Jel ovo demokracija?

Post Reply
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Od jucer ne mogu doci k sebi, otkad sam vidjela ovaj video:



Španjolski policajci ko zivotinje mlate sve koga se dograbe - nenaoruzane prosvjednike, djevojke, starce....
Jel to EU u koju ulazimo?
Jel to demokracija kojoj smo tezili?

Ne nadam se nicem bljem niti od nasih.
Ovi na vlasti do sada su pokazali dovoljno bescutnosti, da bi vec u u cetbrtak na prosvjedu ucitelja u Zagrebu moglo biti i ovakvih scena.
Demokracija je u stvari ku*ac od ovce. Ako je nema u EU (a nema je), ako je nema u Americi (a nema je) - ocito nema sanse niti da se odrzi.

Mislim da smo pred vratima mnogih gradjanskih ratova.
A mi ovaj prethodni jos nismo ni zaboravili.....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Skandinavija
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

a,šta ćemo ,svitu moj ,poć pričat o demokraciji? I to u vrime dok se još zanosimo kapitalizmom i to,
po američkoj recepturi-zemlji di je novac sve,ak nemaš novaca-jednostavno te pustu da umreš na vratima bolnice,
a ne daju ti uć!Ili ove demokracije u Španji-Španjolska vlada je policijom provela prisilnu deložaciju građana(tko te šiša,što
plaćaš državi porez)svejedno letiš van iz stana da malom dicom,jer banci ne plaćaš rate kredita-država štiti interese banke,a ne građana..
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

U pravu si renata, a bogme ni kod nas nije drugacije.
Ljude deloziraju iz stanova, porezna zajasila male a veliki kradu kako hoce. No dok nisam vidjela ove brutalne scene, nadala sam se necemu.
Sad se vise ne nadam nicemu.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

i kod njih.konkretno,u Švedski parlament(i to u jednoj Švedskoj "obećanoj"zemlji demokracije),je ušlo desničara,
slušala san i gledala ih kako se pjene protiv stranaca,odvajanja novca za socijalne projekte,a svi balaci,niti 30god.puni neke mržnje u očima,pravi mali fašisti-u odjelima i kravatama...Od 2000.god su dobili,čini mi se 17%glasova.-.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Jel ovo demokracija?

Post by Dodir_Svile »

Ne kuzim kakve ovo veze ima sa demokracijom kao nacinom vladanja. Da je bio neki drugaciji nacin izbora parlamentaraca u tim drzavama, mislis da bi bilo drugacije? :ogle: Ili da je uvedena diktatura?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

ow wrote:U pravu si renata, a bogme ni kod nas nije drugacije.
Ljude deloziraju iz stanova, porezna zajasila male a veliki kradu kako hoce. No dok nisam vidjela ove brutalne scene, nadala sam se necemu.
Sad se vise ne nadam nicemu.
a,ne znan šta ljudi ne reagiraju-zadnja granica,do koje će nas dovesti-je-da se koljemo za fetu kruha!

naravno,veliki(a zapravo bijeda od političara)se drže zajedno,i kao što si rekla,i zakone kroje za svoje interese..
di je ono obećanje Milanovića i Linića-da će se plaćat porez na luksus i bogatstvo?da,uvest će npr,da bogati ako imaju
jahtu-ne mogu primat socijalnu pomoć!?Ma zar to nije sramota od jedne države?
Prave liste dužnih građana-a firmama koje duguju poreza po 300 miliona kuna.ništa.Ustalom,zašto da uzimaju od tih firmi-
kad im vlasnici sjede u ministarskim foteljama? Ma šljam!
Izbacuju 3000 ljudi iz željeznica na ulicu,otpuštat će ih iz javnog sektora-Hrvatska je druga zemlja po nezaposlenosti u Evropi-
a sebi znaju nabiti plaću po 15 ooookn mjesečno.Bivši saborski zastupnik,bivši premijer,a zapravo obični lopov,prima svaki mjesec doživotnu penziju od 20 000kn-skoro 3 000eura,i nitko na to ne reže..
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Dodir_Svile wrote:Ne kuzim kakve ovo veze ima sa demokracijom kao nacinom vladanja. Da je bio neki drugaciji nacin izbora parlamentaraca u tim drzavama, mislis da bi bilo drugacije? :ogle: Ili da je uvedena diktatura?
Tupilo od nekuzenja.... :madaj:
Ja ne kuzim sto je tu to sto ti ne kuzis.
Spanjolska je formalno demokratska drzava a demokracija ne podrazumjeva umlacivanje policijskim palicama gradjana koji se ne slazu s politikom vlade.
Demokracija bi trebala predstavljati vladavinu naroda temeljenu na ustavu, kroz institucije. Kad institucije pocnu umlacivati narod - demokracija je pokopana.
Pa ako je u Spanjolskoj ovih mjeseci pokopana nakon 37 godina demokratskog parlamentarizma, ako Grcka gori nakon gotovo isto toliko demokratske prakse, ako su neredi u kanadi i americi, onda je ocito da demokracija sama po sebi ne znaci vladavinu naroda, i da se preko noci moze prometnuti u diktaturu.
A ako se demokracija preko noci moze prometnuti u diktaturu onda je uzalud graditi bilo sto 50 godina, pa jednom sjebes na izborima i eto ti policije s palicom po glavi stanovnika.....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

renata wrote:Bivši saborski zastupnik,bivši premijer,a zapravo obični lopov,prima svaki mjesec doživotnu penziju od 20 000kn-skoro 3 000eura,i nitko na to ne reže..
Vrana vrani oci ne kopa - ocito je da je svijet u klincu.
A ovo kod nas je samo preslika bolestine koja je zahvatla cijeli svijet.....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Jel ovo demokracija?

Post by Dodir_Svile »

ow wrote:ocito da demokracija sama po sebi ne znaci vladavinu naroda, i da se preko noci moze prometnuti u diktaturu.
Pa ko uopce misli da se ne moze prometnuti u diktaturu? :pd: Ako narod izabere kretene, ti kreteni ce vladati kretenski. Ako izabere (demokratskim putem) fašiste ili naciste, kao što su izabrali Hitlera, onda će dobiti fašizam ili nacizam.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Jel ovo demokracija?

Post by dalloway »

demokracija je utopija,kao i komunizam i svi ostali oblici,jedino što vlada svime i određuje smjernice je interes.A da bi opstao interes,potreban je "čovjek"...iz tog slijedi logička analogija,kakvi smo,tako nam je.
evo,americi još ostaje da sredi Siriju i onda Iran,pa će bit mir u svijetu...
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

ako uzmemo za pretpostavku da je vecina ljudi glupa (ne vrijedjam pri tom, al' ne da mi se sad pisat donja granica prosjecnog intelektualnog funkcioniranja) dolazimo do zakljucka da glupi biraju. prema tome, nema se sto ocekivat od demokracije. :roll:
osim toga demokratski kapitalizam (kapitalizam=kanibalizam) je nemoguc, jer kapitalizam sam po sebi ogranicava demokraciju.
Image
User avatar
daleka
penzionerka
penzionerka
Posts: 2965
Joined: 20 Aug 2012, 13:27
Location: udaljena

Re: Jel ovo demokracija?

Post by daleka »

piz_darija wrote:ako uzmemo za pretpostavku da je vecina ljudi glupa (ne vrijedjam pri tom, al' ne da mi se sad pisat donja granica prosjecnog intelektualnog funkcioniranja) dolazimo do zakljucka da glupi biraju. prema tome, nema se sto ocekivat od demokracije. :roll:
osim toga demokratski kapitalizam (kapitalizam=kanibalizam) je nemoguc, jer kapitalizam sam po sebi ogranicava demokraciju.
:super:

Čovjekova sposobnost za pravdu čini demokraciju mogućom. Čovjekova
sposobnost nepravdi čini demokraciju neophodnom
Da odustanem ?!
Ne !!! Ne stoji mi !!!
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

piz_darija wrote:ako uzmemo za pretpostavku da je vecina ljudi glupa (ne vrijedjam pri tom, al' ne da mi se sad pisat donja granica prosjecnog intelektualnog funkcioniranja) dolazimo do zakljucka da glupi biraju. prema tome, nema se sto ocekivat od demokracije. :roll:
osim toga demokratski kapitalizam (kapitalizam=kanibalizam) je nemoguc, jer kapitalizam sam po sebi ogranicava demokraciju.
ako ne postoji demokratski kapitalizam-kako to,da imamo predodžbu o kapitalizmu u Eu,koji je kao takav,
desetljićima egzistirao i davao sigurnost srednje klase,i ravnotežu među klasama?
Problem je u proždrljivosti mega korporacija i banaka-koji su zaigrali na čovjekov pradavni san o globalizaciji,ujedinjenju
i ekonomskom prosperitetu,što žele ne više milijarde eura profita nego stotine miliona miljardi profita-čime su uništili srednju klasu.
srednja klasa u Eu,se jako"drma",pa čak i u jakim zemljama..više ni oni ne mogu otplaćivati kredite i ići na obiteljske odmore,
iako imaju dvi Eu-plaće.
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

o kojim ti desetljecima pricas? funkcioniralo je samo kratko, nekih 15-ak godina nakon 2. svj. rata, kad se stvorila percepcija da stalni ekonomski napredak predstavlja demokratsko pravo. kada je 60-ih doslo do usporavanja takvog rasta pocele su i krize. sindikati su tad bili jaki, militantni, trazili su ono sto se godinama ustalilo (stalna zaposlenost, rast godisnjih primanja, a sto de facto nije bilo u skladu sa rastom produktivnosti ). onda su vlade skontale da povecaju inflaciju, koja u pocetku nije pogadjala radnike, ali se s vremenom ona sve vise povecavala i sustigla i radnike. i sta se tek onda desilo?! da bi obuzdali inflaciju krajem 70.-ih podigli su kamatne stope (SAD, nakon toga su prepisali isto ovi u zap. europi), sto je dovelo do nezapamcenog porasta nezaposlenosti. i sto je tada pametni narod napravio?! opet su izabrali Reagana, Thatchericu unatoc sto su im donijeli rast nezaposlenosti, deindustrijalizaciju i povecanje drzavnog duga.
s vremenom su krize i kontradiktornosti postale medjunarodne, unutar samih drzava, ali i izmedju njih i sve je otislo u k.
dakako da stoji ova tvoja opservacija o prozdrljivosti banaka koje su na kraju postale agencije za utjerivanje globalnih dugova.
kako god sadasnja situacija iziskuje velike promjene u kapitalizmu, ako ne i stvaranju nekog novog.
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Iako se slazem da smo dosli do kraja jednog razdoblja koje iziskuje predefiniranje odnosa - cini mi se da u tom uzrocno-posljedicnom nizu ima daleko vise elemenata nego si ih ti navela.
Sto se tice usporenog rasta u EU drzavama Angus Maddison kaze malo drugacije:
http://www.ggdc.net/MADDISON/oriindex.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Bilo je usporenja, pa cak i padanja od 72-76 te od 86-92 - no nakon toga bi se rast nastavio ovisno o drzavi, u nekima i brze nego prije.
Te "krize" ako ih se uopce tako moze zvati, mi smo osjetili daleko vise nego Eu drzavljani (oni bonovi, nestasice bla bla) no gotovo je nemoguce da tu treba traziti uzrok rasta globalnog duga.
Prije mi se cini da vise veze ima ovo ovdje:
Image

Osim toga urusavanje socijalizma 90-tih je u stvari otvorilo pandorinu kutiju pohlepe. Kako je nestala konkurencija zbog koje su kapitalisticke drzave, zbog straha od sirenja revolucije, ipak malo vise tetosile svoje gradjane i obuzdavale kapitaliste u nekontroliranom bogacenju, tranzicija je izbacila govna na povrsinu koja su popljackala konkretne vrijednosti + famozne financijske burzovne poluge, te pohlepa banaka koje su kredite davale sakom i kapom stvorila je klimu balon ekonomije (moj vlastiti izraz). Pocelo se zivjeti na dug, raditi na dug - ekonomija se bazira na dugu.

Nema zdrave ekonomije, - sve je bolesno. Bolesno je da HP prodaje pisač za 300 kuna a samo toneri, kad ih potrosis kostaju 400. Bolesno je da se u prebolesnoj trci za profitom, koristenjem jeftine radne snage istocnih i africkih drzava, proizvodi ne ono sto je potrebno vec ono sto agresivni marketing moze prodati.

Ovu krizu uzrokovala je amerikanizacija EU i cijelog svijeta. Popusili smo njihov bolesni trgovacko / marketinsko / bankarski recept - i sad tone cijeli svijet.
A oni lijepo izazivaju ratove, i stancaju dolare u tri smjene da bi prezivjeli jos koju godinu.
I da bi se domogli Gadafijevog zlata.....
(post izgleda zbrckan al je tema preopsirna za malo slova)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

naravno da ima jos karika. to je neminovno. ja sam govorila o pocetnoj fazi osvrcuci se na prethodni post o desetljecima, kojih ustvari nikada nije ni bilo. dugovanja su pocela davno, devedesetih je sve ubaceno u drugu brzinu, a ovo zadnje desetljece je dovelo do toga da kesha nitko nema. pare su odavno samo na papiru, kina kupuje americki dug, a svi slusamo "sta trziste kaze".
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Mozda se nisam izrazila dovoljno jasno - no ta desetljeca jesu postojala skroz do rusenja berlinskog zida.

Koliko god se prije 90-te trubilo o prezaduženosti (juge n.p.r.) 24 milijarde dolara na 22 milijuna stanovnika je 1200 USD po glavi i to je dug s kojim se lako moglo nositi.
No onda je postojala proizvodnja - stvarale su se nove vrijednosti, kako u yugi tako i u EU.
EU kapitalizam (za razliku od americkog) jeste imao ljudsko lice i po tome je renata u pravu.
On je nestao s nestankom socijalizma (tj inercijom desetak godina poslije) - ali ne moze se reci da nije postojao....
Svedska je dokaz da jos uvijek postoji....
negdje....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

a bogati nije ni amerika tada bila zaduzena, mislim o cemu pricamo....
usporedbe apsolutnih iznosa pojedinih brojki nekad i sada nema bas smisla s obzirom na to da dolar nije sto je nekad bio, niti je bdp isti, kamatne stope nisu iste i jos puno nekih faktora...
cinjenica ostaje da je 70-ih god bila nestasica svega, a 80-ih nas je vec cupo MMF. primjerice, dug jugoslavije 1965. je bio 1,2 milijardi, 1980. je 20 (sto je predstavljalo 1/4 nacionalne zarade), 1981. inflacija je skocila za 45%, a vec 1983. smo dosli do toga da nismo mogli placati dug i bili smo i tada na listi najzaduzenijih zemalja.
proizvodnja nije propala samo kod nas, propala je i u ostalim zemljama zap. europe i amerike.
mi smo se cupali kroz sssr koji nije htio uzimati robu od "svojih neprijatelja" pa smo i najvece smece mogli gurnuti. glupo bi bilo misliti da su se yugo i zastava prodavali zbog iznimne kvalitete. :roll:
sredinom 70.-ih jugoslavija je bila "najvece gradiliste" u europi, krenuo je najveci investicijski val, koji je umjesto gospodarskog buma, ustavri zavrsio krizom.
cinjenica je da je 1978. g. izvoz po glavi stanovnika bio svega 259 dolara, dok je iste god. izvoz jedne italije bio 978, austrije 1600 dolara itd.
pad socijalizma je naravno utjecao na kojesta, ali i prije toga stvari nisu bile bajne.
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

Naravno da nisu bile bajne - no krenuli smo pricati o demokratskom kapitalizmu. I da li je on ikada postojao u nekim drzavama s naglaskom na EU koja je nama najbliza...
U Jugi, nestasice su bile 80-tih godina, dok su 70-te bile godine u kojima se relativno dobro zivjelo.
Zato se i jeste 80-tih kad su se pojavile nestasice stvorilo nezadovoljstvo koje je dovelo do zelje za promjenom i urusavanja socijalizna iznutra

No, dok smo mi imali te probleme o kojima pises (kako rekoh ja se ne sjecam krize 70-tih iako sam u to doba imala izmedju 16-26 godina, priznajem da me kao pripadnika hipi generacije politika uopce nije zanimala, no to je vrijeme u kojem je moja stara s gotovo najnizom radnickom placom sa NKV radnog mjesta, doduse nategnuto, skolovala mene u glazbenoj skoli te mi tijekom skolovana uspjela kupiti svu literaturu (note) i tri instrumenta sto bi, u danasnjim vrijednostima ukupno iznosilo otprilike izmedju 35-40 tisuca kuna - knjige i oprema za tjelesni nisu uracunati, placala redovito rezije za trosobni stan, od te iste place ja sam pocela pusiti, a nije bas da se nije imalo i za relativno kvalitetnu hranu.
Ok, nije me mogla poslati na fakultet u Zg, ali samo zato jer je bila samohrana majka i NKV radnica, dok su svi moji prijatelji koji su imali oba roditelja i zeljeli studirati bez pardona to sebi mogli priustiti.

Krize 80-tih se sjecam - no isto tako se sjecam da se ta kriza u Njemackoj, Svicarskoj, Francuskoj nije osjecala - barem sto se tice onih ljudi koje sam poznavala a koji su tih godina otisli van trbuhom za kruhom pa se nakon godinu dana vracali s boljim autima negu sam ih ja ikada bila u stanju kupiti.
Neki od njih su se vec i vratili u mirovini koja je daleko bolja nego nase povlastene i s kojom bi i tamo mogli relativno solidno zivjeti, pokupovali ovdje stanove i uzivaju u blagodeti svoga rada od cca 30-35 godina.
I ne, nisu radili na ne znam kakvim radnim mjestima, jedna je radila u Sony-ju na traci, dvojica prijatelja su bili konobari, a jedan je bio vozac kamiona.

To bi, otprilike bio utjecaj demokratskog kapitalizma na male ljude u ciji sam zivot prilicno upucena....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

kriza je pocela krajem 70-ih, a 80-ih se ocitovala u svim segmentima zivota. moja majka uvijek kaze da kad sam se ja rodila (a to je sami pocetak 80-ih) nidje nije bilo kupiti banana.
moji roditelji su zavrsavali skole sredinom 70.-ih i nisu bas imali lagodan studentski zivot, tj. radili su da bi se skolovali, a bome su radili svasta.
sto se tice odlazaka u inozemstvo, ljudi su odlazili upravo zato sto ovdje nije bilo posla, a tamo su bili jeftina radna snaga koja je obnavljala infrastrukturu i industriju. bdp jedne njemacke i svicarske se ne moze ni porediti s onim nasim pa i ne cudi sto su "dobro" zaradili.
pitanje je samo kako su ih zaradili? to sto je netko dolazio kuci samo jednom za bozic u mercedesu bitno ne popravlja kvalitetu zivota cijele obitelji.
Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Jel ovo demokracija?

Post by ow »

napisala sam cijeli post al mi je onda nestao
ovo je skracena verzja - tj nisi u pravu

Stope nezaposlenosti u Jugi od 80-90 demantiraju te (barem kad je Hrvatska u pitanju) - str 68:
http://www.scribd.com/doc/94353333/Yugoslavia-Econ" onclick="window.open(this.href);return false;

Dakle moji prijatelji nisu odlazili van zato jer nisu mogli naci posao.
Kosovari, Bosanci mozda jesu, al oni su vecinom su odlazili u Sloveniju ili dolazili u HR

Demokratski kapitalizam jos uvijek postoji u Svedskoj, Finskoj, Norveskoj, Svicarskoj - tako da nije tocno da ne postoji.
A kako je ova kriza proizvedena mos vidit u filmu catastroika (ima 6 dijelova):
http://www.youtube.com/watch?v=KvdmKpx_M60" onclick="window.open(this.href);return false;

Zanimljivo je takodjer da svakoj krizi u Eu prethodi povecanje nezaposlenosti u USA....
A ono sto se svima sada dogadja fantasticno je opisao Joseph Stiglitz ovdje:
http://www.4dportal.com/en/politics/240 ... iri-koraka" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako znamo gdje je sjediste MMF-a i kreditnih agencija, te koja burza drma svijetom, cinjenicu da USA savezne rezerve diktira privatna banka - nije tesko zakljuciti odakle vjetar puse.
Prebiranje po ekonomskim krizama 80-tih koje su u normalnim drzavama i rezultirale poboljsanjima samo je bauljanje po nebitnome.
Jos jedan vrlo poucan film iz kojeg je vidljivo odakle problem dolazi:
http://vimeo.com/29711658" onclick="window.open(this.href);return false;
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

kao prvo ja nisam rekla da ne postoji, vec da je nemoguc, jer kapitalizam ogranicava demokraciju, a kroz naredne godine cemo vidjeti kako se urusava i u skandinaviji.
kao drugo jel' ti uopce znas koliko je ljudi iz bih zaradilo mirovine u njemackoj, austriji i sl. i koliko ih gore jos uvijek zivi i radi?! kakva bolan slovenija i hrvatska, tu je otisao samo manji broj ljudi, ponajvise hrvata.
tvoji prijatelji su mozda mogli dobiti posao, ali postoje oni koji nisu pa tako u bih postoji masa opcina iz kojih je otislo 80% radno sposobnih (korist naravno ide na stranu muskih clanova) u zemlje zap. europe. njihovim deviznim doznakama se uvozio kapital u jugoslaviju.
sto se tice nezaposlenosti, tadasnja socijalna politika je zakonski imala reguliranu obavezu da prima nove radnike (visoko stručne i NK) iako nisu bili potrebni. svi su se hranili, radili na "drzavnom budzetu", jer je drzavna imovina sve, a nije bilo potrebe, tako je u dosta firmi na nekim mjestima i organizacionim jedinicama radilo i po pet sest puta vise ljudi nego sto je trebalo. dobro za nas, gradjane, ali kasnije za drzavu je pogubno. lazna slika o nezaposlenosti.
strajkove krekinih rudara se rjesavalo inflacijom, nastampavanjem para u bg i mirna bosna. katastrofalna monetarna politika. zaduzivalo se na sve strane. i sam je tito "posudio" kod kennedya milijarde s odgodom placanja na deset godina. kad tad se sve to moralo naplatiti.
pod tri cijelo vrijeme prebacivas lopticu na ameriku, kao oni su zagadili sve. naravno da jesu imali veliki utjecaj na sve ovo sto se dogodilo i dogadja, ali nevjerojatno zvuci da su samo oni doveli do toga, jer nisu.
valjda i ptice na grani znaju da su amerikanci najzaduzeniji, puno vise nego europljani. amerika dug se ne vraca jer te pare i ne postoje. pricati o nekakvim mjerama stednje je ravno pricanju bajke, a vjerovati da su drugi krivi za nesto sto se desilo nama takodjer.
Image
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Jel ovo demokracija?

Post by renata »

o,i tekako su drugi krivi što se nama desilo na ovom dijelu jugoistočne Eu!Od političke podjele,
za tuđe interese-kako su nam samo lipo maznuli i pokrali za male pare sve rudarske resurse,željezariju,
naftne resurse,i pokupovali hotele,prisilil da država diže kredite,za gradnju sveg što će velikima dati u koncesije,i još se država boji tražiti
svoj porez od stranih koncesionara da se ne bi uvridili..
kako su samo planski sproveli novi oblik ekonomske kolonijalizacije-a,mi se i dalje klanjamo sa stahopoštovanjem pred zlatnim teletom kapitalizma. I nikako-da se otrijeznimo...
User avatar
piz_darija
Pizda_rija
Pizda_rija
Posts: 1997
Joined: 11 Aug 2006, 12:24
Location: s kraja svijeta, tamo gdje se pada...

Re: Jel ovo demokracija?

Post by piz_darija »

naravno da su uvijek drugi krivi za sve sto se desava nama. na ovim prostorima je oduvijek bilo da nitko ne preuzima odgovornost nizasto.
naravno da su nas pokrali i oni sa strane, al' su nas jebeno krali i nasi i kradu nas i dalje.

ja i dan danas 20 god nakon rata zivim u gradu, kojeg nazivaju grad slucaj, koji cak ne sudjeluje na izborima, koji ima "dvije strane", dva sveucilista, dvije bolnice, poste itd. dupli proracuni, dupli troskovi, najskuplja potrosacka kosara, bla bla...
jesu li zato krivi drugi? ne, nisu. krivi smo mi. ali mi to tako tesko priznajemo pa radije pognute glave pretrcimo preko bulevara svatko na "svoju stranu" kriveci one druge za ovako losu situaciju.
Image
Post Reply