i kao nezabludive... vidiš, meni pape ne znače ništa... on čovjek, ja čovjek, nema razlike, osim po nekom hijerarhijskom stupnju kojeg' opet ne priznajem kao meni vrijednog' ni bitnog');

4. "Slika Božja"- znači poštovati čovjeka u njegovu dostojanstvu; samo da to razjasnim; i da smo upravo po tom dostojanstvu jednaki, budući naravno, ništa osim toga nemamo priliku izjednačiti... neki su uvijek po nečemu jednakiji...

5. Tko može reći što je grijeh?? Pogodi tko? NITKO... Samo tvoja savjest koja te upućuje da radiš dobro... Moralne kvalifikacije grijeha su škakljive i na kraju se uvijek sve svede na ono subjektivno, naravno uzimajući u obzir i učinjeno, znači čin i odgovornost koju isti za sobom povlači, i slobodu učinjenoga, hotimičnost, namjeru i bla bla bla...

6. Isus je bio destruktivan?? Ha?? Naprotiv... Bio je on itekako konstruktivan... Što je konstruktivnije od umiranja u svrhu novog', obnovljenog' života drugoga čovjeka... Naglašavam, onome koji ne vjeruje, ovo je čista pizdarija, kao i nekome da mu netko kaže da je viđen NLO, s tim da ja U IZVANZEMALJCE VJERUJEM!!! Destrukcija je utopija, uništenje... Isusova smrt to nije i za tim ne ide... Ide za izgradnjom novog' čovjeka, nove osobe, nove relacije...


7. To što se tiče Kaptola i homosexualnih osoba... Vjeruj mi... Ne zanima me... Kaptol nije Bog... Haloo, ako je išta iti dio božanskoga, Kaptol nije... To je skupina korumpiranih budaletina koji svaki dan prosiplju toliko idiotarija i besmislica da ti pamet stane... Kaptol je malo zaštićenija politika, ništa više... Nije ni Katolička niti bilo koja Crkva, crkvena zajednica, religija, ili sljedba, itd., Bog... Ništa od ovoga nije...

8. Čitaj onako kako piše, reko' bi ti Vuk Karađić... Ovo ti nije lektira pa da možeš slobodno interpretirati... Ono što sam mislila i navela sam... NEMA skrivenih motiva ni rečenica, iako mi je pisanje hobby i volim apstraktno... Ipak... Moram te razočarati...

Sve gramatičke greške pod kontrolom... :mrgreen: ZAHVALJUJEM DODIR NA UPOZORENJIMA...

I da... Uopće ne smatram da me napadaš... Ne doživljavam ništa od tvojih komentara, Micka, osobno... Ne doživljavam puno nikoga, zapravo... Tako da, ne brini... It's ok...
ispricavam se sto nis mogla ranije, imam malo puno posla ali eto, da ne ostanem duzna....

misionari u africi i crnci tema

pricas ko ortodoksni katolik i isto toliko zivaca imas.

dogma je uletila. mozda sam se zgubila u zaru rasprave, privezala za stogod...

a br 6. sam odgovorila vec.

i da, ne vredjam grke. jebalo te, volim grke i njihovo slobodno drustvo, a ako smatras da ti vredjam mamu, zao mi je. procitaj bolje, to je kompliment grcima...stoga fuck off!!!

ne inerpretiram tvoj post vec raspravljam i interpretiram sebe.

svako je mrvu licemjer na ovom svijetu, ne brini zbog toga, to je prirodno...a dal sam vidovita.. pa cuj i jesam malo, genetika...
a od kud znas da isus nije unistio sebe? to je hipotetska tvrdnja isto kao i moja. a bas i ne vidim da covjecanstvo ide nabolje, a ponajvise njegovi navodni sljedbenici..
a nisu li svi ljudi na sliku i priliku bozju?? znaci isusa su ubili bogovi.

aj iskuliraj i raspravljaj ne shvacaj sve osobno.
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Andain wrote:
micka wrote:izrazito je destruktivno unistiti svojevoljno svoj hram.
Slažem se, ali kakve to ima veze.. Isus nije napravio samoubojstvo već očitovao Očevu volju..a prihvaćanje smrti kao ishoda neke borbe i samoubojstvo nisu iste stvari.

Osim toga, budizam i kršćanstvo su bitno drugačija učenja. Budizam naučava udaljavanje od svijeta, napuštanje relativnog koje je sinonim za patnju i prolaznost, jer borbom na ovom svijetu ne možeš pobijediti, dok kršćanstvo naučava život u relativnom kako bi se više odražavala Božja volja-dakle, naučava borbu sa grijehom i okretanje Bogu proživljavanjem i teških situacija.
Iz te pozicije, je i Isusov kraj značajan, jer nije pokleknuo pred patnjom i odrekao se Božje volje i nije se udubio u meditaciju i zanemario prolaznost i patnju ovog svijeta. već je sve to proživio na svojoj koži i u negativnim okolnostima nastavio ono što je podučavao tijekom života.


sirina prihvacanja humanosti svih radnji, koliko god one ogavne bile, nije bas probavljiva vecini. ne dolazi ljudska priroda izvana vec iz covjeka ,a od kuda sve te ogavnosti nego iznutra iz ljudske prirode.
Ali ti polaziš od toga kao da je biti čovjek po defaultu nešto sveto, a nije, inače ne bi svjedočili svim s*anjima koje čovjek može napraviti. Što ima humano u otmici i silovanju djeteta?
Ono što je humano, je ono što osoba kojoj je stalo do drugih, radi u svom životu, nije to neka bezrezervna odlika svih ljudi.

moralnost i savjesnost su rijeci.
Kako kome. Ja vjerujem da je individualno kako će osoba očitovati i pritupati određenim stvarima, ali to te stvari (vrline, mane etc) ne čini relativnim i nepostojećim, samo zato jer postoje drugačija tumačenja.

svi ljudi jednako vrijede. nema vrednijih ili vise jednakijih. a ta vrednoca se odnosi i na pitanja grijeha i morala. "pravednik" nije vredniji od "nepravednika".
Ne slažem se s ovim..slažem se da svim ljudima trebaju biti zajamčena ista ‘prava’-tipa pravo na život, slobodu i sl…ali tijekom života, svojim izborima i djelima je itekako moguće spustiti ‘ vrijednost’ svog života na ništicu i omogućiti ukidanje tih prava. Pravednik je vrijedniji od nekog serijskog ubojice, barem ako promatraš kvalitete nečijeg života i ličnosti.. Samo ako relativiziraš stvari i kažeš da su dobre odluke i plemenita djela jednako vrijedna kao i ona loša ili zla, možeš sve ljude svesti na istu vrijednosti (po meni se ista ne dobiva rođenjem već imaš mogućnost sama si ju dati vlastitim izborima). A ako propagiraš jednakost, zapravo obezvrijeđuješ vrline i moralan/plemenit način života naspram nemoralnog.
za isusa su vjerujem svi bili jednaki
Ako je tako, zašto obojici razbojnika na križu nije obećao iste stvari?


okajanje ucinjenoga. ako je iskreno i shvatis i razumijes, i nije okajanje vec promjena i svjesno prihvacanje ucinjenoga,
Pa zašto misliš da okajanje ne podrazumijeva i prihvaćanje vlastitih propusta i djela..
i da ne mislis ti ili bilo ko drugi da nekog napadam, ne radim to, neg mi gust se raspravljat s tobom. bez nekih cinicnih ili podlih nakana ili slicno. sto mislim napisem. vjerovatno tako ne izgleda...
Teško je skužiti što govoriš Lei što meni:), no u svakom slučaju, nisam to pomislila..:)
put budizma i ucenje je razlicito ali obje vjere imaju isti cilj. u budizmu postoji i tiho odradjivanje tudje karme, odnosno preuzimanje na sebe tudjih "grijeha" i oslobadjanje te osobe bez njenog znanja. znaci odradjuje se tudje ali je razlika sto to mogu odraditi svi koji imaju kapacitete i imali su ih kroz stoljeca. znaci postoje i postajalo je vise ljudi koji su dali sebe za ljude. isus je bio jedan a budista je bilo vise.
u samoj praksi ima i svjesnog i usmjerenog davanja energije u svrhu iscjeljivanja, i duhovnog i tjelesnog. isus i buda su jednaki kapaciteti, duhovni ljudi, ali razlicitog ucenja i ispoljavanja ucenja. problem je sto su isosovo ucenje previse puta interpretirali i naucavali ljudi manjeg kalibra, koji nisu dostizali njegov nivo kroz ucenje i meditaciju i nisu mogli osjetiti ucenje. u budizmu kroz meditaciju iskusujes i ucitelj je onaj koji to zaista zavredjuje i razumije biti.

o humanosti radnji. govorim o deafaltu, da. i o svjesnosti i o porjeklu ljudske prirode. ne vazem radnje pojedinaca, vec po pitanju ljudske prirode, ona ne moze od nikuda drugdje izaci vec iz covjeka. da je spletom okolnosti bilo da je situacija obrnuta i da je "moralno" ovo sto je danas "nemoralno" i gnjusno, isto bih mislila. tu nema ukazivanja na pojedince, to je pitanje prirode bica. jer od kuda bi covjek naucio sve te akcije i postupke i gnjusnosti? iz maste? a masta je u covjeku.

o jednakosti. ljudska bica su jednaka po vrjednosti jer su sva ziva. po pitanju vrijednosti kroz plemenite radnje ili neplemenite mi je nezahvalno pricati jer to ide od covjeka do covjeka razlicito, ovisno o njegovoj prirodi. na vrijednost mislim po pitanju bica. svi imaju slican start u zivot-vise manje zdravlje, koju kilu i to je to. osim bolesnih po rodjenju(druga tema). nemogu obezvrjediti niciji zivot jer je svaki unikatan, svaki je bogat na svoj nacin. bio kriminalac ili svetac, gledam na raznolikost radnji i ideja i reakcija. neko je jednom rekao -to je moralno i plemenito a ovo nije. sto bi bilo da situacija obrnuta? nitko nezna zapravo sto je moralno i plemenito. to je netko jednom zakljucio i to je to. e sad, po pitanjima vjere i ucenja to je vlastiti izbor, kao sto velis, slobodna volja za vlastita djela. nekome prije nekome kasnije, ali sve je ljudsko jer iz njega iz bica izlazi.
neko bi rekao i dobro i zlo, i svjetlo i tama, a ponekad i samo jedno ili drugo. ali bice, ljudska priroda.

okajanje ne podrazumjeva uvjek prihvacanje. prihvacas koliko razumijes, koliko ti je ego jak ili tek proforme, zbog zajednice u kojoj zivis. okajanje je razumjevanje, a crkva daje otpust grijeha zdravomarijama i ocenasima. ma tko su oni da to djele sakom i kapom i uce ljude da odlaskom u crkvu i istresavanjem price sveceniku su oslobodjeni grijeha? to je proforma i navika i nerazumjevanje i nerazmisljanje. pravo okajanje nosi razumjevanje sebe, zasto ta akcija. a pitanje jer bila opravdana..eh, grijeh..

pitanje je sto je isus rekao jednom a sto drugom. jer ako im nije isto rekao onda i nije propovjedao ljubav, vec selektivnu ljubav-ovo za ono. a to ne ide. ako volis i propovjedas ljubav, ona je jednaka za sve, bez place i uvjeta. samo prihvacas i razumjevas i dajes od srca.

a ovo zadnje, a predostroznosti radi..stvarno mi gust raspravljat.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Čovjek stvoren na sliku Božju nosi u sebi onu iskru božanskoga.
I svaki je stvoren tek kao djelić te slike.

Svaki je jedna točkica u moru šarenila, izbliza nejasna, neshvatljiva.
Protumačen na tisuće načina, ali ga niti jedan od tih načina ne objašnjava do kraja.

To je ta svera duhovnoga.
Djelić uvijek ostaje nedohvatljiv.

Po tome jesmo božanski, ali nismo Bog.
Slika nikad ne iscrpljuje ideju.

Prema tome, to da su Isusa ubili bogovi, ne bih rekla, slike Božje, još manje.
Jer ako cijeniš sebe u toj svojoj slici Boga, u tom dostojanstvu, cijeniti ćeš i ono čovječje u sebi, i nećeš sebi dati za pravo, ubiti.

To da polazim od hipoteze da Isus nije bio niti destruktivan niti autodestruktivan, su gluposti. Čovjek je ubijen i to ne znači, kako uništenje, tako ni samouništenje.
Je li M. Luther King bio destruktivan?? Ne bih rekla... Umire za ideal... Ubija ga mržnja, itd. Da tebe netko strelja, bi li po tome bila destruktivna?? Ne znam baš...

To što ti je, predostrožnosti radi, kako kažeš, gušt raspravljati, meni je to bezveze... Kad mi je odvratno sudjelovati u nekoj raspravi, jasno to kažem... Ništa se ne govori, predostrožnosti radi...

E da... Da sam ti ja ortodoksno katolik, služila bih se fanatičnim citatima iz Biblije i tko zna kojom sve ne knjigom i ne bih pričala iz svoga čvrstoga uvjerenja...

A to koliko ortodoksni katolici imaju živaca, ne znam... Nije na meni da sudim o tuđim živcima, a tebi, hvala na komplimentu, jer se nadam da je i ovo bio kompliment.

Čovječanstvo nikada neće krenuti nabolje, jedini je pojedinac onaj koji to može...
Sljedbenik nekoga ili nečega, ukoliko tu svoju sljedbu shvati na ispravan način, može učiniti mnogo dobroga i plemenitoga.

Sljedbenici Isusa Krista nisu 100% nevaljalci--- U tom moru idiota ima iskrenih ljudi, malo da, ali ja zbog takvih vjerujem u bolji svijet.

Uvijek će biti onih kojima će religija poslužiti za nekakav osobni probitak, kojima ono opće dobro neće značiti puno, neće značiti ništa...

Uvijek će biti mnogo onih koji će u ime svoga boga krenuti u rat i pričati govorom mržnje i nasilja...

Ali da su svi takvi, ne... Stoga ne bih generalizirala kao što ti radiš...
Last edited by Lea on 21 Dec 2008, 16:19, edited 1 time in total.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

micka wrote: isus je bio jedan a budista je bilo vise.
Što ne znači da u kršćanstvu nije bilo svetaca, premda se slažem da se kršćanstvo izgubilo u interpretacijama, međutim, ako se malo odmakneš od dogmi koje Crkva naučava, u spisima nekih autora poput Agustina, Tereze Avilske, Ivana od Križa naići ćeš na duboke i pobožne tekstove.
A ja osobno nekako mislim da su se sve religije izgubile u prenošenju mnoštvu pa tako ni budizam danas ne nalikuje previše na ono što se radilo prije (ne znam jesi li čitala Milrepinu biografiju?)..
o humanosti radnji. govorim o deafaltu, da. i o svjesnosti i o porjeklu ljudske prirode. ne vazem radnje pojedinaca, vec po pitanju ljudske prirode, ona ne moze od nikuda drugdje izaci vec iz covjeka.
Ok, ali na što time ukazuješ..Bez obzira na sličnosti koje ljudska vrsta dijeli, razlike među pojedincima mogu biti nebo i zemlja, a neki su po ponašanju sličiniji zvijerima nego što se vidi da su napravili taj evolucijski skok.

tu nema ukazivanja na pojedince, to je pitanje prirode bica. jer od kuda bi covjek naucio sve te akcije i postupke i gnjusnosti? iz maste? a masta je u covjeku.
To govori da čovjek nije definirano biće, već da se isto može postići ili profinjenjem ili totalnim odmakom od ikakve kvalitete i vrlina. Ne postoji status quo, a to što smo svi po rođenju dobili iste resurse na korištenje ne znači apsolutno ništa, jer čovjek tek nakon rođenja, izborima, može potvrditi je li čovjek u smislu onog koji ima svijest da piše svete tekstove, otkriva nove stvari i metode u znanosti, objašnjava prirodu oko sebe i suosjeća s drugima, ili je biće koje tek vanjskim oblikom razlikuje od zvijeri koja je tu da prati stado i vlastite nagone. Čovjek može biti i jedno i drugo, što znači da zjedništvo koje ljudi po defaultu imaju ne znači ništa dok si ne definiraju način na koji teže živjeti.

o jednakosti. ljudska bica su jednaka po vrjednosti jer su sva ziva.


Ja bih to drugačije rekla. Svaki život po defaultu je mogućnost za nešto. Od osobe ovisi hoće li tu mogućnost pretvoriti u vrijednost ili ruglo.

po pitanju vrijednosti kroz plemenite radnje ili neplemenite mi je nezahvalno pricati jer to ide od covjeka do covjeka razlicito, ovisno o njegovoj prirodi.
Što to znači? Ako je u prirodi ubojice da ubija to je ok, jer je to njegova priroda.
Inače, što je ljudska priroda..je li čovjek zbilja determiniran nečim (svojom prirodom) pa ne može raditi svjesne odluke ili ima potpunu slobodu izbora I volje da od sebe napravi što god želi? Ako ima tu slobodu, onda je nečija priroda nešto što si ta osoba stvori, sukladno svojim željama I težnjama u životu. Neki teže profinjenju svog karaktera, neki svu poantu vide u zadovoljavanju nagona, a drugi su im tek objekti u svrhu ispunjenja tog zadovoljstva.

neko je jednom rekao -to je moralno i plemenito a ovo nije. sto bi bilo da situacija obrnuta? nitko nezna zapravo sto je moralno i plemenito.
Pa ljudi su se i kao vrsta razvijali pa više nije poanta života razmnožavanje da bi naš klan bio veći i pojam patnje nije više isključivo neka fizička bol.. Normalno je da sto se društvo više razvija, tako će biti razvijeniji i pojmovi morala, zabave I patnje..
Kako nečija svijest postaje profinjenija, slijedi i njegova savjest pa je i moral ili osobna etika istančanija..čisto zbog toga nema uniformiranih pravila (osim onih koje društvo napravi da bi se izbjege određene devijacije), ali to ne znači da nitko ne zna što je plemenito I da taj pojam nema svoju svrhu.
U krajnjoj liniji, na svijetu su poznate užasne kontradikcije pa već to olakšava definiranje određenih pojmova i sastavljanje morala.


neko bi rekao i dobro i zlo, i svjetlo i tama, a ponekad i samo jedno ili drugo. ali bice, ljudska priroda.
Ti definiraš stvari bez neke kvalitativne, duhovno obojenosti, a ono mijenja sve-život, misli, djela..sve što ljudska vrsta ima kao zajedničko.
okajanje ne podrazumjeva uvjek prihvacanje. prihvacas koliko razumijes, koliko ti je ego jak ili tek proforme, zbog zajednice u kojoj zivis. okajanje je razumjevanje, a crkva daje otpust grijeha zdravomarijama i ocenasima.
Da, ali sam ti već rekla da ne pričam o okajanju kao pukoj riječi već djelu koje podrzumijeva to I to. Ne pričamo o onom kako Crkva tumači stvari.
pitanje je sto je isus rekao jednom a sto drugom. jer ako im nije isto rekao onda i nije propovjedao ljubav
Pa nije rekao isto i normalno da nije, jer bi onda izrelativizirao svo učenje. Jedan se ponašao kao baraba I vrijeđao je Boga, drugi je bio ponizan i zahvalan, svjestan u čijem je društvu.
AKo je Isus propovijedio svoje kraljevstvo kao mjesto na kojem gledaš Boga, kako si zamišljaš da tamo dođe jedan nezahvalnik, pljačkaš, ubojica, silovatelj il neka druga moralna rugoba? Normalno da će njih privlačiti stvari koje pašu njihovoj svijesti i nomalno je da svetim osobama takve stvari neće pasati I da će se micati od njih?
Tvoja filozofija je da smo svi isti i svi zaslužujemo isto, bez obzira na kvalitetu, pa bih te onda pitala- bi li u svoje društvo pustila osobu koja je počinila ogavna zlodjela i još je sasvim ok s tim jer ne vidi ne vidi ni vrijednost ni bilo kakvu vrlinu? Misliš da ta osoba zaslužuje isti tretman kao i netko tko si živi na način da suosjeća s drugima, štiti svojebližnje i pokazuje zahvalnost na dobrim stvarima..bi li te te osobe jednako privukle za prijatelje?

Isus je,istina, propovijedao ljubav-ali onu koja teži vrlini.. sve ostalo je njeno obezvrijeđivanje.
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

kad pricam o deafaltu i ljudskoj prirodi ne gledam to kao krajnosti ili vrstu karaktera. dobar ili zao me se ne tice.
izbor ljudski ovisi o njegovoj svjesnosti i prirodi. svi imamo isti start. duhovnost se moze prakticirati a svjesnost siriti zbog mogucnosti ucenja. sto ce tko odabrati u zivotu je njegova slobodna volja ako je svjestan sebe i svoje prirode. znaci, ako neko ima ubilacke nagone a svjestan je toga taj to moze kontrolirati i shvatiti zbog deafaulta- mogucnosti ucenja i prosirivanje svjesnosti o sebi.

definiram stvari golo. kada treba. cinjenicno i sa strane sam. duhovna obojenost je nesto drugo. slikarica i kiparica sam sa prakticiranjem krya yoge. duhovnost mi znaci zivot i ja osobno pokusavam i zivjeti prema tome, kao u pjesmici "mojoj majci". ali rasprava o recimo ovak, geometrijskim temama je geometrijski cistih linija.?hm??

kontradikcija ima gigantskih kroz cjelu povjest. plemenitost i moral proslosti je drugaciji nego danas. kamo ce evolucija odnijet ljudsku vrstu ko ce ga znati.

0 okajanju crkva je bila samo primjer na koji nacin dosta ljudi podrazumjeva okajanje. bez shvacanja nema nicega. cin okajanja je i pogled na vlastitu vrecu koja na ledjima visi. okajanje mi dodje kao prihvacanje sebe.

moja filozofija nema mjesta. neizvediva je i znam to. osobne stvari koga bih pustila u drustvo. poznam dosta svakakvih ljudi. a medju njima ima i takvih kriminalaca. ima lopova, ima svecenika, doktora, umjetnika, javnih zena, radnika, ribara..da ne nabrajam. prihvacam te ljude kakvi jesu. gledam ih kao takve, kao savrsene u svom sadasnjem postojanju. njihova postignuca ne mjerim jer daju najbolje i najvise sto mogu. savrseni su u svojim svjetovima. nije bitno dal je netko od njih cistac ulica ili dr. jer kad otvoreno razgovaras njegova duhovna ili manualna dostignuca su ti tu i slusas ih. ne definira ih zanimanje kojim se bave. postujem svakog u njegovom zanimanju i njegovom duhovnom nivou. tretman zasluzuju isti, jer ako mogu na neki nacin pomoc duhovnom covjeku zasto nebih pomogla i onom ne duhovnom? znam da zvucim ko nenormalna osoba ali ako skinem sve drustvene slojeve sa sebe, tako gledam. da mi je odbojno puno stvari je, ali svakim danom gledam i ucim razumjevat. zelim postic tisinu u sebi a to ide kroz razumjevanje i smirenje. sveta osoba bi sa svojom svetoscu trebala filtrirati takve ljude ne bjezat od njih. trebala bi davati i pomagat zbog svoje svetosti, jer sveci daju.
za mene je to ocita selektivna ljubav. ako je isus svet gdje mu je sirina duha i ljubavi? zar nije mogao svojom ljubavlju pomoc razbojniku? sustav kazne i nagrade ima svrhu dresure. da drustvo funkcionira relativno mirno zbog razlicitog duhovnog nivoa ljudske vrste. ali ljubav je jedna. njegov raj je mjesto samo za njegove sljedbenike i to mi nije ok. selektiranje. zasto neki ljudi koji nisu nikada culi za isusa i njegovo ucenje ne bi mogli u raj? nebesko carstvo ili carstvo bozje za mene nema vrata i vratara da cekira ulaznice. ko zna da li bi taj razbojnik, nezahvalnik i silovatelj, kada bi iskusio raj, postao svetac? jer se zna zasto je on bio takav i zasto je zivio na tom putu, pun gorcine i bjesa? jer mu itko pomogao? ili su ga unaprijed osudili i odbacili?
isusova ljubav je znaci samo ljubav za vrlinu. nije li vece dostignuce dignuti ne duhovnog do mogucnosti da uci, siri svijest i mozda postane svetac? nije li sladja borba za "gresnika" nego onog koji ima vrline?
vrednost zivota je najveca vrednost. i ljudskog i zivotinjskog i biljnog. nema razlike u zivotu. nisu li ubojice beraci voca i povrca, ili mesari? nismo li svi na planetu strvinari, jer u biti sve je zivo?( o plodovima si jos gruntam ali nekak mi je to ustvari to, nestrvinarska hrana tj, neubijena) sjemenke su zive. i sveci su strvinari.
prijateljstvo je malo kompliciranija stvar. imam puno poznanika, intimnijih ili prosjecnih. prijatelja, eh. za jedno cu vidjet jer prijateljstvo ili ne, za sada je na stand-by, a drugo je prijateljstvo ali do srzi. mogu reci sve, bas sve.
kako obezvrjediti ljubav? ljubav se daje i samo na onome koji ju prima ovisi sto ce sa tom ljubavlju biti. ljubav ne bi trebala imati vrednost da je se moze obezvrijediti. ljubav prema vrlini je ljubav samo prema jednome usmjerena i invalidna je. ako ce se voljeti samo vrline sto ce svi oni koji nemaju vrline a zude da ih se voli takve kakvi jesu? i mozda ih ljubav promjeni? puno dusa onda ostaje prikraceno, kao djeca izvan igralista, koja gledaju one unutra, povlastene i zasticene jer pripadaju jednom ogradjenom krugu?
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Post by hellen_stewart »

ja teške teme :roll:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

zasto biti ponizan ako smo na sliku i priliku bozju? ne bi li to trebalo biti uzajamno ravnopravno postovanje?


ne generaliziram. mozemo i o pojedincima unutar vjere raspravljati, ne samo o kreatoru vjere.
kada kazem na sliku i priliku bozju i zvjezdanu to se odnosi i na puki sastav fizickoga kao i na samu energiju zivota. tu smo isti sa isusom. sin bozji. slika bozja ili na lik bozji. slike ne fizicke radnje.
put koji je isus odabrao je znao kako ce zavrsiti. nije li destruktivno ici dalje tim putem i znat da ce te ubit netko? martin luther nije imao viziju o svojem putu. mogao je pretpostavljat ali nije mogao znati.
covjecanstvo ide svojim putem kojim ide. velika kozmicka igra kojoj ne razumijemo smisao. jel ovo uciliste ili cistiliste? necija igracka ili terarij?
pojedinci su dio mase, covjecanstvo su i te energije pojedinaca vode covjecanstvo. i napoleon i hitler i pasteur i roosvelt itd... su bili pojedinci i svak je vodio di je vodio cjelo covjecanstvo. ti koji odskacu i vodje u biti ne pripadaju nijednoj vjeri vec sebi. nasli su sebe iza dogme i kanona.
jesam li igdje rekla SVI? nisam. svjesna sam dobrih ljudi koji su postajali i postoje. i nisu svi duhovnjaci.
tockica? znaci da tek cjelo covjecanstvo moze sastaviti cjelinu. znaci da nismo autonomne jedinke sa mogucnosti izbora? ne slazem se bas s tim. radjamo se kao individue i zato i postoje ti ljudi koji rade razliku i vode. imali su svoj izbor i put i ostvarili su se. tockica se nemoze ostvariti bez cjeline sopstva. ne smatram da meni fali neki dio, ili tebi ili bilo kome. treba probuditi neke djelove koji su unutar svakog bica. svako je svemir za sebe.
zasto reci da djelic uvjek ostaje nedohvatljiv? nije li to rusenje nade u bozanski spas i ostvarenje? ako smo na sliku znaci isti smo ali sa mogucnoscu izbora tj po deafoltu smo sveti jer se nevini radjamo. bog je neiscrpan jer je energija zivota posvuda oko nas. zivot daje zivot, krug stvaranja i ima za sve. ideja je energija.
isus je bio sin bozji rodjen od zene, covjeka. mislim nemoguce genetike radi ako nisu isti. prije bi bio rodjen od zene-na lik bozji sacinjene, iliti ista vrsta.
fanatici i ortodoksni vjernici su dva pola. svi znamo tko su fanatici. ortodoksni su po knjizi. tako zive vjeruju i misle. fanatici su hiperaktivni..
a ovo predostroznosti radi..na hladno pusem u zadnje vrijeme..to ti dodje ko cjepivo prije puta u afriku..ne gadi mi se ni u kojoj raspravi sudjelovat. mogu uvjek nesto novoga nauciti.
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
Post Reply